5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו',...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר גורדון 230524
שרלי ינקי חאלוש - חיפה.מומחה עיתונות עַל היצורים הימיים בריף בת גלים • מתנות יום הולדת מאהוב ליבי
שרלי ינקי חאלוש - חיפה.מומחה עיתונות עַל תאונה עם חזיר בר בחיפה – אזהרה (!) התמונות קשות לצפיה
שרלי ינקי חאלוש - חיפה.מומחה עיתונות עַל ילדים, שירים ואבטיחים במקום לימודים ביום העצמאות
שרלי ינקי חאלוש - חיפה.מומחה עיתונות עַל הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

ילדים, שירים ואבטיחים במקום לימודים ביום העצמאות

בית הספר עין הים יורד לים מחצלות נפרשו על החוף,...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי...

בדרך לנופש עוברים ב-ש.ג. – חוויה תיירותית ייחודית בחיפה של שנת 2020 • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

נניח שהייתם מתארחים בבית מלון יוקרתי בעיר היושבת על קו החוף. דמיינו שמצדו האחד של המלון נשקף ים אין-סופי עם שקיעות ציוריות, ומהצד השני ניתן לראות את הר הכרמל הקדוש בכל תפארתו. עם תפאורה כזו הרי די ברור שגם לא הייתם מוותרים על טיול בוקר לאורך הטיילת החופית. אבל איך הייתם מרגישים אם השלווה הים תיכונית הזו הייתה מופרעת בקולות ירי הבוקעים מעבר לחומת הפריקסט שמעבר לפסי הברזל הסמוכים למלון? אם ממש הייתם מתרגשים מזה אני בטוח שעובדי המלון בו אתם משתכנים היו מזדרזים להסביר לכם שלא מדובר פיגוע. מדובר בתופעה חיפאית ייחודית בקנה מידה עולמי.

אזור תיירות לצד מפעל לתחזוקת נשק. בום!

(לא) חדש בחיפה: הסבר בסיסיך לתייר!

אבל נגיד שהתמזל מזלכם, ופספסתם את גדרות התיל וחומות הברזל בדרך לסוף שבוע רגוע באותו המלון. בנוסף לכך, יד המקרה אף הסתירה מכם את הדי היריות באמצעות רעש של רכבות המשא הזוחלות לאיטן בסמוך למלון.

האם בכך נגמרת החוויה הצבאית של חיפה? ממש לא – היא רק מתחילה!

כי אם תרצו לנפוש גם בחוף ימה של בת גלים הרי שתפגשו חוויה חיפאית נוספת בסגנון צבאי ממש על הדרך לחוף הנחשף. פשוט תניחו את יד ימין על חומת הפריקסט ברחובה הראשי של בת גלים ואל תרימו אותה עד שתגיעו לקו המים. בדרך תגידו לשומר בש.ג. של בה"ד חיל הים שלא איבדתם את שפיותכם, זאת פשוט חוויה חיפאית ייחודית בקנה מידה עולמי.

מכירים בסיסי צבא בלב ברלין וברצלונה?

לחיפה יש בעיה לא פשוטה בהסברת פניה לתיירים. חלק מאזורי התיירות שלה נושקים לגדרות צבאיות ומדובר בחוויה לא פשוטה לתייר הממוצע. בסיסים צבאיים בלב העיר אינם מעוררים תחושה של עיר תיירות תוססת. אבל הסכנה הגדולה יותר לתיירות החיפאית היא הדברים שיאמרו התיירים כשיחזרו למולדתם. ייתכן אף שזו הסיבה בגללה מעדיפים התיירים החולפים כאן להתרכז רק בגני הבהאים ולא ברצועות החוף. הרי בברלין ובברצלונה אין בסיסים בלב העיר, ולא נשמעים קולות ירי בחוף הים, אז למה שכאן הם יצטרכו להסתפק בפחות מכך?

חיפה – החצר האחורית של המדינה

היה מצופה שעיר כמו חיפה תהיה אטרקטיבית מספיק ברמה הלאומית על מנת שתזכה בתכנית יוקרתית לפינוי שטחי הצבא מתוכה. אבל לא כך היא. כמובן שבמדינה קטנה כמו שלנו יש בסיסים אותם לא ניתן לפנות. למשל בסיס חיל הים בסטלה מאריס או בסיס הנ"מ בכרמל הצרפתי. לעומתם, יש כמה מתחמים שלא רק שאינם נחוצים במרחב, אלא שאף ניתן להעתיק אותם בהתראה קצרצרה למקומות מתאימים הרבה יותר. העתקה כזאת חיונית לא רק על מנת לשחרר עתודות קרקע יקרות מפז בעיר. הן הכרחיות גם בכדי לשחרר סוף סוף את חיפה מהדימוי השלילי שהבסיסים הללו מייצרים במיקומם הנוכחי.

שכונת בת גלים בחיפה (צילום: ירון כרמי)
שכונת בת גלים בחיפה (צילום: ירון כרמי)

חיפה – החצר האחורית גם של הקריות?

המצב בחיפה בולט מאוד דווקא לאור מצבן של השכנות שלנו. קריית מוצקין למשל הזדכתה על מדי ה-ב' שלה כבר לפני כמה שנים. התוצאה בשטח היא פיתוח חדש ויוקרתי בהיקפים גדולים מאוד. אבל נראה שבחיפה יש חוקים אחרים. החוקים הללו משמרים את התחושה שמבחינה תיירותית חיפה היא עיר ספר מיושנת שנמצאת עדיין על סף מלחמה. המצב אף מחמיר לאור העובדה שבשנים האחרונות אף מעמיקה אחיזתם של הבסיסים בעיר. בה"ד חיל הים, שבשכונת בת גלים, מחדש את פניו כל העת, ונראה שהתכנית לפינוי בסיס מש"א 7200, הצמוד למגדלי חוף הכרמל, נגנזה למחבוא עלום. אמנם קיימות כותרות לרוב המעידות על כוונות הפינוי של שני הבסיסים הללו. אבל נראה שהן מופיעות בתדירות נמוכה יותר ויותר ובסמיכות מדאיגה לאירועי בחירות בלבד.

בה"ד חיל הים כמשל

בה"ד חיל הים לא סתם תקוע בעיבורה של שכונת בת גלים. הוא תוקע באופן מרגיז גם את העיר כולה. הימצאותו של בסיס באזור כזה מעידה על כך שהעיר שלנו חלשה מאוד מול מקבלי ההחלטות ברמה הארצית. הוצאתו של בה"ד חיל הים מתוך השכונה הכחולה היא פעולה חיונית לא רק לשכונה הזו אלא גם להתפתחותה של חיפה כולה.

ומה אפשר לשים במקומו?

במקרה הזה כבר יש חזון מרהיב ומלהיב שתוכנן על ידי האדריכל בני איזק. נכון שהחזון הזה עוצב בתקופת המנהיגות הקודמת, אבל בואו ננסה להתעלות מעל זה הפעם.

הדמיה - שכונה חדשה שתקום במקום בה"ד חיל הים בחיפה
הדמיה – שכונה חדשה שתקום במקום בה"ד חיל הים בחיפה (הדמיה באדיבות משרד האדריכלים של בני איזק)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא
ד"ר יריב שגיא • חיפאי: תכנון מדיניות, יעוץ פוליטי ותכנון אסטרטגי ברשויות מקומיות ובארגוני מגזר שלישי מרצה ומנחה סדנאות בתחום הפסיכולוגיה הפוליטית [email protected] • www.yarivsagi.com

כתבות קשורות לנושא זה

17 תגובות

 1. אוי חיפה חיפה. אם רק היתה המדינה מפנה את בתי הזיקוק ואת המפעלים המזהמים את הקישון שכשסבא שלי היה נער בתחילת המאה הקודמת עוד היה אפשר לרחוץ במיימיו הצלולים ,אפשר וצריך לפנות את המפרץ כולל בתי זיקוק כרמל או לפינים, וכל המכליות העצומות שגבולות בשדרות דגניה בקרית חיים המערבית ,לפנות את בסיסי חייל הים לבנות טיילת במקומם ושניים שלושה בתי מלון בבת גלים צרים וגבוהים,כדי לא להסתיר לתושבי ק.אליעזר ובת גלים את הים הפתוח ואז בדיוק ממול על רצועת חוף יפיפיה שנמתחת על חוף ק.חיים וקרית ים שוב לבנות 3 בתי מלון,שוב צרים הגבוהים כדי לא לחזור על טעות המגדלי חוף הכרמל צרים 4 חדרים בקומה 40 קומות סכ'ה כולל קאנטרי קלאב בריכות שחיה פארקים ירוקים.והינה הרווחנו כולנו מחיר הדירות של הקו הראשון השני והשלישי לים יעלו פלאים אלפי תיירים יבואו להנות מהשמש שזורחת 8,9 חודשים בשנה מרחק 4 שעות טיסה לגרמנים אוסטרים אנגלים ושאר עמי אירופה האפורה ,תוך כדי העבודות על רצועת החוף אחריי שפנינו את המפרץ לפתח סוף סוף את פרוייקט נחל הקישון ,להחזירו לימיו היפים עם פארקים ירוקים סירות קטנות שקטות רומנטיות עם ברבורים לבנים ועוד כמה מסעדות שהחלונות פונות אל הנחל הנקי ורומנטי ובטוח שימצא יזם שיבנה שם בית הארחה עם צימרים יפים . אני יודע שכל מה שכתבתי נשמע כמו חלום אבל תראו לי עיר באירופה ששוכנת לחוף ים שאין בה את כל הדברים שציינתי. אני קורא לראש העיר של חיפה הגברת הנכבדת אם את רוצה ששמך יחקק בחיפה לעוד מאות שנים וידברו עלייך הנכדים של הנכדים שלנו ,הרימיאת הכפפה והתחילי במעשה שיזכה אותך בדברי הימים של העיר הנפלאה הזו שביכולך עם הרבה עבודה קשה להיות הרביירה של המזרח התיכון מטרופולין חיפה .כולם ירוויחו אלפי מקומות עבודה חדשים עליה של ערך העיר כעיר מובילה בישראל ובעולם ואלפי תיירים שיבואו במקום לתל אביב לחיפה.חתימה טובה.

 2. אסור ובצדק לבנות 300 מטר מקו החוף וזה בערך מכסה את רוב שטח הב"ד…אסור להרוס את חוף בת גלים המיוחד ולבנות מרינה שתשרת מעטים.

  • זה לא מדויק. ייתכן שחלק מהאישורים יתקבלו מוועדות משנה שונות ומשונות של המועצה הארצית, אך בהחלט ניתן לפתח את האזור.

 3. אז מה יריב, הצטרפת שקבוצה שדורשת לפרק את צהל ולמסור את ההגנה על הגבולות וגם השיטור הפנימי לדאעש?
  חוסר הבנה בפריסת כוח צבאי אינו נותן לגיטימציה לכתוב בנושא שטויות שבינם לבין המציאות הקשר הוא אקראי.
  לא הכנס כאן להסברים, אבל נראה שחווית הנגיעה בחומה אשר קיימת בבת גלים מסירה שינה מעיניך.
  ולמרות זאת אתזכר אותך בבסיס הישן של חיל חימוש שהיה בבת גלים ואשר עליו נבנו בתי המגורים, המרכז המסחרי והספריה העירוני בשכונה.
  הוא היה בדיוק בצד השני של הכביש בו קימת היום החומה.
  כמות הבסיסים שפונו מחיפה היא עצומה, אבל מי שלא יודע את העבר… עתידו לוט בערפל. גם אם זה רק בנושא כתיבה.
  אילו במקום לכתוב כתבה זו היית נכנס לניתוח ותיכנון מחודש לשכונת בת גלים , כולל העברת הכביש הראשי לצד מסילת הרכבת כדי שיהיה מקור רעש אחד, כולל בנית קו טיילת ירוקה בין הכביש הראשי לבתים שיבנו, כולל בניית רחובות ניצבים לקו החוף כדי שרוח הים תשטוף את הרחובות, כולל בניית מסחר בקו המים ובכך יצירת כירוב שימושים כפי שתכנון מודרני דורש – זה היה הרבה יותר נדרש ונכון.

 4. הייתם בהרצליה? ראיתם מה זו טיילת רחבה חדשה ורצועת חוף רחבה של חול בכל נקי מצוחצח והמסעדות לא יושבות בקו המים ומפריעות לרוחצים? אם לא לכו תעשו שיעורי ביצ כי הרצליה יכולה ללמד את חיפה שיעור מצוין בפיתוח החופים. יש לנו חופים כאלו, קילומטרים!! משקמונה עד עתלית. רק מה? בחוף הסטודנטים אין טיילת, ובחוף דגו כבר כמעט אין חוף. בראבו למתכננים המעולים. ומאחורה במקום עיר ומלונות יש לנו מגרשי חניה.

 5. פינוי הבהד מעולה מהבחינה האדריכלית אולם מוטעה מהבחינה הקניינית. היזמים יודעים על הטעות מהיום הראשון ואינם מתקנים… זו כל האמת בקליפת אגוז.

 6. יריב אתה מדבר על פירורים? במחנות שפונו אושרו פי שניים יח"ד מאשר בתוכנית בת גלים (הלא מספיק מוצלחת לדעתי). זה לא פירורים, אז לפחות דייק בתיאורים שלך. ואל תספר שחיפה מפסידה לקריןת כי כורדני פונה ובחיפה לא פונה הבהד. זאת עובדה שגויה.
  מישהו מונע הקמת המעגנה שהובטחה מול רמב"ם? יש שם שטח עצום שמשמש חניון. לידו אפשר היה כבר להקים מעגנה למאות כלי שייט. לא צריך בשביל זה לפנות כלום. למה יהב לא קידם את זה יריב.. או גלבהרט? הרי זה חלק מהתוכנית של השכונה. למה לא לבנות מה שאפשר? לא ברורנלי עד היום למה העיריה לא מקדמת מרינה מול רמב"ם. הרי צה"ל ייבש שטח עצום לבנות פולינום. הנמלים ייבשו שטח עצום לנמל המפרץ. ורק עיריית יהב 15 שנה נלחמה בגולשים במקום לקדם תכנון המרינה מול רמב"ם ולדרוש ייבוש שלה במקביל לפולינום. בזבוז משווע.

  • זה הדוקטור החיפאי הכי הזוי !
   זו כתבה מוזמנת ע"י נדלניסטים רודפי בצע.
   א. כבר יותר מ-15 שנה לא נערכים מתווחים בבה"ד ח"י.
   קיים שם שקט פסטורלי.
   ב. מזה כמה שנים בה"ד ח"י מסר לעיריית חיפה .את כל רצועת החוף שבין הים למבני הבה"ד .
   ג. האזור נותר מוזנח ע"י העיריה שמיתעוררת רק לפני מערכות הבחירות ומזיזה ערימת פסולת מצד אחד של הרצועה לצידה השני.
   ד. הבה"ד באמת "תקוע" במקום לא טוב מבחינה תפעולית….הדבר הטוב היחידי הינו תחנת הרכבת והאוטובוס המאפשרים נגישות למשרתים במקום.

  • שלום סימון ומרטין,

   תודה על המחמאות, תמיד נחמד להיות מס' אחד במשהו.. אבל לגופו של עניין,

   אני מתחייב שזוהי איננה כתבה מוזמנת. בקשר לסדרת ההערות הנוספות הרי שאתם מחזקים את דעתי. אני אף אוסיף ואדגיש שלדעתי רצועת החוף המדוברת לא נמסרה לחיפה אלא נסחרה כנגד דחיית רעיון פינוי הבה"ד. מדובר בעוולה בקנה מידה אסטרטגי.

 7. לבנות שכונה בבת גלים כשהאנטנות של רמבם והבסיס לידה, אני לא הייתי עוברת לשם וחבל למרות הפוטנציאל של המקום.

 8. חברים, מה לאשר? איך ואיפה לאשר? איפה זה למעלה?? ההנחיות לא מובנות

 9. יריב שגיא הרגיל אותנו לכתבות ברמה הרבה יותר גבוהה. חסר ים של חומר, הוחמצה הפואנטה הכי מעניינת, ואפילו ההדמיה עושה עוול עם התכנית המיוחדת והאיכותית שהכין האדריכל בני איזק, וכבר עברה אישורים עיקריים. היה ראוי גם לכתוב על מה ולמה ובגלל מי נקטע המשך קידומה לתכנון מפורט ולביצוע. בקיצור יריב – השלם את התחקיר, השלם את הכתבה, אולי בזכותך ישלימו את הפרוייקט.

  • שמואל היקר,

   הפואנטה לא פוספסה. אני מכיר היטב את התכנית של איזק אבל חשוב לציין שעם שינוי ההרכב האנושי של מקבלי ההחלטות לאורך העשור האחרון הרי שהשתנו גם לא מעט מההחלטות החשובות. בתקופת יונה זה התחיל בגניזת רעיון הקמפוס האקדמי בהדר ונטיעתו ברחוב הנמל, המשיך בפרויקטים הנוגדים את ההיגיון (שלי לפחות) כמו פארק מדעי החיים ותקיעת אצטדיון סמי עופר בלב אזור שהוא מנוע צמיחה של אוכלוסיה ותעשייה ועוד ועוד. לבסוף גם פינוי הבה"ד והמרינה נעצרו. העוולות בתקופתנו לא נפסקו, אבל נראה שהן מתמקדות בלשרש את הפרויקטים הללו מבלי להציע תחליף סביר (לדעתי).
   בשורה התחתונה, אני לא מתעסק בהאשמות. התושבים צריכים לדעת שגונבים את דעתם עם מדרגות נעות, חזירי בר, שדה תעופה דמיוני ומרכזי שייט באמצע שום מקום, כשלמעשה בקרבות הגדולים כבר הפסדנו מזמן.

 10. נראה ךי שהכותב פשוט לא גר בחיפה או לא מצוי בחומר. הוא שואל איזה בסיסים התפנו בחיפה וטוען שאף לא אחד. עובדית טועה ומטעה.
  התפנה בסיס הקשר ואיתו האנטנה ברמת אלמוגי. התפנה בסיס מחנה זאב מרוב השטח ברח' זאב מרכוס. התפנה בסיס פיקוד עורף ביפה נוף. התפנה ביפה נוף עוד בסיס. התפנה הבסיס בין חיפה לטירת כרמל. ופונה בסיס התובלה ליד הבהד. וגם בסיס הטכני התפנה.
  בקיצור, דוקטור.. תעשה שיעורי בית. קצת מביך.
  לגבי פינוי בה"ד חיל הים כבר נכתב הרבה על הויתור של יהב. תשאל מדוע לא עשה דבר 15 שנה? לא תקבל תשובה. את יהב קנו בהסכמה להזיז את הגדר חמישה מטרים לאפשר טיילת. נו, מה תגיד?

  • שלום אייל,

   ראשית, אני גר בחיפה ומצוי היטב בחומר. דרך אגב, הפירוט שהצגת מחזק את הטענה שלי. אני לא ממעיט בערך פינוי ה"בסיסים" הקטנטנים באלמוגי, ביפה נוף ומכל יתר הפירורים הקטנים שפונו. אלו לא מהווים את ליבת הטיעון שלי. אני מתכוון לבסיסים שהם משני משחק עירוניים כמו בה"ד החיל הים ומש"א. בקשר לטכני, היה רצוי שלא נזכיר אותו, הרי הפינוי שלו לא הוביל אותו לידי העיר חיפה, וממש מתחת לאף של צוק וקליש הוא יהפוך לסניף של מוסך האווירונים הגדול במדינה שנמצא ממש מתחת לאף שלנו. האמת שעם קצת מאמץ הוא גם עשוי להתווסף לעיר המכולות הנבנית ברחבי המפרץ בחסות חנ"י.
   אני גם לא זוכר שניקיתי מישהו מאשמה לגבי מחדל פינוי בה"ד חיל הים. אבל איכשהו אצל השלטון הנוכחי העיסוק בכך ננטש לחלוטין וחבל מאוד מאוד. מה שמזכיר לי את שיעורי הבית עבורך: מעבר לכך שלא עוסקים בפינוי בסיסים משמעותיים בעיר, מי אמר ומתי שגם את הרכבת לא יפנו מקו החוף לפני 2040?

  • אתה צודק זו הבעיה של חיפה ,ממש לו ,הבעיה היא שלא משקיעים בצעירים ,במשפחות בחוגים במתנ"סים
   בחינוך בבתי ספר פשוט לברוח מהעיר הזו ולא להסתכל אחורה

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

הודעת מטה "מחאת העם חיפה" חיפאיות וחיפאים, תושבי הצפון האמיצים,ביום שבת 25/5/24שימו לב ל*שינוי השעות: חד פעמי❗עקב הגבלות המשטרה בשל מדורות ל״ג בעומר 🔥♦ 18:00...

תאונה עם חזיר בר בחיפה – אזהרה (!) התמונות קשות לצפיה

(חי פה) - מכת חזירי הבר בחיפה - לחי פה מגיעים דיווחים על תאונות בין כלי רכב, כמעט מדי שבוע. שמאי הרכב מדווחים לחי...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו', 25/5/24. בשעות הערב התנשאו הגלים לגובה של כ-150 ס"מ והזרמים היו חזקים מאד. סביב השעה...

הסוף לחניית רכבים על המדרכות • מטפלים בחוויה של הולכי הרגל בחיפה

קבוצת "הרחובות של חיפה" התחילה מהלך שמטרתו לשפר את החוויה של הולכי הרגל במרחב הציבורי. ביום שלישי 21/05/2024, נערכה הפגישה הראשונה של הקבוצה, שהחליטה...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי שיש. הוא עבר לחיפה לפני כעשור, ומאז הוא מכתיב טון של יצירה עצמאית וחיפאית. המדיום...