עיריית חיפה סוגרת את הברז למחלקת האתלטיקה של מכבי חיפה כרמל | סקר – האם יש לממן את מכבי חיפה כרמל?

חוג אתלטיקה בחיפה לילדים, נוער ובוגרים - חוגי ספורט בחיפה לילדים ונוער (צילום: מכבי חיפה כרמל)

מחלקת האתלטיקה של מכבי חיפה כרמל בסכנת פירוק, כך טוענים באגודה. בצעד חסר תקדים, הודיע בשבוע שעבר סגן ראש העיר חיפה, לזר קפלון, כי העירייה החליטה לקצץ בצורה משמעותית את תקציב ענף האתלטיקה של האגודה הירוקה. הקיצוץ יכלול את פיטוריהם של ארבעה מאמנים מתוך חמישה אותם מממנת העירייה.
בעיריית חיפה אומרים לחי פה: זהו מועדון פרטי, שקיבל מימון עירוני (מכספי הארנונה).

בסוף הכתבה יש סקר עמדות בשאלת המימון – נודה לכם אם תענו עליו.

קיצוץ מידי

הקיצוץ עליו החליטה העירייה הינו מידי ולא ניתנה לאגודת מכבי חיפה כל התראה מוקדמת על מנת להיערך למצב, לטענתם. מחלקת האתלטיקה הירוקה היא הגדולה בצפון ואחת הגדולות בישראל, כאשר היא מייצרת באופן קבוע אלופי ישראל והישגים מעבר לים. כעת היא עומדת בפני צומת דרכים, בסופו היא עלולה אף להתפרק. ללא תמיכת העירייה, אומרים במכבי, האגודה לא תוכל להחזיק את המחלקה במתכונת בה היא עובדת כיום, עם למעלה מ-200 ספורטאים, רובם ילדים ובני נוער. רק בשבוע שעבר הסתיים שיפוץ בהשקעה של מיליוני שקלים באצטדיון האתלטיקה בנווה שאנן, וכעת הוא עלול למצוא עצמו ללא אתלטים.

רועי שווץ (צילום: אגודת מכבי חיפה)
רועי שווץ (צילום: אגודת מכבי חיפה)

מנכ"ל האגודה רועי שווץ, מסר לחי פה:

עיריית חיפה החליטה על קיצוץ מידי בלי להכין אותנו מראש או לתת לנו זמן להיערך. החל מהשבוע הבא יישאר לי מאמן אחד וענף האתלטיקה, שפועל למעלה מ-100 שנים בחיפה וקולט אליו ילדים ובני נוער רבים, עלול להסגר. אם העירייה לא תשנה את החלטתה, מאות בני נוער יאלצו להיפרד מהספורט שהם כל כך אוהבים.

מנכ"ל איגוד האתלטיקה גל לוי, שלח מכתב לעיריית חיפה:

"עיריית חיפה נערכת לבצע קיצוץ משמעותי במחלקת האתלטיקה של האגודה העירונית. קיצוץ כזה עלול להוביל לנטישה רבה של ספורטאים ושל מאמנים, ולהפוך את האימפריה הירוקה שמובילה את הצפון באתלטיקה, לענף אשר ילדים ובני נוער לא ירצו לקחת בו חלק. אני סמוך ובטוח כי הדברים פתירים ומבקש לעשות מאמץ על מנת לשמור על מחלקת האתלטיקה של מכבי חיפה".

עיריית טירת כרמל – רחב

גם מנכ"ל מכבי ישראל, נאור גלילי, פנה לעירייה במכתב:

"עיריית חיפה החליטה לקצץ את תקציב האתלטיקה באופן דרסטי, וזאת בצורה מידית וללא כל הודעה מוקדמת לאגודת מכבי חיפה, לה אין זמן להיערך למצב החדש. אם אכן קיצוץ זה יתממש, האגודה תאלץ לקצץ בכמות הספורטאים בצורה משמעותית, ואלו, אשר חלקם מקבלים תמיכה כלכלית ממכבי חיפה כיוון שלהוריהם אין את המשאבים הכלכליים לשלם עבור פעילותם, יסתובבו ברחובות במקום לעסוק בפעילות ספורטיבית. אודה אם תשקלו מחדש את הקיצוץ".

לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)
לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)

לזר קפלון, סגן ראש העיר ויו"ר ועדת הספורט בעיריית חיפה, מסר לחי פה:

במשך שנים רבות, מימנה עיריית חיפה מועדון פרטי, שקיבל מימון על שני דברים:
1. מאמנים.
2. שימוש חינם במתקנים של עיריית חיפה.

במקביל, גבו בעמותת מכבי חיפה כרמל כסף שנכנס לקופה, כמו בכל חוג אחר עבורו משלמים ההורים ברחבי העיר. בחוג רגיל, הכסף שנכנס מהשחקנים המשתתפים בחוג, הולך למשכורות מאמנים ולשימוש במתקנים. אמנם מקובל שבמקרה שיש מרכז מצוינות, עיריית חיפה מממנת שכר של מאמן אחד, אבל אין תקדים לזה שאגודה פרטית כמו מכבי חיפה גם גובה כסף מהמשתתפים וגם מקבלת מימון מהעירייה.

סקר

האם עיריית חיפה צריכה לממן את מכבי חיפה כרמל מכספי הארנונה
 • כן 87%, 413 הצבעות
  413 הצבעות 87%
  413 הצבעות - 87% מתוך סה"כ ההצבעות
 • לא 13%, 62 הצבעות
  62 הצבעות 13%
  62 הצבעות - 13% מתוך סה"כ ההצבעות
סה"כ הצבעות: 475
05/01/2021 - 07/01/2021
ההצבעה הסתיימה

הסקר יהיה פעיל במשך יממה אחת


12 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  עוד ועוד ועוד אנומליות מעידן יהב.
  לא טיפל במחירי מנהרות הכרמל כשהיה אפשר לדרוש..
  עכשיו מבנה העסקה הזוי של מאמנים עבור מועדון פרטי
  יתכבדו לחשוף את משכורות המאמנים וכל מקבלי השכר.
  יתכבדו לחשוף כמה מועדונים בארץ משלמים דמי שימוש במתקנים שקיבלו בחינם.
  ועוד מתלוננים שההסדר הזה לא נמשך ומאיימים על העיריה בהרס "הענף". וכי למה אתלטיקה כן, וענפים אחרים לא?
  העיריה קודם כל צריכה לפעול לפי הישגים ולפי שוויון מול שאר הענפים ולהעלות תמיכה בספורט באופן כללי ולקצץ במשכורות בכירי העיריה 10% כדי לתת לכל אגודות הספורט של ילדים ונוער ולמצוא גם חסויות.

 2. אורית לוי אמר/ה

  הם לקחו את כל הכסף לרשות הים ויש להם סיבה !!!!
  הוגשה תלונה

 3. אנה אמר/ה

  עלות האימונים עבור ההורים זולה יותר בזכות המימון של העירייה, מה שמאפשר השקעה בחוגים טובים ואיכותיים. זהו שילוב מושלם וחבל שהעירייה לא רואה לנגד עיניה טיפוח מצוינות בקרב הנוער החיפאי.

 4. אבי+בוח³בוט אמר/ה

  אם יש מסגרת לילדים ונוער חחייב המשכיות שלא יפלטו לרחוב ואז מחלקת הרווחה בעיריית חיפה תיתצרך בעתיד לשלם על זה ביוקר מבחינה חינוכית וכלכלית יש לתמוך באגודת ספורט כה מפוארת ש מביאה הישגים בארץ ובכל העולם אפשר לקצץ מעט אבל לקצץ לגמרי זו התעבדות לאגודה בכבוד רב אזרח שאיכפת לו

 5. חלי פודה אמר/ה

  עיריה שטוענת ש"אין כמו ספורט ומודעות עצמית כדי לסייע בהגנה מפני הקורונה" (מתוך שלטי חוצות בעיר), ראוי שתאפשר למחלקת האתלטיקה לפעול באופן נפלא כפי שפעלה עד כה, וקידמה מאות אתלטיות ואתלטים המגיעים להישגים מעולים גם ברמה הארצית והבינ"ל. בעידן שבו ילדים רבים שוהים בעיקר (או רק) מול מסכים – ראוי לקדם ולהשקיע אף יותר מתמיד בספורט, ודאי שלא לקצץ מהיום לאתמול את התקציב. כתושבת העיר ואמא של אתלטית במכבי חיפה – אשמח שהארנונה הגבוהה שאנו משלמים תנותב גם לקידום האתלטיקה בעיר. עצם הניסוח המגמתי של הסקר הוא מלכתחילה בעייתי ומוטה. עיזרו לנו להציל את האתלטיקה בחיפה!!!

 6. אורית אמר/ה

  כן

 7. יעל אמר/ה

  זה לא פעם ראשונה שאני נחשפת שעיריית חיפה הורסת ומפסיקה לממן מיזם תרבותי / ספורטיבי מעולה .
  ופגעת בכך בבני נוער בעיר ובהתפתחות הספורט והתרבות

 8. מיכל אמר/ה

  שנים שאני מכירה את התופעה הזו. כשנודע לי שהעירייה ממנת אגודה פרטית עשירה ומפונקת כמו מכבי חיפה, שבוחרת על פי קריטריונים ומדיניות משלה ובאופן אוטונומי מוחלט את פועלה (שאין בו כל סממן עירוני- ממלכתי)- התפוצצתי. כל זאת בזמן שלרשות הספורט העממי ופעילויות הפנאי כמעט ולא נותר מימון, רק שאריות.
  אני מברכת על ההתפכחות. מבחינת- זה עוד מהלך של ניקוי אורוות.
  כל הכבוד לליזר קפלון שהרים את הכפפה, וראש העיר עינת קליש שבאופן עיקבי "משקה אורוות" גם כשבאותו שלב זה לא מובן לציבור. ראינו כבר לאן הביא אותנו הפןפןליזם של ראש העיר הקודם

 9. מיכל אמר/ה

  "מנקה אורוות", כמובן

 10. חלי פודה אמר/ה

  הסקר מוכיח שגם התושבים חושבים אחרת מעיריית חיפה! 87% הצבעה בעד המשך תמיכה של עירית חיפה באתלטיקה מכבי חיפה כרמל אומרים דרשני… מקווה שהעיריה תהיה קשובה לא רק לספוראים אלא גם לתושבים – ןתחזור בה מן ההחלטה המיותרת הזאת

 11. ילנה אמר/ה

  זאת סוגיה מורכבת וצריך להבין היטב מה ההשלכות של ההחלטה. באופן עקרוני אני כהורה ותושבת העיר הייתי רוצה שהעירייה תממן חלקית חוגים אשר מתטרתם לחנך ספורטאים שיצגו בכבוד את העיר ואת המדינה

 12. אמנון אמר/ה

  היה עוזר לכתוב הסבר לגבי מה השתנה פתאום בחוקים של עיריית חיפה.
  כאילו שקבלנו את הסיפור מ-האמצע.

לא ניתן להגיב