תלמידי חיפה חוזרים לבתי הספר לשבוע חלקי • החל מ-1/11/20

חזרה ללימודים - בית ספר (צילום: משרד החינוך)

בתום דיון מקצועי הודיעה עיריית חיפה כי היא ערוכה לפתיחת הלימודים ביום ראשון הקרוב (1/11/20) במתכונת מלאה של חמישה ימי לימוד עבור כיתות א'- ד', ושלושה ימי פעילות עבור כיתות י"א- י"ב, בחלוקה ל"קפסולות".

מיד עם החלטת קבינט הקורונה על המעבר לשלב השני, החל מינהל החינוך בהיערכות לשלב הבא של חזרה לשגרה. על פי הנחיית ראש העיר, גיבש מינהל החינוך בעירייה מתווה המאפשר לתלמידים לחזור לכיתות הלימוד ולמרחבי הלמידה, תוך שמירה על הנחיות משרד החינוך והבריאות. התייחסות ממוקדת ניתנה לתלמידי כיתות י"א-י"ב שזקוקים למפגש הפגתי ורגשי כשהם עומדים בפתחן של בחינות הבגרות והגיוס לצה"ל, וכן לכיתות א'-ב' שבהתאם למתווה קבינט הקורונה היו אמורים לחזור לשלושה ימי לימוד בלבד.

סיגל ציוני
סיגל ציוני

כיתות י"א – י"ב • 3 ימים בשבוע

הבוקר, הודיעה מחזיקת תיק החינוך, סיגל ציוני, כי נעשתה חשיבה והיערכות מבעוד מועד ותלמידי כיתות י"א-י"ב ישובו ביום ראשון למסגרת חינוכית של שלושה ימים בשבוע. הפעילות החינוכית תוגדר כפעילות הפגתית שתתקיים בשיתוף מוסדות התרבות והספורט בעיר: המוזיאונים, מרכז השייט, גן החיות, התיאטרון העירוני, סינמטק חיפה, מרכזי הספורט ועוד. כל הפעילות תתקיים בהתאם להנחיית משרד הבריאות – במרחבים פתוחים, בקבוצות קטנות. יתר ימי הלימוד יתקיימו בלמידה מרחוק.

כיתות א' עד ד' • 5 ימים בשבוע

עוד הוחלט, כי תלמידי כיתות א'-ד' ישובו ללימודים במסגרת של חמישה ימי לימוד מלאים, 5 שעות לימוד בכל יום. כל הכיתות ילמדו במסגרת של "קפסולות". מיד בתום הלימודים תיפתח המערכת הקהילתית העירונית בבתי הספר (צהרונים ומועדוניות) בהתאם למתווה שאושר על-ידי משרד החינוך והבריאות.

עינת קליש-רותם (צילום: ירון כרמי)
עינת קליש-רותם (צילום: ירון כרמי)

ראש העיר חיפה, עינת קליש רותם:

חובתנו לעשות מאמצים עילאיים כדי להחזיר את ילדי חיפה לשיגרה שפויה ובריאה, במסגרת מוסדות החינוך. תלמידי כיתות א'-ב' התחילו את שנת הלימודים- ותוך זמן קצר היא נלקחה מהם. תלמידי כיתות י"א- י"ב החלו בהכנה לימודית לבחינות הבגרות ונמצאים לקראת הגיוס לצה"ל- ומצאו את עצמם יושבים שעות על גבי שעות מול שיעורים ב"זום". כעת, כאשר הוחלט על החזרת המערכת לפעילות, אנחנו בחיפה מחויבים להעניק לתלמידים את כל הכלים כדי לחזור לשגרה שפויה.
כיתה בחיפה (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
כיתה בחיפה (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

כיתות ה' – י' • ימשיכו בלמידה מרחוק

5 תגובות
 1. עינב אמר/ה

  מה לגהי ההפסרות? האם כולם יוצאים יחד? או בקפסולות?

 2. מאיה אמר/ה

  כיתות יא יב', מאוד חשוב העניין החברתי, אבל לקחת שלושה ימים שיהיו ימי פעילות ללא לימודים, מה נישאר ללמוד באמת לא ברור .

 3. חנה מורג אמר/ה

  הרוב בבית

 4. אייל אמר/ה

  החלטה שהיא חלק מהקרקס הכללי שנקרא משרד החינוך. תוך שבוע אחד נדבקו 330 גני ילדים ו-50 נסגרו. אושר גנים של 35 ילדים ואפילו לאחד בין 3 גנים. מדובר בשערורייה מוחלטת. לא קפסולות, לא ריחוק חברתי, שום תוכנית. מפקירים את חייהן של עשרות אלפי גננות ומורות. עכשיו מוסיפים להפקרות קבוצות גדולות של בני נוער, שכמובן ילכו יחדיו ויסעו יחדיו לפעילויות ברחבי העיר. עשרות ואולי מאות יצטופפו יחד באולם סינמטק לפעילות הפגתית – הפגתית ממה? הם הולכים לים, עם יושבים בפארקים והם לומדים באופן מקוון – ממה בדיוק יש להפיג אותם?? מי יממן את הפעילות הזו? ומה היא תורמת ללימודים שלהם?
  מערכת החינוך עם המכנסיים למטה. חודש שלם ניתן היה להכין מתווה לפתיחה אחראית של כל מערכת החינוך עם צמצום כיתות ל-15 תלמידים, מאוורר ובלי מגע ביניהם למורים בשני סבבים של 8-12 ו-12:30-16:30
  וקבוצות אלו יופרדו במחיצות, באוורור, בריחוק עם מסכות ויידגמו לבדיקות מהירות בסוף יום הלימודים. ככה עושות מדינות אחראיות. ככה בתי ספר נפתחים במלואם. תלמידי כיתות יוצאים להפסקות בזמנים שונים אלו מאלו, הולכים וחוזרים מבתי הספר בדירוג שעות כדי למנוע צפיפות במסדרונות, ומקבלים תגבור בצורה מקוונת.
  אבל כל הגאונים אצלנו כולל מאות מנהלי משרד החינוך וראשי אגפים במשכורות עתק לא יכלו לראות ולאמץ פתרונות כאלו מהעולם. הם ממציאים שטויות – לימודים בחוץ, פעילות הפגתית במוסדות תרבות. המצאות הזויות שלא מתאימות לעשרות אלפי תלמידים ויוצרות בלבול ופוטנציאל הדבקה עוד יותר גבוה.
  פשוט מביך לראות את חוסר המוכנות המוחלט של מערכת החינוך שלנו. לימוד מקוון ישאר פה ולא הולך לשום מקום. את הילדים אפשר ללמד תכנות וכישורי אוריינות ברשת מרחוק. את פעילות שעות הספורט אפשר להעביר בתרגילי כושר דרך זום כמו מאמנים אישיים. את הפעילות ההפגתית ניתן לארגן במסגרת גרעינים קטנים של 5-10 בשטח בית הספר אחרי הצהריים ולמצוא פעילויות התנדבות וסיוע לבתי הספר בכיתות הנמוכות.
  פשוט נראה שבמערכת החינוך אין חשיבה. אולי לא לימדו אותם לחשוב..

  1. שלומית אמר/ה

   יש הרבה צדק בדבריך. אין חשיבה מחוץ לקופסה, אין רצון להתאמץ רעיונית וכספית למצא פתרונות יצירתיים. אכזבה גדולה מהתנהלותם של האחראים על חינוכם ורווחתם של הילדים בכל הגילאים . רעיונותיך טובים. חבל שאתה לא בצוות שאמון על החינוך.

לא ניתן להגיב