“שומרות הסף” • נשים למען נשים | אורלי רביח וליאת קלאורה

יום המאבק באלימות נגד נשים (צילום: תלמידי תיכון ליאו באק)

בשבוע שעבר צוין ברחבי העולם יום המאבק הבינלאומי לאלימות כלפי נשים.
יום זה מהווה עבור כולנו הזדמנות לעצור ולשאול מה ביכולתנו לעשות על מנת לצמצם ואף להפסיק לחלוטין את מעגל הפגיעה, אך ברור כי הבעיה קיימת בכל זמן ובכל מקום מסביבנו, לכן חשוב לזכור ולהזכיר וגם לדעת לזהות את הסימנים כשהם מופיעים מולנו.

הסגר, החרדה והלחץ הכלכלי

מאז פרוץ מגפת הקורונה נצפתה עלייה משמעותית במקרי האלימות במשפחה בכלל ואלימות כלפי נשים בפרט. הסגר, החרדה, הלחץ הכלכלי ותנאי אי הוודאות, העצימו התנהגויות אלימות באופן משמעותי, גם במשפחות שלכאורה לא נחשפו לכך קודם. דיווחים שונים מדברים על עלייה של מאות אחוזים (!) בפניות בנושאי אלימות משפחה לגורמים בקהילה: משטרה, רווחה וארגוני סיוע שונים. מאז חודש מרץ 2020, נרצחו כ-19 נשים (נכון למועד כתיבת שורות אלו).

פועלים כל השנה

מרכז תפנית, למניעה וטיפול באלימות במשפחה מטעם המחלקה לשירותים חברתיים בשיתוף הרשות לביטחון קהילתי ציין את היום החשוב הזה וכמובן, פועל לאורך כל השנה כדי לסייע לנשים ולמשפחות הנמצאות במעגל האלימות.

מניעה וטיפול בנושא האלימות במשפחה עושים לאורך כל השנה וללא הפסקה ולכן אנו מובילים פרויקטים רבים העוסקים באיתור, אבחון, טיפול ומניעת אלימות זוגית.

אנשי מקצוע ממרכז “תפנית”, המומחים בטיפול בתחום האלימות במשפחה, מעבירים מידי שנה סדנאות למחנכים ולתלמידים בבתי הספר התיכוניים וחטיבות הביניים העוסקות בזיהוי נורות אדומות בזוגיות שאינה בריאה. בנוסף, מועברות סדנאות לאנשי מקצוע בתחום ילדים חשופים לאלימות במשפחה ואלימות בין הוריהם בשיתוף עם ויצו, וכן הרצאות והצגות הנוגעות לנושא תוך התייחסות לקהלי יעד שונים בעיר, וברגישות תרבותית ומגדרית מותאמת. 

נשים עוזרות לנשים

פרויקט הדגל המשותף למרכז “תפנית” ולרשות לביטחון קהילתי, הוא פרויקט “שומרות הסף” המגייס נשים מרחבי העיר המעוניינות להכיר מקרוב את תחום האלימות במשפחה, לתווך ולסייע לנשים במצוקה, להכיר את השירות הטיפולי ולהנגישו עבורן. 

לזהות את הסימנים

הכשרת ‘שומרות הסף’ כוללת סדרה של מפגשים במרכז “תפנית”, ומתמקדת בהקניית ידע במונחים הקשורים לדינמיקה זוגית אלימה ומיומנויות של זיהוי ואיתור נשים וגברים הנמצאים במעגל האלימות, כיצד להושיט להם יד ולסייע.
כיום, הסתיימו כבר שלושה מחזורים שבהן סיימו בהצלחה כ-30 נשים והוכשרו כשומרות סף.

משתתפת בתכנית אמרה:

היום אני יודעת לזהות טוב יותר מצבים בהם אישה נמצאת במצוקה בגלל זוגיות לא בריאה. בזכות הסדנה שעברתי במרכז תפנית, הפניתי לטיפול שתיים מחברותיי הטובות והן מטופלות עד היום ומקבלות את הסיוע המקצועי לו היו זקוקות במשך שנים.
יום המאבק באלימות נגד נשים (צילום: תלמידי תיכון ליאו באק)
יום המאבק באלימות נגד נשים (צילום: תלמידי תיכון ליאו באק)

לא תמיד רואים

אלימות בין בני זוג היא תופעה מדאיגה ורחבת היקף שמתקיימת בכל המגזרים בחברה בישראל ולכן בטירת כרמל אנו בוחרים לשמוע לראות ולדעת.

חשוב לזכור שהאלימות אינה תמיד נראית לעין, ויכולה לבוא לידי ביטוי גם בהתעללות והתעמרות נפשית, בידוד חברתי, קנאה קיצונית, אלימות כלכלית כגון ניצול ושליטה על מקורות הכנסה ומניעת צרכים בסיסיים לחיים. 

במידה שמזהים את אחד מהסימנים הללו, אתם מוזמנים לפנות אלינו למרכז ‘תפנית’ להתייעצות וסיוע, גם באופן אנונימי ונתגייס לסייע בשמחה. במרכז תפנית עובדים סוציאליים מומחים באבחון וטיפול באלימות במשפחה, ונותנים מענה פרטני וקבוצתי לנשים גברים וילדים. 

לקהילה יש כוח

זיכרו! לקהילה יש יכולת אדירה למנוע את הפגיעה הבאה, וחשוב שנכיר ונזהה את סוגי האלימות השונים, נהיה ערניים ורגישים לסביבתנו.


עו”ס אורלי רביח היא מנהלת מרכז ‘תפנית’ לטיפול באלימות במשפחה באגף לשירותים חברתיים עיריית טירת-כרמל.
ליאת קלאורה היא
מנהלת הרשות למאבק באלימות, בסמים ובאלכוהול, ביטחון קהילתי בעיריית טירת-כרמל.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חברה וחינוך בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו