מפגשים בצל הריחוק • בעולם הם קיימים שנים, עכשיו גם בחיפה | פרשנות | אדריכל עומרי זליכה

פארקלטים (צילום: עומרי זילכה)
עומרי זילכה (צילום: מאיר ארזי)
עומרי זילכה (צילום: מאיר ארזי)

גבוה או נמוך, בעמידה או ישיבה | הפארקלטים בשוק בחיפה

ברחוב סירקין באזור שוק תלפיות בחיפה, הוצבו לפני קצת יותר משבוע פארקלטים, עליהן עמלו האדריכליות המוכשרות – אלה שר ואורית שמואלי.

פארקלטים בסירקין (צילום: עומרי זילכה)
פארקלטים בסירקין (צילום: עומרי זילכה)

מה זה בכלל פארקלטים?

למי של מכיר את המונח פארקלטים, מדובר בהרחבה של המדרכה על חשבון מקומות חניה ולמטרות ישיבה, גינון זעיר, אכילה בחוץ, מנוחה וכל פעילות אחרת שיכולה להתבצע בתא השטח הזה.

רעיון הפארקלטים לא חדש בעולם, אך לחיפה הוא הגיע רק בשנה האחרונה, עם פארקלטים ברחוב אח”י אילת בקרית חיים (גם כן בתכנון שר ושמואלי) וגם ברחוב ח’טיב בעיר התחתית.

פארקלטים בסירקין (צילום: עומרי זילכה)
פארקלטים בסירקין (צילום: עומרי זילכה)

זה נראה מינורי, אבל זה לא

על אף שזה נראה כמו אלמנט מינורי יחסית במרחב העירוני, לפארקלט יש אמירה ברורה: המרחב הציבורי עבור הולכי הרגל חשוב יותר מהמרחב עבור כלי הרכב, ועצם לקיחת מקומות חניה (הנחשבים “קדושים” במקומותינו) והסבתם למקום שהייה לבני אדם, מראה על סדר עדיפויות חדש אשר ערים בעולם מאמצות, ובכלל זה עיריית חיפה.

אין ספק שזהו צעד משמח והלוואי שעוד צעדים כאלה, המבכרים את המרחבים הציבוריים על פני הכבישים והחניות, יופיעו בקרוב.

מרחבים ציבוריים למפגשים

הפארקלטים לא הוצבו סתם ברחוב סירקין, אלא מכוונים לשרת את המסעדות, את בתי הקפה ומוסדות התרבות שיש ברחוב: טלק – קפה בשוק תלפיות, תלפיות פיצרייה, תלפיות Pho 26 Talpiot ואחרים, אשר מקבלים עוד מקומות ישיבה חיצוניים, שאינם על חשבון המדרכה.
ימי הקורונה לימדו אותנו כמה חשוב שיהיו מרחבים ציבוריים למפגשים וגם להסעדה והפארלקטים אכן עושים את זה.

פארקלטים (צילום: עומרי זילכה)
פארקלטים (צילום: עומרי זילכה)

בעמידה, בישיבה, גבוה או נמוך

הפארקלטים שהוצבו שונים זה מזה – חלקם עם דופן פתוחה לכיוון המדרכה, דבר המגדיל את המדרכה בקטע הזה, וחלקם עם דופן סגורה וכניסה לתוך הפארקלט ממעבר אחד.

בפארלקטים ניתן למצוא מגוון צורות ישיבה ואכילה – בעמידה, בהישענות על שולחן “בר”, בישיבה, ליד שולחן בגובה נמוך. כל אלו מבטיחים שכל אחד יוכל למצוא את מקומו האהוב ושהרבה אנשים יוכלו לשהות במקום בו זמנית (וכמה אנחנו מחכים שהרבה אנשים יוכלו לשהות באותו החלל בו זמנית).

ויש גם אדניות

בין לבין יש גם אדניות עליהן עמל Nadav Glick מ- שוק צמחים שמוסיפות צבע וחיים לרחוב שאין בו הרבה צמחיה.

אדניות לצד פארקלטים | סירקין, שוק תלפיות (צילום: עומרי זילכה)
אדניות לצד פארקלטים | סירקין, שוק תלפיות (צילום: עומרי זילכה)

נגישים, בדוק!

הפארקלטים נגישים (רון, התינוק שלי, השתתף בניסוי בעגלה) וגם, לדעתי, יספקו חוויה כיפית לילדים קטנים שיוכלו להתרוצץ במרחב בטוח יחסית, בזמן שאתם שותים קפה או בירה.

פארקלטים (צילום: עומרי זילכה)
פארקלטים (צילום: עומרי זילכה)

רק בגלל שמוקדם בבוקר…

וכן, הפארקלטים לא היו מגיעים לרוב סירקין לולא עוד ועוד עסקים היו נפתחים שם בשנים האחרונות. האזור הזה הוא אחד האזורים המעניינים בחיפה למעקב ואני סקרן לדעת איפה הוא יהיה עוד חמש עשרה או עשרים שנה. האם מוסדות תרבות, בילוי ופנאי ימשיכו לגור לצד הבאסטות? האם כל החללים הנטושים הרבים מסביב יאוכלסו? איזו אוכלוסייה תגור באזור? האם הוא יהפוך ליקר נורא?
ואגב, הפארקלטים נראים שוממים בתמונות, רק כיוון שהגעתי בשעת בוקר מוקדמת (כשהסיבה לכך הוא אותו ילד בעגלה, אותו הזכרתי קודם…)


הכותב, עומרי זילכה, הוא אדריכל חיפאי, מרצה בטכניון ומי שעומד מאחורי הבלוג “פינת רחוב” העוסק באדריכלות, תכנון ועירוניות בעיר חיפה.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור העיר חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו