משבר האסבסט בלאו באק | חוסר הוודאות שנוגע לפתיחת שנת הלימודים מחמיר | דיווח מהמפגש עם ההורים

תחושת ההורים שאין מספיק שיתוף בין ההורים לביה”ס ליאו באק

בעקבות דחיית הסרת האסבסט בביה”ס ליאו באק, הורי תלמידי הבית ספר מבקשים תשובות.

מכיוון שחוק האסבסט שנכנס לתוקף בשנת 2011, קובע כי יש לפנות את האסבסט עד אוגוסט 2021, סביר להניח שהעבודות להסרתו לא יסתיימו טרם תחילת שנת הלימודים תשפ”א, וההורים מודאגים.

עקב כך, התקיימה היום, 29/07/20, פגישה באפליקציית ZOOM, עם מנכ”ל ליאו באק, הרב אופק מאיר.

הרב מאיר פתח את דבריו בסקירה קצרה. הוא סיפר שבשנת 2000 נאטם האסבסט ע”י בטון ושמאז נערכו בדיקות כל שנה שכולן חזרו תקינות. הוא סיפר שבקיץ 2018 נערך פיילוט שעבר בהצלחה. אחת המסקנות של הפיילוט הייתה שיש צורך במימון חיצוני לפינוי האסבסט. הרב מאיר טען עוד שאחריות ההסרה היא על משרד החינוך, כאשר עיריית חיפה היא הזרוע המבצעת. הוא הדגיש שלאו באק ימשיך להיות מתחם בטוח לילדים ולצוות המורים.

הסרת אסבסט במוסדות חינוך בחיפה (צילום: אירה אלימלך השרד להגנת הסביבה)
הסרת אסבסט במוסדות חינוך בחיפה (צילום: אירה אלימלך המשרד להגנת הסביבה)

במהלך המפגש בזום נשאלו ע”י ההורים שאלות נוקבות ונשמעו טענות גם כלפי הנהלת ליאו באק

בין השאלות והטענות שעלו על ידי ההורים: תלונות על תחושות של חוסר שיתוף מידע מצד ההנהלה, חוסר מתווה קיים, תכנית לגבי המבנים החלופיים ועוד. בנוסף העלו ההורים את הדאגה שהעירייה היא זו שתהיה אחראית לפרויקט, בה בשעה שהם קוראים בחי פה ובכלי תקשורת אחרים שהעירייה בוחרת את הקבלן הזול ביותר, שיש לו גם רישום פלילי. ההורים שאלו על האפשרות למנות איש מקצוע, שיפקח על עבודות ההסרה מטעם ההורים.

תשובת הרב אופק מאיר, מנכ”ל ליאו באק:

הרב מאיר אישר להורים שבנוגע לתקני ההסרה, הנהלת ליאו באק אף יחמירו אותם. בנוגע לביקורת של ההורים בקשר לצורת שיתוף המידע, הוא טען שיכול להיות שהיא מוצדקת ושהם לוקחים זאת לתשומת ליבם. לגבי מבנים חלופיים נאמר שמתווה מדויק בנוגע למבנים יעבור להורים בקרוב. הוא תיאר את התכנית במסגרתה עבודות ההסרה ייקחו כ- 45 ימים.

על פי התכנית, התלמידים יחזרו למבנים לאחר קבלת אישור. בנוסף הוא אמר שאין ביכולת של לאו באק לשכור איש מקצוע מטעם ביה”ס שיפקח על ההסרה מכיוון שזו אחריות העירייה. עם זאת, הוא הסביר שההורים יכולים לעשות זאת.

הרב מאיר אמר שראש העיר מיודעת בנושא, וטען שאם הנושא לא ייפתר בתקופה הקרובה הוא ייצור קשר ישיר עם ראש העיר. הוא סיכם שהוא מקווה שהפרויקט לא יידחה ושיבוצע עוד השנה. עוד אמר שגם אם יידחה הפרויקט, יבוצעו בדיקות בכל החדרים בלאו באק כדי לוודא שכל המתחמים תקינים.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  לא מבין איפה הבעיה
  הרי לפי מתווה משרד החינוך בספטמבר תלמידי ד’ ומעלה ילמדו רק יומיים בכיתות והשאר מקוון בבית
  אז אפשר למצוא כיתות אחרות ללא בעיה עד שיסתיים התהליך

 2. חיפאי אמר/ה

  תסמכו על יפה בן דוד + רן ארז = לימודים אולי אחרי החגים

 3. רפי חסון אמר/ה

  מקוה כי המפגש היה מוצלח

 4. שש אמר/ה

  סערה בכוס מים- מדובר בצמנט אסבסט כלומר לוחות צמנט שבתוכם כלואים סיבי אסבסט ביחס 7 חלקים צמנט(כלומר מלט שכולו צמנט) וחלק אחד סיבי אסבסט. בגרמניה יש עדיין עשרות אלפי בניינים מצופים בזה כולל בתי ספר וגני ילדים. הטיפול הוא צביעה אחת לכמה שנים. השימוש הופסק כי במפעלים ניזוקו עובדים שהיו חשופים לכמויות אסבסט נקי. בישראל הנושא הקים עסק משגשג: פינוי אסבסט וכן כמה מישרות מכניסות במשרד לאיכות הסביבה. פרטים בנושא פנו למומחה איכות הסביבה דניאל מורגנשטרן.

 5. הורה מודאג אמר/ה

  ראו פרטים נוספים בקבוצת הפייסבוק של ההורים.
  מדובר פה על תמונה חלקית בלבד. הנושא סבוך מאוד

  https://www.facebook.com/groups/920569995088817

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור חברה וחינוך בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו