לשים דובדבן על ההמבורגר: שיפוץ בניין שוק תלפיות בחיפה הוא לא רק פרויקט אדריכלי • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

בנין שוק תלפיות (צילום יריב שגיא)

שיקום שוק תלפיות הוא התגשמות חלום. ההזדמנות להגשים את החלום הזה נולדה וקודמה עוד בשלהי הקדנציה האחרונה של יונה יהב תוך שהיא מעוררת את נימי הנוסטלגיה של חיפאים רבים. מבנה שוק תלפיות הוא אחד המקדשים החיפאיים החשובים שנבנו במאה ה-20. הוא אמנם ידע מעט שנות עדנה לאורך שמונים שנות קיומו, אבל עבורנו החיפאים הוא היה ונשאר ה-שוק ב-ה' הידיעה. כמו חבורת חולי אהבה אנו שוב ושוב מצליחים לראות דרך הצדפה העלובה הישר אל תוך לב הפנינה. 


תכניות השיפוץ המפורטות של שוק תלפיות ומתחם סירקין


קודם כל פרויקט אדריכלי, ורק אחר כך (אולי) פרויקט חברתי

חשוב לזכור ששיקום בניין שוק תלפיות הוא אמצעי ולא מטרה בפני עצמה. אך למרות זאת נראה שהנהגת העיר מפנה כמעט את כל תשומת לבה אל הפן אדריכלי של המבנה ושל האזור, בעוד שבהליך התכנון נראה שיש התעלמות כמעט מוחלטת מהפן הקהילתי שלהם. אמנם ראש העיר היא קודם כל אדריכלית, אבל גם זה לא יכול להצדיק את היעדרותו של התכנון החברתי מהפרויקט.

על מנת להמחיש את העניין אתם מוזמנים לבחון את המצגת שהוצגה לציבור ולמועצת העיר בעניין שיפוץ מבנה השוק (התחדשות מבנה שוק תלפיות) . מתוך 19 השקפים של המצגת לא ניתן למצוא אפילו שקף אחד המבשר בשורה של תקווה לשכונה ולקהילה באזור.  הצעת השיקום אמנם מקצועית מבחינה טכנית, אך אין בה חזון חברתי למבנה ואין התייחסות כלשהי לתרומה החברתית שלו ללב העיר חיפה.

שוק תלפיות חיפה (צילום: נילי בנו)
שוק תלפיות חיפה (צילום: נילי בנו)

בינוי קהילה לא עושים על לוח שרטוט

נטישת העיסוק בקהילה העירונית של לב העיר חוזרת על עצמה גם במצגת נוספת שהוצגה במועצה ואשר עוסקת בשיפוץ מתחם השוק (התחדשות מתחם סירקין…) מתוך 85 השקפים רק שלושה עוסקים, פחות או יותר, בהיבטים ציבוריים וחברתיים של הפרויקט. והכותרת של אחד מהם היא  "צעדים להמשך". למה רק בהמשך? הרי ניתן להתחיל בשיקום הקהילתי של האזור הזה כבר עכשיו! 

נכון שזה לא נוצץ כמו לשקם את אריחי הזכוכית הנטועים בגג המבנה, אבל זה חשוב בהרבה. התשובה של ראש העיר לכך היא המונח "פרוגרמה גמישה". כלומר, למה לקבוע עכשיו משהו שיתכן ועוד ישתנה בעתיד?

מבחינתי מדובר בחוסר הבנה ביחס למהותו של התכנון החברתי. בינוי קהילה אינו שירות שניתן להפעיל ולכבות בכל רגע נתון. השיקום החברתי של הדר ולב העיר אינם ספונטניים אלא דורשים עבודה יסודית, מאורגנת ובעיקר מקצועית.

שיקום שוק תלפיות בחיפה - הדמיה (הדמיות: אורן מ.א.ז אדריכלים בע״מ)
שיקום שוק תלפיות בחיפה – הדמיה (הדמיות: אורן מ.א.ז אדריכלים בע״מ)

למה יצאו לדרך לפני סיום תהליך שיתוף הציבור?

תהליכי שיתוף הציבור שהתקיימו בקשר להחייאת השוק בקדנציה של יהב נזנחו. ותהליך שיתוף הציבור שהתקיים בקדנציה הזו לא הושלם לפני היציאה לפרויקט. לפי אתר תובנות של העירייה, הרי ששיתוף הציבור תקוע איפה שהוא בין שלב קליטת ההערות מהציבור לשלב ההתייחסות אליהן.  

הבהילות ביציאה לפרויקט חוזרת על עצמה גם בהחלטות התקציביות הקשורות בו. מול תקצוב כולל של למעלה מ-30 מיליון ₪ בתקופתו של יהב הוקצבו בעידן קליש 9 מיליון ₪ בשנת התקציב של  2020 בלבד. לא כתוב כמה שלבים מתוך הפרויקט אמורים להתבצע בזכות התקציב הזה אך עדיין מדובר בהרבה מאוד כסף. רק לשם השוואה, תקציב השיפוצים והבטיחות של מבני החינוך והקהילה לשנת 2020 בכל העיר הוא 7.750 מיליון ₪. חוסר היכולת להתחייב לתקציב רב-שנתי עבור הפרויקט גרמה לכך ששלבים עתידיים שלו כלל אינם מתוקצבים ואינם מופיעים בלוח זמנים כלשהו.

קהל גדול סועד ומאזין לקונצרט של מוזיקה חיה - בסטה ביט בימי שלישי בחיפה • הטברנה בשוק תלפיות (צילום: ירון כרמי)
קהל גדול סועד ומאזין לקונצרט של מוזיקה חיה – בסטה ביט בימי שלישי בחיפה • הטברנה בשוק תלפיות (צילום: ירון כרמי)

להתחיל מלמטה-למעלה או מלמעלה-למטה?

השלב הראשון של הפרויקט כולל את שיפוץ קומת המסד וקומת הכניסה בלבד. למה מתחילים דווקא מלמטה? זאת שאלה ממש מצחיקה. הסיבה לכך היא שלמועצת העיר ולציבור הרחב לא הובאו חלופות אחרות אלא רק החלופה הזו – החלופה עליה החליטה ראש העיר בעצמה.

האם ניתן היה לייצר חלופות נוספות הנושאות ערך ציבורי רב יותר? לדעתי כן!

ניתן היה להציע חלופה לפיה קודם כל תשוקם מעטפת בניין השוק, ישופצו ויונגשו קומותיו העליונות וישוקם החלל הפנימי המדהים שנמצא בלבו. חלופה כזו יכולה הייתה להשמיש את המבנה לפעילות עירונית-קהילתית משמעותית בקצה המזרחי של מתחם השוק. כך ניתן היה למתוח די מהר ציר בילוי אטרקטיבי מאוד בינו לבין העוגן הקולינרי-תיירותי המתפתח בצדו המערבי של מתחם השוק.

הנהגת העיר בחרה להשאיר את שיקום המעטפת והחלקים העליונים לסוף, למועד לא ידוע.  

שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
צידו המערבי הפתוח של שוק תלפיות (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

שיקום או רק שיפוץ?

מבין השורות המודיעות על שיקום בניין השוק והמרחב שסביבו ניתן בהחלט לחוש את ההתרגשות של ראש העיר. אבל אלו דווקא ההודעות הרשמיות שמוציאה העירייה אשר ממתנות מאוד את היכולת להזדהות עם ההתרגשות שלה.  

אם בעבר דיברה ראש העיר על שיקום והחייאה, הרי שהודעתה האחרונה של עיריית חיפה לציבור מבשרת בסך הכל על תחילתו של "שיפוץ". 

אני, בכל מקרה, מקווה שבסופו של דבר יהיה מדובר בהרבה יותר מפרויקט המובל על ידי אדריכלית. ראוי יותר שפרויקט כזה יובל על ידי מנהיגה עירונית.

14 תגובות
 1. חיה אשכנזי אמר/ה

  יהב לא יחזור. נקודה. נפתח עידן חדש. טוב יותר. למתקשים להסתגל יש בעייה. כתיבה עקבית שמטנפת על ראש העיר החדשה ,הנהדרת, המרעננת לא תפטור לכם שום בעייה. למען האמת זו כתיבה צפויה, משעממת ומורידה את הרמה ואת האמינות של "חי פה". תנסה דרך אחרת.

  1. משה אמר/ה

   מה אורך הלשון ?

 2. אילן אמר/ה

  שיפוץ השוק בלי לתכנן ולשפץ את הסביבה – הוא כמו הפרחת זיקוקים ביום העצמאות . הוצאה שתוכר כמטופשת רק לאחר מעשה .
  אני משער שאם לא היה מדובר באדריכלית שמנסה להוכיח את השכלתה באדריכלות – לא היה עולה הסיפור המגלומני הזה במוח מוניציפאלי הזוי ככל שיהיה .
  אין מקומות בבתי ספר – במקום להוסיף עוד אחד – מגרשים 23 תלמידים דרוזים – ומשקיעים את הכספים בבסטות של השוק בהדר המתפוררת .

 3. פרדי בן-ארויו אמר/ה

  השיקום יבוא מעצמו!

  אפקט בילבאו!
  גם למטה בעיר התחתית זה נוצר מעצמו לאחר יוזמה לשפץ מטעם העירייה
  העיר זה גוף חי היודע להתפתח מיזמות פרטית לאחר כמה נגיעות אפילו קטנות מטעם העירייה
  ברצלונה קמו לתחייה ולחיים תוססים כמה אזורים שהיו קצת מחוץ האזורים התיירותיים
  הטריק היה פשוט ולפעמים לא יקר
  מרכז קטן ופסל של אמן ידוע
  גשר חדש בעיר (באיזור מוזנח) של המהנדס Calatrava משך יזמים
  ראש העיר היא לא רק סתם ארכיטקטית! היא חיה את האורבניות ויש לה ידע תיארתי ומדעי על החיה הזאת שנקראת עיר!
  תנו לה לעבוד, התוצאות יבואו!

 4. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  בהחלט ד"ר יריב בן אליעזר זהו שיפוץ ראוי לכל הערכה.הגיע הזמן לאחר הזנחה ממשוכת שהשוק הזה ישופץ כמו שצריך.אני ברשותך רוצה להודות לכבוד ראש העיר חיפה, ד"ר עינת קליש רותם ולממלא מקומה נחשון צוק ולכל הננלת העיריה על ההחלטה ההיסטורית הזאת.שמחה בלב.כל הכבוד ויישר כוח לכם.תודה רבה רבה רבה.

  1. בן דוד ומשפחתו אמר/ה

   כמה אתה צודק

 5. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

  תיקון הנהלת העיריה

 6. ירון+חנן אמר/ה

  לשמחתי קליש חזרה בה מכוונתה המקורית לזנוח את התוכנית שהוכנה כבר בימי קודמה לשיפוץ הכולל גם מעטפת סביבת מבנה השוק הגדול ובעיקר במתחם סירקין ולהתמקד אך ורק בשיפוץ מבנה השוק.
  היא עשתה זאת בין השאר עקב ביקורת קשה ממני על ההחמצה שתהיה אם לא תתבצע התוכנית "הגדולה", על אף שלדעתי גם היא לא היתה מספיק רחבה בעיני. והנה צודק יריב שאין שום תקצוב מדורג לתוכנית הכוללת ורק תקצבו שיפוץ חלקי של מבנה השוק. כל היתר לוט בערפל.
  אך המשגה הכי גדול שעשתה פה קליש, שהיא נתנה ברקס במשך שנה וחצי להתחלת תוכנית שכבר היתה בשלבי ביצוע ראשוניים, סתם כך כי יהב היה חתום עליה! וזו היתה תוכנית שאנשי מקצוע טובים וגם הממשלה היתה מוכנה לסייע לבצעה באמצעות חברת שקמונה. כדירקטור לשעבר בשקמונה אישרנו לרכוש ולשפץ דירות מסביב באזור המתחם לשימור ולהשכירן לסטודנטים ביחד עם כפר הסטודנטים בהדר, שגם אותו הרגה קליש. אז בשורה התחתונה התמונה שמציג יריב שגיא אף חמורה הרבה יותר ובכ"ז אם קליש צועדת צעד קטן לכיוון נכון, צריך לברך על כך בתקווה קלושה שהיא תספיק לבצע צעדים הרבה יותר משמעותיים כפי שהבטיחה לבוחריה…ימים יגידו!

 7. חנה מורג אמר/ה

  אמא שלי ז"ל נהגה לקרוא לתהליכים שכאלה: "לנקות היכן שהרבנית רוקדת" .
  יש הבדל מהותי בין תפיסה מצומצמת של "שיפוץ" לתפיסה רחבה והוליסטית של "שיקום, החייאה והגדרת מטרות מותאמות לחיפה 2030.
  חיפה 2030 אינה תכנית נפרדת משום דבר. היא צריכה להיות שזורה בכל פעולה המתקיימת כל רגע.
  אין ספר שיש להתייחס לתהליכים השיתופיים שנערכו בתקופתו של יונה יהב, ומנקודת מוצא זו, להמשיך לרבדים כוללים ולראייה מתכללת של המבנה כליבה של אזור שלם, היושב בהדר ונושק לעיר התחתית.

 8. שמואליק+גלבהרט אמר/ה

  יריב צודק, גם אם דבריו מפיקים תגובות פבלוביות ממעריצי/ות ראשת העיר. הדוגמה איננה בילבאו, בה הושקעו חשיבה ותקציבים בראיה כוללת, מהסוג שיריב מציע. אני מפנה ל"פיאצה ד'איטליה" בעיר ניו-אורליאנס בארה"ב. פרוייקט של האדריכל צ'ארלס מור, שזכה בשעתו לפרסים בינלאומיים וכיכב בכל ירחון אדריכלי ב-70 לשון. אולם בתוך שנים ספורות הידרדר, ושוב כיכב בספרות המיקצועית כדוגמה לתיכנון ראוותני מוחצן, מנותק מכל רקע קהילתי.

 9. קלמן אמר/ה

  אף פעם לא מתחילים שיפוץ באזורים פנויים. תמיד קודם באזורים המאוכלסים בצפיפות. הרי לא יעלה על הדעת כי תובטח פעילות רצופה של המבנה, באם ישפצו קודם את קומת הכניסה ואחר כך את קומת המרתף,
  בה פועל השוק היום. עקרונות עירית חיפה והאדריכלית קליש ראויים ללימוד ולהעתקה. כל ק"ק חלם גאה בכם.

 10. יליד+חיפה+בן+שבעים אמר/ה

  יריב שגיא מקשקש מילים על הנייר. ככה זה כשלא יודעים לסדר את המחשבות ולהגיד מה בדיוק רוצים, להבדיל בין עיקר לתפל. מבחינתו העיקר הוא למתוח ביקורת, לומר משהו שלילי. והכוונה אינה באמת נגד יריב שגיא מסויים אלא נגד כל מי שחושב שהביקורת שלו משנה את סיבוב כדור הארץ. בכל מאמר לא מאוזן, שאין בו גם מילה טובה, שמציג תמונה שלילית ותו לא, אין להתחשב ויש להביא בחשבון שמאחוריו מניעים נסתרים ולא דיון לגוף העניין.
  חבל שזה כך.

  1. קלמן אמר/ה

   יש אנשים החושבים שהשמש זורחת להם מהתחת. יריב שגיא היקר, האם בדקת הבדל באם קיים בזכויות המחזיקים בקומות השונות? האם ניסית פעם להפסיק פעולתו של דוכן אחד? האם ראית בכלל את התכניות של גרסטל אותן מוצע להרוס? אין ספק שהגיע הזמן לשפץ את המתחם כולו, אבל הדרך???

 11. דוד אמר/ה

  בזבוז משווע של תקציב העירייה לנסוע. ולשתף מבנה שוק תלפיות שמעולם לא עמד בדרישות תקופה בה פעל. עדיף ויהיה זול ומשלם יותר להרוס את.מבנה השוק ומספר מבנים סמוכים ש ימלא הקומות העלמונות בהם נטושות. .להקים חנייה ת. קרקעית, לבנק יש את השוק לאוכלוסיה שמבקרת בו בעיקר אוכלוסיה קשישים וזקנים עם מוגבלויות, מדרגות יות, מעליות, איפא הראש של מנהלי העיריה?

לא ניתן להגיב