טיפול רפואי מרחוק בשגרת קורונה • כיצד נפיק את המרב?

רביע מגנדף, אח במחלקת טיפול נמרץ ברמב"ם | שומר ממ"ש | קורונה (צילום: טיפול נמרץ רמב"ם)

בימים של סגר ושגרת קורונה, רופאים ורופאות רבים עוברים לליווי מטופלים מרחוק, באמצעות שיחת טלפון או שיחת וידאו. כדאי לדעת איך להתכונן למפגש רפואי שכזה, כדי שנדע לעשות זאת בו שימוש נכון ולהפיק מהשירות הזה את הטוב ביותר עבורנו.

המעבר לרפואה מרחוק החל עוד לפני הקורונה

המעבר הזה ייחודי וחדשני לתקופה זו, אך למעשה, הוא מקדם תהליכים שנטוו מזה זמן-מה בקופות החולים השונות. ליווי מרחוק של מטופלים, אינו רק צו השעה. מדובר בתהליך שמסייע רבות לבעלי מוגבלויות ונכויות פיזיות, לחולים המרותקים למיטתם ולמי שמערכת החיסון שלו ירודה, וחשיפתו לחולי עלולה לסכן אותו באופן משמעותי.

לפעמים אין תחליף

מעניין להיווכח כי עבור רופאים ורופאות רבים, וגם עבור חלק מהמטופלים התחושה היא כי מדובר ב”ברירת מחדל”. במובן מסוים, ניתן להבין אותם, לעיתים, אין תחליף משמעותי לבדיקת רופא/ה, למראה של המטופל/ת מולו, לשיחה שמתקיימת במרפאה.

יש בהחלט גם יתרונות

מצד שני, אפשר לראות זאת אחרת – לא כל הביקורים אצל רופא משפחה או רופא מומחה דורשים בדיקה. בחלק ניכר מהמקרים מדובר בחידוש מרשם, במעקב אחר מדדים או בשיחה שחלקיה טכניים כמו הפנייה לרופא מומחה. שיחות כאלו, אין סיבה שיתקיימו במרפאה, וכשהן מתקיימות מרחוק, הן חוסכות זמן רב למטופל, לרופא/ה. בימים של קורונה הן גם מצמצמות נזק של חשיפה להדבקות. יתרון משמעותי.

מה קורה כשצריכים להיבדק גופנית? אזי ודאי קיימת האפשרות להגיע למרפאה. כך, מתקיים סינון טבעי, שאף מקל על העומסים הכבדים בקרב רופאי הקהילה.

להיערך למפגש באופן היעיל ביותר

במאמר הנוכחי, אכוון את עצותיי לקהל הרחב – המטופלים המקבלים את השירות מרופאי הקהילה, והמעוניינים להפיק מהמפגש את המרב.
מדובר בהנחיות כלליות בלבד, שיכולות לסייע לנו, המטופלים, ולבני המשפחה, להיערך באופן ממוקד ויעיל לשיחה.


אז תכל’ס – הכנסה לשיחה עם רופא:

 1. לארגן תנאים נוחים ונטולי הפרעות – חשוב לזכור ששיחה עם רופא/ה מרחוק היא רשומה רפואית לכל עניין ודבר.
  פירוש הדבר, שחובת סודיות חלה עליה, כמו ביקור במרפאה. הביקור עצמו נרשם ומתועד בתיק האישי של המטופל. הרופאים עושים כל שביכולתם על מנת לדאוג לתנאים נוחים לשיחה. המטופל רשאי לדרוש שלא תהיינה הפרעות במהלך השיחה.

  רצוי לדאוג מצדכם לסביבה נטולת-רעשים, המאפשרת לכם להקשיב היטב לדברי הרופא/ה השיחה יכולה להיות מלווה בהנחיות רפואיות, בהכנת מרשם לתרופה. כשמקבלים שיחה מסוג זה בבית, רצוי לדאוג לשקט, ולהכין את הסביבה מראש. למשל: לדאוג שמישהו יהיה עם הילדים הקטנים בזמן השיחה.
 2. לרשום או להקליט – רצוי לרשום את דברי הרופא או להקליט את השיחה – ולהודיע על כך מראש.
  שיחה באמצעות הטלפון נזכרת פחות טוב משיחה פנים אל פנים. רישום או הקלטת עיקרי השיחה יעזור להבין את דברי הרופא, ולהתכונן לשיחה הבאה.
 3. גם לרופאים קשה – גם לרופא/ה קשה לעיתים להקשיב לשיחה מרחוק, בשל קשיים בתקשורת, עומס מנטלי רב, הפרעות שונות ועוד. שיחת וידאו, למשל, דורשת ריכוז רב והתמקדות בחושים מסוימים על חשבון אחרים.
 4. להיות ממוקדים ולהכין שאלות – מומלץ לארגן מראש את השאלות שמעוניינים לשאול את הרופא/ה, רצוי בכתב. כמו כן, רצוי להתמקד בתוצאה שאתם מעוניינים להשיג, ולהימנע משיחה שאינה ממוקדת דיה. תשאלו את עצמכם : מה התוצאה שאני מעוניינ/ת להגיע אליה בסיום השיחה. מיקוד בתוצאה יקל עליכם להתארגן אליה.
 5. הזדמנות לתמיכה רגשית – שיחה עם רופא משפחה, בין אם היא שיחת מעקב או שיחה שאינה מן המניין, מהווה הזדמנות לתמיכה רגשית בימים קשים של סגר. אם רופא/ת המשפחה שואל/ת לשלומכם, זו הזדמנות מצוינת לספר על מצב הרוח, לשאול שאלות ולהתייעץ, במיוחד אם אתם חשים ירידה במצב-הרוח, המוטיבציה והעשייה.
 6. אפשר גם בזמן אחר – במידה שיש רעשים רבים ברקע, או שאינכם פנויים לשיחה מסיבה כלשהי, מותר ואפשר לבקש בנימוס זמן אחר לשיחה. הרופא/ה מעונינ/ת לסייע לכם, בתנאים הנוחים ביותר עבורכם ועבורו/ה.
 7. ליווי של בן/בת משפחה – מקובל לבקש שבן משפחה יהיה חלק מהשיחה, אם אתם זקוקים לנוכחותו/ה. אנא ידעו את הרופא/ה מראש בנושא. יתכן שיהיו שאלות שירצה להפנות לבן/בת המשפחה. חשוב לזכור: גם אם בן או בת המשפחה לצדכם – השיחה היא שלכם והיא עבורכם, ואתם אלו המקבלים החלטות עם הרופא.
 8. כשנמצאים הרבה בבית… – מרבית חולי הקורונה נמצאים ומטופלים בביתם. כל החולים נמצאים בבידוד, ונזקקים לא פעם לשיחה מרופא המשפחה, או רופא מומחה. חולי הקורונה מצטרפים לחולים רבים במחלות כרוניות, הנזקקים לליווי רופא/ה, לאנשים המרותקים לביתם, לסובלים מבעיות רגשיות האופייניות לתקופת הסגר, כמו חרדה ודיכאון.
 9. סבלנות – לעיתים הרופא/ה עלול להישמע לחוץ, ממהר או עצבני. גלו סבלנות. העומסים היום כבדים מאי-פעם. הקפדה על טון מכבד ונימוס בסיסי יעזור לקבל מענה מהיר, ומותאם.
 10. מתי השיחה הבאה? – כדאי לשאול את הרופא/ה על קיום השיחה הבאה. במידה שאתם מלווים על ידי רופא מומחה, העוקב אחר המדדים בדם, כמו רופאי סכרת למשל, סיימו את השיחה בשאלה: מתי כדאי לקבוע את שיחת המעקב הבאה.
רביע מגנדף, אח במחלקת טיפול נמרץ ברמב"ם | שומר ממ"ש | קורונה (צילום: טיפול נמרץ רמב"ם)
רביע מגנדף, אח במחלקת טיפול נמרץ ברמב”ם | שומר ממ”ש | קורונה (צילום: טיפול נמרץ רמב”ם)

כשחיובי הוא שלילי ולהיפך…

אנחנו נמצאים בימים לא פשוטים כלל ועיקר. ימים בהם המילים “קהילה” ו”התקהלות”, מילים חיוביות בימי שגרה, הפכו להיות אסורות, ואילו “ריחוק” ו”התרחקות” הפכו לצו השעה.

בתקופה הזו מערכות שלמות מתאמצות לתת מענה, מספק ככל האפשר, לצרכי הקהילה.
מענה לבריאות האזרחים בתקופת המגיפה הינו חיוני מאין כמוהו, ומאחר שקופות החולים מעמידות שירות זה עבורנו – חשוב להשתמש בו ביעילות ובתבונה.

ותזכורת:

תבחרו (צילום: טיפול נמרץ רמב"ם)
תבחרו (צילום: טיפול נמרץ רמב”ם)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  גם טוב

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.