סיכום שנתיים של קליש בחיפה • פרשנות • ד”ר יריב שגיא

כיכר רוטרי (צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה)

ד”ר עינת קליש-רותם מסכמת שנתיים שחונות בכל השכונות

על מנת להבין את השנתיים האחרונות לא מספיק להסתכל אחורה אלא חשוב גם להציץ קדימה. ראש העיר סיפקה לנו הצצה כזאת באמצעות התכנית ה”מהפכנית” שלה לשיקום הדר. את התכנית ה”גרנדיוזית” הזו בחרה ראש העיר לפרסם בפוסט בפייסבוק ולא בשום צורה מקצועית אחרת. בכך היא אפשרה לנו להציץ לא רק אל תוך תהליכי קבלת ההחלטות ביחס להדר אלא גם ביחס לעיר כולה.

אז מה אנחנו למדים מההצצה הזאת על חיפה?

שהעתיד הוא ככל הנראה נטול תקציבים, לוחות זמנים וחזון. שכנראה נסתפק בשינויים גיאומטריים בכבישים במקום שיקום תשתיות מלא, אנו צפויים לראות עוד ועוד שינויים ארגוניים חסרי תכלית וכמובן אף מילה על חינוך. בעיה.

מחכים לקצת נחת

השנתיים האחרונות היו נטולות הישגים חיוביים באופן מחפיר. לא רק שאין שום שינוי לטובה בעיר, אלא נראה שגם אין תכניות פומבית לשינוי כזה בעתיד הנראה לעין. לעומת זאת, קיבלו התושבים של חיפה המון בשורות קשות במגוון תחומים. חניה בתשלום ובהתניות, חזירים, חוסר מענה לפניות, חינוך ירוד וחיסול אירועי התרבות בעיר, הם רק הדברים שמתחילים ב-ח’. לעומת זאת הם זכו למעט מאוד רגעים של נחת. בעיה.

מד”ר קליש למיסטר יח”צ

אחת המבוכות הגדולות המתגלות לאור המצב הזה היא שד”ר קליש, בלית ברירה, מתחילה להתנהג כמו ראש העיר הקודם. מהר מהצפוי נפלה הד”ר למלכודת היח”צ העצמי נטול הרסן, כאשר לאורך הדרך היא מטילה צל כבד על התקשורת המקומית ועל התקשורת עם התושבים בכלל. ערוץ טלוויזיה אוהד בחסות עירונית, “ראיונות נוקבים” עם הדובר שלה והופעות פייסבוק נטולות תכלית הן רק קצה הקרחון. ניתן בהחלט לומר שחלק גדול מתושבי העיר רואה את ראש העיר יותר בתמונות באינסטגרם מאשר על כיסא ראש העיר במועצת העיר. בעיה.

עינת קליש מעניקה לעובד שלה, אלירן טל, ריאיון (צילום: עיריית חיפה)
עינת קליש מעניקה לעובד שלה, אלירן טל, ריאיון (צילום: עיריית חיפה)

פעם חיפה הייתה…

עיר הפועלים, העיר האדומה, עיר תעשייה, עיר ירוקה, עיר אדומה, העיר בה הומצאו המרכזים הקהילתיים, עיר עם תחתית, עיר עם עתיד, עיר מזוהמת, העיר בה נעשו תהליכי שיתוף ציבור לפני כולם, העיר הראשונה שיש בה רכבל תת-קרקעי, העיר עם הכי הרבה פוטנציאל בארץ, עיר כרמל וים, מולדת אגודת המשוטטים בישראל, העיר שהמציאה את אזורי ההיי-טק והעיר שהרצל חזה אותה כך בספרו “אלטנוילנד”: “הכבישים היו חלקים כמו המדרכות, והמכוניות נסעו בשקט יחסי על צמיגי גומי…”.

במה אנחנו בולטים עכשיו? בעיה…

ראש עיר להשכרה

אין ספר הדרכה להתנהלות מוצלחת של ראש עיר. אתם יודעים למה? מכיוון שאם אתם רוצים להצליח כראשי עיר הרי שלהיות ראש עיר זה לא מספיק. העניין הוא להיות מנהיג. המילה המכובסת הזאת שהוצמדה לכל פרויקט חינוכי, לכל קלישאה פוליטית ולכל טמבון של מכונית היא דווקא מילה חשובה. מילה שמגדירה את היכולת של החברה שלנו להתארגן בצורה מושכלת סביב רעיון, חזון והנהגה.

מה הרעיון המניע את התהליכים היום בעיר חיפה? לא ברור.
מהו החזון? אין.
מי המנהיג? בעיה.

איי תנועה מגוננים? כנראה לא בקרוב

השמועות בעיר אינן מרפות. ככל הנראה, וכמובן וכאורה, מתקיים הליך חשיבה אמיתי להצלת הקדנציה הצולעת של קליש וצוק. הפתרון: לתת גז עצום בשנתיים האחרונות. רק יש בעיה אחת חשובה, השנה הרביעית לקדנציה תהיה שנת שמיטה, אי אפשר יהיה לשתול אפילו פטוניה אחת ברחובות העיר. בעיה.

כיכר ע"ש האלוף שמואל טנקוס (צילום: ראובן כהן - עיריית חיפה)
שתילי פרחים בכיכר ע”ש האלוף שמואל טנקוס בחיפה (צילום: ראובן כהן – עיריית חיפה)

הגיבו כאן לכתבה

70 תגובות
 1. קופי פייסט כל הזמן אדוני אמר/ה

  קופי פייסט של כל הבלה בלה אנטי קליש שאתה מפיק..
  גילוי נאות האם ייעצת לגורמי עירייה בעבר?
  גילוי נאות האם דחו פניה שלך לייעץ כרגע?
  גיחוי נאות האם אתה משתמש בפלטפורמה הזו כמאין מסע ונדטה אישי עם חוסר יכולת לכתוב בצורה שקולה?
  האם אתה היחיד שצריך לסכם שנתיים או שיש להביא גם קולות פחות חד צדדיים?

 2. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום רב,

  אני לא נגד קליש אלא בעד העיר שלי. כואב לי לראות את ההתנהלות העלובה והכושלת של הנהגת העיר ואני רוצה לעורר מודעות ציבורית – ומצליח.

  שימשתי בתפקיד עוזר לסגן ומ”מ ראש העיר צבי דהרי ז”ל בין השנים 2004-2008. לאחר סיום הקדנציה הראשונה של יונה יצאתי לדרך עצמאית ומאז לא שימשתי יועץ לאף גורם במנגנון העירייה.

  כמה ימים אחרי בחירתה של קליש פניתי אל נחשון צוק והצעתי לשמש בהתנדבות בכל ועדה שייבחר. לא קיבלתי תשובה וכמובן שזה ממש בסדר. מאז לא הצעתי את שירותי לשום תפקיד בשכר בעירייה. יחד עם זאת, אני ממשיך לסייע לכל תושב או קבוצה המעוניינים בכך ובהתנדבות מלאה.

  צר לי על הציניות שלך ביחס לזכותי להביע את דעתי ואני חולק על עמדתך ביחס אליה. יחד עם זאת יש זכות קיום לשתי עמדותינו.

  סוף שבוע טוב,

 3. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  ד”ר עינת קליש- רותם ,ראש העיר חיפה ,עשתה היסטוריה בעיר חיפה במהלך שנתיים.אנא, תנו לה להמשיך לעבוד בבקשה.שלכם תושבי חיפה היקרים והמסורים.

 4. יצחק אמר/ה

  אכזבה לכל אילו שהצביעו לה.
  ברגע שראיתי אותה, יהירה, מתנשאת, מרוחקת… הרגשתי שהיא לא האדם הנכון.
  העיר והשכונות מכל הכיוונים מתמלאים בגורמים בלתי רצויים והיא חוברת אליהם משיקולים זרים.
  אין לה שום יכולת לקשרי עבודה עם עובדי העירייה ונציגי משרדי הממשלה השונים.
  חיפה מחכה עשרות שנים לאדם שירים אותה והנה באה קליש ולא מסוגלת לכלום.

 5. משה אמר/ה

  רואים דווקא המון עבודה של העיריה בשכונת נווה שאנן.

 6. מנחם אמר/ה

  יש עובדות ואיתן אי אפשר להתווכח.
  בזמנו של ראש העיר הקודם היו אומנם חזיריים ששוטטו ברחובות . הם שוטטו ברחובותיה של השכונה שבו הוא ואנוכי גרים. מעולם לא ראיתי חזיריים משוטטיים ברחובות מרכז הכרמל ושכונות נוספות.
  היה פעם פתוח אדיר של כבישיים ושתי תחנות אוטובוס מרכזיות .ונכון , גם מטרונית. משיפורים אלו אנו נהנים עד היום ויבורך על כך מר יונה יהב.
  בימי ראש העיר הקודם הוחל בפרויקט אדיר ומהפכני של הרכבל בין האוניברסיטה למרכזית המפרץ. רעיון נועז ומהפכני של בעל חזון. יבורך.

  כיום יש פתוח אדיר של שלטים שמזהירים בפני החזירים ומודעות בלוחות המודעות העירוניות חסרות כל טעם ותכלית.

  טוב אז לפחות יש משהוא.

 7. לפחות לא האשמת שוב את החרדים:) אמר/ה

  המערכת נותנת במה כל הזמן לכמעט אותם כותבים/פרשנים וחבל.נראה שקאליש נופלת מיהב רק בדבר אחד,היא לא סחבקית עם העיתונות המקומית.האם היא יותר גרועה ממנו או מקודמיו?לא בטוח.חיפה לא השתנתה הרבה ב2 עשורים אחרונים:שכונות מוזנחות,ארנונה מטורפת במיוחד באיזורי א’,בנייני רכבת עלובים בעיקר בשכונות החוף שהדיירים בהם כבר הזדקנו מהבטחות להתחדשות,עזיבה של אוכלוסייה צעירה בעיקר מהמגזר היהודי(ולאן? לקריות,לנשר וכו’,מקומות שלא אמורות לתת אפילו “פייט” לבירת הצפון),אבל בואו נודה ביושר:חיפה התברכה בראשי ערים בינוניים ואפורים,הנוכחית בסך הכל לא אהודה על התקשורת המקומית

 8. חנה מורג אמר/ה

  וזה הזמן לאתר מנהיגות של ממש לבחירות הבאות.
  דרוש/ה מנהיג/ה…..
  הכישורים הנדרשים:
  תיקון של מה שהוזכר בכתבה ועוד הרבה יותר 😥😥😥😥

 9. אייל אמר/ה

  האכזבה העיקרית שלי היא ממנהלת 2030 המיותרת שכולה מקורבים. ציפיתי שהמנהלת תהייה גוף ענייני ואמין שבאמת יוכל להיות מנוע חשיבה ועשייה מעבר לשגרת העבודה באגפים. התברר שהם עסוקים ביחצנות והעתקת תוכניות אחרות עם שינוי קטן פה ושם כדי להציג אותן כתוכנית של המנהלת. אני לא רואה את הגוף הזה כנחוץ יותר. זה מגעלת, וזה בטח לא ניקוי אורוות אלא תוספת אורוות שלא נחוצות.
  אני רוצה לראות את התקציבים הולכים לתנופת פיתוח של מבנים ופארקים ובתי ספר ולא רק שיפוצים קוסמטיים. יש עוד 3 שנים שזה מספיק זמן להתחיל להרים בריכה עירונית, מעגנה בבת גלים, בניית שוברי גלים, החלפה של מבני בתי ספר ישנים בחדשים והתחדשות עירונית בקנה מידה גדול של פינוי בינוי ועצירת הכשלון של תמא 38 שממשיכים להרוס בה שכונות ברכס. אני מצפה מראש העיר גם לקדם שדה תעופה בינלאומי בשולי מטרופולין חיפה והקריות בכל הכח, לא להרים ידיים בשום אופן זה מהותי במיוחד על רקע הסכמי השלום החדשים ותוספת נפח הטיסות בעתיד, חיפה והצפון פשוט מחוץ לתמונה לחלוטין.
  אני גם חושב שהיא צריכה לחזור בה משתי החלטות: הראשונה, לאפשר דילול מסיבי של חזירי הבר, השנייה לחזור בה מהנתק עם ועדי השכונות להקים מועצת ועדי שכונות שיפגשו באופן קבוע בעירייה, יותר אכיפת חניה לא חוקית בשכונות ולייצר איכות חיים גבוהה בשכונות עם אפס סובלנות למטרדי רעש, ונדליזם, פשיעה ולכלוך בגינות.

 10. אמי אמר/ה

  אני מניח שיונה יהב שילם הרבה עבור “הסיכום” הזה

 11. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  דר יריב שגיא, אתה טרחן. גם אם נפגעת בעבר וגם אם סרבו לך..אין זו סיבה לטרחן את נושא השינאה שלך ורגשות הנקם לראשת העירייה. ממליצה בחום לתעל את האובססיביות שלך לכיוון חיובי. המון בהצלחה!

 12. יחצנות זולה אמר/ה

  כל מה שכתב יריב נכון ומצער. וזה רק קצה הקרחון. יש כל כך הרבה דברים שמתנהלים לא כשורה בחיפה מאז שקליש נבחרה. קשה לחזות בכאוס הניהולי והמנהיגותי ששורר היום בחיפה. החינוך, התרבות והביטחון האישי במצב נורא, המרחב הציבורי מוזנח ומלוכלך, התשתיות בקריסה, ומעל הכל, קיטוב חברתי תרבותי בין הקהילות השונות שמעולם לא נראה כמותו בחיפה – וראשת העיר? עסוקה בלייחצן את עצמה. ראו את הסרטון המביך שפירסמה בפייסבוק בראש השנה או את מתקפת הכרזות מטעם העיריה שמכסות כמעט כל רחוב ופינה. מעולם לא נעשה שימוש כל כך אינטנסיבי בלוחות המודעות העירוניים לצורך יחסי ציבור למנהיגות כושלת, כמעט לא מורגשת. הפער בין ההזיות הנשקפות מכרזות הענק המרוחות על לוחות המודעות העירוניים לעליבות ולהזנחה של המציאות, זועק לשמיים. כך גם השטף הבלתי פוסק של מינויי בכירים לאינסוף תפקידים מיותרים, והכספים שמועברים מעל ומתחת לשולחן, ללא דיווח לציבור, לאינספור גופים ויועצים חיצוניים, שלא ברור מה, אם בכלל, תרומתם לעיר. אם טובתה של העיר היתה מהווה שיקול בהתנהלותם של קליש וצוק, הם כבר מזמן היו מודים שהתפקיד גדול עליהם ומחזירים את המנדט לידי התושבים לצורך הערכה מחודשת והכרעה. עד שיעשו זאת, יריב, המשך לכתוב ולעורר את הציבור למחשבה. בתקופה בה השיח המקומי מאופיין בנסיונות לסתימת פיות והשתקה מצד ההנהגה, יש ערך רב לדעתך. חשוב שקולות ברורים, נוקבים ומעוררי מחשבה כמו שלך ימשיכו להישמע.

 13. טוטי אמר/ה

  לא רק לא מסוגלת…היא הורידה את חיפה למקום הכי נמוך. לכלוך זוהמה בכל מקום חזירים מדרכות שבורות כבישים מבוקעים עצים לא גזומים עיר עייפה מוזנחת תשושה נפשית.

 14. דין דין אמר/ה

  את הכסף סופרים במדרגות.תשפטו את קאליש עם תום כהונתה .לא הצליחה אל תבחרו בה.תצליח תנו לה להמשיך.נקודת פתיחה גרועה לא עוזרת ויש מי שמעונין בכשלונה.

 15. יצחק אמר/ה

  בטח !!! נווה שאנן, מעוז החרדים שמחזיקים אותה קצר ומאיים. בונים ומכשירים מה שבא להם, מרחיקים שכנים חילוניים ומצרים פעילותם בשבת, מסתובבים כל היום כי אין להם צורך לעבוד כדי להתפרנס.
  אז ברור שהיא משקיעה עפ”י דרישתם בנווה שאנן.

 16. ארז אמר/ה

  זאת נקראת פרשנות ?
  אז מה קליש אשמה גם בזה שיש שנת שמיטה?
  בקיצור נראה כמו גיבוש מכסת מילים שהיה צריך למלא בכוח כדי לקבל ציון עובר בבחינה בחיבור.

 17. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  צודק, מעולם לא התנכרו לנו כל כך הרבה משרדי ממשלה בעת ובעונה אחת.
  מעולם לא הייתה תחושה שלדבר אל הקיר עדיף מאשר לפנות אל ראש העיר.
  מעולם מצב התחזוקה בעיר לא היה כל כך ירוד כמו בימים הללו.
  מעולם לא הייתה ראש עיר שהעדיפה לדבר אל עצמה הרבה יותר מאשר עם התושבים.
  מעולם לא היה חוסר אמון כל כך בולט בין הנהגת העיר ועובדיה.
  מעולם לא הייתה עירייה בתוך עירייה בדמות מנהלת 2030.
  להמשיך?

 18. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום יצחק,
  אתה בהחלט צודק, אני לא מבין איך עיר כמו חיפה לא מצליחה לייצר מתוכה הנהגה ראויה הרבה יותר…

 19. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום משה,
  אני לא בטוח שאני יודע לאיזו עבודה אתה מתכוון.
  שמנקים את הרחובות – זה מגיע לנו לא?
  שתיקנו לנו כמה ספסלים בגן השעשועים – זה מגיע לנו לא?
  שבנו בית חדש לפחים ברחוב חניתה 48 – זה מגיע לנו לא?
  ששיפצו קיר תמך ברחוב ברל כצנלסון – זה מציל חיים לא?
  על מה אתה מדבר?

 20. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום מנחם,

  עיר שעומדת במקום היא עיר שהולכת אחורה.
  אני מסתכל על הערים שמסביבנו ומרגיש שאנחנו שוקעים בלי שום סיבה מוצדקת!

 21. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  לא האשמתי את החרדים מעולם בדבר. ההפך הוא הנכון. אני חושב שההתנהלות שלהם בזירה הפוליטית מאוד פרודוקטיבית. הלוואי שהרוב הדומם היה יודע לעבוד אפילו בחצי קלאצ’ בהשוואה אליהם.
  אני סבור שזאת עבודה של העירייה לסייע לתושבים לקדם את עצמם. זאת תפקידה של העירייה לתת לתושבים
  את הכלים להשפיע.
  לצערי, השלטון הקיים לא רק אפור אלא אפילו מתנכר אל תושביו. וזה מעולם לא היה.

 22. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  צודקת חנה!

 23. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום ורדינה,
  לא סרבו לי, לא פגעו בי ואני לא שונא איש.
  פוגעים בעיר שלי בגלל התנהלות רשלנית.
  ונראה לי שעד כה האנרגיות שלי לתיקון המצב
  דווקא נושאות פרי ואני ממש שמח על כך,
  תודה!

 24. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  אז את טועה. הכל יוצא מהלב שלי באופן אותנטי ונטול צורך בתגמול כלשהו.

 25. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  תודה רבה לך

 26. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום דין דין,

  אני חולק על נקודת המוצא שלך.

  חובה עלינו כתושבי חיפה אשר בחרו בפוליטיקאים כדי לפעול בשמנו להמשיך ולוודא כל העת שהם פועלים לטובת האינטרסים שלנו.
  הבעיה הגדולה היא שהם לא מוצאים לנכון אפילו לתת לנו דין וחשבון על מעשיהם, וזה כשל חמור בדמוקרטיה החיפאית.
  לאור זאת, הדיון הוא לא על כישלון אלא על הימנעות ממנו.

 27. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום ארז,

  כן, זאת פרשנות.
  לא, קליש לא אשמה בזה שיש שנת שמיטה.
  לא, אני לא עושה שום דבר בכוח, ההפך הוא הנכון.
  לא, הציונים שלי לא מטרידים אותי, דווקא הציונים של הנהגת העיר צריכים להדיר שינה מעינינו…

 28. אלון ישראל אמר/ה

  חבל מאד שברחוב אלנבי פינת יצחק שדה בנו ככר לפני 3 שנים ועדיין המקום נראה כאתר בנייה למרות שפניתי לעירייה מספר פעמים התעלמו ממני.
  ציפיתי שלפחות יסיימו וישתלו משהו בכיכר פשוט עזבו את הכיכר ריק אבל ארנונה דורשים וחסר לך שלא תשלם

 29. פיטר פן אמר/ה

  ניתוח קשה מאוד ומכאיב נראה חיפה תצטרך כירורג מומחה ורציני

 30. פיטר פן אמר/ה

  ניתוח קשה מאוד ומכאיב נראה חיפה תצטרך כירורג מומחה ורציני אבל מציאות קשה לשנות בלי רצון אמיתי

 31. דויד אמר/ה

  ד”ר יריב שגיא.
  מזדה עם דבריך!
  גם אני בחרתי בקליש .
  אכזבה מהלכת!!
  מתנשאת,אין לה כלל יכולת מנהיגותית, ובספק אם היתה לה כזו!!
  מנותקת מהאזרחים ומהמתרחש סביבה.
  כוחנית,אמוציונאלית ומחוברת לקואליציה אשר אינה משקפת את עיקר בוחריה!!
  במקום לדאוג לדור העתיד בבנית שכונות חדשות, ( הרחבת נאות פרס לדוגמא)ותעסוקה
  משקיעה את רב זמנה התכנים ומזימות

 32. ארז אמר/ה

  אני דווקא ישן טוב. בורות בכבישים ומדרכות לא התחילו לפני שנתיים. תפנה ליהב בשאלה איפה הוא היה. כנ”ל בעיית החזירים.
  “חלק גדול מתושבי העיר רואה את ראש העיר יותר בתמונות באינסטגרם מאשר על כיסא ראש העיר במועצת העיר”- רק לידע כללי היא נמצאת על הכיסא כל יום לפעמים עד 11 בלילה.
  תשפוט אותה בתום קדנציה לא אחרי שנתיים.
  נכון לא כל מה שהיא עושה אני אוהב, וגם לא כל התבטאות אבל מפה ועד מה שכתבת המרחק עוד גדול.
  קצת צניעות.

 33. איליה אמר/ה

  לאחרונה מרגיש שיש קמפיין רחב נגד עינת קליש.
  ובו זמנית נתקלתי בקריאות להציל את התעשיה המזהמת במפרץ חיפה. ייתכן שבזן מממנים את הקמפיין (לא אומר שהכותב מקבל מהם כסף, אבל בסוף יש מישהו שמחליט איזו כתבה לפרסם).

  אני באופן ככלי בעד ביקורת על השלטון. אבל בכתבה הזאת היחס בין עובדות לבלא-בלא הרגיש מופרח לחלוטין.

 34. זהבה אמר/ה

  שנתיים יותר מדי עם קריקטורה לשמה בתור ראשת עיר. בושה !!!

 35. עילית לכטמן אמר/ה

  לצערי, מסכימה עם כל מילה. חיפה עיר נפלאה, ואשת העיר הורגת אותה

 36. קאליש בדרך של נתניהו? אמר/ה

  אמנם מבחינת עשייה הייתי מעניק לה ציון בינוני.אבל אם 90% הכתבות,הפרשנים,העיתונאים,המקומונים בביקורת על תפקודה היא כבר יכולה לתכנן את הקדנציה הבאה שלה בחסן שוקרי.זה בדוק-העיתונות נגד,המצביעים בעד.

 37. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  המחדלים בתחזוקת העיר לא התחילו בקדנציה שלה אך נראה שהקשב העירוני לטיפול במחדלים הללו ירד לאפס. זאת הזנחה שתגרום למחיר התיקון להיות גבוה בהרבה ממה שהיה נדרש אם התחזוקה הייתה משתפרת או לפחות נשארת באות המידה.
  זה שאדם יושב על הכיסא שעות על גבי שעות לא אומר שהוא אפקטיבי ובוודאי שלא יעיל. אני רק שומע שהיא יושבת ולומדת, מתי היא תבין שהיא גם באה לעבוד?
  ובקשר לביקורת על התנהלותה. המערכת הדמוקרטית קובעת שהיא באה לעבוד בשביל התושבים ולא להפך. אנחנו אחראים עליה והיא עובדת בשמנו. אי לכך, ראוי שנפקח עליה, נבקר אותה ונחזק אותה כשצריך לכל אורך הדרך ולא רק כשנוח לה מבחינה פוליטית.

  ולסיכום, אני שמח שאתה ישן טוב בלילה. אני מאמין שזה צריך להיות נחלת הכלל ולצערי זה לא המצב. אשמח להבא שהביקורת שלך לא תהיה כללית. אם הגזמתי במשהו אז אשמח שתציין את האמת החלופית שלך.

 38. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום אלון, המצב שאתה מתאר הוא פשוט אבסורדי. יש עוד כמה תשתיות שעומדות כאבן שאין לה הופכין בצפייה לסיום העבודה. כמו הכיכר ברחוב ברל-כצנלסון שהפכה למחסן עבור הפרויקט של פרשקובסקי, מבני המסחר האטומים באצטדיון סמי עופר, קירות תמך שעוד שניה מתמוטטים על הרחוב ועוד ועוד. ובקשר לשתילות, הרי שאיי התנועה זקוקים לטיפוח דחוף, אני גם חושב שבסכומי הארנונה שאנחנו משלמים אנחנו זכאים לפחות לכך.

 39. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום פיטר פן, יש בעיר רצון בשפע, רק צריך לפתוח את הדלתות ואת הלב.
  אני בטוח שכמות הרצון הטוב הזו יכולה בקלות להצעיד את העיר
  אל מציאות שונה בתכלית. בטוח!

 40. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  צודק דויד, ליבי ליבי גם עם עובדי העירייה שפשוט נרדפים
  מתחילת הקדנציה. אני בטוח שניתן היה לייצר מערכת יחסים כזאת
  שתגדיל את תפוקות העובדים אבל זה היה צריך להיעשות בנועם
  ובהדברות ולא בכאסח חסר הגיון…

 41. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום איליה,

  ראשית, אני יכול להניח את דעתך שאין לי קשר כלשהו לבזן או לכל תעשיה פטרוכימית אחרת.
  אני לא בעד ביקורת, אלא בעד ביקורת בונה. במקרה שלי אני מכוון את הביקורת שלי
  להתנהלות ולטובת חיזוק התודעה האזרחית. אשמח להבא שאם יש לך ביקורת אז
  שהיא תהיה יותר עניינית ולא “בלא-בלא” כדי שכולנו נוכל להשתפר,
  שבת שלום

 42. הכי קל לבקר,האמיצים לוקחים את המושכות אמר/ה

  לא כל כך מסכים עם הביקורת שלך,בעצם אולי כן,אבל הכי קל להיות בטריבונה ולהתלונן על כל חזיר רעב שהופך פח זבל או כביש משובש בגלל עצים ששולחים שורשים.בעיני החוכמה היא להתמודד וגם לזכות.רואים את זה בזירה הארצית ישנם פוליטיקאים שמראש לא מוכנים להכנס לממשלה כי המצב כרגע הוא נוראי בכל העולם וכל מי שיהיה שם ייצלב,יותר קל להמשיך לקבל 40,000 שקל שכר,להתלבש יפה ולהתלונן בכל אולפן אפשרי ולהגיד משפטים פופוליסטיים.הכותב פה מעיד על עצמו שאין לו אינטרסים ואינו מקבל שכר מאף גורם,אז אדרבה בוא תעבור שלב ותצהיר שאתה מתמודד כדי לשנות.להיות בפרונט ולהבחר ברוב קולות זו החוכמה,סתם לרשום דברים טובים או רעים כל אחד עם מכשיר ב300 שקל יכול

 43. רותי אמר/ה

  בחיפה קיימת התארגנות מסיבית נגד ראש העיר. יונה יהב קנה ועדי עובדים, תמך בכל התעשיות המזהמות וגלגל עינים לשמים כש”גילה” שהטייקונים הורגים את תושבי עירו. יונה יהב השתלט על התקשורת העירונית. סיבה טובה לא להתראיין שם. כולם עובדים עם דף מסרים אחד – נגד עינת קאליש. יונה יהב הבריח מחיפה את כל תעשיית ההיי טק המפוארת. יונה יהב הקיף עצמו בלקקנים שיתמכו בו ( מזכיר מישהו ?). זה מה שאתה מאחל לנו ? תודה. כווווווולם מתנגדים לעינת קאליש? תרגע. לא יהיו פטוניות מרגשות – דרך נפלאה להתחנף למצביעים פעם בשנה. נורא !!! זה מה שהעיר צריכה ? פטוניות פעם בארבע שנים ?

 44. אתי אלמו אמר/ה

  שלום לתושביי חיפה חהגיד לכם משהוה
  מיצטערים על הרגע הזה שבחרנו בראשת העיר הכי גרועה בתולדות חיפה עושקת את כספיי הארנונה של ק.חיים שמואל ראשת העיר הכי שאנחנו מכים על חאת כול רגע מחכים שתגמר הקדנציה הזו אנחנו חובים את הגהנום כרגע מבחינת עיר ענייה עיר מלוכלכת בלי תשתיות בלי מועדניי נוער בלי כלום בעודה עושה מסיבות השליות משלה את התושבים של העיר כידיי שיצביעו לה נימעסת עלניו אלק פינויי בינויי תיסתכלי את עוד מעט עפה את יותר גרוע מקודמך והפעם רק כחלון

 45. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  נראה לי שקצת בלבלת את היוצרות. הפוליטיקאים במדינת ישראל נבחרים לפי אג’נדה. וכשהם לא מקיימים את האג’נדה הזו ואף פועלים הפוך ממנה בחלק גדול מדי של הנושאים אז בהחלט חובה לבקר. מעבר לכך, בחברה מתוקנת המשחק הפוליטי לא מתקיים רק במערכות בחירות אלא בעיקר ביניהן. אני מייחל ליום שכך יהיה גם כאן.

 46. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום רותי,
  הפטיש שלך להתעסק ביונה קצת מטריד. הרי הוא כבר לא ראש עיר שנתיים ואת עדיין שם??
  הגיע הזמן שהטיעונים כנגד הדברים שאני אומר יציינו עשייה חיובית של ראש עיר אמיתי
  ולא של מזכירת יישוב קהילתי נידח שמנסה להתנקם במזכיר הישוב הקודם.
  ולמה בכלל את מסתכלת על פטוניות בצורה כל כך אינסטרומנטלית? אסור שפטוניה תהיה כלי בבחירות.
  אני מאחל לנו פטוניות לכל אורך השנה, גם אם יעשו בהן שימוש מדוד בגלל היותן צמחים חד שנתיים זוללי מים.
  שבת שלום,

 47. הזכרון מאד קצר אמר/ה

  כל מילה אמת. יהב יותר היה בחו”ל מאשר בחיפה לא נכח בעשרות ישיבות מועצה.. ואפרופו החרדים 12 שנה היה בכיס שלהם ואיפשר השתלטות בגבעת השבשבת, נו”ש ורמת הדר. בואו לא ניתמם. הקרע איתם החל רק שנתיים לפני הבחירות וגם אז זה היה רק עם חצי.. יהדות התורה ודגל התורה התפצלו וחצי תמכו ביהב בבחירות האחרונות זוכרים.. הזכרון מאד קצר יהב כשל בענק ברוב התחומים מארנונה מרקיעת שחקים, גרעון עתק וכשלון רכש הכבאיות שהוביל לאסון הכרמל.

 48. יגאל אמר/ה

  אלופה

 49. סמי שנפלד אמר/ה

  בעל תפקיד חדש שנבחר אנו לא צריכים לצפות ממנו שיהפוך קוסם , נכון שלא ראשת עיר …נראה שדברים זזים בעיר ואם נהיה סבלנים העיר תהיה דוגמה ליצירה להתקדמות לרווחת התושבים .
  זו לא במה להתגושש נהפוך …בואו לא נבקר כי אם נצטרך ליצירה .
  בהצלחה הגב’ קליש

 50. א.ד. אמר/ה

  בראשות קליש רותם, חיפה מוזנחת ומלוכלכת, עיר שעצרה מלכת כבר לפני שנתיים. בחרנו בה מתוך אמונה שתקדם את עיר ותניח את היהירות בצד, מה שלא ידע יונה יהב לעשות. נראה שטעינו ובגדול.

 51. משה אמר/ה

  איזה נפילה של ראש עיר ממש בושה, העיר עם הפוטנציאל הכי טוב בישראל מקבלת ראש עיר אימפוטנטית, בכייה לדורות

 52. עובר אורח אמר/ה

  כתושב העיר שאינו מקבוצת “המשפיעים”, אני מסכים עם כל התחושות שהעלית בדברייך.
  אין שום דבר בעיר שמעיד על קיום פונקציה שנקראת ראש עיר. יותר נראה כמו מנהל תפעול ברמה בינונית (ע”ע חזירים שולטים ברחובות, פינוי גזם רשלני).
  עם זאת, גם בתור מאמר דעה, אפשר לצפות שתתבסס יותר על עובדות ומספרים ופחות על תחושות שנראה שבאת איתן.

 53. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום עובר אורח,

  ראשית, הייתי מצפה שראש העיר עצמה תתבסס על עובדות ואף תפיץ אותן ברוחב לב – אבל זה לא קורה. אפילו התקציב העירוני אינו מפורט, אינו כולל תכניות עבודה ואינו כלל סדרי עדיפויות. שלא נדבר על כך שהוא לא מפורסם לציבור הרחב. הנוהג הזה השתרש גם בתכנית שלה לפיתוח הדר (למרות שאין בה שום פיתוח שכונתי מהותי). פורסמה רשימת פעולות אקראית נטולת תקציב, נטולת לוחות זמנים ונטולת קשר לחזון כלשהו.

 54. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום סמי,

  בעל תפקיד שנמצא שנתיים בתפקיד אינו חדש.
  כבר היה מצופה מזמן שיסיים את “למידת הנושאים”.
  לא ברור לי אילו נושאים “זזים” בעיר. העיר במצב של הזנחה.
  אין לי בעיה להיות סבלני, אבל אני חושב שחלק מתפקידו האזרחי
  הוא כן לבקר וכן לפקח על ההתנהלות של הנהגת העיר
  מכיוון שמדובר בעיר שלנו ובאינטרסים שלנו.
  לכן תמוהה בעייני שראש העיר דווקא בוחרת להסתגר
  מהעין הציבורית במקום להיפתח אלינו.

 55. רמבי אמר/ה

  כבר אמרתי לך ואתה ממשיך בשלך, בושה לקוראיך:
  1. ראש העירייה ולא ראש העיר.
  2. תוכניות ולא תכניות.

 56. איל אמר/ה

  דר’ שגיא היקר, האם יש לך עצות מעשיות לשיפור המצב? אין כוונתי שתשיא עצות לראש העיר, יש לה שלל יועצים. מאחר שהיא לא תלך עד הבחירות, אולי תוכל להציע איך לגרום לה להשתנות – לפני שהיא מחרבת את עירנו היפה.

 57. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום אייל,

  קטונתי מלהשיא עצות לד”ר עינת קליש-רותם מתכננת הערים והמומחית בשיקום ערי תעשיה.
  אני גם לא מוצא עניין להתערבב עם שלל יועציה. יחד עם זאת, העצות שלי פזורות פכין פכין לאורכם ולרוחבם של הטורים שאני כותב. אם יהיו לה שאלות אז בוודאי אשמח להבהיר ולחדד.
  ובקשר לחורבן העיר, אם אתה מאמין שיכולין לקלקל, תאמין שיכולין לתקן.

 58. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום רמבי,

  נקודות חשובות העלתה.
  כמי שעוכב בקנאות אחרי עדכוני האקדמיה ללשון עברית, אני שמח לחדש לך את הדברים הבאים:
  1. ראש עיר ולא ראש עירייה. הסיבה לכך היא שמתוך תפקידיו של ראש העיר הבכיר שבהם הוא היותו הנציג של העיר ולא של העירייה – מכאן ראש העיר. לאחר מכן הוא אוחז גם בהגה העירייה, שהיא המנגנון הבירוקרטי המיישם את מדיניותו. עליו אמנם להאציל את התפקיד הזה למנכ”ל או מזכיר, אבל התפקיד עדיין מוגדר בפקודת העיריות כחלק מתאריו – ראש העירייה – אך משני להיותו פוליטיקאי נבחר ציבור. ד”א, גם אם מדובר באישה הרי שתפקידה הוא ראש עיר ולא ראשת עיר.
  2. האקדמיה ללשון עברית הכשירה את שתי הצורות. בעבר התמדתי בכתיבה של תוכניות. וכעת אני מדי פעם כותב גם תכניות.
  שבת שלום,

 59. אזרחית אמר/ה

  בשכונה שלי, אחוזה, איזור שבו מיסי הארנונה מהגבוהים בעיר, מצב המדרכות בכי רע, והמהמורות רבות. פחי המחזור הממפלתיים חוסמים את המדרכות, שלא לדבר על שוטטות חזירים. גם התאורה לא מספיקה במקומות רבים. זו הזנחה.

 60. דוד בראון אמר/ה

  תודה יריב
  טוב שאתה מעורב ומערב !
  נקוה לשיפור כלשהו בזמן שנותר עד סיום הקדנציה.

 61. אבי+בוח³בוט אמר/ה

  על הכל דיברתם ? ועל.חינוך הזנחתם שאמור להיות בראש מעיינינו לכן יש לתת העדפה מדרגה ראשונה למערכת החינוך והגנים בפרט בחיפה רבתי לצומת לבך גב’ ראשת העיר היקרה בתודה

 62. הצעות לשיפור אמר/ה

  כמה הצעות לשיפור המצב בחיפה, לתשומת ליבם של ראשת העיר ושלל יועציה: להחזיר לאלתר את דילול חזירי הבר, כואב אבל נראה שאין ברירה אחרת. להתחיל לדבר, ובעיקר להתחיל להקשיב, למה שיש לתושבים ולנציגי השכונות להגיד. להכפיל ואף לשלש את מספר עובדי הנקיון בעיר (את הרחוב שלי, לדוגמא, מנקים במקרה הטוב פעם בחודש, וגם זה רק אחרי שאחד הדיירים מתקשר למוקד העירוני ומתלונן…) מאין יבוא הכסף? אדרבא, שקליש תפטר את כל היועצים החיצוניים המיותרים שעולים לנו הון. עלות העסקה של יועץ אחד שווה להעסקתם של ארבעה או חמישה עובדי נקיון, ואין ספק עבודתם של מי חיונית יותר. להחזיר לחיפה את אירועי התרבות והספורט שבוטלו בהוראת קליש כגון צובחוץ ופסטיבל האוכל, לתקצב באופן ראוי את החג של החגים ואת פסטיבל הסרטים, להחזיר את מירוץ חיפה ומירוץ המדרגות. כל אלה מסורות חיפאיות, מפעלי ספורט ותרבות חשובים ויפים, שקליש גדעה מהנוף החיפאי בשרירות לב ובאטימות אין קץ. להפסיק להציף את העיר בכרזות ובשלטי חוצות. השלטים הם לא יותר מיחצנות זולה שעולה לתושבים המון המון כסף. העירייה מבזבזת מאות אלפי שקלים על כרזות, שלטים ותמרורים מיותרים. כדאי להתחיל בהסרת התמרורים הצהובים שמזהירים את התושבים מפני חזירים. לחזירים הם לא מזיזים ואת התושבים הם רק מעצבנים. עדיף להשקיע את הכסף בנקיון הרחובות, שיפוץ הכבישים והמדרכות, טיפוח הגנים הציבוריים והגברת הבטחון האישי של התושבים. הצעה נוספת: לסגור מיידית את מינהלת 2030 המיותרת והבזבזנית. אין סיבה שהצבת משאיות אוכל ברחבי העיר תעלה למשלם המיסים החיפאי כל כך הרבה כסף. ועוד הצעה: להכריז על הקמת מינהלת חדשה, מינהלת עכו בעיריית חיפה. מינהלת עכו, עוד עירייה בתוך עירייה, תחליף בהדרגה את מינהלת 2030 הכושלת. המינהלת החדשה תיפעל לכינונה של ברית ערים תאומות עם העיר האחות עכו. במסגרת הברית יתבצעו חילופי ראשי ערים: עינת קליש תלך לעכו ושמעון לנקרי יבוא לחיפה. מנכ״ל וראש מינהל ארגון ושירות לציבור תוצרת עכו כבר יש לנו, חסר רק ראש עיר והחגיגה בלישכה תהיה שלמה. אחרי שמינהלת 2030 נכשלה אולי החבורה מעכו היא התשובה. והצעה אחרונה: להשיב לעיר את שמה המקורי ״חיפה״. אופס, נראה שאת זה עינת קליש עדיין לא שינתה. כנראה לא הספיקה, אולי שכחה.

 63. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  תודה דוד, בהחלט נקווה

 64. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום אבי, חידדת את אחת הבעיות הכאובות ביותר בעיר. מערכת החינוך צריכה רענון דחוף, חזון ודרך שתוציא אותה סוף סוף מהאפרוריות והבינוניות שבה. אבל מכיוון שמי שמנהלת את מערכת החינוך בפועל היא חברת מועצה ולא אנשי מקצוע אז אני בספק אם זה יקרה. בנוסף, נראה שהפוליטיזיצה של ההחלטות של הנהגת העיר הביאה לכך שהורים פשוט מודרים מכל יכולת השפעה על מערכת החינוך בחיפה. טרגדיה.

 65. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום אזרחית,

  מסי הארנונה שאת משלמת הם מהגבוהים בארץ ולא רק בעיר. מצער שהתמורה היא כזאת. היה מצופה שהנהגת העיר לפחות תייצר מענה לנושא ההזנחה בתכניות, לוחות זמנים וסדרי עדיפויות אבל כנראה שאני מצפה ליותר מדי.

 66. נגה שחר אמר/ה

  אינני חיפאית, ביקרתי כמה וכמה פעמים בחיפה בשנתיים האחרונות ובכל פעם אני מתפעלת מהשינויים שהעיר צוברת. כמה בולט לעין שזו כתבה מגמתית שמטרתה השמצת ראשת העיר ותו לא.

 67. ד"ר יריב שגיא אמר/ה

  שלום נגה,
  התגובה שלך מאוד חשובה ומעניינת במיוחד לאור העובדה שראש העיר עצמה אמר שעוד לא רואים שום דבר אבל עוד יראו.
  אז מאוד אשמח לדעת אילו שינויים את רואה בעיר?

 68. אריק שטיינר אמר/ה

  הדבר היחיד שטוב בקליש זה שנשארו רק שלוש שנים לקדנציה היחידה שלה

  לא חשבתי שאומר זאת לעולם אבל….
  אני ממש מתגעגע ליונה יהב…

 69. כגדכ אמר/ה

  ניסתה להכניס תומך טרור לעירייה, בקרוב אולי תכניס תומכת טרור אחרת. זאת לא ראש העיר שלי. גם לא בעוד אלף שנה.

 70. אריה אמר/ה

  כל מילה בסלע

הגיבו כאן לכתבה