סיירת הורים בפיג'מה | לתושבי השכונה בחיפה פשוט נמאס!

סיירת הורים בפגי'מה ורדיה (צילום: מאיה שפירר אבני)

בשכונות רבות ברחבי חיפה, רווחת בשנים האחרונות התופעה בה בני נוער מגיעים בקבוצות, גדולות כקטנות, וצובאים על גני משחקים ופארקים עירוניים בשעות הערב ובשעות הקטנות של הלילה. הם מרעישים, שותים לשוכרה, מלכלכים ומפריעים את שלוותם של התושבים

תקופה ארוכה שתושבי שכונת ורדיה בחיפה מתלוננים על רעשים, צעקות ונדליזם והפרעות חוזרות ונשנות המגיעות אליהם הישר לתוך חדרי השינה, משעות הערב עד שעות הלילה המאוחרות, עוכרות את שלוותם ומדירות שינה מעיניהם. בשכונה מצאו עצמם התושבים חסרי אונים.

סיירת הורים בפיג'מה

קבוצה כזאת, רעשנית ופרועה במיוחד, הגיעה לאחרונה לשכונת ורדיה השלווה. התושבים ניסו, בדרכים שונות, לגרום לקבוצה לחדול ממעשיהם וכלום לא עזר.

כך, כדי להתגבר על המצב, החליטו בשכונה לעשות מעשה, וביוזמתם, הקימו התושבים את "סיירת הורים בפיג'מה", במטרה להפגין נוכחות ברחבי השכונה, להנמיך את עוצמת הרעש הבלתי נסבלת, להפסיק את הוונדליזם ולהשיב לשכונה את השלווה.

תושבת השכונה:

בערך מאז סוכות מגיעים 30-50 חבר'ה, כל ערב, עד השעות הקטנות של הלילה ועורכים כאן מסיבות רעשניות, שכוללות אלכוהול ועוד כל מיני דברים נוספים… צרחות וקללות, ממש נורא.

אחת משיחות הוואטסאפ שהתנהלה בין תושבי השכונה:

מתנדבים תושבי השכונה יוצאים מדי ערב בשעה 21:00 לסיור בשכונה, באזורים הידועים כמועדים להתקהלות של בני נוער. לא מדובר בחג, בחופשים או באירוע מיוחד כלשהו. פשוט, מידי יום ביומו, מגיעים בני נוער רבים, שאינם גרים בשכונה כלל, ומתכנסים בגנים הציבוריים. הם צועקים, מקללים, מלכלכים, ובעיקר מרעישים, עד כדי כך שלא ניתן שתושבי השכונה אינם יכולים להירדם.

סיירת הורים בפיג'מה ורדיה (צילום: מאיה שפירר אבני)
סיירת הורים בפיג'מה ורדיה (צילום: מאיה שפירר אבני)

בילי ברוך, מתנדבת בסיירת השכונה:

אחרי הרבה פניות של תושבים שגרים סביב אזור גן המשחקים, ואחרי שראינו את תופעת הוונדליזם בגן שוב ושוב, החלטנו לצאת, כמה אימהות ולראות מה קורה. לשמחתנו, מוקד 106 שקיבלו את הקריאות ביומיים האחרונים, שלחו את סיירת הביטחון תוך 20 דקות. עצם נוכחותה של הסיירת השפיעה משמעותית והפתיעה את הצעירים, שמסתבר שרגילים לשהות שם לפחות 4 ערבים בשבוע, בין 19:00 ל -02:00 בלילה.

סיירת הורים בפיג'מה בשכונת ורדיה | צפו בסרטון

נתי אוחיון, תושבת השכונה ומתנדבת בסיירת ההורים:

התגייסתי לסיירת בשכונה על מנת להראות לנערים נוכחות ושיראו שיש מי שדואג להם ומפקח על הנעשה. ובמידה שיש בעיות, חשוב שידעו שאנחנו כאן בשבילם ויבינו שיש להם על מי לסמוך במידת הצורך. בעיקר חשוב לי לתת הרגשה טובה לתושבים ושתהייה אווירה טובה בשכונה.
סיירת הורים בפגי'מה ורדיה (צילום: מאיה שפירר אבני)
סיירת הורים בפגי'מה ורדיה (צילום: מאיה שפירר אבני)

סיירת הביטחון של העירייה

חייבים לציין את עזרתה של סיירת הביטחון של עיריית חיפה, שכל המיזם הזה לא היה יכול להצליח בלעדיהם. התושבים מדברים על חברי הסיירת בהערכה רבה, ומשבחים את פעולתם היעילה. האזרחים מרגישים הרבה יותר בטוחים כשסיירת הביטחון זמינה להם ונמצאת שם בשבילם. המענה המהיר של הסיירת וההתנהלות מול המפגעים היא יוצאת דופן ומרשימה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
סיירת הורים בפיג'מה שכונת ורדיה בליווי סיירי מחלקת הבטחון של עיריית חיפה (צילום: מאיה שפירר אבני)
סיירת הורים בפיג'מה שכונת ורדיה בליווי סיירי מחלקת הביטחון של עיריית חיפה (צילום: מאיה שפירר אבני)

"אחד הדברים היותר טובים"

"סיירת הביטחון זמינה בכל עת והקמת הסיירת היא אחד הדברים היותר טובים שנעשו בחיפה", אומרים התושבים, "חיפה נראית אחרת בזכותם".  

"המחלקה של סיירת הביטחון בעיריית חיפה היא גוף ניפרד ממשטרת ישראל, גוף שנותן את כולו למען התושבים, לכל תלונה שלא תהייה", אומרים חברי הסיירת, "הסיירים מקצועיים ויודעים להתמודד עם כל סיטואציה אפשרית, האזרחים באמת זקוקים לנו כדי להרגיש יותר בטוחים".

חברי סיירת הביטחון מספרים:

כשישנו אירוע של רעש או הפרעה כלשהי, או כשאזרח מתקשה להירדם בשל עוצמת ההפרעות, אנחנו מגיעים הכי מהר שאפשר כדי לתת לו את המענה הטוב ביותר ומצליחים לעזור לו. מה אנחנו צריכים יותר מהבעת תודה של אזרח או אזרחית? כל אחד ואחת מאתנו הגיע/ה לכאן על מנת לשרת את האזרחים ולתת להם את הביטחון המרבי. רובנו הגענו מיחידות קרביות ורגילים לתת מעצמנו, וכמה שיותר למען אחרים, ובתפקיד שלנו כאן, אנחנו נטו למען האזרחים.
חברי סיירת הביטחון של עיריית חיפה. (צילום: חבר מחברי הסיירת)
חברי סיירת הביטחון של עיריית חיפה. (צילום: חבר מחברי הסיירת)

תושב השכונה:  

אנחנו מקווים שהסיירת תמשיך בעבודתה הטובה ותמשיך לשרת אותנו עוד הרבה זמן.
אנחנו ממש מעריכים את פעולתם ואת ההשקעה שלהם באזרחים. הם נותנים ועושים זאת מכול הלב.
סיירת הורים בפיג'מה שכונת ורדיה, בליווי סיירי מחלקת הביטחון של עיריית חיפה (צילום: מאיה שפירר אבני)
סיירת הורים בפיג'מה שכונת ורדיה, בליווי סיירי מחלקת הביטחון של עיריית חיפה (צילום: מאיה שפירר אבני)

תושבת השכונה:

אין כאן שום אופציה אחרת, פרט לסיירת, שכול המטרה שלה היא לשרת אותנו הציבור החיפאי – סיירת הביטחון של עיריית חיפה – המשיכו כך. 
חברי סיירת הביטחון של עיריית חיפה (צילום: חבר הסיירת)
חברי סיירת הביטחון של עיריית חיפה (צילום: חבר הסיירת)

סיירת הביטחון של עיריית חיפה – קצת רקע:

סיירת הביטחון החיפאית הוקמה לפני 11 שנה, על מנת ליצור ביטחון ולאפשר שגרה בטוחה לאזרחי חיפה. בהמשך הוקם פאנל של שיטור משולב (שוטר וסייר), שעבדו בשיתוף פעולה גם באירועי משטרה וגם באירועי עירייה.

בספטמבר 2019 הוחלט להפריד כוחות בין השוטרים לעירייה. ובשלב הזה, למעשה, הוקמה סיירת הביטחון, שעסוקה, נטו, באירועי העירייה.

התחומים בהם מטפלת הסיירת מגוונים מאוד:

 • אירועי רעש – בגנים הציבוריים ובמקומות השייכים או קשורים לעירייה.
 • סגירה ופתיחה של גנים – ישנם כ-12 גנים ציבוריים בחיפה ובקריית חיים, שנסגרים בשעות הערב ונפתחים בשעות הבוקר, לכך דואגים אנשי הסיירת.
 • קורונה – במהלך תקופת הקורונה משימת אכיפת עטית מסכות – הסיירים מעירים לתושבים שלא עוטים מסכה ודואגים לכך שיעשו זאת, כן לבעלי העסקים. במהלך הסגרים חילקו הסיירים מוצרי מזון ותרופות לאנשים הזקוקים לכך.
 • הפרעות חנייה – במקרים בהם רכבים חוסמים או מפריעים לתנועה.
 • חזירי בר – הסיירים באים לסייע לתושבים שנתקלו בחזירים וזקוקים לעזרה.
 • מוסדות חינוך – משימת גני הילדים: הסיירים עוברים בין כל גני הילדים ומוודאים שהכל מתנהל כשורה.
 • למעשה, חברי הסיירת מסייעים כמעט בכל תחום בו האזרחים זקוקים להם: שריפות, רווחה, דרי רחוב (הומלסים), מפגעי חורף – במקרים של הצפות, עצים שקורסים וכיו"ב.

ויש עוד…

באירועי "החג של החגים" לדוגמה, ואירועים מיוחדים נוספים (או חריגים) משמשים חברי הסיירת ככוח עזר לכוחות המשטרה בסגירת האזור, בטיפול והכוונת התנועה, בשמירה על ביטחון האורחים הפוקדים את המקום, וזו רק דוגמה אחת לעזרה הם מגישים למשטרת ישראל.

חברי סיירת הבטחון של עיריית חיפה. (צילום: מחברי הסיירת)
חברי סיירת הבטחון של עיריית חיפה. (צילום: מחברי הסיירת)

שעות לא שגרתיות

המשמרות של סיירת הביטחון מתקיימות לרוב בשעות הערב והלילה ובשעות לא שגרתיות, כשכבר רוב העירייה אינה פועלת. למעשה, בשעות הערב, כשהפיקוח הכללי ופיקוח החנייה כבר אינם במשמרת, עוסקים חברי הסיירת גם בפעילות שלהם: רכבים חוסמים, עסקים שמוציאים שולחנות שלא כחוק ועוד. חברי הסיירת מגיעים ונותנים מענה במקומם. זה לא עובד בכיוון ההפוך, לעומת זאת – אין הפיקוח הכללי ופיקוח החנייה יכולים להתעסק באירועים שבאחריות הסיירת. 

ראויה לציון מהירות התגובה והגעתם המידית של החברים, כשהם נקראים לעזרה.
תושבי שכונת ורדיה, המרוצים מהתנהלות סיירת הביטחון, יודעים שמשהו טוב נעשה כאן, בטוחים כי היא תישאר אתנו עוד זמן רב ותמשיך לתת את המענה המתאים והמהיר ביותר לבעיות התושבים בחיפה.  

9 תגובות
 1. אבי אמר/ה

  במדינת חלם, כמו במדינת חלם. בונים גשר מעל הבור במקום לסתום את הבור.
  משעמם מאוד בחיפה, המעט פעילויות שהיו, בוטלו. במקום ליזום פעולות חברתיות, משפחתיות ולעודד את תנועות הנוער.. יוצרים אכיפה שאינה תורמת בכלום, מעבר להפגת השיעמום של ההורים המתנדבים.
  פתחו את המרכזים הקהילתיים לנוער שרעב לפעילות.. עשו זאת רגע לפני שיהפכו גם אותם לכוללים ומרכזי אירוח לקהל הדתי מכל הארץ על חשבון משלם המיסים החיפאי.

 2. אייל אמר/ה

  הבעיה מתחילה ונגמרת בכך שכל הפעילות היא בשכונות של תושבים אכפתיים שדורשים ומקבלים שירות עירוני.
  מה קורה ברובע נווה שאנן ?
  הרובע הוא אוטונומיה נפרדת שמוכרת עי קליש וראשי הוועד בונבחרו שלא על דעת הציבור או הפגנת יכולת, מתקיים תהליך הזוי בו הוועד יוזם סיירות,הציבור מביע חוסר אמון מוחלט וניתוק בהתנדבות זעומה, אלו שמבקרים את הוועד ועומדים על זכויותייהם נחסמים ברשת כחלק מסתימת פיות שמונהגת חדשות חבקרים כשיטה עי אנשייה של ראשת העיר.
  ולהוסיף על כל החוליים…פקיד שחא הוכשר במקצועו והוצב במחלקת פניות הציבור ,מתכנה "השריף של נווה שאנן" ולדברי הפונים אליו,הוא מעודד תושבים לפנות אליו במקום להשתמש בוואטצאפ או בפניה חמוקד 106 דבר שדורם לאי הבנות,בלבולים ,אי הענות לקריאות וחלמאות .
  למרבה הצער, מלבד מרכז זיו חא נראו פקחים בתחום הקורונה,הסיירת לא נכנסת מיוזמתה בצורה מסודרת לתוך השכונות ואוכפת בתקיפות חניית רכבים על מדרכות או רכבים חוסמים בנקודות אסורות ואז שולחים פקח בעל לקויות ראייה חנורות לאחר זמן רב ובאמת אין תקשורת מסודרת כשיש התנהלות הזויה ומנותקת , אם רק העו עושים סיורים בקיץ, בחגים באזור עדרות גני השעשועים היו מוצאים ערב ערב עבודה לגדוד שלם אבל כשאין נוכחות מתמדת ונקיטת צעדים כנגד ההורים שום דבר חא מפליא.

 3. לילי טל אמר/ה

  🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺🌺
  מוקדש בתודה מתוך הערכה רבה
  לכל אנשי צוות הבטחון של עירית חיפה❤
  אינני תושבת שכונה זו אבל לדעתי
  הם ראויים לכל מחמאה ומילה טובה.
  שאפו 🏆

 4. לא מתפלא בכלל אמר/ה

  יש קו חירום חדש נכון? כל מה שצריך זה לחבר את התלונה אל תחנת משטרה או סיירת הבטחון במידה ובכלל באמת קיימת.. לא ברור. האם באמת הם מסיירים או שזה שני אנשים במשרד שמשחקים סוליטייר ויוצאים פעם בלילה לסיבוב ברכב?
  בכלל סיירת הורים זה נחמד מאד אבל ככל שיאפשרו במדינה עישון סמים "קלים" שיהפכו מהר מאד לקשים וממכרים יותר פשוט לא יוכלו לעשות כלום מול בני נוער מסטולים שיכורים ואלימים.. אין מוקדי פנאי ובילוי כרגע וגם בלי הקורונה לא ממש היה ביטלו ארועי חוצות בקיץ ומועדונים לנוער נסגרו אז מה מצפים שהם יעשו, הם בפארקים

 5. ישראל אמר/ה

  מה לגבי התקהלויות של חבורות בחצרות של בתים פרטיים , המפריעות לשלוות האזרח ,ולזכות המנוחה של התושבים ? האם סיירת הביטחון מטפלת גם במטרד הרעש בשעות הלילה בחצרות הבתים ?

 6. גילה לוי אמר/ה

  יוזמה מבורכת!
  אותו דבר קורה ברמת הנשיא..בלתי אפשרי לישון בשקט

 7. דין דין אמר/ה

  כל הכבוד לסיירת שנועדה להעביר זקנים את הכביש או לרדוף אחרי נערים בגנים ציבוריים במקרים של עבירה על החוק הסיירת נמנעת להכנס לעובי הקורה .מנסיוני האישי.

 8. תושבת השכונה אמר/ה

  כל הכבוד להורים שהתאגרנו יישר כוח!

 9. תושב האזור אמר/ה

  חיזקו ואימצו….
  גאה בכם….

לא ניתן להגיב