פירוק קהילת הדר • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

פירוק קהילת הדר הוא עוד צעד בהדרת תושבי העיר מעירם

עברו כבר כמה שבועות מאז ההכרזה על פירוק תאגיד "קהילת הדר". איזה בלגן. פתאום קמה שכונה בבוקר אל מציאות לפיה הפעילות הקהילתית שבה כבר לא מספיק טובה. אין דין, אין דיין, אין מנהל, אין חזון, ואין תכנית יציאה. פשוט עוצרים. כמה מתושבי השכונה היו מעורבים בהחלטה הזו? ספורים בלבד.

ההחלטה התקבלה מתחת לאפם של התושבים ומחוץ לשדה הראייה שלהם – ולא בכדי. להערכתי מדובר במהלך שנועד להמשיך את תהליך הגירושין של ראש העיר מתושבי העיר. הרי מנכ"ל קהילת הדר התפטר, יו"ר התאגיד הוחלף וההנהלה החדשה מגויסת לחלוטין לשמירת דממת האל-חוט.

אז מה הצעד ההגיוני הבא, לבנות מחדש או לפרק? לראש העיר אין התלבטות – לפרק.

הפגנת תושבי הדר מול עיריית חיפה - 3/3/2015 (צילום: ירון כרמי)
הפגנת תושבי הדר מול עיריית חיפה – 3/3/2015 (צילום: ירון כרמי)

הדר – השכונה הדעתנית ביותר בחיפה

נכון אמנם ששכונת הדר הכרמל היא אולי השכונה הדעתנית ביותר בעיר – אבל על כך יש להעריך אותה מאוד. יש בה מגוון עצום של קהילות, תפיסות, אמונות ופעילויות ייחודיות המייצרות מרקם חי שאין שני לו בארץ. השכונה אמנם לא מילאה תפקיד משמעותי באף אחת ממערכות הבחירות האחרונות, אבל אין ספק שהרקמה הקהילתית שבה מרתקת ומושכת. מנהיג עירוני אמיתי לא היה מזניח את האוצר הזה אלא מעודד את פריחתו. לצערי, המציאות בחיפה הפוכה. מראשית הקדנציה דומה שמירב המאמץ בלשכת ראש העיר הוא לחזק את הקשר עם קהילות בודדות ומסוימות בלבד מתוך השכונה. כל היתר זכו לכתף קרה במקרה הטוב. ועתה מתכוונת לכאורה ראש העיר להעתיק גם את ניהול הפעילות הקהילתית של השכונה אל שכונה אחרת!

משכונת "לב העיר" לשכונת חסות

אין שום דרך לפיה קהילה מקומית תפרח בעזרת היגוי הפעילות שלה משכונה אחרת…
לא מיותר לציין שההחלטה אותה מקדמת ראש העיר פוגעת בשכונת הדר באופן כפול. ראשית, היא הביאה לפגיעה בקיים מבלי לייצר שום תהליך איחוי וריפוי וללא שום אלטרנטיבה או חזון. הפגיעה השנייה נעוצה באיבוד אמון התושבים. האמירה לפיה הם לא מסוגלים לנהל את עצמם, וכי ראוי שינוהלו על ידי מנהיגות משכונה אחרת מהווה הצבעת אי אמון בתושבים. לאור זאת, התושבים נדונו לחיות כשכונת חסות קלאסית בצילה של הנהגה משכונה אחרת.

הייתם מאמינים שנגיע למצב כזה? מצב בו שכונת הדר הכרמל תופרד באופן בוטה כל כך כמעט מכל צמתי קבלת ההחלטות הקשורות בה?

הפגנת תושבי הדר מול עיריית חיפה - 3/3/2015 (צילום: ירון כרמי)
הפגנת תושבי הדר מול עיריית חיפה – 3/3/2015 (צילום: ירון כרמי)

הניתוח להפרדת הראש מהגוף הצליח – השכונה הפסידה

הדבר המצער ביותר הוא שאיננו יודעים בדיוק מה היה התהליך שהוביל את קהילת הדר להתאבד בצורה כל כך רשלנית. הסיבה לכך היא שיושב ראש התאגיד הזה, שהיא ראש העיר עצמה, מסרבת לשחרר פרוטוקולים או לדווח לציבור מהן התכניות שלה עבור השכונה. מצב דומה מתקיים ברמת העיר כולה. נסו אתם למצוא את תכניות העבודה של העירייה לשנה הקרובה. לא תמצאו.

מה כן תמצאו? תמצאו את האמירה הברורה של ראש העיר מה"דרכון" שכיכב בקמפיין הבחירות שלה.

בדרכון זה כתבה ראש העיר:
"הדר תותאם לחיים המודרניים". נו? אתם כבר מרגישים את השינוי?

הפגנת תושבי הדר מול בית העירייה

מרץ 2015 (צילום: ירון כרמי)

8 תגובות
 1. מיר אמר/ה

  כמה חבל….

 2. אייל אמר/ה

  10 אנשים הגיעו להפגנה על פירוק התאגיד
  אותם עשרה עשרים עושי רעש וצלצולים יתלו שלטים ויתנו תגובות לתקשורת המקומית.
  אם זו רמת הכעס והזעם אז אולי המהלך דווקא טוב.
  יתכן שניעור המערכת והעברה לניהול אחר רק יועילו.
  בהדר יש כמה פעילים שאת "מצב השכונה" גייסו לטובת קמפיין עצמי פוליטי שלהם לריצה עתידית למועצה או דלת פתוחה לענייניהם בלשכת ראש העיר. לו היו באמת מקושרים בשכןנה היו יכולים להוציא מאות פעילים להפגנה רצינית מול ישיבת מועצה ואז היו אולי מהווים משקל אמיתי.
  את רוב הדר צריך להרוס עם דחפורי D9. השכונה התיעשנה הבניינים בלויים רטיבות וצפיפות. להרוס ולבנות מחדש הכל, כותל בתי ספר ומתנס אמיתי כזה שיהיה עם מגרשי טניס ובריכה בגלי הדר. אם יוציאו 500 איש לחסום לחברי מועצה את הכניסה לישיבה אולי יזוז משהו. אם לא אז הכל רעש וצלצולים.

  1. עופר אמר/ה

   א. אני מציע שתנסה לספור שוב את כמות האנשים שהגיעה למחאה ולו רק דרך התמונות שצולמו ואז תמצא שמדובר בעשרות רבות על אף הסגר עם הגבלות קשות על התקהלות ותחת פיקוח המשטרה שנכחה בארוע. לפיכך האנשים התבקשו להצטלם עם השלטים , להניח וללכת.
   ב. אף אחד מהפעילים שארגנו את המחאה לא מחפשים את עתידם בפוליטיקה וזו האשמת מופרכת,
   ג. רק אדם ללא נשמה שאין לו שום כבוד לערכים היסטורים ולשימור או הבנה לאיך צריך להראות מרקם אורבני חי ותוסס, יכול להציע הצעה מזעזעת כזו.
   נ.ב
   אם הצעתך המזוויעה תתקבל יתכן שנצטרך לרוץ לפוליטיקה בעל כורכנו.

 3. טראגי אמר/ה

  לא פחות מטראגי. האישה הורסת את כל מה שהיה בחיפה, כולל כל היפה והטוב. לא ברור מה ישאר כאן כשתלך. עינת קליש מותירה אחריה אדמה חרוכה ונזקים גדולים שהבאים אחריה יצטרכו לעמול קשה כדי לשקם ולבנות מחדש. חיפה של קליש היא עיר מלוכלכת, מסוכסכת, מוזנחת ופגועה. עיר מוכה. תושבי חיפה מכים על חטא שבחרו באישה אטומה לוחמנית ובועטת עם חגורה שחורה. קליש לכי הביתה! קצנו בך! מחכים לסוף הקדנציה שלך! את לא מתאימה לחיפה!

 4. אנונימי אמר/ה

  לפני כמעט שנתיים כשעברתי להדר, לקחתי את אוטובוס מספר 4 מהבית שלי מתחת לשוק אל טבריה 15, כי ראיתי באופן קבוע פרסומים כל שבוע בפייסבוק על 2 הפעילויות של אותו יום בשבוע. כשהגעתי, לא התאפשר לי להשתתף אפילו לא באחת מהן. קליקת הדר.

 5. קפקא אמר/ה

  הדר מתקדמת לגובה. ראה המגדל באחד העם, אחרי שנות דור של בור…

 6. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  צריך לפרק ד"ר יריב.שבוע טוב.

 7. רפולי אמר/ה

  ג'ובים למקורבים של יהב.
  בזבוז כספים נוסף של יהב. עוול משווע כלפי כלל משלמי המיסים.
  טוב עשתה ראשת עירנו !

לא ניתן להגיב