"גן ליאו באק בחיפה ייסגר"

"הופתענו מהאופן הכוחני והחד צדדי בו התקבלה ההחלטה בעירייה, זו דרישה לא ראויה ולא ישימה"

מרכז חינוך ליאו באק, מוסד ותיק ומוערך בשכונת הכרמל הצרפתי בחיפה, ידוע באיכותו החינוכית והערכית שלו, שמשתמרת לאורך שנים, ולא פחות מכך, שהוא מהווה מעין לב חברתי לתושבי האזור שמתאגדים סביבו כקהילה מגובשת. רכיב משמעותי המאפשר זאת, הוא הרצף החינוכי שמעניק ליאו באק לתלמידיו, שיכולים להשתייך אליו כבר מגיל הגן, ולהמשיך וללמוד בו עד לסיום לימודי החובה, בכיתה י"ב בביה"ס התיכון.

כעת, הופתעו בליאו באק לגלות כי עיריית חיפה החליטה לסגור את גן הילדים ולהזיזו מהנכס, כבר בשנת הלימודים הבאה.

בהנהלת ליאו באק מתקוממים וטוענים כי אין אפשרות לבצע את הצעד הזה בזמן כל כך קצר, וכי הדבר יפגע קשות בילדים ובהוריהם, וכן, שמעיריית חיפה הובטח להם, כי יתנהל דיאלוג בנושא, במטרה לפתור את הסוגיה באופן שיהיה מקובל על שני הצדדים, מהלך שלא נעשה, לטענתם.

מעיריית חיפה נמסר: מבנה הגן שהושאל זמנית למרכז חינוך ליאו באק יוחזר לשימוש מערכת החינוך העירונית ויופעל כגן עירוני ללא עלות, באמצעות מערכת החינוך העירונית.

אוהד שגב - מנכ"ל עיריית חיפה (צילום: ראובן כהן, לישכת הדובר)
אוהד שגב – מנכ"ל עיריית חיפה (צילום: ראובן כהן, לישכת הדובר)

מנכ"ל עיריית חיפה אוהד שגב:

נכסיי העירייה הינם משאב יקר ונדיר שאמור לשמש את כלל תושבי העיר וילדיה באופן שוויוני ולתת מענה לצרכי העיר המשתנים והמתעדכנים. מדובר בהליך מתחייב, שנעשה כדרך שגרה מול עמותות שונות, כאשר בכל מקרה צרכי השכונה וכלל תושבי העיר קודמים!

עוד נמסר מעיריית לחיפה:
המבנה העירוני שהושאל בעבר לשימוש המרכז, נדרש לצרכי מערכת החינוך העירונית ויופעל, החל משנת הלימודים הקרובה כגן עירוני, שיעמוד לרשות ילדי השכונה במסגרת חוק חינוך חובה חינם.
עיריית חיפה דרשה את השבת המבנה לפני כשנה, בראשית שנת 2020, ואולם נענתה, לפנים משורת הדין ובאישור מועצת העיר, לבקשת מנהל המרכז להאריך את החזקה במבנה לשנה נוספת, וזאת על מנת שלא לפגוע ברישום ילדי גן ליאו באק וכדי לאפשר למרכז להיערך להעברת המבנה בצורה מסודרת. הצורך של העירייה במבנה הגן, כמו גם האישור שניתן, כאמור, לפנים משורת הדין, נמסר, הובהר והודגש בשורה של פגישות שהתקיימו בין מנכ"ל ליאו באק למנכ"ל העירייה, היועצת המשפטית וגורמי עירייה נוספים שעסקו בנושא.

אמש (יום ג' 16/2/21) בישיבת מועצת העיר, הודיעה העירייה, באופן רשמי, כי ההחלטה כבר נעשתה ובכוונתה להוציאה לפועל, ללא דיון נוסף, ראו קישור לדיווח מהישיבה:

ממרכז חינוך ליאו באק נמסר לחי פה, בעקבות ההודעה במועצת העיר אמש:

החלטת מועצת העיר לבטל את ההקצאה לגן רימון התקבלה בניגוד להתחייבות מפורשת של ראש העיר ומבלי לחשוב לרגע אחד על טובת הילדים וההורים.
ההחלטה שהתקבלה אמש, התקבלה ללא שיח עם מרכז חינוך ליאו באק, בניגוד להתחייבות מפורשת של ראש העיר בישיבת מועצת העיר מיום 3/3/20 לקיים שיח כזה, ומבלי לחשוב לרגע אחד על טובת הילדים וההורים תושבי השכונה, והיא אינה מקובלת עלינו.
אנו כמרכז חינוך ותיק בחיפה, דואגים בראש ובראשונה לטובת הילדים, ההורים וכלל תושבי השכונות שבסביבת מרכז החינוך.
הרוב המכריע של הורי הילדים שנרשמו לגן, גרים בשכונות מאזור הרישום, כך שהחלטת העיריה אמש, עומדת בסתירה לחובתה כלפי הורים אלו.
על אף ההחלטה, נמשיך לעשות לטובת ילדי השכונות הסמוכות לליאו באק ולילדי חיפה בכלל, הבוחרים בחינוך הייחודי אותו אנו מספקים מזה עשרות שנים.
במיוחד בשנת קורונה, בה לא ניתן היה לאתר באופן ממשי חלופות אפשרויות לגן, ציפינו מהעירייה להתחשב יותר במצב.
אנו נשקול צעדינו ונבחן כיצד ניתן לבטל את רוע הגזירה ולמנוע את הפגיעה הקשה בילדים המבקשים להירשם לגן ובהוריהם.


"גן רימון (גן ליאו באק חובה) פועל במקום כבר 35 שנה, על אף שבעירייה טוענים שקיבלנו את המבנה "באופן זמני". כמו כן זהו גן מוכר שאינו רשמי, ולא גן פרטי"

גן "רימון" (צילום: ליאו באק)
גן "רימון" (צילום: ליאו באק)

במכתב שמסר השבוע (א' 14/2/21) הרב אופק מאיר, מנהל ליאו בק, לראש העירייה עינת קליש רותם, הוא מציין כי בעירייה הובטח לו כי יתנהל דיאלוג בין הצדדים בעניין פינוי הגן, אך דיאלוג כזה מעולם לא התקיים, והעירייה החליטה, "באופן חד צדדי וכוחני", כך נכתב, כי לא תאפשר את המשך פעילותו של הגן בנכס. לדברי אופק, נדרשת לליאו בק תקופת זמן ארוכה בהרבה מזו שמאפשרת העירייה, על מנת להיערך למהלך שכזה, וכי הקושי שיעלה מהחלטה זו בקרב ההורים והילדים יהיה עצום, ודאי כשהוא מתבצע על רקע השנה המשברית גם כך – שנת משבר הקורונה.

"קיבלנו מבנה נטוש והפכנו אותו לפנינה, השקענו במבנה מאות אלפי שקלים לאורך השנים", נמסר מהנהלת ליאו באק

אופק מאיר
הרב אופק מאיר מנהל ליאו באק (אלבום אישי)
חדוה אלמוג (צילום – סמר עודה)

חדוה אלמוג, חברת מועצת העיר, מסרה לחי פה בתגובה:

לאחר שיחה עם מנכ"ל ליאו באק, על מנת להבין את דרך הפעולה של העירייה, נדהמתי מדפוס התנהגות חוזר, אשר איננו מקשיב. כל השכל נמצא במקום אחד וזה בלשכת ראש העיר ומחזיקת תיק החינוך. הגן נמצא לאורך שנים ברשות ליאו באק ובמשך השנים התקיים בו שיתוף פעולה בין העירייה לבין ליאו באק, המשרת ילדים ומשפחות מהאזור. זכותה של העירייה לקבל החלטות בנושא, אבל לא יכול להיות שמחודש אוגוסט 2020 מנסה מנכ"ל ליאו באק לנהל דיאלוג עם העירייה ולא מצליח. ההחלטה להביא למועצת העיר את הנושא ללא דיאלוג אמתי ולא דיאלוג של כאילו, זאת הגישה. ומבחינה פרקטית: ומה יהיה עם התלמידים? רוצים להזיז אותם.
צר לי על ההתנהלות מאז נבחרה ראש העיר לתפקיד, ללא שום התייחסות אמתית לתושבים, למנהלי בתי ספר ולמובילים בעיר. חבל. נקווה שהשכל הישר של חברי המועצה יוביל, ולא משמעת קואליציונית.
הרב דובי-חיון
הרב דובי-חיון

הרב דובי חיון, חבר מועצת העיר, אמר לחי פה:

הגן קיבל את ההקצאה לפני מעל שלושים שנה. מה ההיגיון לקחת ולפנות גן איכותי, פלורליסטי, ערכי, שנאמרות עליו רק מילים טובות כל השנים, ושביעות הרצון לגביו היא גורפת, ובאותה נשימה, לאשר עוד ועוד הקצאות למוסדות חינוך חרדיים בעיר? מה פשר האיפה ואיפה?
לפחות תבדקו אפשרויות, תעלו לדיון, תתייעצו. זו תקופת קורונה, גם כך החינוך סופג מהלומות קשות, מה כ"כ דחוף עכשיו? ובכזו הודעה נחרצת וללא הכנה. ההקצאות המתרבות שמעניקה העירייה לחרדים פוגעת בנו, בכולם, בחברה היהודית ליברלית. האובר-ריכוזיות הזו מפריעה מאוד ובעיקר מעלה תהיות לגבי הענייניות שבהחלטות.
הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  טוב שנסגר הגן בלאו בק.

 2. רחלי אמר/ה

  כמו כל דבר בעירייה נעשה בכוח ובחוסר התחשבות בתושבים שעל רווחתם הם אחראים. זו בריונות לשמה היות וישנם המון מבנים ששייכים לעירייה אבל מוזנחים בגללה.
  ברחוב ישעיהו מעל וצמוד למעון ישנם חדרים לא מאוישים שהיו פעם גנים. בעובדיה ישנו גן חצי ריק ועוד מקומות.
  הסיבה היא נקמה עלובה בהורי בית הספר שמתנגדים לקבלן שהעירייה החליטה להסיר את האסבסט מתוך ביה"ס. מצב שעלול לפגוע בילדים ובשכנים בסביבה.

 3. שרון אמר/ה

  עיריית חיפה מאכזבת שוב ושוב. אפשר להגיע לשיח מכבד מול ליאובק, ולמצוא פתרון שלא יפגע בצוות הנהדר ובהורים.

 4. זהבה אמר/ה

  על פניו נראה שהמכשפה שמה לה למטרה להרוס כל דבר טוב שאינו משרת את תומכיה. היא לא תזיז גן חרדי או תפגע בסיוע למאגרי הקולות שלה. כל שאר התושבים הינם אוויר מבחינתה. רוע וקנאה ברמות שלא הכרנו.

 5. יום הדין אמר/ה

  העירייה הזו היא שלוחה של א'גנדה 21 היצורים שמושכים בחוטי העירייה עוד יפתיעו אתכם רבות. לרעה מאוד.

 6. איציק אמר/ה

  למה מכרתם את מעלה הכרמל?
  הכל בגלל בצע כסף בושה

 7. ליאור אמר/ה

  לאובק הגיע הזמן שתפסיקו להיתמם ולהתמסכן ותעיפו את המנכ"ל ההזוי הזה שסוגר את הפעילויות אחת אחרי השנייה וגורם לכם נזק בלתי הפיך . גם את מועדון הספורט העירייה לקחה לכם ?

 8. קלמן אמר/ה

  מה הבעיה שההורים ימשיכו לרשום את ילדיהם לגן זה וכי הגאונה תהיה זו שתממן את ההפסדים מהפעלתו?

 9. שולי אמר/ה

  עם כל הכבוד (שאין לי) לראש העיר וחבורתה, האשם הפעם הוא רק ליאו בק עם מנכל שכל מה שיודע זה לחייך בצביעות, להשמיץ ואחר כך לפטר את כל מי שאומר לו אמת ומנסה לתקן. זהו קצה הקרחון של התוצאה – הפיכת לאו בק מאימפריה לשלולית.

 10. תומך בקליש אמר/ה

  לא הבנתי, מה הבעיה? המבנה שייך לעירייה, והיא בוחרת לתעדף חינוך עירוני ציבורי על פני חינוך פרטי. יתכבדו מנהלי ליאו-בק למצוא חלופה. מה יש להתנגד פה?

 11. עמי אמר/ה

  בחרתם קאליש, קיבלתם צואה מרוכזת, ועכשיו אתם אוכלים חרה. אה, החזירים ממשיכים להסתובב חופשי ולהתרבות. אמרנו קאליש אמרנו הכל.

הגיבו כאן לכתבה