"הקורונה כאן וצריך ללמוד איתה" • ד"ר סער הראל בראיון לחי פה

בתי הספר והגנים בחיפה ערוכים לשנת הלימודים תשפ"א שתיפתח ביום שלישי 1/9/9/20

ד"ר סער הראל, מנהל מחוז חיפה במשרד החינוך, בראיון לחי פה, על היערכות המחוז ופתיחת שנת הלימודים בצל הקורונה, ומספר חולי הקורונה שממשיך לעלות.

תכנית "לומדים בביטחון"

שנת הלימודים תשפ"א תפתח במשרד החינוך במחוז חיפה בסימן "לומדים בביטחון" בשגרת קורונה. התכנית "לומדים בביטחון" מתייחסת לנושא צמצום הפערים הלימודיים מהשנה שעברה, שמה דגש על המעברים בין חטיבות הגיל, פרסום מקצועות הבגרות, מועדי הבגרות, מיקוד הבגרויות, גמישות ניהולית ופדגוגית וכן ביסוס הלמידה מרחוק. כחלק משגרת הלימודים והתאמת המערכת ללמידה במאה ה-21, מניח המשרד תשתית ארוכת טווח למערך הלימוד הדיגיטלי, והפיכתו לנדבך משמעותי בתוך ליבת ההוראה.

כיצד נערך מחוז חיפה לפתיחת שנת הלימודים תשפ"א?

שנת הלימודים תיפתח ביום שלישי 1/9/20, לפי המתווים. אין תחזית אחרת, גם בערים אדומות אין הנחיה לסגור את מערכת החינוך כרגע.

נערכנו והתארגנו בהרבה מאוד דרכים: דרך התחום הארגוני, דרך התחום המנהלי, דרך התחום הפדגוגי ובטח בתחום הבריאות. הכנו מתווים ונעשו הכשרות כך שגני הילדים נפתחים כרגיל – כיתות א' ו-ב' ילמדו חמישה ימים בשבוע. כיתות ג'-ד'-ה' ילמדו חמישה ימים בשבוע בקבוצות של 18 תלמידים. מכיתה ה' ומעלה ילמדו מינימום יומיים בבית הספר במחוז.

האם כל בתי הספר והגנים בחיפה ערוכים לפתיחת שנת הלימודים?

בתי הספר והגנים בחיפה יפתחו ברובם. מקומות שיש בהם צפיפות, מצאנו להם חלופות. הרשות המקומית חיפה התארגנה בצורה מצוינת בעבודה מלווה שלנו. רוב התלמידים ילמדו בבית הספר וחלקם במעטפות אחרות, לפי מה שעומד בתקן ולפי מה שאושר.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

האם לצד הלימודים, יוקצו גם שיעורים המיועדים לשיחות עם התלמידים שחלקם סובלים מחרדות וקשיים בעקבות הקורונה?

בהחלט. המערכת היעוצית שלנו מלווה את הצוותים, יחד עם הפיקוח, לתת יותר תשומת לב לתלמידים, לאור המצב שבו אנו נמצאים, ולהכיל את מצוקותיהם ככל שניתן.

האם, במהלך החודשים האחרונים וידאתם כי לכל תלמיד יש מחשב? ואם לא, מה הפתרון המוצע?

נעשתה סקירה בעניין ולא לכל תלמיד יש מחשב. אנו מכירים את המציאות, היא לא חדשה. הוצאנו קול קורא, המנכ"ל והשר תקצבו עשרות אלפי שקלים למחשבים ולטיפול בתשתיות, אבל זה לא קורה ברגע וגם לא יסגור פער של שנים. אני מאוד מקווה שהפער יצומצם.

איך מתכוונים בבתי הספר להשלים את כל החומר שהפסידו התלמידים בתקופת הקורונה?

הכוונה היא לעשות מהלכים מאוד ממוקדים ולעבוד על צמצום פערים במקומות בהם הם נדרשים יותר.

האם כל המורים והמורות מוכנים לפתיחת שנת הלימודים? מדובר באתגר לא פשוט, סכנת ההידבקות חלה עליהם אפילו יותר מאשר על התלמידים…

המערכות מוכנות וגם המורים והמורות מוכנים, גם ברמה הפדגוגית וגם ברמה הארגונית. יש מורים בגילאים שונים 20-30-40-50, לא כולם בקבוצת סיכון. לגבי מורים שנמצאים בסיכון מתקיימים דיונים על אופן ההתמודדות וההגנה עליהם.

כיצד נערכים בנושא הניקיון והחיטוי בבתי הספר? האם יורחבו צוותי הניקיון?

הרשויות קיבלו אישור להגיש בקשה לתקציב תומך בעניין הזה, על מנת להפעיל יותר אמצעי ניקוי וניקיון.

מסר שברצונך להעביר לתלמידים ולהורים שחלקם הלא מבוטל חושש לשלוח את ילדיו לבית הספר?

תמיד החשש קיים וזה מובן בתקופה זו. המערכת מאוד שמחה לקבל את התלמידים, מאוד מוכנה, מאוד רוצה לפתוח את השנה, ונעשו מאמצים מאוד גדולים לפתוח את השנה. אני מאוד סומך על המנהלים, המורים והצוותים, שמאוד רוצים לאפשר לתלמידים שנת לימודים מצוינת. המציאות היא שהקורונה כאן, ואנחנו צריכים ללמוד לחיות בתוכה על בסיס שמירה על בריאות, ככל שאנחנו יכולים להקפיד, בלי להפסיד שנת לימודים.

אנחנו ערוכים ונלמד לאורך התקופה איך להמשיך ולשפר את עצמנו. אני מקווה שתהיה שנה מוצלחת וטובה.

שנה טובה לכולם ומוצלחת לתלמידים, למורים, למנהלים, לצוותים, עובדי האגף במשרד, לפיקוח וכל מי שעמל לפתיחת שנת הלימודים תשפ"א.

מודל הפעלת מערכת החינוך לשנת תשפ"א בשגרת קורונה:

 • גני הילדים וכיתות א-ב – יפעלו במתכונת מלאה כבשגרה בהתאם להנחיות משרד הבריאות, כיתות הגן לא יפוצלו.
 • כיתות ג'-ד': ילמדו במוסדות החינוך במתכונת מלאה, כשהם מחולקים לחצאי כיתות הכוללות עד 18 תלמידים בכיתה וישתמשו גם במרחבי הלימוד של כיתות ה – ו.
 • תלמידי כיתות ה-ו: ילמדו במתווה משולב הכולל למידה מרחוק ולמידה במוסדות החינוך (השאיפה המחוזית רוב בתי הספר ילמדו לפחות שלושה ימים פיסית והשאר בלמידה מרחוק) כשהם מחולקים לחצאי כיתות -עד 18 תלמידים בכיתה.
 • תלמידי כיתות ז-יב: ילמדו במתווה משולב הכולל למידה מרחוק (  השאיפה לפחות 3 ימים והשאר בלמידה מרחוק ) כשהם מחולקים לחצאי כיתות.

התכנית תוקצבה במשאבים פיננסיים רבים שיופנו לטובת תוספת כח אדם, רכישת ציוד קצה לתלמידים, תגבור מערך הניקיון במוסדות החינוך ומענים לאוכלוסיות ייחודיות.

בימים הראשונים ללימודים: גילאי 3: ביום הראשון ללימודים ההגעה תהיה מדורגת בקבוצות קטנות, לפי לוח זמנים שתפרסם הגננת. הפעילות תהיה קצובה, וההורים ייפרדו מהילדים בפתח הגן, או שישהו בחצר כשהם עוטים מסכות וביום השני ללימודים הגעה מדורגת ב- 2 קבוצות, על פי לוח זמנים שתפרסם הגננת.

ההורים ייפרדו מהילדים בפתח הגן, ובתום הפעילות יאספו את ילדיהם. גילאי 4-5: פעילות רגילה, החל מהיום הראשון. מומלץ להכין סרטון קצר או מצגת, כדי להציג את הצוות, את מבנה הגן ואת המרכזים והחצר. כיתה א': הגעה מדורגת, בקבוצות של עד 10 תלמידים, לכל תלמיד יתלווה הורה אחד, קבלת התלמידים בבית הספר תתקיים במתחמים נפרדים, במתחם לא ישהו יותר מ-20 אנשים ותכנית הלימודים תכלול בתחילתה השלמת תהליכים חסרים מתקופת הגן – ומיד בהמשך הקניית מיומנויות של קריאה וכתיבה.

בגרויות: היבחנות ב- 6 מקצועות חיצוניים: כל 3 מקצועות החובה: מתמטיקה, אנגלית, שפת אם, 2 מקצועות מתוך אשכול הומניסטיקה: ספרות, תנ"ך, היסטוריה או אזרחות (סה"כ במצטבר: 2 מקצועות) ומקצוע אחד מתוך המקצועות המוגברים (פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, מדעי המחשב, אומנות, גיאוגרפיה, מחול, תקשורת, שפות, תאטרון, חינוך גופני ועוד).

כנס ההיערכות לפתיחת שנה"ל תשפ"א במעמד שר החינוך יואב גלנט, מנכ"ל המשרד עמית אדרי ומנהל מחוז חיפה ד"ר סער הראל (23/8/20)

שר החינוך והמנכ"ל הציגו את היערכות המשרד לשנה"ל תשפ"א בשגרת נגיף הקורונה ומנהל המחוז, הציג את התפיסה החינוכית המחוזית ואת אבני הדרך.

השר גלנט ולמנהל המחוז ד"ר הראל (צילום: משרד החינוך)

גלנט, שר החינוך:

כל ילדי ישראל הם ילדיי והדאגה שלי היא לכל אחת ואחד מהם, על כל המשתמע מכך. הנושא החשוב בעת הזו היא בריאות התלמידים המשפיעה עליהם ועל משפחותיהם. יש חשיבות גדולה ללימוד, הדבר מקנה יציבות ובטחון לתלמידים להוריהם ולכל הציבור בישראל.

עמית אדרי, מנכ"ל משרד החינוך:

אנחנו פועלים מסביב לשעון כדי להבטיח שכל ילדה וילד יפתחו את שנת הלימודים שלהם כסדרה. אני מברך את צוותי החינוך והתלמידים לרגל פתיחת השנה ומאחל להם שנה משמעותית ומוצלחת.
6 תגובות
 1. חוסר אחריות אמר/ה

  גיל החולים קשה יורד, אין דבר כזה קבוצת סיכון. אם יחלו 10 מורים בבית ספר מי יהיה אחראי? אדון נכבד זה הרי יתנער כמו כל משרד החינוך מכל אחריות. שכל מורה והורה יעשו שיקול לגבי הסיכונים. בחורף הילדים מסתובבים ומדביקים הורים בשפעת בצורה המונית לא צריך הרבה לדמיין מה יקרה כשזה מעורבב עם קורונה. בהעדר הסגר לאומי עם אלפי נדבקים ביום, זאת הפקרות ממש לפתוח שנהל.

 2. שמשון אמר/ה

  עצוב מאוד שאיש כמוך מאמין לקורונה.אין קורונה.בא תלמד אותנו לאיפה נעלמה השפעת??? אין פתאום שפעת? מעניין שאף בן אדם בעולם לא מת השנה משפעת.איפה השפעת? איפה החבאת אותה?אה??? יש לך תשובה?ברור שלא.

 3. שרי אמר/ה

  לאזניו הערלות של מכחיש הקורונה, יורם לס❗
  לסי מתעמר בגורמי מ.הבריאות, מוסיף לבלבל ולתעתע תורתו בתקשורת – האיש מסוכן לציבור❗
  למה נותנים במה לאיש השערורייתי השנוי במחלוקת⁉️
  אני מציעה לשלוח לו מידי בוקר את נתוני התחלואה המדאיגים; אלפי חולים חדשים בכל יום, עליה במספר החולים במצב קשה, מספר המונשמים וכאלו שגופם ז"ל נכנע לקורונה, והאיש בשלו לעזאזל.

  1. צליל אמר/ה

   אני שולחת חיבוק לדוקטור לס על היושרה והאומץ.
   Less is more!

 4. צליל אמר/ה

  גם אשרכיה קולי כאן, ואנטרקס ואיפלואנסות חדשות לבקרים ששמות שביעית על החיסונים הישנים שפג תוקפם ולמרות זאת משרד המחלה מרוויח בזכותם דמים. וגם שלל חיידקים ווירוסים למהדרין כאן לכל דיכפין וכולם פחות מסוכנים מהסמים ומחנות ההשמדה שמפתחים הרוצחים במדים הלבנים המכנים עצמם "רופאים"!

 5. צליל אמר/ה

  גם חרדים כאן ומוסלמים ונוצרים ובודהיסטים ועובדי אלילים וגם ערבים כאן ויהודים וכלבים וחתולים וחזירי בר ו"מסתננים", ועובדים זרים, ובעלי מגדר שונים ומשונים וגם הים כאן ואוויר הרים וכולם נעימים ונחמדים ואפשר בכיף להמשיך בהרמוניית החיים אם רק נסיר את מסיכת השקר מעל פני הרופאים המדומים וננשום עמוק לריאות את אוויר הים התיכון בעירנו היפה חיפה ונושיט יד לבריות באחווה והעיקר לא לפחד כלל ובמיוחד לא משקרים של דוקטורים שניזונים מדמים ומסןוכנים יותר מכל החיידקים והוירוסים . במקום להכריז על היצורים הויראלים מלחמה אפשר להתנהל עם מערכת חיסונית תקינה שלא זוהמה בידי הרפואה המדומה והעולם יהיה אז באמת נקי יותר שליו יותר ונפלא

  שהשם, הבריאה, אללה, הצ'י, איך שלא תקראו ללוגוס הייראקלטי הזה, יייקח את הרפואה עם חלאתה צואתה ערוותה וישחרר אותנו להמשיך בחיים לצמוח ולפרוח ולנשום עצמונית בלי להנשים אוויר הרים צלול ואמיתי כל עוד לא מזוהם בסמים פרמקולוגים ובעינויי השקרנים הגזענים במדים הלבנים.

לא ניתן להגיב