סמל התרבות החיפאי משנה צורה | פסטיבל הסרטים באונליין

השטיח האדום בפסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה - ערב הפתיחה (צילום ארכיון: ירון כרמי)

פסטיבל הסרטים תחת המגבלות | תרבות בחיפה 2020

מדי שנה בחוה"מ הסוכות, מתקיים פסטיבל הסרטים בחיפה, פסטיבל המהווה מוקד עלייה לרגל לכ-300 אלף איש שבאים להשתתף, לחגוג ולקחת חלק במאות הקרנות של סרטים מכל רחבי העולם, סדנאות ומעגלי שיח עם מיטב האנשים שמהווים אבני יסוד לתוצר הסופי שאנו רואים על המסך. השנה, בהתאם למגבלות הסגר, הפסטיבל יערך כולו באופן מקוון.

הקרנת סרטים ברחבת האודיטוריום - חינם - לקהל הרחב - פסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה - ערב הפתיחה (צילום: ירון כרמי)
פסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה (צילום: ירון כרמי, ארכיון)

הפעם, ללא דוכנים…

שנה זו לא הייתה אמורה להיות שונה משנים עברו. התוכנית המקורית הייתה ליהנות מחוויית הפסטיבל בשלמותה: מופעי רחוב, דוכנים ומאות סרטים אשר מוקרנים במשך שבוע שלם. כחלק מהתאמת חיי היום יום לשגרה הקורונה שנכפתה עלינו, הבינו מארגני הפסטיבל שאין ברירה אלא לחשוב על תוכנית חלופית.

כרטיס בודד או כרטיסייה

המתווה אשר הוחלט לפעול לפיו, כולל, לראשונה, פעילות מקוונת מלאה של הפסטיבל. כרטיסים יהיו ניתנים לרכישה דרך האינטרנט, וכל הסרטים, כולל סרטי חוץ וסרטי ילדים, יוקרנו ללא יוצא מן הכלל, באונליין. "אנחנו שומרים על הכללים, הודיעו על הסגר ולצערי הכל יהיה אינטרנטי", מספר הרב דובי חיון, סגן ראש עיריית חיפה. השנה, ניתן יהיה לרכוש כרטיס בודד לסרט בו ניתן יהיה לצפות דרך המחשב או הסמארטפון או כרטיסייה למספר סרטים.

נשארנו עם פסטיבל באונליין

מלבד המתווה שנבחר בסופו של דבר, בשל המגבלות הנוכחיות, בו יועבר הפסטיבל באונליין בשלמותו, מדווח חיון על שני מתווים נוספים שהוכנו כאפשרויות קיום הפסטיבל בחיפה, בתקופה מתעתעת זו: האחד, אשר יצא מנקודת הנחה שהקורונה היא כבר בגדר היסטוריה, כך שהפסטיבל מתקיים במתכונתו המלאה והרגילה, כבכל שנה. המתווה השני, שהיה רלוונטי עד לפני כמה ימים, כלל פעילות חלקית, בהתאם לגודל האולמות ולהנחיות ההתקהלות, אך ללא מופעי רחוב. כאמור, גם אופציה זו נפלה, לאור ההחלטה על כניסה לסגר ונשארנו עם האפשרות האחרונה, פסטיבל באונליין באופן מלא.

פסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה - ערב הפתיחה (צילום: ירון כרמי)
פסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה (צילום ארכיון: ירון כרמי)

שנה רצופת אתגרים

אין ספק כי שנה זו הציבה אותנו מול אתגרים שטרם נתקלנו בהם קודם לכן. נאלצנו ללמוד ולהתמודד עם הפלטפורמה הדיגיטלית, שכנראה תישאר איתנו לעוד זמן רב. נוכל רק לקוות כי בשנה הבאה יחזור הפסטיבל במלוא מתכונתו המקורית, ושנוכל לשוב וליהנות יחד מחוויה קולנועית מלאה.

לא ניתן להגיב