כשאין אכיפה מתרבים חזירי חיפה

חזיר נהנה ממזון של חתולים (צילום: רוברט איינשטיין)

האכלת חתולים היא מעשה הומאני לכל הדעות, אבל האכלת חזירים, על ידי שאריות מזון חתולים, או האכלה ישירה ומכוונת של חזירים, מנוגדת לשני חוקים:

האחד:
חוק הגנת חיות הבר, מסדר הדין הפלילי, הקובע עד שנת מאסר על האכלת חיות בר. חוק זה אינו נאכף בגבולות העיר חיפה.

השני:
חוק עזר עירוני של מניעת לכלוך ברשות הרבים. חוק זה נאכף חלקית בחיפה והפקחים נותנים קנסות לסירוגין.

אכיפה היא שם המשחק והיעדר אכיפה מעודד את אוכלוסיית החזירים להשמין מנחת ברחובות העיר. פיילוט הכלובים נכשל. נכון לעכשיו אין פתרון למזון החתולים ואין אכיפה אפקטיבית נגד מאכילי החזירים.

חזיר נהנה ממזון של חתולים (צילום: רוברט איינשטיין)
חזיר נהנה ממזון של חתולים. מאחוריו החתול שברח | רוממה החדשה | בוקר 29/11/20 (צילום: רוברט איינשטיין)

הילה לאופר מסרה בתגובה לחי פה:

לאחר הצבת מתקני האכלה כפיילוט, מתקנים לא מוצלחים לחתולים וגם לא מונעים מחזירי בר להגיע למזון. הוחלט לא להשתמש בהם ואפילו התעקשתי על כך משום שהמתקנים האלו היוו סכנה. לדעתי האישית מתקני האכלה הם דבר מיותר ומשיחה שניהלתי עם חבר ווטרינר רשותי באיזור אחר של הארץ, טען כי מתקני ההאכלה יצרו בעיה אחרת משום שאף אחד לא לוקח אחריות על תיחזוק המתקן ולאחר תקופה המתקנים בעצמם הופכים לסוג של מפגע שמושך אליו זבובים וכו' ורוב השכנים לא יאהבו את נוכחותם… בחיפה הצבת מתקן האכלה היא כמעט בלתי אפשרית מבחינת לוגיסטית בגלל חזירי הבר. הוחלט כי תתבצע הסברה על האכלה נקיה ואכיפה כנגד מאכילים מזהמים. חושבת שההסברה לוקה בחסר ויש להגיע לכלל אוכלוסיית מאכילי החתולים ולבצע הסברה נכונה לפני שמחלקים קנסות. בימים אלו אני מנסה לקדם את נושא האכיפה שאני רואה לנכון שתתבצע כך: מאכילים אשר מאכילים…

הילה לאופר (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
הילה לאופר (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

עיריית חיפה מסרה בתגובה לחי פה:

חיפה כמו ערים רבות אחרות בארץ ובעולם, הגובלות בשטחים טבעיים, מתמודדת עם חיות בר הפולשות לעיר בחיפוש אחר מקורות מזון אותם הן מוצאות בריכוזי פסולת, פחי אשפה, ושאריות מזון של חיות מחמד.
העירייה מודעת לנושא ופועלת בכל האמצעים המוכחים להרחקתם מתוך הבנה כי רק שילוב של מספר אמצעים, שיבוצעו בו-זמנית, יוכל לתת מענה ראוי. מדובר בתהליך ארוך, בו מושקעים משאבים רבים לימוד ועבודה מתואמת של כלל הגורמים העוסקים בנושא, לרבות "רשות הטבע והגנים" שנרתמה לפעילות משותפת עם העירייה, כמו גם שיתוף פעולה מצד תושבי העיר, בעיקר בכל הקשור לשמירה על ניקיון המרחב הציבורי ממקורות מזון ומים, המהווים גורם משיכה עיקרי של חיות בר לעיר.
הפעולות מרוכזת ע"י אקולוגית אותה מינתה העירייה לראשונה בתולדות העיר והן כוללות בין היתר: קיבוע אלפי פחי אשפה והחלפת פחי המחזור למניעת גישה לחזירי הבר, טיפול …

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
עינת קליש (צילום: עיריית חיפה)
עינת קליש (צילום: עיריית חיפה)

ירון חנן, מוביל ועד השכונות להשבת החזירים לטבע, מסר לחי פה:

העירייה ירדה לצערי בינתיים מהכלובים להאכלת חתולים. לא ברור למה. הם טוענים שהמאכילים לא רצו להשתמש בהם, אבל לדעתי זה לא הסיפור המלא.
אני ממתין למינויו של פרויקטור עירוני לנושא מכת חזירי-הבר.
אנחנו רוצים לעבוד מולו ברמה שבועית ולצפות כיצד הוא אכן יצליח לתכלל ביעילות הנדרשת את כל גורמי העירייה לטפל בבעייה הקשה הזו ע"מ להשיג תוצאות בשטח.
מבחינתנו רק מבחן התוצאה יקבע ולא שום הצהרה או פעולה ספוראדית פה ושם

ירון חנן (צילום: ירון כרמי)
ירון חנן (צילום: ירון כרמי)

תזכורת מספטמבר 2019

גם בשנה שעברה פרסמנו את היעדר האכיפה על האכלת חזירים בשאריות מזון החתולים. מה השתנה?

17 תגובות
 1. חנה מורג אמר/ה

  פרוייקטים לנושא חזירי הבר? עוד משרה בקנה????

 2. זיאד אמר/ה

  האם אסור להאכיל את עובדי העיריה?

 3. אייל אמר/ה

  זיאד – מותר, אבל רק בכלובים. חחח.

 4. דין דין אמר/ה

  החזירים מפריעים לכם תנקטו באמצעים אל תחכו לעיריה.

 5. כרמליסט אמר/ה

  ומה עם בעלי הכלבים שמסתובבים איתם ללא מחסומים??!! זה כן נאכף???
  פה שום דבר לא נאכף עד שזה נגמר באסון

 6. חיפאי אמר/ה

  יש לשמור על חזירי הבר מהעבריינים שמציעים כל מיני הצעות
  מי שלא נהנה מנוחכות החזירים יכול לעבור לגור בתל אביב שם אין טבע
  ואין חזירי בר

 7. דן אמר/ה

  אין בעיריה במה להתעסק. האכלת חתולים גם גורמת להתרבות העורבים והמיינות שמגרשים את כל הציפורים הקטנות. והליכלוך.. מעניין מי גורם לו? פעם חשבתי שאלה החיות על 4 שמתרבות בלי סוף. היום אני בטוח שאלה קברניטי העיר שנותנים לחיות להתרבות ללא שליטה ובקרה. איזה כיף בעיר עם העיריה העצלה .

 8. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  חייבים פתרון לנושא הזה.אנשים מתלוניים בפני כי אני אדבר עם ראש,העיר ד"ר עינת קליש על כך.אנא עינת טפלי בעניין הזה יחד עם רשות שמורות הטבע.שבוע טוב

 9. חנה אמר/ה

  כשלא מטפלים כראוי, ושמים תחנות האכלה לחזירי הבר וגם לחתולים המסכנים הפולשים לחצרות הבתים, לשטחים הציבוריים, ולכבישים הם יביאו עלינו צרות נוספות: עכברים, עכברושים, חולדות שגם הם באות לחסל את המזון שניתן לחתולים בכל פינה ברחוב ולאורך חצרות הבתים, בעלי כלבים אינם מקפידים לאסוף את צואת חיות המחמד שלהם וכמובן אין אכיפה מטעם העירה, ומי יאכוף את הנושא על צואת החזירים בכל מקום בהם הם משוטטים חופשי? התוצאה היא שבנוסף לנגיף קורונה יבואו עלינו מחלות נוספות!! חזירי בר שמסתובבים חופשי וללא פחד בכבישים מהווים סכנת נפשות לנהגים ולהנוסעים בכבישים!!!

 10. חיפאית אמר/ה

  תעזבו כבר את החזירים! אנחנו בני האדם עושים נזק, לא הם! הם חלק מהעיר שלנו ועושים אותה למיוחדת יותר. שילוב של עיר סואנת וטבע! כל כך מיוחד ואופייני לעיר היפה שלנו. תתמקדו בכלבי הבית שלכם שמשוחררים החוצה לחרבן או שאתם לוקחים אותם עם שקית קשורה לרצועה רק בשביל הכסת"ח ובפועל לא אוספים את החרא אחריהם. ולעיריית חיפה…. צאו למבצע של קנסות על כך. תאספו כלבים משוטטים ותנו לבעליהם קנסות גם על כך ואז נוכל ללכת עם ראש מורם ולא עם ראש באדמה שחלילה לא נדרוך שוב על עוד חרא של כלבים!

 11. עמירם אמר/ה

  האכלת חתולים איננה מעשה הומני, החתולים עושים את צרכיהם וגורמים לריח לא נעים.
  כל זמן שמאכיל החתולים לא מנקה אחריהם, הרי שהוא אגואיסט שגורם סבל לסביבה בשביל הנאותיו הפרטיות. יש לתת קנס זהה למאכילי חתולים שלא מנקים אחרי החתולים בדיוק כמו לבעלי כלבים שלא מנקים אחרי כלביהם.

 12. משה אמר/ה

  טוב שמתקני ההאכלה לחתולים סולקו . הצטברה בהם רק טינופת ואף פעם לא ראיתי שם ולו חתול אחד.

 13. זהבה אמר/ה

  לתת קנס לכל מי שהצביע עבור עינת קאליש. אוהדת חרדים אז ברור שאוהדת חזירים. שני זנים של אותה חיה.

 14. שלמה אמר/ה

  ברוממה החדשה ישנם מספר פינות האכלה של חתולים ולשם מגעים גם החזירים התלוננתי בפני הפיקוח הכללי היגיע פקח ואמר אין מה לעשות מותר להאכיל חתולים וכך הסתיים העניין

 15. תושב איזורי אמר/ה

  זה נכון לכל המדינה, המבין יבין.

 16. לי אמר/ה

  הרחובות מלאים בקקי של כלבים שאף אחד לא מנקה צריכים לתת קנס על זה על כל בעל הכלב שהם השאירו את הקקי שלו בחוץ צריכים פקחים ואיך זה קשור ל חתולים חתולים לא עושים קקי ברחובות הם עושים את זה בתוך האדמה וגם בקשר להשאיר אוכל אנחנו חייבים זה רק אנושי להשאיר אוכל לחתולי רחוב עם מסכנים מתים כל יום בידי של אנשים אכזריים או רכבים או כלבים שיש שיוצאים בלי חגורות שזה גם האגף אסור לפי החוק ואנחנו רואים את זה כל יום בעלי כלבים גדולים ומסוכנים משחררים אותם בלי חגורות וזה הרבה יותר מסוכן מחתולים מסכנים שנותנים להם קצת אוכל פה ושם

 17. לי אמר/ה

  בנושא איכות סביבה וניקיון אנחנו בני אדם משאירים כל כך הרבה ז** ששום חיי לא משאירה לך ותסתכלו על חוף הים או על רחובות בעיר התחתית ובהדר או ביד לבנים זה מלא בפלסטיק עם ז** שאנשים זורקים ישר מהחלונות זה הבעיה אמיתית לא חתולים ולא חזירים

לא ניתן להגיב