תושבים דורשים לפתוח את בית הכנסת בשכונה בחיפה

בית הכנסת הכללי בבת גלים. התמונה באדיבות ויקיפדיה

תושבי שכונת בת גלים בחיפה דורשים לפתוח את בית הכנסת הכללי בשכונה

אפי גילור, תושב בת גלים, פתח עצומה עליה חתמו, נכון לפרסום הכתבה, 138 איש.

תושב שכונת בת גלים שבחיפה, אפי גילור, פתח עצומה, בה דורשים התושבים לפתוח מחדש את בית הכנסת הכללי ברחוב כספי 11 בשכונה, לתפילות בימי שישי ושבת, ערבי חג ומועדי ישראל. נכון לפרסום 20/8/20, חתמו על העצומה 138 תושבים.

מבית הכנסת טוענים, כי בית הכנסת סגור בשל משבר הקורונה, אך גילור מציין כי בית הכנסת סגור כבר כשלוש שנים.

גילור מסביר כי לבית הכנסת הכללי אולם תפילה גדול ורחב, המאפשר תפילה של 20 אנשים ויותר, תוך שמירת מרחק וכל הכללים, בהתאם להנחיות משרד הבריאות והתו הסגול בימי הקורונה.

היה המרכז הקהילתי של השכונה

גילור מספר כי בעבר הרחוק, עוד טרם הקמת המתנ”ס העירוני, בית הכנסת הכללי היה תמיד המרכז הקהילתי של השכונה. בשבתות ובעיקר בחגי ישראל, היה הרחוב וכל סביבת המבנה הומים אדם. להשיג כיסא תפילה בחגי תשרי, היה קשה ביותר.

עם השנים ועם התבגרות האוכלוסייה, התדלדלה לצערנו הגדול קהילת המתפללים האשכנזים. מראשית העשור הקודם, ניתן לומר, היו ימים שהיה קשה בהם להשלים מניין. בערך לפני כשבע שנים גם עזב את השכונה מי ששימש כגבאי בית הכנסת ומאז נהיה קשה עוד יותר.

מי שלמעשה אחראי על בית הכנסת והוא היחידי בעל המפתחות לבית הכנסת, הוא כבוד הרב שמואל קפלן, המכהן גם כרב השכונה.

בית הכנסת הכללי בבת גלים. התמונה באדיבות ויקיפדיה

נעשו מספר פניות במהלך השנים

מזה כשנתיים ומחצה, בית הכנסת סגור. לעתים מגיע בבקרים כבוד הרב, מחליף שלטים ומודעות עם זמני תפילה כביכול, לעתים מעביר במקום שיעורי ערב. בערבי שבת, בשבתות ובחגי ישראל, בית הכנסת נעול סגור ומסוגר ולא ניתן להתפלל בו.

במהלך השנים, נעשו מספר פניות אל כבוד הרב, הן על ידי באופן אישי והן על ידי מתפללים ותושבים נוספים, על מנת שידאג או לפתוח את בית הכנסת, או לכל הפחות לדאוג שיהיה בידי עוד גורם או אדם את מפתחות בית הכנסת. לצערנו הרב, איננו מצליחים לשכנעו ובית הכנסת נשאר סגור.

בנוסף, נעשו פניות לגורמים נוספים, עיריית חיפה,  המועצה הדתית – הרבנות בחיפה שענו כי בתי הכנת הם לא בתחום סמכותם. כמו כן נעשתה פנייה למשרד לענייני דת ולמבקר המדינה.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
 1. holden אמר/ה

  צובט לב לראות שהמקום מוזנח ונעול ומן הסתם עזוב,
  זה היה היכל מפואר ומרשים ושימש כבית הכנסת הראשי של השכונה,
  היה גם בית כנסת בתוך אחד המפלסים של בית החולים רמב”ם שימש גם את החולים וגם את הבת גלימים,
  הבית כנסת בכספי פינת יהונתן היה סוג של מקום – מפגש גם לילדי השכונה, בחגים בעיקר המקום היה גדוש מפה לפה.

  המבוגרים שם חילקו לנו הילדים סוכריות מנטול ומדי פעם טבק להרחה מקופסאות מתכת, פשוט מעציב לדעת שהמקום שגדלנו לצידו נעול על סורג ובריח

הגיבו כאן לכתבה