אי ספיקת לב • שירות ביתי בכללית חיפה | וידאו

מומחי אי ספיקת לב מגיעים עד הבית (צילום: צבי מינקוביץ דוברות כללית)

כללית חיפה שירות ביתי חדש – אל בית חולי אי ספיקת לב חמורה מגיע צוות רב תחומי

קרדיאולוגיה שחל הכללית עד הבית

צוות מומחי כללית מסביר כי אי ספיקת לב הוא מצב בו, בשל פגיעה בתפקוד שריר הלב, כמו לאחר התקף לב, אין ביכולתו לספק די דם לאיברי הגוף. המחלה מופיעה בדרגות חומרה שונות ומתבטאת בעיקר בעייפות, קושי בכל מאמץ, בצקות, קשיי נשימה ועוד. הטיפול כולל מעקב צמוד, איזון תרופתי, שינוי תזונתי, פיקוח על משק הנוזלים בגוף ועוד.

ד”ר לילך צולר, המנהלת הרפואית של כללית במחוז חיפה וג”מ ויוזמת השירות

אי ספיקת לב היא מחלה שבה מעקב רפואי צמוד חשוב במיוחד לאיזון מצב החולים ונדרשת התאמה מדויקת של הטיפול והצמדות החולה להמלצות הטיפוליות. כתוצאה מהקושי להגיע למעקב אצל קרדיולוג בימים רגילים ובוודאי בתקופה זו של נגיף הקורונה, עלול מצבם הרפואי להידרדר. השירות הופעל במטרה לדאוג לאיזון ומעקב טוב אחר חולי אי ספיקת לב המרותקים לביתם ואשר אין באפשרותם להגיע אל המרפאה לאי ספיקת הלב, בשל מצבם ובעיקר בתקופה זו של חשש מהידבקות בקורונה ובהיותם בקבוצת סיכון גבוה, ולהעניק להם בבית טיפול איכותי כמו בעת ביקור במחלקה.

במסגרת השירות החדש יוצא לביקור בית מתוכנן ויזום צוות הכולל את ד”ר מיכאל גבריאלי, שהינו קרדיולוג בכיר במרכז רפואי זבולון ובבי”ח כרמל, האחראי בכללית – מחוז חיפה וגליל מערבי על הטיפול בחולי אי ספיקת לב, יחד עם הצוות המנהל המוביל ביחידה לאשפוזי הבית ביחידה להמשך טיפול ומעקב במחוז (יל”ט). 

ד"ר מוסא זובידאת (צילום: צבי מינקוביץ דוברות כללית)
ד”ר מוסא זובידאת (צילום: צבי מינקוביץ דוברות כללית)

ד”ר מוסא זובידאת, מנהל מערך היחידה להמשך טיפול ומעקב של כללית במחוז, מציין כי צוות המומחים מגיע מצויד במכשיר אקו לב נייד, עם אמצעים לביצוע בדיקת דםBNP, שמתבצעת כרגיל בבתי החולים לצורך הערכת החומרה של אי ספיקת הלב והתגובה לטיפול התרופתי שניתן למטופל. למעשה, המטופל זוכה בבית שלו למעקב בית חולים.

השירות פועל במסגרת המערך הקרדיולוגי המרחבי של כללית במחוז חיפה, שבו הצוות הרפואי מחלק את זמנו בין המרכזים הרפואיים לין וזבולון בקהילה לבין בית חולים כרמל מקבוצת כללית.

פרופ’ משה פליגלמן, מנהל המערך הקרדיולוגי המרחבי

שירות כזה נועד להקל על החולים ובני המשפחה והשאיפה היא שהמעקב הצמוד ימנע החמרה במצבם, ויפחית את מספר האשפוזים החוזרים הפוגעים באיכות החיים ובבריאותם. לכך חשיבות רבה, כי מדובר במחלה ששיעור האשפוזים החוזרים בה גבוה, וככל שהחולה מגיע לאשפוזים תכופים יותר, כן גוברת הסכנה לחייו. הטיפול דורש גישה רב תחומית במתכונת שכללית מפעילה במרחב הקרדיולוגי, כאשר בטיפול מעורבים רופאי אי ספיקת לב, רופאי המומחים באלקטרופיזיולוגיה, צנתורים, רופאי משפחה ורופאים פנימיים, צוות סיעוד ועובדים סוציאליים ורוקחים.

ד”ר גבריאלי מוסיף ומציין כי אי ספיקת לב היא תופעה ששכיחותה עולה דווקא על רקע השיפור ביכולת הקרדיולוגיה המודרנית להציל ולהאריך חיים, במצבים בהם לא שרדו החולים בעבר. כיום יש תרופות חדישות ואמצעי טיפול מתקדמים, כמו צנתורים מורכבים, קוצבי לב מיוחדים, ודפיברילטורים לבביים, בעזרתם ניתן להאריך חיים לחולים עם אי ספיקת לב מתקדמת ותודות להם המטופלים שורדים לאורך זמן. 

מגמת העליה בשיעור החולים קשורה גם בהתארכות תוחלת החיים וכמובן אורח החיים המודרני שגורם לתחלואה קרדיו-וסקולרית. שכיחות אי ספיקת הלב באוכלוסיה הכללית כ-4%, ובעשור ה-7 וה-8 לחיים מגיעה ל-10-20%. 

בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי יש כ-10 אלפים חולי אס”ל. ד”ר גבריאלי מדגיש כי ככל שהמטופל נמצא במעקב צמוד ע”י צוות רב מקצועי ונצמד להמלצות הטיפוליות, כן ניתן לאזן את מצבו ולמנוע הידרדרות.

מומחי הלב של כללית (צילום: צבי מינקוביץ דוברות כללית)

תוכניות התערבות שמפעילה כללית, כמו קשר טלפוני יזום וקבוע עם החולים ע”י אחות ועתה גם ניידת ביקורי הבית, תורמות לשיפור במצב החולים, מונעת התדרדרות, מורידה את הצורך באשפוזים בבית החולים ומביאה לשיפור ניכר באיכות החיים והארכתם.

רונן נודלמן מנהל כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, מציין כי כללית ממשיכה לפתח שירות מותאם לקבוצת מטופלים שונות. לאחר שלפני כחודש החל לפעול צי ניידות ביקורי בית לאוכלוסייה בסיכון בעידן הקורונה, יזמה שירות זה שמהווה מענה חשוב לחולים קשים אלה, שמתקשים להגיע למרפאה הקרדיולוגית ועתה גם חשוב להגן עליהם מפני חשיפה למטופלים נוספים.

צוות הניידת עתיד לערוך ביקור בבתיהם של עשרות חולים ברחבי מחוז חיפה הגדול, הכולל גם ישובים מרוחקים בגליל המערבי או בעמקים.

ראשוני המטופלים שאליו הגיע צוות ניידת הלב, כבר הביעו את התרגשותם והודו לצוות על הטיפול המסור שגם העניק לו שקט נפשי בידעו שצוות איכותי כל כך עוקב אחר מצבו ומטפל בו בביתו, בלא שיאלץ להגיע למחלקה הקרדיולוגית או חלילה לאשפוז.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.