"זעקת הפעוטות" | הפגנה במחאה על חוסר הפיקוח במעוני היום לפעוטות | ראיונות וידאו מהשטח

ההפגנה נגד האלימות בגני הילדים ולמען חוק הפיקוח - חיפה - צומת מקסים (צילום: נגה כרמי)

"לא כל מי שנושמת יכולה להיות מטפלת בילדים"

עשרות הורים מודאגים הפגינו הערב, א', 16/8/20, להסדרת הפיקוח על גני הילדים ועל המשפחתונים, כך שילדינו יזכו לביטחון הראוי להם במסגרת בה הם נמצאים בשעות היום.

המפגינים קראו לפיקוח על גני הילדים, לפיקוח על הכשרת הגננות, להגברת הענישה על אלימות נגד ילדים ולהסדרת מנגנוני אבטחה בגנים.

וידאו – עו"ד קרין זוהר – ממארגני ההפגנה למען חוק הפיקוח על גני הילדים (צילום: טלי מילוא)

וידאו – עו"ד אלן אושרת בראיון לחי פה (צילום: טלי מילוא)

וידאו – צביה – מנהלת מעון דובדבן – הפגנה למען פיקוח על גני הילדים (צילום: טלי מילוא)


עו"ד קארין זהר, ממארגני המחאה לחי פה:

עו"ד קארין זהר (צילום: שחר גל)
עו"ד קארין זהר (צילום: שחר גל)

ביום חמישי יצא לי להיחשף לסרטונים מ"גן הזוועות" ונשברתי. כאמא לילדה בת שנה ושמונה חודשים, לא יכולתי להיות אדישה והחלטתי לעשות מעשה. לא אנוח עד שהסוגיה הזאת תיפתר.

משרד עורכי הדין שבבעלותי, עו"ד דין קארין זהר ואלן אושרת, ועוד כמה עורכי דין, לקחנו על עצמנו להילחם ולעשות כל מה שצריך כדי שתהיה ענישה, ויהיה פיקוח.

לא הגיוני שכל פושעת תפתח גן מתי שהיא רוצה בגלל שאף אחד לא בודק אותה. במצב היום, בחורה שמשתחררת היום מהכלא, יכולה שבוע הבא לפתוח גן ואף אחד לא יבדוק את זה.
אנחנו מפקידים את "האוצרות שלנו" בידיים של הגננות והסייעות מבלי שיש בקרה.

המטרה שלנו היא שתהיה אכיפה נאותה. כיום יש חוק אבל אין אכיפה. לא ייתכן שהאדם שהצית לכרמל מעודה את הגן קיבל שמונה שנות מאסר, אבל סייעות שהתעללו בפעוטות מקבלות רק עבודות שירות ומעצר בית.
שר החינוך ושר המשפטים צריכים להתעורר ולעשות מעשה.


על הרקע הזה, חברת המועצה מטעם סיעת "חיים בחיפה", נעמה לזימי, תעלה בישיבת המועצה הבאה שאילתה בסוגיה. מטרת השאילתה של לזימי, היא לנסות לפקח מטעם העירייה בצורה המיטבית ביותר, על מעוני היום לפעוטות בחיפה.

חברת המועצה מטעם סיעת "חיים בחיפה", נעמה לזימי, לחי פה:

נעמה לזימי (צילום: נופר הנדל חסון)
נעמה לזימי (צילום: נופר הנדל חסון)

איך ההצעה הזאת לסדר אמורה לשנות את סכנת האלימות בגנים ואף להפחית אותה?
חשוב לי להדגיש, שרק אחרי שממשלת ישראל תיקח אחריות על תחום הגיל הרך, דרך פיקוח מלא מגיל 0-3, רק אז אני חושבת שנוכל לתת מענה עבור התנאים של עובדות הגנים, העול הכלכלי על ההורים ועל סוגיית הבטיחות והביטחון בגנים. יחד עם זאת, לרשויות יש כוח עצום בהנעת התהליך הזה, לצד לקיחת האחריות ממקום שאינו מבטל את הצורך הממשלתי. כאשר הרשות מתחילה פיקוח ובקרה דרך תמרוץ הגנים לעמוד בקריטריונים הבסיסיים והמתבקשים ביותר, יש לנו יכולת למנוע אסון. למשל: כפי שקרה בשנה שעברה עם הפעוט שנחנק מווילון. מצב שהתו אמור למנוע על ידי חיוב קיום כללי בטיחות. אני סבורה שעצם הקיום של עין עירונית מפקחת, תהיה עבור ההורים והילדים כלי שייתן מענה, לפחות באופן חלקי.

אם תעבור התכנית, מתי היא תכנס לפועל?
לגבי מתי תפעל התכנית אם תעבור – זו הצעה שהצעתי בעבר (אם כי בהצעה הזו פירטתי יותר לעומק). הורדנו אותה כדי לשבת עם גורמי הרשות ולעבוד מולם ישירות. משדברים התעכבו, דבר שאיני מאשימה בו אף אחד, ברור לי שהמשבר מייצר המון סוגיות לא פשוטות עבור הרשות.

החלטתי שההצעה חייבת לעבור במועצה על מנת לזרז תהליכים. כולי תקווה שברגע שזה יקרה, ואולי אף עכשיו, רק מעצם הגשת ההצעה, דברים ינועו מהר.

כל כמה זמן התו העירוני יתעדכן?
התו העירוני אמור להתעדכן מינימום כל שנה, בדיקה שנתית. אך בשאיפה שעם בקרה שוטפת לאורך השנה, זוהי חובה לקיומו בעיני.

מה המצב האופטימלי שאת שואפת שהתו העירוני ייצור?

המצב האופטימלי הוא שותפות ויצירת שיח מקצועי והדדי בין הגננות, המטפלות, והגופים השונים, שתחתם יש גנים והרשות לכדי שיפור מתמיד. יצירת כתובת אחידה להתכנסות ושיח, גיבוש צרכים ואיסוף ידע, הוא צורך חשוב שקיים אך גם חובה ציבורית בעיני.


תמונות מההפגנה למען הפיקוח על גני הילדים

(צילום: נגה כרמי)

תגובה
  1. הכל פופוליזם אמר/ה

    חברי המועצה פופוליסטים אחד אחד
    מה שמענין אותם זה לדחוף עוד כתבה עליהם ותמונה שלהם
    מניחים הצעות סרק בלי לספר מה היישום, מאיפה התקציב ואיך זה ימומש. יופי באמת.

לא ניתן להגיב