קמפיין נגד שקיות פלסטיק חד פעמיות

IMG_2722.JPG

שקית פלסטיק על חוף הים של חיפה. צילום: חי פה בשטח
שקיות הפלסטיק החד פעמיות נחשבות לאחד מהמפגעים הסביבתיים הגדולים ביותר. זה זמן רב שארגוני הסביבה מנסים להיאבק נגדו. השקיות גורמות למותם של מיליוני בעלי החיים בים וביבשה בדרכים שונות-חנק, רעב עקב התמלאות הקיבה בשקיות פלסטיק שהם אוכלות, הרעלה. ייצורם מנפט וגז מזהם ביותר, וכן גם ההובלה והמיחזור. בזמן האחרון מנסים בישראל להעביר חוק נגד השקיות ולערוך קמפיין הסברה נגדם, אבל בינתיים זה בעיקר דיבורים. החלטתי לנסות לערוך קמפיין כזה-בעזרתם של כמה אנשים שדואגים לסביבה.

העיקרון פשוט: הקמתי דף בפייסבוק, שבו אפשר לקבל מידע על הנושא, לשתף אותו, לחתום על עצומה נגד השקיות וגם-להוריד סטיקרים. סוג אחד-לתליה על לוחות המודעות וסוג שני, אולי יותר חשוב-לתלייה בתוך החנויות. רוב החנויות לא יסכימו להפסיק לחלק שקיות פלסטיק כי הם פוחדים שהלקוחות יברחו לחנויות אחרות. אבל רוב החנויות יסכימו בשמחה לתלות אצלם שלט בסגנון “חנות זו שומרת על הסביבה!” עם עצות איך לקנות נכון-לא לקחת שקיות פלסטיק, לקנות מוצר אם פחות אריזות וכד’-הרי זאת פרסומת חינם. ואם בכל חנות בישראל יהיה שלט כזה האווירה תשתנה, וסביר להניח שהחנויות בסופו של דבר יתחילו להוציא מתוכם את השקיות האלה מרצונם החופשי-כדי למשוך לקוחות.
בינתיים זה מתקדם לא רע.

יש לי רעיון לשלטים כאלה גם בשביל הסופרמרקטים-אבל פה אני צריך את עזרת המשרד להגנת הסביבה. דף ממדפסת ביתית לא יספיק כאן-צריך שלט עומד לפחות 1.5 על 2 מטר. מספר השלטים צריך להיות כמספר הסופרמרקטים. צריך גם את הרשות של מנהלי הרשתות. יש לי גם רעיון לשלטים שיוצבו במקומות מזוהמים במיוחד כמו חוף פלמחים-שוב, צריך אישור של הרשויות המקומיות ואיזו שהיא כמות של כסף.

אז, מר עמיר פרץ, אתה כבר זמן רב מדבר על הקמפיין. אולי תוכל לעזור לי?

אם אתה או מישהו אחר רוצה לעזור, פשוט תכתבו לקבוצה בפייסבוק-
https://www.facebook.com/BliSakiyotPlastic

אני גר בקרית אתא-חלק ממטרופולין חיפה ובינתיים הסטיקרים שלי מופצים לרוב באזור חיפה. חשבתי שזה יכול לעניין את התושבים פה במיוחד בגלל שחלק נכבד מהתעשייה המזהמת במפרץ הוקמה, בעיקר, לצורך המטרה ה”נעלה” של יצור הפלסטיק(כמו כרמל אולפינים) ואפילו הלפיד שהפחיד את תושבי חיפה היה ממתקן האתילן(שממנו עושים את הפוליאתילן שהולך לייצור השקיות).

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.