התושבים שיבחו • אז למה החליטה עיריית חיפה לפרק את סיירת הביטחון העירונית ולהעביר את עובדיה ותפקידיה לאגף האכיפה?

אנשי הסיירת העירונית של חיפה ושש ניידות שיטור משולב בחיפה (צילום: צבי רוגר)

בעיריית חיפה החליטו לפרק את יחידת הסיור העירונית, הפועלת כיחידה אורגנית, הכפופה לאגף הביטחון, תחת ניהולו של יאיר זילברמן ולהעביר את עובדיה ותפקידיה לאגף חדש שייקרא "אגף האכיפה העירוני", תחת ניהולו של אוהד דורפמן.

בעיריית חיפה אומרים: אנחנו מתייעלים ונגביר את השירות. הסיירים יעברו לרשת קשר אחת עם הפיקוח ונקבל רמה גבוהה יותר של אכיפה עירונית.
עובדי הסיירת אומרים: הוכשרנו לתפקידי סדר ציבורי וביטחון אישי וכעת נעסוק בדוחות חניה וצואת כלבים.

ניידת אכיפה עירונית בחיפה - תפעל החל משנת 2021 (צילום: חי פה בשטח)
ניידת אכיפה עירונית בחיפה – תפעל החל משנת 2021 (צילום: חי פה בשטח)

השיטור המשולב – כוח שיטור ופיקוח חיפאי

היחידה, שהוקמה בשנת 2010, הייתה גאוותו של יהב. היא הוקמה במתכונת ייחודית – שיטור משולב של פקח ושוטר המהווים יחד כוח אכיפה עירוני משולב. מטרת העירייה הייתה הייתה להגביר את הביטחון האישי בחיפה, ביום ובלילה, לצד אכיפה עירונית. התשתית ליחידה הונחה בהסכם מיוחד בין יהב למשטרת ישראל, שכלל הסדר תקציבי מול משטרת ישראל, שהוסיפה שוטרים וכן תקציב עירוני לניידות סיור ו-19 עובדים שהוכשרו למשימות סדר ציבורי. היחידה הייתה כפופה למנהל אגף הבטחון והיוותה כוח עירוני משמעותי. לכל צוות שכזה היו סמכויות נרחבות – מפיקוח עירוני ועד מעצר משטרתי. היחידה כללה שש ניידות והסיירים היו מחוברים לשתי מערכות שליטה ובקרה – מערכת של עיריית חיפה וגם למוקד 100 המשטרתי. כך בוצע גם תיאום שוטף בשטח בין עירייה למשטרה, כאשר הסייר העירוני והשוטר עובדים יחד ומדווחים יחד לחמ"לים שלהם (עירייה ומשטרה) בזמן אמת, מתוך האירוע בשטח.

השיטור העירוני בחיפה - אחמד יריב ורוני מריח חילצו נהגת עם תקר בגלגל בשדרות וודג'ווד בחיפה (צילום: ירון כרמי)
השיטור העירוני בחיפה – אחמד יריב ורוני מריח חילצו נהגת עם תקר בגלגל בשדרות וודג'ווד בחיפה (צילום: ירון כרמי)

פירוק ההסכם בין משטרת ישראל לעיריית חיפה

פירוקה של היחידה התרחש למעשה בשני שלבים:
הפירוק החל בקדנציה של קליש, כאשר באוגוסט 2019, תשעה חודשים לאחר תחילת כהונתה, המשטרה לקחה צעד אחורה ופירקה את ההסכם שנעשה מול יהב. המשטרה הכריזה כי משיקולים שלה היא תעביר את השוטרים לניידות הסיור והשיתוף עם עיריית חיפה ייפסק. מאותו רגע, הסיירת נותרה ללא סמכות משטרתית וללא חיבור למוקד 100. השלב הבא, שהתרחש לפני ימים אחדים (נובמבר 2020), היה כבר המשך ישיר של הודעת המשטרה מהשנה שעברה.

על הודעת המשטרה ופירוק ההסכם מול עיריית חיפה דיווחנו כאן:

ממשטרת ישראל נמסר לחי פה באוגוסט 2019:

 “בתום בחינה מקצועית הוחלט, כי פעילות השוטרים בעיר חיפה ובקרית חיים תהא בניידות הסיור המשטרתיות (בשונה מניידת משולבת), על מנת לאפשר מענה מבצעי ואפקטיבי לקשת רחבה יותר של אירועים ופניות מצד תושבי האזור, למען שלום כלל הציבור וביטחונו. לצד זאת, המשטרה תמשיך ותסייע ככל שיידרש לפקחי הרשויות המקומיות, ליישום החוק, והסדר הציבורי.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
כוח שיטור משולב באזור קריסת פיגום בנווה שאנן (צילום – גלעד שטיין)

הסיירת המשיכה לפעול גם לאחר שהמשטרה פירקה את השיטור המשולב

בהיעדר שוטרים ולאחר ניתוק היחידה ממוקד 100, חברי הסיירת העירונית המשיכו לעבוד עם מערכת הדיווח "שועל", הוקפצו לאירועים ועשו לילות כימים בתחום הסדר הציבורי, מטרדי רעש, טיפול בשיכורים, חסרי בית, מסוממים, סיוע לאזרחים, סכסוכי שכנים ומשימות נוספות המצריכות הכשרה מיוחדת. האזרחים התייחסו לאנשי הסיירת כ"סוג של שוטרים עירוניים".

רק לפני ימים אחדים (19/11/20) התפרסמה בחי פה כתבה אודות יוזמת תושבי שכונת ורדיה "הורים בפיג'מה", שהחליטו "לקחת את המושכות לידיים" ולהשיב לשכונתם את השלווה ולטפל במפגעי הרעש, בני נוער שיכורים ואי הסדר, איתם נאלצו תושבי השכונה להתמודד לאחרונה.

"אחת היוזמות הטובות ביותר של העירייה"

מקום בולט ובעל משמעות רבה, ניתן לעזרתם של חברי סיירת הביטחון העירונית, עליהם דיברו תושבי ורדיה בהערכה יוצאת דופן. אמירה שחזרה ונשמעה בשיח אודות סיירת הביטחון היה "אחת היוזמות הטובות ביותר של העירייה".

תושבי השכונה לא חסכו בדברי שבח אודות השירות המסור והמקצועי שזכו לו מחברי הסיירת, שהוכשרו בדיוק למטרות אלה. לא פעם, מדובר בהתמודדויות מורכבות, שתושבי השכונות אינם בעלי הכשרה מתאימה לפתרונן ואין בידם הסמכות לאכוף אותן. שוב ושוב הוזכרה בפי התושבים תגובתם המהירה והיעילה של הסיירים, כאשר אלה, מצדם, חזרו ואמרו עד כמה הם זמינים ונכונים להגיש עזרה בכל תלונה המגיעה לפתחם, בכל נושא באשר הוא.

חברי סיירת הביטחון של עיריית חיפה (צילום: חבר הסיירת)
חברי סיירת הביטחון של עיריית חיפה (צילום: חבר הסיירת)

בעיריית חיפה מפרקים את הסיירת ומעבירים את תפקידיה לאגף אכיפה חדש

בתחילה נובמבר זומנו חברי הסיירת לשיחה עם מנהל התפעול החדש של עיריית חיפה, אוהד דורפמן. השיחה התקיימה במשרדי אגף התפעול ברחוב השומר. הסיירים התבשרו כי בכוונת העירייה לפרק את הסיירת במתכונתה הנוכחית, כיחידה אורגנית, הפועלת תחת אגף הביטחון ולהעבירם לתפקידים דומים תחת האגף החדש שייקרא "אגף הפיקוח העירוני". הסיירים יפוזרו לשישה חבלים, בהם יפעל אגף האכיפה, יקבלו ניידות לבנות חדשות ויצוותו לפקחים במשימות מגוונות של פיקוח עירוני וסיור.

אוהד דורפמן, מנהל התפעול בעיריית חיפה, מספר על המתכונת החדשה בשיחה עם חי פֹּה:

האגף הזה יאחד את תחום הפיקוח העירוני, יעביר את הסיור העירוני ואת הפיקוח העירוני לרשת קשר אחת, תחת ניהול אחד. הסיירים יעברו הכשרה נוספת וסמכויותיהם של הסיירים יורחבו לכל סמכויות הפיקוח העירוני, כגון חניה, רישוי עסקים, אכיפת קורונה ועוד.
אנחנו נמשיך בסיור עירוני במתכונת של 2 ניידות סיור. בכוונתי להוסיף ניידת שלישית וייתכן שנעלה עד ל-6 ניידות בעתיד, אך טרם נקבע לכך מועד. בניידות החדשות יהיו פקחים ותיקים וסיירים ותיקים אשר יפרו אלה את אלה בידע שנרכש במהלך השנים וכך נשיג תוצאה טובה למען האזרחים.

אוהד דורפמן - מנהל התפעול בעיריית חיפה (אלבום אישי)
אוהד דורפמן – מנהל התפעול בעיריית חיפה (אלבום אישי)

"כרעם ביום בהיר"

בקרב אנשי יחידת הסיור (19 במספר), ההודעה התקבלה "כרעם ביום בהיר" זאת כיוון שדרישות התפקיד בו הם מועסקים כעת, שונות בתכלית מדרישות התפקיד בעבודת הפיקוח העירוני. אותם סיירים, בעלי ניסיון של שנים באכיפת הסדר הציבורי, הם בעלי הכשרה ייחודית, כאנשי ביטחון יוצאי שירות צבאי ביחידות רובאים, או שירות משטרתי, תנאים שאינם דרושים לתפקידי פיקוח.

סייר שעובד מזה 10 שנים בסיירת הביטחון ועבד בשיטור המשולב עד לפני שנה, מספר לחי פה:

אנחנו מקבלים ומטפלים, מדי יום, בכ-120 קריאות שמתקבלות מתושבים, בנושא מטרדי רעש, סכסוכים ועוד. עבירות שבמסגרת עבודתנו, אנחנו יכולים לטפל בהן ולפתור. מאז הודיעו לנו על ההחלטה, האווירה הכללית באגף הסיירת היא של דכדוך עמוק, שכן אנחנו התקבלנו לתפקיד מסוים וכעת מבקשים להעביר אותנו לתפקיד אחר לגמרי. זה לא שחלילה אנו מזלזלים בתפקיד הפקח, אבל אנחנו התגייסנו למשרה מסוימת מאוד, שגם הדרישות והתנאים עבורה הם שונים לגמרי.

הגענו ליחידת הסיירים על מנת לתת שירות ביטחוני לתושב, לטפל בבעיות מורכבות ולספק ביטחון אישי במרחב הציבורי, בין אם זה בשעות הבוקר ובין אם בשעות הלילה. המעבר לאגף הפיקוח ולעבודה בתור פקח היא שונה לגמרי. יש כמה מאתנו שכבר שוקלים להתפטר ולא להמשיך כעובדים באגף הפיקוח, כי שוב, כולנו הגענו למשרה של סייר שדורשת יוצאי שירות צבאי של יחידות רובאים, או יוצאי משטרה ושרת פקח היא פשוט שונה לחלוטין, במהותה.
סיירת בטחון עירונית בחיפה עם יונה יהב
גאוותו של יהב: סיירת בטחון עירונית בחיפה עם יונה יהב
חברי סיירת הביטחון של עיריית חיפה. (צילום: חבר מחברי הסיירת)
חברי סיירת הביטחון של עיריית חיפה. (צילום: חי פה בשטח)
חברי סיירת הבטחון של עיריית חיפה. (צילום: מחברי הסיירת)
חברי סיירת הבטחון של עיריית חיפה. (צילום: מחברי הסיירת)
16 תגובות
 1. מאי אמר/ה

  יש משהו שטוב בעיר שלא נילקח מהתושבים ?

 2. שלמה אמר/ה

  מאז כניסתה לראשות העיר כל דבר ערכי וטוב היא משתדלת היו ידיה רק להרוס כנראה שהוא היום תמכור את חיפה לסינים

 3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כל הכבוד לחברי סיירת הביטחון של עירית חיפה.יישר כוח לכם.

 4. רפולי אמר/ה

  כל הכבוד לעיריה!
  בשביל שיטור, יש משטרה!
  תודה על התייעלות!

 5. גוגו אמר/ה

  המשטרה היא גוף אכיפה רשמי בעניין בטחון הפנים ולכן להעסיק גוף כפול לאותה מטרה מכספי המיסים של אותו אזרח זו בכיית הקוזק הנגזל.הגיע הזמן שיבינו במדינה שאם גוף מסויים לא עובד כמו שצריך לא מקימים גוף נוסף שכן יתן את השירות המקווה אלא נלחמים בכל האמצעים ובכל מקום אפשרי בשילטון שכן חייב לתת את השירות.להקים בעירייה גוף עוקף זו חוצפה עירונית הגובלת בשחיתות מימסדית שהרי לא פיטרתם עשרים שוטרים בשכר ובמקומם שכרתם צוות עירוני אלא התעלמתם מחוסר השירות והעצלנות המשטרתית והקמתם גוף מכספי הארנונה שגם כך כבר לא מספיקים לכלום ולראיה הכסף של העסקת היחידה יכל לפתור כמה בעיות ניקוז מוצפים כמו חריץ פשוט בכביש שינקז את מי ההצפה ברחוב דרייפוס לוואדי הריק ממילא.כן רק חריץ של חמישה סנטימטר לאורך הכביש ומעליו רשת ברזל שתאפשר מעבר כלי רכב וכבר אין הצפה של מילימטר.

 6. ירון+חנן אמר/ה

  המכה הראשונה שחטפה סיירת הביטחון העירונית היתה הכי כואבת וכבר אז היא סימנה את קיצו של כל רעיון הקמתה. כמי שהיה אחד מהיטזמים המובילים בקידום רעיון הקמת הסיירת העירונית המשולבת, כשהייתי אחד החברים הפעילים בועדת הביטחון העירונית מאד תמכתי ביטזמה להקמתה ולא הפריע לי כחבר אופוזיציה שאת הקרדיט מקבל יונה יהב, העעקר שהתושבים מקבלים את המענה הנחוץ להם! כעבור כמה חודשים כבר ראינו הישגים מרשימים בהחזרת הביטחון האישי לאזרח בכמה שכונות מאד בעייתיות, דרשתי ביחד עם חברי לסיעה להרחיב את מספר הניידות המשולבות עם המשטרה.
  לצערי זה לא קרה ולכן מעמדה של סיירת הביטחון לא התקבע מספיק בתודעת מפקדי המשטרה. לכן לא הופתענו כאשר המשטרה החליטה לסגת באופן חד צדדי מהשיתוף הזה. מםקדי המשטרה הבינו מהר מאד שקליש לא תילחם עד הסוף מול מיזם שהחל בתקופת קודמה ועקב מצוקת הכח המשטרתי בעיר נם החליטו "לשתות" חזרה את התקנים שהוקצו לניידות המשולבות, שהיו בעצם ניידות עירוניות. ואכן קליש ויתרה די בקלות וכרגיל במקרים נוספים היא אפילו לא הבינה על מה היא מוותרת וכמה נזק היא תגרום עד שתתחרט באיחור רב על פזיזותה. מבחינתה כל עוד היא לא היתה חתומה על הרעיון, הוא לא מעניין אותה. אבל הרעיון היה נכון ונחוץ ביותר!
  לראייה, מרגע שהמשטרה יצאה מהשת"פ הזה עם העירייה, היה ברור שהמשטרה לא תטפל ברוב המטרות שלשמן הוקמה הסיירת ולא פלא שחיפה נחשבת כיום לבירת החיסולים והירי ברחובות, כי למשטרה יש יכולת מצומצמת ביותר ובעירייה אין הנהגה שמסוגלת להיאבק על סדרי העדיפויות במלחמה נגד הפשיעה המסוכנת הזו ולשים את צרכי הביטחון האישי של התושבים בעדיפות הכי גבוהה.
  צר לי על תחושותיהם הצודקות של חברי הסיירת. כשמם כן הם זו חבורת עובדים מובחרת והם אנשים מעולים. ברור שמעמדם והדימוי שלהם נפגע ונראה על פניו שמקבלי ההחלטות לא השכילו לשמר את היכולות והמוטיבציה הגבוהה שלהם ואת גאוות היחידה שאיפיינה את היחידה הזו מיום הקמתה!
  ראוי לתקן זאת ומהר ולא להשלים עם עזיבת האנשים הללו שכה נחוצים במערכת העירונית.
  מצד שני בכל הקשור לפיקוח העירוני וכמי שכמוביל כיום את מאבק השכונות להחזרת חזירי-הבר לטבע, אני צריך לברך על כל פקח שמצטרף לפעולות האכיפה הנדרשות מול עברייני האכלת בעלי חיים והשלכת אשפה ביתית מחוץ לפחים.
  אכן זו בעייה נפוצה לצערי בחיפה, האכיפה מאד לא מספקת. העבריינות הזו מסכלת באופן אנוש כל תוכנית להפחתת מספר חזירי הבר בשכונות ולכן צריך לתת צ'אנס למהלך הזה בתקווה שאכן ההבטחות הגדולות יתממשו… המבחן של כל המהלך הזה יהיה בתוצאה!

 7. אבי אמר/ה

  לא נורא, נשארו עוד 2, 3 פרוייקטים מדהימים של יונה יהב שבדרך לסגירה.
  בסוף נחזור להיות כמו בימי מצנע העגומים..
  רק קבלנים מסויימים חוגגים והציבור? "הציבור מטומטם, הציבור ישלם, כי מה שבא בקלות, באותה הקלות יעלם.."

 8. יעל אמר/ה

  סוף כל סוף החלטה טובה. הגיע הזמן שתהיה אכיפה בעיר. ממליצה לבוא לרמת אשכול כתחנה ראשונה ולקנוס את כל בעלי הכלבים שנותנים להם לשוטט חופשי ללא רצועה ולהשאיר צואה בגן המשחקים ולאורך כל השביל להולכי רגל. בקיץ אנחנו מותקפים זבובים תודות לכמויות הצואה כאן. פשוט מבחיל. יש שילוט כי קונסים מי שלא אוסף צואה אך בפועל אין מי שיאכוף. בוא נקווה שיהיה שינוי.

 9. עירית+לנדסברגר אמר/ה

  לא שמעתי על ההסכם הישן המדובר, כשאני קוראת שורות אלו, נראה לי שמפספסים משהו חשוב. מאד חבל, שמדיי םעם קוראים, שדברים טובים פשוט נעלמים. חבל.

 10. דני אמר/ה

  נו באמת… נתנו םכמה אנשים ללכת להטריד ילדים בזמן שהם משחקים אותה שוטרים , ראיתי מספר פעמים איך אותם פקחים מתבלבלים ושוכחים שנם פקידי עירייה ולא שוטרים ומנצלים את מעמדם ומשחקים אותה שוטרים , באחת הפעמים גם הבהרתי לאותו פקח שלמיטב זכרוני הסמכויות אכיפה שלו הן מוגבלות אין לו סמכויות אכיפה של שוטר וכאשר ביקשתי ממנו להזדהות מכיוון שביקש לעשות חיפוש בכיסים שלי בשביל שאוכל להגיש תלונה היות והוא מנסה להתחזות לשוטר ומדובר בעבירה פלילית הוא פשוט ברח לניידת .
  אז טוב שמפרקים אותם , פקן עירייה שיישאר פקח עירייה , משטרה שתעשה את העבודה שלה , אם רוצים לשנול שישנו בחוק ולא יתנו לחבורה של ערסים לסרי השכלה לשחק אותה שוטרים ולאיים על אזרחים כשאין להם סמכות לסה בכלל.

 11. איציק אמר/ה

  ללא נוכחות שוטר איזה סמכות תהיה להם?

 12. איציק אמר/ה

  מטומטמים הצבעתם בשבילה ועכשיו אתם מייללים ?

 13. מממ אמר/ה

  חחחחח יוצאי יחידות קרביות חחחחחח כולם ערבים עם עבר מפוקפק ביניהם, חחחח אני מת מצחוק עירית חיפה זה כמו עזה.

 14. יקיר אמר/ה

  מעולה

 15. Laslo erika אמר/ה

  אנחנו דיירים שעברנו הרבה רעש ודברים קשים והשיטור העירוני
  עזר לנו הרבה חבל שחברה רציניים ומורידים הרבה עבודה
  מהכתפיים של המשטרה יעבירו לתת דוחות לחנייה
  יונה יהב הקים את השיטור העירוני ועשה החלטה נבונה
  חבל מאוד שרוצים לפרק את הקבוצה הזו שעוזרת בהרבה
  מיקרים על הצד הטוב ביותר
  מקווה שישקלו זאת שנית אנחנו מאחורהים שאפו גדול🍒

 16. עוזי (אברהם) אב-רם אמר/ה

  כנראה שכל פינה בעירנו או פעילות שהיא כה נדרשת וכה חשובה לכולנו, ובעיקר משום שראש העיר הקודם שלנו יונה יהב הקים לטובת העיר, חייבת להיעלם לה מן המפה, וללא השארת כל זכר לפעילות הברוכה שהייתה !
  אינני מבין מדוע אנחנו כתושבי העיר הזאת חייבים לשלם עבור כשלונותיה של מנהיגות עירונית, אשר גורמת לכולנו מפח נפש ותסכול בהחלטותיה הכה משונות !
  נשאלת השאלה שכה מתבקשת, מה תהיה ההחלטה ההזויה הבאה בתור שאותה אנו כאזרחי העיר נפסול, אך המנהיגות העירונית תמשיך לה בדרכ, עד להשגת מטרותיה הכושלות !
  כנראה שמישהו שם למעלה, לא חשב, מה טוב ויעיל עבור התושב, אלא חשב יותר מה טוב עבורו ולסובבים אותו !
  אני אישית מאוד כועס על כל מה שקורה כאן ואצלנו, וכנראה שנצטרך להתחיל לפעול על מנת להסיר מעלינו מכשולים שפוגעים בנו !

לא ניתן להגיב