משבר הקורונה ושינוי החשיבה: כך נדרש לעדכן את מדיניות החזרה לשגרה בתום הסגר • פרשנות • ירון חנן

בדיקת קורונה - המכשיר של חברת Sofia - תשובה בתוך רבע שעה (צילום: מד"א)

לאחר שנוצרה פריצת דרך טכנולוגית בתחום הבדיקות המהירות לגילוי קורונה, נפתחת האפשרות להחזיר את המשק לתפקוד כמעט מלא לצד מגפת הקורונה, שתישאר עמנו בשנת 2021 לפחות. כך פעלו מדינות אחרות והן מצליחות בכך יפה מאד.
(ירון חנן – מומחה לניהול סיכונים ומצבי משבר)


ראשית, אדגיש כי כל עוד המגפה עדיין עמנו ולא נמצא לה חיסון מוכח, וזהו המצב החזוי לקראת שנת 2021, חייבים לשנות אסטרטגיה בממשלה ולהגדיר מחדש את המטרות של מדיניות היציאה מהסגר.

המטרה המרכזית צריכה להיות כפולה: החזרת המשק והחיים היומיומיים למקסימום תפקוד אפשרי, תוך שמירה על בריאות הציבור. מכאן שהתחקירים לקטיעת שרשרות ההדבקה לא יספיקו להחזיר אותנו לתפקוד המתקרב לשגרה הקודמת טרום המגפה, כי כל מטרתם היא בעיקר לאתר נדבקים בזמן קצר על מנת להכניסם לבידוד.

לצד איתור הנדבקים, נדרש דווקא לאתר את מי שלא נדבק ויכול לחזור במהירות לתפקד בעבודה, בלימודים, בשירות הציבורי ובעסקים. החלק הזה עדיין לוקה בחסר ולא מתבצע בהיקף הנדרש כמטרה בפני עצמה.

עם זאת בכשל החמור שכבר נוצר בישראל, ברור שהסגר הנוכחי דרוש על מנת להוריד את מספר הנדבקים מכמה אלפים המתגלים כל יום, לרמה של לא יותר מכמה מאות בודדים ביום. בלי להגיע ליעד הזה לא נצא מהלופ המסוכן של ההדבקה ההמונית, לא נצליח להפעיל כלים ליציאה מבידוד וריחוק חברתי ונאבד חלילה שליטה על ניהול המשבר.

להחזיר את ישראל במהירות לצבע הירוק

עם הירידה הרצויה בכמות הנדבקים היומית שאנו אמורים להשיג באמצעות הסגר, יש להפעיל את אסטרטגיית היציאה המעודכנת מהסגר ולהחזיר את ישראל במהירות לצבע הירוק בדרך שאני ממליץ כאן, שנוסתה בהצלחה במדינות נוספות.

לשמחתנו, חלה התקדמות רבה מאז מאמרי הקודם ב-20 באפריל 2020 על אסטרטגיית היציאה מהסגר הראשון ( קישור… ) – משרד הבריאות אישר סוף סוף את השימוש במכשיר הבדיקה המהירה Sofia שרמת מהימנותו מגיעה ל80-90% . המשרד קבע כי הוא יכיר בתוצאות חיוביות של בדיקות המכשירים המהירים עם כל המשמעות של זה. בהשוואה לבדיקה הקיימת כיום לאיתור הדבקות שדורשת שימוש במעבדות יקרות ועמוסות ומתן תשובות רק תוך 48 שעות בממוצע, מכשירי הבדיקה המהירה מספקים אבחנה תוך 15 דקות וזה מאד משמעותי.

הניסוי של צה"ל

בעת כתיבת הדברים הללו איננו יודעים עדיין מהן מסקנות הניסוי הנרחב שביצע צה"ל בקיץ בהודו באמצעות מפא"ת – שם נבחנו על עשרות אלפי נסיינים מספר שיטות בדיקה מהירה שפותחו בישראל (כגון: בדיקה מהירה באמצעות "ינשוף" ובדיקה ביתית של רוק).

די לנו במכשיר הבדיקה Sofia שכבר אושר ע"י משרד הבריאות ע"מ להפעיל, עוד לפני תחילת החורף, את האסטרטגיה הנוספת שאני מציע, בצד הליך החקירה לקטיעת שרשרות הדבקה. כל זאת כאמור במטרה להחזיר כמה שיותר מהר את המשק, המערכת הציבוריות והמערכת העסקית לתפקוד כמעט מירבי.

בדיקת קורונה - המכשיר של חברת Sofia - תשובה בתוך רבע שעה (צילום: מד"א)
בדיקת קורונה – המכשיר של חברת Sofia – תשובה בתוך רבע שעה (צילום: מד"א)

במידה ויאושרו אמצעי הבדיקה המהירה שפותחו בישראל זה יוסיף יכולות נהדרות להפסקת הצורך בסגרים וכך תתאפשר השבת הפעילות לענפים שעד כה סבלו מהפסקה מוחלטת, או כמעט מלאה – מה שגרם לאבטלה עצומה של מאות אלפי מועסקים (כגון: מופעי תרבות, אירועים, תעופה, תיירות, לימודים אקדמיים, בילוי ופנאי).

כיצד השינוי המוצע יכול לפעול?

במדינות אחרות שכבר משתמשות באופן נרחב באמצעי הבדיקה המהירה, בתקופה הראשונה נדרש כל אזרח לבצע שתי בדיקות רצופות במכשירי הבדיקה המהירה. יש לחזור על הבדיקות הנ"ל אחת לחודש-חודשיים עד לירידת מספר הנדבקים לרמה של 10-20 מאומתים ביום בלבד. במידה והנבדק ימצא שלילי לבדיקה תירשמנה התוצאות באפליקציה ממשלתית מאושרת ויתאפשר לו להיכנס למקום עבודתו, לאולמות אירועים, למטוסים, למלונות, למסעדות ומרכולים, לבקר במרפאות ובתי חולים, באוניברסיטאות ובתי ספר תיכוניים ועוד רק אם ימצא "ירוק" באפליקציה, כלומר שלילי למחלה.

למעשה, ללא אישור מהאפליקציה הנ"ל שאין מדובר בנדבק מאומת, לא יתאפשר לאף אזרח מגיל מסוים ומעלה להיכנס באופן חופשי לשום מקום ציבורי או מאוכלס!

כל מי שימצא חיובי לפחות באחת מהבדיקות המהירות יופנה מיד לבדיקה הרגילה שמהימנותה גבוהה יותר ואם גם אז ימצא חיובי יאלץ להיכנס לבידוד מלא, אם במלונית מיוחדת ואם בבית תחת פיקוח רפואי ולאחר סיום תקופת הבידוד הנדרשת וכאשר לא ימצאו יותר תסמינים של מחלה, תבוצענה שתי בדיקות רגילות לבירור סטטוס ההדבקה הסופי. כמובן שגם תוצאות הבדיקות הנ"ל ירשמו באפליקציה הממשלתית.

במצב הזה ניתן יהיה להשיג די מהר שתי מטרות חשובות:

איתור מהיר של מרבית הנדבקים במדינה
אך לא פחות חשוב מכך:
זיהוי מהיר של מרבית הלא נדבקים שאפשר להחזירם לתפקוד שגרתי בעיקר בענפים שכבר מושבתים זמן רב.

השקעה גדולה ותמורה גדולה

יאמרו בוודאי המתנגדים כי על מנת לפזר כמות גדולה של מכשירי בדיקה מהירה והצבת מפעילים של הבדיקות הללו יידרש תקציב גדול מאד… התשובה היא שלצד העלות הזו יושג באמצעות ההליך המהיר והנרחב הנ"ל חיסכון גדול בעשרות מונים, מכיוון שלראשונה ניתן יהיה להחזיר את כל המשק הכלכלי לתפקוד כמעט מלא וכך יפסק הצורך לפצות עסקים רבים שהושבתו ולשלם דמי אבטלה למאות אלפי עובדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת עקב ההשבתה הכפויה.

התנגדות נוספת יכולה לבוא מצד אלה שחושבים כי מהימנות בדיקות מתחת ל- 95% עלולה לפספס נדבקים שלא יזוהו ע"י אותן בדיקות, או להפך: להכניס לבידוד נבדקים שבעצם היו אמורים להימצא שליליים למחלה ובעצם לא נדבקו.

אשיב למתנגדים הללו כי בכל המדינות שמקדימות אותנו ומבצעות הליך כזה של בדיקות והרשאות לחזור לשגרה למי שנמצא שלילי בבדיקות המהירות, התועלות עולות לאין שיעור על החסרונות וכמות המקרים בהם מסתובב נשא קורונה, שלא אותר באותן בדיקות, במקום הומה אדם, היא זניחה יחסית למה שקורה כיום ולכן מערך ניהול המשבר יכול להכיל כמות כזו של טעויות באבחון.

מה צפוי לקרות בהמשך?

ידוע כי חלה בחודשים האחרונים התקדמות טכנולוגית נוספת בעולם הבדיקות המהירות ועוד אמצעים בדיקה מהירה, כולל בטכנולוגיית ה- PCR שהיא הסטנדרט הנפוץ כיום בבדיקות המעבדה – יצאו בקרוב לשוק.

למעשה קיימת סבירות גבוהה שתוך חודשים ספורים נוכל לבצע בדיקות לגילוי קורונה גם בבית, למשל באמצעות טכנולוגיות כמו של חברת Visby Medical שפיתח בארה"ב הישראלי אדם לה זרטה ו/או בדיקת הרוק הביתית המהירה שפיתח לאחרונה צוות בפקולטה לרפואה בטכניון בראשות ד"ר נעמה גבע־זטורסקי.

כשזה יקרה תתחולל מהפכה מהירה ביכולת שלנו לחזור לשגרה כמעט מלאה, גם בהיעדר החיסון המיוחל נגד נגיף covid 19. עד אז אנו חייבים לפתוח כבר עתה במירוץ לביצוע בדיקות מהירות נרחבות לכל אזרח לאיתור כלל האזרחים שלא נדבקו וכמובן אלה שכן חיוביים לנגיף. כאמור זה מה שיאפשר לנו הן את החזרה לתפקוד מירבי בצד המגפה והן את היכולת להתמודד במקביל עם עונת השפעת המתקרבת במהירות.

לשם כך נדרשת מדיניות שונה ומעודכנת יותר של משרד הבריאות וקבינט הקורונה וכל יום שחולף ללא השינוי הזה מפחית את האפשרות של מדינת ישראל לשוב בהקדם להיות "מדינה ירוקה" במפת המגפה העולמית.

4 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  הודיעו לפתע שעיריית חיפה סגרה את הכרמלית היום עד סוף הסגר.
  אלפים משתמשים בה כדי להגיע לבית חולים בני ציון ומהכרמל לרמב"ם עם מטרונית מהעיר התחתית.
  ההחלטה הזאת פשוט לא מתקבלת על הדעת. הכרמלית היא תחבורה חיונית.
  אפשר להגביל את מספר המשתמשים בו זמנית בקרון אחד. לא זה מה שגרם לחיפה להיות אדומה!!!

 2. אבי אמר/ה

  במקום מדיניות "גילוי הקורונה" כדאי אולי להתרכז בבריאות הציבור. כמו למשל, להדריך תושבים כיצד להעלות את הרבמה החיסונית של הגוף.

 3. לימבו אמר/ה

  יש רק שלושה כלים שמונעים הדבקה:
  מסיכה
  ריחוק
  היגיינה.
  הבדיקות לא מונעות, תוצאות הבדיקות רק אומרות כמה לא השתמשו בכלים.

 4. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  הכל יהיה בסדר ירון. בעזרת השם.

לא ניתן להגיב