בזכות התושבים • נמנעה פגיעה בדקלים בני 100 שנה בחיפה

בשכונת בת גלים כמעט והחריבו עצים ותיקים בעלי חשיבות היסטורית | הדבר נמנע בזכות ערנות התושבים

בזכות ערנות התושבים והתערבות חברי מועצה מהירוקים, שעצרו עבודות עם כלים כבדים בשדרת בת גלים ליד בית הקפה "מילהאוס", נמנעה פגיעה בדקלים בני 100 שנה בבת גלים.

שדרת בת גלים (צילום: יעל שנער)
שדרת בת גלים (צילום: יעל שנער)

עצי "וושינגטוניה" ותיקים ובעלי חשיבות היסטורית

תושבי בת גלים הופתעו השבוע לראות כלים כבדים עובדים בשדרת בת גלים, מסביב וליד עצי וושינגטוניה ותיקים – בני 100 שנה. העבודות חשפו את שורשי העצים והיה חשש גדול לפגיעה בהם עד כדי נפילתם.

מספר תושבים ערבו את חברי המועצה מטעם סיעת הירוקים, אביהו האן, יו"ר הסיעה, ויעל שנער, תושבת בת גלים.

שדרת בת גלים (צילום: יעל שנער)
שדרת בת גלים (צילום: יעל שנער)

פקיד היערות לא ידע

האן ושנער פנו לפקיד היערות, שלא ידע כלל על העבודה ליד העצים הרגישים, וכן פנה למהנדס העיר. בעקבות פנייתו הופסקו העבודות. למחרת הגיעו למקום כלים עדינים יותר, ולדברי העובדים במקום, הם פועלים "להחזיר את המצב לקדמותו", אך למעשה, הדשא ונראות השדרה כבר נפגעו לבלי הכר.

אביהו האן – יו"ר הירוקים של חיפה במועצת העיר (צילום: ירון כרמי)

האן, יו"ר הירוקים סיפר לחי פה:

העצים בשדרה הם בעלי משמעות נופית והיסטורית גבוהה ואסורה כל פגיעה בהם. הפעם הצלחנו לעצור פגיעה בעצים וותיקים, הודות לערנות ולמעורבות של תושבי השכונה שפנו אלינו לירוקים. אני בהלם כל פעם מחדש מרמת החובבנות של עיריית חיפה שנעשית על חשבון הארנונה שלנו.
חברת מועצת העיר יעל שנער(צילום:טל חפץ)
חברת מועצת העיר יעל שנער (צילום: טל חפץ)

יעל שנער מהירוקים, הוסיפה:

הכוונה של העירייה היתה לתחזק את השדרה, אבל הביצוע הנחפז כמעט הותיר אותנו ללא עצים. לא נסכים שישאירו את השדרה שלנו במצב הזה, אנחנו דורשים לשקם את השדרה מהנזק שנעשה לה ולתקן את המדשאה והבורות במקום, ויפה שעה אחת קודם.
שדרת בת גלים (צילום: יעל שנער)
שדרת בת גלים (צילום: יעל שנער)

הטמפלרים ועצי וושינגטוניה

עצי הוושינגטוניה יובאו לישראל לפני מאה שנים ואף יותר. כפי הנראה, הטמפלרים הם שייבאו אותם, יחד עם צמחים וסוגי עצים שונים המתאימים לאקלים הארץ ישראלי.
במושבות הטמפלרים הוותיקות בחיפה ובמקומות נוספים בארץ, ניתן למצוא עצי וושינגטוניה ותיקים ביותר.

מעיריית חיפה נמסר לחי פה:

מדובר בעבודות נגישות ובטיחות שעדיין לו הסתיימו – ובכל מקרה אף עץ לא נעקר ולא יעקר !

10 תגובות
 1. עצוב אמר/ה

  כל הכבוד לתושבים ערניים ואכפתיים אבל איך מתבצעות עבודות מתחת לאף של האחראים ואין סנקציות, קנסות, עונשים, כולם ישנים?

 2. יעל אמר/ה

  כולם ישנים בסגר.כולל הערייה .נהגי האוטובוסים.והבנקים וכו וכו.וכו.

 3. זלמן אמר/ה

  האם פקיד היערות הגיש תלונה במשטרה כנגד יזמי ומבצעי העבודות ? למה טרם עשה זאת ?

  1. חן אמר/ה

   כי הוא עובד של העיריה

 4. עופר אמר/ה

  ומה הדבר הבא שגברת ראש העיר יחד עם יד ימינה מתכוננת להרוס בלי לשאול אך אחד צריך להסביר לה שזה לא שלטון דיקטטור וחיפה לא שייכת רק לה כול מה שהיא עשתה עד היום זה לעשות את השאריות של יונה יהב מעבר לזה היא רק גרמה לעיר להזדקן יותר עם הגירה שלילית

 5. ערן אמר/ה

  אהרון אהרונסון הביא את הוושינגטוניות לארץ. לא הטמפלרים. למה להמציא "עובדות" היסטוריות אם אין מושג ירוק בהיסטוריה? הטמפלרים הביאו אקליפטוסים.

  "עיתונות"

  1. אייל אמר/ה

   זרעי ושינגטוניה בשם ושינגטוניה חסונה הובאו לארץ ישראל מטוניס בשנת 1911 על-ידי האגרונום אהרון אהרונסון ורשומים ברשימות הזרעים שהובאו באותה השנה לתחנה היהודית, לניסיונות חקלאיים בעתלית ואפשר לראות את שורת הוושינגטוניות בעתלית ושורה דומה הייתה בחדרה ובמושבות נוספות והן שימוש לסמן גבול נחלות ומגרשים. אהרונסון ראה את העצים בקליפורניה, ולמרות שלא מספקים כמעט צל הוא אהב את הגובה הרב אליו הגיעו והמראה האלגנטי וגם הבין שהם גדלים היטב באקלים דומה לזה של ישראל והיה המפיץ שלהם בכל מושבות הברון. בשנות ה-20-30 היה סגנון נפוץ בעיצוב של הארט דקו שאהב להדגיש אלמנטים של גובה המבנה וקוים אנכיים נקיים ודקים. העץ הדקיק והגבוה השתלב היטב באלגנטיות של הסגנון ומאוחר יותר גם הבונים של סגנון הבאהואוס הדגישו גרמי מדרגות ואלמנטים אנכיים ושתלו לידם את הדקלים האלו (אפשר לראות אותם לצד כמה כניסות לבניינים בהדר). העובדה שהיו דקיקים איפשרה לשתול אותם ממש צמוד לשבילים וכניסות. המנהג התכנוני הזה די השתרש בישראל ואפשר לראות בתקופה דקלים מכל הסוגים שנשתלו ליד כניסות לבניינים. יש שאמרו ששתילת הדקלים משני צידי כניסות הייתה זכר לעמודי הנחושת של בית המקדש – יכין ובועז. בבתי כנסת משלבים את מוטיב העמודים ובגם בגינות בתי כנסת ובניינים נשתלו עצי הדקלים משני הצדדים כזכר לחורבן בית המקדש ותקומת המדינה. גם בבת גלים, מול כניסת הקזינו הגבוהה נשתלו שתי שורות הדקלים כדי להוסיף עוד רושם לשדרה ולמבנה. אין כל הקשר לטמפלרים וכדאי לתקן את הכתבה.

  2. יעלה אמר/ה

   תודה על המידע העדכני. אלו עצים שהם חלק מההסטוריה וכל אחד מהם חשוב.

 6. יעלה אמר/ה

  תודה על המידע העדכני על עצים בעל ערך היסטורי.

 7. dor אמר/ה

  סליחה
  השדרה הזו, מהממת, והדבר היחיד שרע בה הוא הדקלים הללו.
  אין צל, הטמפרטורות לא יורדות, המופע שלהם אינו יפה כמו המתחרים שלהם של הפיקוסים/הצאלונים הנאים/הסיגלונים ועוד המון עצים בוגרים עם מופיע שגם מצלים גם סופחים פחמן.
  דקלים זו רעה חולה ומטופשת שראשי ערים מאוהבים בהם
  צריך במיידי לשתול עצים בוגרים מצלים בשדרה הזו ובכלל בבת גלים המדברית מעצים

לא ניתן להגיב