הקשישים מדברים על חווית נטישה, על בדידות ועל מחסור • תלמידי התיכון מחיפה קיבלו שיעור באזרחות – דרך הלב

תלמידים עוברים דלת דלת בבתי הקשישים (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

תלמידי יב’ מאליאנס הצטרפו למבצע מיפוי הקשישים בחיפה – בואו גם אתם!

לפני כשלושה שבועות פרסמנו בחי פה אודות פגישה בה השתתפו עמותות שונות בעיר, חברי מועצה, מתנדבים, תושבים משכונת הדר, נציגי רווחה ועוד – כשכולם ממוקדים במטרה אחת: לסייע לקשישים בעיר, ככל הניתן.

11 מקרים של מציאת גופות קשישים

לאחר 11 מקרים קשים לעיכול (רק מהשנה האחרונה!), בהם התגלו גופות קשישים עריריים רק לאחר ימים ארוכים, כשאיש לא היה שם עבורם, הוחלט שהגיע הזמן לעשות מעשה, כדי למנוע הישנות של מקרים כאלה, שכמעט מיותר לציין, מהווים רק את קצה קצהו של המצב האמתי.

כצעד ראשון, הוחלט על מבצע מיפוי הקשישים בחיפה, כשכעת הצטרפו אליו כ-60 תלמידים משכבת יב’ בבית הספר “אליאנס” בעיר.

עוברים דלת דלת

התלמידים התכנסו ברחבת תיאטרון חיפה, קיבלו הדרכה מאגף הרווחה ויצאו לדרך – עוברים דלת דלת. “כל בן אדם שמשתתף במבצע, לא משנה באיזה גיל, עובר חוויה שמשפיעה לו החיים”, אומרת מיטל רוט, אחראית המתנדבים בפרויקט.

תלמידים עוברים דלת דלת בבתי הקשישים (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
תלמידים עוברים דלת דלת בבתי הקשישים (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

איך הולך בפרויקט, עד עכשיו?
“כרגע יש לנו 150 סקרים שמולאו על ידי קשישים שהמתנדבים שלנו עברו אצלם, אבל היינו בהרבה יותר בתים. היו מקרים בהם הקשיש לא היה מוכן להתראיין או שהכתובת לא הייתה נכונה. הממוצע הוא כזה, שעל כל שלוש כתובות, אתה מצליח לפגוע באחד”.

מה עולה מהסקרים?
“שהמצב לא משהו. הקשישים בעיקר משתפים בתחושות של קושי, של בדידות, של מחסור כלכלי, מדברים על חווית נטישה. גם אם יש מטפלת, או חיים בזוג, זה עדיין קשה”. הביקור של המתנדבים מצליח טיפה לרומם להם את הרוח, לשמח. “הרבה מאד שמחו, אפילו היו כאלה שניצלו את המצב לבקשות – להביא תרופות, להוריד את הזבל וכאלה. הילדים שמחו לעשות את זה. כבר קיבלתי מהם טלפונים ששאלו אם הם יכולים לבקר אותם כבר למחרת… מבחינתי, זה רווח אדיר”.

תלמידים עוברים דלת דלת בבתי הקשישים (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
תלמידים עוברים דלת דלת בבתי הקשישים (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

“אמץ קשיש”

מה השלב הבא?
“כשנסיים את המיפוי, נסכם ונחשוב על ההמשך. אחד הצעדים, בוודאות, יהיה פרויקט “אמץ קשיש” – עם הקשישים שפגשנו, אלה שכתבו בסקר וביקשו שיבקרו אותם, ושאינם מטופלי הרווחה ולעשות פעולה רחבה כדי לשפר את מצבם”.

כרמית חדד, רכזת מעורבות חברתית בבי”ס אליאנס ואחראית על שיתוף הפעולה, מוסיפה:

הילדים הגיעו עם המון מוטיבציה לעזור ולתרום. הם נתקלו במציאות לא פשוטה – קשישים שפחדו לפתוח את הדלת, אנשים במצב כלכלי לא פשוט. הם היו שם בשבילם, שוחחו, חלקם אפילו החליפו טלפונים כדי לראות איך אפשר להמשיך לעזור”. היא מוסיפה “זה תרם גם להם, זה גרם להם להרגיש משמעותיים.

 המעוניין להצטרף ולסייע במבצע החשוב הזה, מוזמנים להתקשר
טל’: 054-6735217

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. אורית אמר/ה

  פרוייקט מבורך. כל הכבוד

 2. ירון+חנן אמר/ה

  סוף סוף מתעוררים בעירייה לאתר את הקשישים שנכפה עליהם סגר חברתי נוראי, שיש לו השלכות על מצב בריאותם וכלכלתם. במיוחד חשוב להגיע לקשישים הגלמודים שלצערנו 11 מתוכם מתו בבית זה אחר זה מבלי שאיש ידע או ישאל עליהם.
  כל הכבוד לתלמידים היקרים ובית הספר שלהם. גם עבורם זו חוויה נהדרת ותורמת. כעת נותר לטפל, על סמך המידע שנאסף, בצרכים של האוכלוסייה הגדולה הזו שמגיע לה הרבה יותר ממה שהעיר שלנו נותנת להם, דווקא בשעה הקשה הזו!

 3. ירון+חנן אמר/ה

  וכל הכבוד לחברת המועצה מ”הירוקים של חיפה” הילה לאופר שהציפה את הבעייה הזו יותר מפעם אחת במועצה וכנראה זה אילץ את העירייה להתחיל לעסוק בכך יותר ברצינות! 🏅🏅🏅

 4. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  טוב מאוד שתלמידי תיכון בחיפה קיבלו שיעור באזרחות.זה דבר חינוכי. כל הכבוד

 5. אייל אמר/ה

  אם הם פותחים את הדלת בלי מסכה, אחרכך נתפלא שיש הדבקה המונית…
  שימו לב לתמונות בחי-פה מרחבי העיר:
  שוק תלפיות – כל בעלי הדוכנים עם מסכות על הסנטר
  צוותים רפואיים – מצטלמים יחד בלי מרחק ובלי מסכות
  פוליטיקאים מתראיינים בחלל סגור מול צלמים וכתבים בלי מסכה
  קשישים – פותחים את הדלת ללא מסכה

הגיבו כאן לכתבה