פנינה בלייר, המנהלת האמנותית של פסטיבל הסרטים חיפה – פורשת

פנינה בלייר (צילום: גלית רוזן)

לאחר 33 שנה | פנינה בלייר פורשת מתפקידה כמנהלת האמנותית של פסטיבל הסרטים

לאחר 43 שנות עבודה בקידום אמנות הקולנוע בעיר חיפה – מתוכן 19 שנה כמנהלת סינמטק חיפה ו-33 שנה כמנהלת האמנותית של פסטיבל הסרטים חיפה, פנינה בלייר פורשת מתפקידה.

ירון שמיר נבחר כמ”מ המנהל האמנותי של הפסטיבל ומ”מ מנהל סינמטק חיפה.

נשיאת הכבוד של פסטיבל הסרטים

כאות הוקרה על תרומתה, רבת השנים, מונתה פנינה בלייר לנשיאת כבוד של הפסטיבל, ע”י דירקטוריון אתו”ס (החברה העירונית המפיקה את הפסטיבל). בנוסף, תשמש פנינה כאוצרת מסגרת “במבט אישי” וכיועצת לקשרים בינלאומיים ולאירועי תעשיית הקולנוע.  

פנינה בלייר, מהדמויות המשפיעות בתעשיית הקולנוע הישראלית, שימשה משנת 1988, כמנהלת האמנותית של פסטיבל הסרטים הבינ”ל חיפה. במהלך השנים היא הובילה, בנתה, קידמה והפכה אותו מפסטיבל קטן בן 30 סרטים, לפסטיבל בינלאומי גדול, מוכר ומוערך, החושף מדי שנה, תכנית אמנותית איכותית של כ- 200 סרטים חדשים זוכי פרסים מכל רחבי העולם, מארח את יוצריו ומקיים כנסים ומפגשים בינלאומיים – לקידום הקולנוע הישראלי בעולם.

בלייר הייתה אחראית, במסגרת תפקידה, על יוזמות, השקות וליווי של אירועי תעשיית הקולנוע והטלוויזיה, ותחרויות הקולנוע הישראלי והבינ”ל, על גיוס כספים, מענקי הפקה ופרסים לזוכים. 

בלייר יזמה שיתופי פעולה בינלאומיים מקצועיים, בין השאר, עם האיחוד האירופי “סינמה וטלוויזיה אירופה”, השקת מסגרת “שכנים”(94) והבאת אורחים מעולם הקולנוע הערבי במצרים, תוניס ומרוקו, לראשונה בישראל, השקת “יום הקולנוע הפלסטיני” (2006), שת”פ עם “צ’ינצ’יטה – סינמה איטליה” המוסד הרשמי לקידום קולנוע איטלקי ברומא ועוד רבים. בלייר הייתה אמונה גם על גיוס אורחים ושופטים, נציגי תעשיית הקולנוע הבינ”ל, ביניהם שחקנים ובמאים ידועים, מנהלי פסטיבלים, מנהלי חברות הפקה והפצה בעולם.

בלייר, חברת האקדמיה האירופית לקולנוע והאקדמיה הישראלית לקולנוע, כיהנה כשופטת וכאוצרת תוכניות קולנוע בפסטיבלים בינלאומיים. על חזונה ופועלה לקידום פלורליזם ודו קיום, וקידום הקולנוע הישראלי בארץ ובעולם, היא זכתה בפרסים ועיטורים יוקרתיים רבים, ביניהם:
פרס תא מבקרי הקולנוע בישראל (2004), פרס רוברטו רוסליני, שהוענק לה ע”י השחקנית איזבלה רוסליני בטקס רשמי באי מאיורי באיטליה (2006), אות “אבירת מסדר האמנויות והספרות הצרפתי” (2018) ועוד. ב-2013  נבחרה בלייר, כאחת מעשר הדמויות המשפיעות בקולנוע הישראלי, בגיליון 100 הדמויות המשפיעות בתרבות הישראלית, שפרסם עיתון הארץ. 

פנינה בלייר (צילום: גלית רוזן)
פנינה בלייר (צילום: גלית רוזן)

עם ההכרזה על פרישתה, מסרה פנינה בלייר:

תודה על הזכות הנפלאה שניתנה לי לעסוק בתפקיד שהוא גם תחביב וגם אהבה ותשוקה. תודה מיוחדת לראש העיר היוצא, יונה יהב, שתמך בי ובפסטיבל בנאמנות, לאורך כל הדרך. למנהליי בעבר ובהווה ובעיקר למנכ”ל אתו”ס, יגאל זאבי, שהיה אוזן קשבת ושאיפשר לי חופש יצירה, לראש העיר חיפה, עינת קליש-רותם ולצוות היקר והנאמן שלי, שבלעדיו השתיל הרך הזה, לא יכול היה לצמוח לעץ תמיר ונושא פירות שהוא פסטיבל הסרטים הבינ”ל, חיפה. מקווה כי תרמתי מניסיוני קשרי וכישורי, לקידום תחום הקולנוע בעיר חיפה וקידום מוניטין העיר בעולם, באמצעות פסטיבל הסרטים הבינ”ל חיפה.  

ירון שמיר, אשר מונה כמ”מ המנהל האמנותי של פסטיבל הסרטים חיפה שימש במשך שנים רבות כיד ימינה של פנינה בלייר בפסטיבל. ירון, מרצה לקולנוע, מילא במהלך השנים, מגוון תפקידים בפסטיבל והוא אחד מאוצריו הבכירים. ירון השתתף בניהול הפסטיבל ה-35, ובמקביל החל לנהל בפועל את סינמטק חיפה. ירון ניהל בפועל את פסטיבל הסרטים ה-36 אשר התקיים בסוכות 2020 במתכונת ONLINE וזכה להצלחה רבה. הוא ישמש כמ”מ המנהל האמנותי בנוסף לתפקידו כמ”מ מנהל סינמטק חיפה. ירון יפעל להרחיב ולהעמיק את שיתוף הפעולה בין שני הגופים לטובת הנגשת מיטב היצירה הקולנועית בארץ ובעולם לאוהבי הקולנוע בחיפה ובכל רחבי הארץ, במהלך כל השנה.

יגאל זאבי (צילום: אלבום אישי)
יגאל זאבי (צילום: אלבום אישי)

מנכ”ל אתו”ס, יגאל זאבי אמר:

פנינה בלייר היא הרבה יותר מאשר רק מנהלת אמנותית של פסטיבל הסרטים. פנינה עיצבה את אופיו ונשמתו של הפסטיבל בדמותה וברוחה והפכה אותו להיות פסטיבל איכותי, מסקרן ומוערך בארץ ובעולם. לבקשתנו, הסכימה פנינה להמשיך ולתרום מקשריה הענפים בעולם ובארץ לטובת הפסטיבל גם בהמשך, לקראת הפסטיבל ה-37, אשר ייערך כמדי שנה בסוכות בחיפה. אני מבקש להודות לפנינה על תרומתה עד כה, לאחל לה בריאות והמשך הצלחה ותרומה לנו בחיפה, ולירון שמיר – ברכות והצלחה בהמשך שמירתו ופיתוחו של הפסטיבל.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  מזל טוב לך פנינה בלייר.

 2. מיכאל אמר/ה

  מזל טוב ! המון בריאות . היתה לי הזכות לעבוד בסינימאטק 3 שנים .
  מקסימה !

 3. לייבלה אמר/ה

  ג’וב פיקטיבי ממומן מכספי המיסים של אזרחי חיפה מיותר לחלוטין כולל האודיטוריום שמשמש ברובו את אנשי הכרמל

 4. אייל אמר/ה

  מנכ”ל אתוס לא מוכשר ולא מתאים לתפקידו,
  פסטיבל הסרטים בחיפה מעולם לא היה יוקרתי או איכותי. הוא היה מיחזור די יבש של סרטים שכיכבו בפסטיבלים אחרים באירופה והבאתם לכאן כפרובינציה הרודפת אחר הזנב של אירופה.
  בשלב מסויים תפסו שיש גם קולנוע מקומי אבל אז הגיעו שנות ה-90 עם החנופה האובססיבית לאויב, נסיון למיתוג כושל של “שכנים” כפסטיבל ים תיכוני ועוד הזיות ממוחה הקודח. אין ספק קדחה היטב חור גדול של עשרות מליוני שקלים גרעון, המפרסמים הלכו וברחו מהפסטיבל ככל שהעניקה לו אופי קיצוני פרו-פלסטיני ועוד כל מיני נסיונות טיפשיים לפרובוקציות.
  בכל מקרה, מוטב היה לבטל את הארוע המביך הזה, שמנגן כינור רביעי או חמישי כבר לפסטיבלי סרטים וקולנוע אחרים בארץ, כל שכן באגן הים התיכון. פסטיבל חיפה דעך לתוך החור השחור של פוליטיזציה קיצונית על חשבון איכות אמנותית ורק שעמום הקורונה הציל אותו השנה בצפייה מרחוק, שגם הבהירה שבאמת אין צורך לצאת מהבית עבור סרטים גרועים במחיר מופקע, מי שמתעקש לסבול יכול לעשות זאת מסלון ביתו ולחסוך לנו את הפקקים בערבי הפסטיכלום משיירת “מבקרי קולנוע” היורדים פעם בשנה ממגדלי תל הביב וטורחים “לעלות לחיפה” לערב של הזהות עם במאים מכוס אל מחשי.

הגיבו כאן לכתבה