מדי מים יתריעו על מצוקה בניסיון למנוע מות עריריים נוספים בחיפה

זקא לתמונה אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: אהרן ברוך לייבוביץ)

לאחר ריבוי מקרים בהם נפטרו אנשים עריריים בחיפה – יותקנו מדי מים מיוחדים שמטרתם להתריע במקרה של מצוקה

בשל שורת מקרים בהם אותרו קשישים עריריים ללא רוח חיים בביתם במהלך תקופת הקורונה, החל בחיפה מיזם “מים חיים”, בו מותקנים מדי מים מיוחדים בבתי קשישים עריריים, כשהמטרה היא לזהות מצב של שינוי בצריכת המים כאשר זה מתרחש, וכך, אולי, להצליח להגיע לאנשים הללו במצבי מצוקה, כשאין ביכולתם להזעיק עזרה בכוחות עצמם.

את המיזם הגה ארגון זק”א, שהמתנדבים בו הם אלה שמגיעים לדירות, מוצאים את גופות העריריים, ונתקלים במראות הקשים

ראש העיר חיפה עינת קליש פנתה ליו”ר דירקטוריון “מי כרמל”, מר איזי ענבר, בשל שורת מקרים בזמן האחרון בהם נמצאו תושבים עריריים בביתם ללא רוח חיים ימים לאחר מותם  ומבלי שבני המשפחה מודעים לאסון.

יהודה משי-זהב יו"ר זק"א (צילום: דוברות זק"א)
יהודה משי-זהב יו”ר זק”א (צילום: דוברות זק”א)

פיילוט בביתם של 50 קשישים

הפרויקט הייחודי שיתבצע על ידי “מי כרמל” ובמימונה, יחד עם מחלקות הרווחה והביטחון של עיריית חיפה, יכלול התקנת מדי מים אלחוטיים הנקראים מרחוק, בביתם של 50 קשישים ראשונים, לפי נתוני מחלקת הרווחה של עיריית חיפה כפיילוט.

מדי המים, הנקראים בזמן אמת, יזהו אם הופסקה לפתע צריכת המים בביתו של הקשיש, או שפחתה מאוד. נתונים אלה יועברו למוקד המבצעי העירוני של עיריית חיפה, הפועל במהלך כל שעות היממה. במקרה שבו צריכת המים הופסקה, העיריה תנסה ליצור עם הקשיש קשר, במידה שלא תצליח, תישלח לבית ניידת משטרה לבדיקת האירוע.

איזי ענבר נבחר ליו"ר דירקטוריון תאגיד המים " מי כרמל "
איזי ענבר נבחר ליו”ר דירקטוריון תאגיד המים ” מי כרמל ”

יו”ר דירקטוריון מי כרמל אישר מיידית לתאגיד רכישה של 100 מדי מים אלחוטיים מסוג זה (קריאה מרחוק) לפיילוט הראשון, ומנהל שירות הלקוחות של מי כרמל, יניב אדלשטיין, ירכז את פעילות התאגיד בנושא. התקנת המדים הראשונים החלה בימים האחרונים.

מר ענבר אמר:

אנו שמחים שנוכל לסייע לראש העיר בסוגיה אנושית ומעציבה זו תוך שיתוף פעולה מלא והדוק בין מי כרמל והגורמים המקצועיים בעיריית חיפה , ונעמיד תמיד את היכולות הארגוניות והטכנולוגיות של התאגיד לרשות אזרחי העיר
(צילום: זק"א)
פינוי גופה בחיפה (צילום: זק”א)

אליעזר, מתנדב בזק”א, לא יכול היה להסתיר את התרגשותו מהתרחבות המיזם וסיפר לחי פה:

“התופעה בה קשישים מסיימים את חייהם בצורה כ”כ קשה ואכזרית, היא כואבת בצורה שאין לה שיעור. זה בנפשנו, כל מתנדבי זק”א, שמגיעים לבתים ומוצאים אנשים שאולי היה אפשר לעזור להם לפני שמתו בצורה כ”כ נוראה. בכל פעם שרואים מקרה כזה, זה מכאיב מאוד.

רק לפני קצת יותר משבוע היה מקרה בחיפה, של קשיש בן יותר מ-90, שכנראה נפל באמבטיה. הוא נמצא ביום שני בערב, וכיוון שפלטת השבת עדיין פעלה, אנחנו מעריכים כי הוא נפל ביום שבת.

הבן אדם נכנס להתקלח והמים המשיכו לזרום עד שגלשו לחדר המדרגות, ככה גילו אותו השכנים. זו ממש דוגמה למקרה בו היה ניתן לעזור לקשיש לפי מד המים, עוד לפני שזה הגיע למצב הקטסטרופלי שהיה.

גם במקרה בו הבן אדם נפטר, עדיין, לא צריך לחכות עד שהגופה שלו תגיע למצב כ”כ נוראי! אפשר למנוע בזיון מוחלט כזה”.

זק"א עוד גופת אדם נמצאה בדירה לאחר ימים (צילום: אהרן ברוך לייבוביץ)
זק”א עוד גופת אדם נמצאה בדירה לאחר ימים (צילום: אהרן ברוך לייבוביץ)

“הפיילוט הזה התחיל ביקנעם”, ממשיך אליעזר, “ופנינו לכלל הרשויות וביקשנו מהן לאמץ את היוזמה הזו. אנחנו ממש ממש שמחים שזה הולך ותופס תאוצה ברשויות השונות וגם בחיפה.
עיריות רבות הבינו את החשיבות של העניין. אנחנו בזק”א לא מאשימים אף אחד. אנחנו פשוט מבקשים מכולם להירתם ולעזור, כדי למנוע את המצבים האלה. גם התושבים עצמם וגם הרשויות. זה המסר שלנו. כולם צריכים לעבוד יחד, בטח עכשיו, כשאנחנו נכנסים לסגר מהודק מאוד”.

אליעזר זוכר היטב כל מקרה ומקרה: “בחיפה כבר היו הרבה מאוד מקרים של מוות של עריריים, עד שכבר אמרנו די! חייבים לעשות משהו בשביל התושבים האלה, שבסוף, אין מי שיהיה שם בשבילם. אנחנו, כולנו, חייבים לעשות כל מה שאנחנו יכולים! זה באמת יכול לעזור. הלוואי שזה באמת באמת יעזור, שנפעל בכל האמצעים. המתנדבים שלנו עושים הכל. אסור לשכוח את האנשים האלה. אסור!”

“אני אומר לך”, מוסיף אליעזר בהתרגשות, “מי שיראה, פעם אחת, את מה שהמתנדבים שלנו רואים, רק פעם אחת(!) לא יוכל לתפקד חודש! אלה מראות קשים ושוברי לב.

כל הכבוד לאנשי העירייה, לאנשי הרווחה, בעיקר בזמנים כאלה, של מגפה, כשכולם בלחץ וכולם נאבקים, שדואגים לאנשים האלה, וכל הכבוד למתנדבים של זק”א בחיפה, שיוצאים ברצון לכל אירוע ודואגים לכבוד של הקשישים וכ”כ אוהבים את העיר שלהם וגאים בה, הם עושים עבודת קודש”.

הילה לאופר

הילה לאופר מהירוקים של חיפה, שפועלת לטובת סיוע לעריריים בעיר, אמרה לחי פה:

אני שמחה שראש העיר מאמצת ומיישמת התקנת מוני מים בקריאה מרחוק, שלמעשה, ברגע שאין תנועת מים אחת לפחות במהלך יממה, התראה אמורה להישלח לתאגיד המים שאמור לפעול במידית לבירור מצבו של הקשיש הערירי, אני מאמינה שהפעולה הזו תציל לא מעט חיים, כמובן שנדרשות עוד פעולות, אבל זו בהחלט יוזמה ברוכה. החלטה אנושית וטובה ואני מקווה כי מונים לקריאה מרחוק יותקנו בבתיהם של כל מי שעונים על הקריטריונים הנדרשים.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. YTG אמר/ה

  נחמד שעושים זאת, אבל אם אני יוצא לחופשה אורכה, ולא ניתן לאתר אותי בחו”ל, איך אמנע פריצה לביתי על ידי סיירת מוני המים?

 2. אבי כהן אמר/ה

  עוד תאגיד מיותר.
  תלמדו מערית נשר.
  בלי תאגידים מיותרים והכסף מופנה לרווחת התושבים.

 3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד לארגון זק”א על הארגון הנכון . צעד טוב

 4. מלכה אמר/ה

  במקום מד מים ניתן לקשר אותם למיזם של יד שרה והרווחה עם תליון מכשיר מצוקה המגלה נפילות ועמיד במים.והוא מצלצל ישיר למוקד כדאי לחשוב על כך.

 5. אריק שטיינר אמר/ה

  כל הכבוד, רעיון נפלא!!

הגיבו כאן לכתבה