ההצעה להורדת חיפה ממפת הפשיעה החמורה ירדה מסדר היום • מפקד תחנת חיפה: “אין משפחות פשע בעיר”

מפקד תחנת חיפה נצ"מ אמיר גולדשטיין (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

הירי ברחובות חיפה:

חבר מועצת העיר אביהו האן, הגיש למועצת העיר שהתקיימה בשלישי האחרון, 03/03/20, הצעה לסדר עליה חתומים 12 חברי מועצה בנושא הגברת הפעילות העירונית והמשטרתית נגד אירועי ירי וחיסולים. זאת לאור העלייה באירועי פשיעה מסוג זה בעיר וחוסר תחושת הביטחון בקרב התושבים שנמצאת בעלייה מתמדת ועל מנת להוריד את חיפה ממפת הפשיעה החמורה. בנושא התקיים דיון בהשתתפות מפקד משטרת חיפה, נצ”מ אמיר גולדשטיין.

דיון בנושא העבריינות והירי בחיפה (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)

האן, אמר והסביר בפני מועצת העיר ומפקד תחנת חיפה, כי אין תחושת ביטחון בקרב הציבור וכי מדובר במחדל קשה שכן נרשמו בעיר תוך פחות משנה 15 אירועי ניסיונות חיסול זאת בנוסף לנתוני בית החולים רמב”ם מהם עולה ,כי יש עלייה חדה במספר המפונים לבית החולים מפציעות ירי.

עוד הוסיף, מי שחושב שהאחראי היחידי הוא המשטרה טועה כי גם העירייה היא שחקן חשוב לטיפול בנושא זה וכי אסור לשבת בצד ולא לעשות כלום.

בהצעה שהוגשה ועליה חתומים 12 חברי מועצה הוצע לקבל מספר החלטות בנושא:
שהמועצה תכריז כי ההחמרה וריבוי מקרי הירי וניסיונות החיסול הרבים של אזרחים ברחובות העיר אינם יכולים להימשך עוד בחיפה, וכי על כל הגורמים לרבות העירייה להבין שזו שעת משבר ולכן חיוני לטפל בתופעה מסוכנת זו. ולהכריז על מצב חירום עירוני.

לכנס ועדת הביטחון כישיבת מצב חירום ולקבוע סדר יום אינטנסיבי עם הגדרת יעדים ברורים ביחד עם גורמי האכיפה, גורמי הסיוע החברתי והחינוכי בעירייה ובמשרדי הממשלה בשילוב ארגוני מתנדבים והתארגנויות קהילתיות. (על ועדת הביטחון להתכנס בחצי שנה הקרובה לפחות פעם אחת בחודש לצורך ליווי והתקדמות התכנית והעמידה ביעדים).

על העירייה וזה תפקידה החשוב לעודד ולסייע בעזרת המשטרה וגם בלעדיה בהתגייסות אזרחים לסיירת ביטחון מתנדבים.

על ראש העיר להיפגש בדחיפות עם גורמי אכיפה לא רק במשטרה אלא גם עם ראשי הפרקליטות וראשי מערכת המשפט וכן עם השרים הרלוונטיים ולגייסם למאמץ כולל ומשולב שמטרתו להוריד את חיפה ממפת הפשיעה החמורה ברחובות העיר. ולדרוש את ממשטרת ישראל להחזיר מידית את פרויקט השיטור העירוני.

חברי המועצה החתומים על ההצעה: עידו שמשון, אלי בן דיין, יצחק בלס, אביהו האן, יעל שנער, מוטי בליצבלאו, הילה לאופר, שי אבוחצירה, חדוה אלמוג, סופי נקש ויוסי שלום.

חברת מועצת העיר חדווה אלמוג

חברת מועצת העיר חדווה אלמוג:

אנחנו נחשפים לתחושה של חוסר ביטחון. השיטור העירוני מוסיף תחושת ביטחון ודווקא בזמן בו תחושת הביטחון אבדה זה חשוב עוד יותר. יש לקבל וחשוב לקבל את כל ההצעות שהאן, הציג בשמנו.
רו"ח אלי בן דיין (הליכוד) (צילום: ירון כרמי)
רו”ח אלי בן דיין (הליכוד) (צילום: ירון כרמי)

חבר מועצת העיר אלי בן דיין הוסיף:

אנחנו לא רק מדברים על אירועי ירי אני מדבר גם על אירועים שמתרחשים ביום יום ואין מענה. כמו ההתפרעות, הרעש והוונדליזם הנגרמים בפארקים, גני משחקים, טיילת חוף. אירועים מסוג זה לא זוכים להד תקשורתי אבל מדובר בדברים שהם שוטפים.
כמו: צעירים ונערים ששותים אלכוהול ומעשנים נרגילות כי אין להם מסגרת ואין להם מה לעשות הם יש יושבים בגן ציבורי בסביבת בתים ומרעישים ואנשים חוששים להתמודד איתם. וכשפונים למשטרה המשטרה מאחרת להגיע. על כן במצבים כאלה ניידת סיירת ביטחון  של השיטור העירוני יכולה לעזור. כי סיירת הורים לא מספיקה.
שהירה שלבי (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)

חברת מועצת העיר שהירה שלבי הוסיפה ואמרה:

זה נושא מאוד חשוב. אנחנו צריכים להתגייס כעירייה וזה לא רק צריך להיות בטיפול המשטרה. אנחנו צריכים להשקיע בחינוך. אני מסתובבת בחלק מהשכונות ואין להם פעילויות לצעירים. אין פעילות ספורט חופשי אנחנו צריכים להפעיל מדריכי ספורט, מדריכי ריקוד כדי להציע אלטרנטיבה לצעירים. אנחנו צריכים להיות עיר שיוצרת משמעות לצעירים שלה. עוד, הוסיפה והדגישה כי רוב אירועי הירי וניסיונות החיסול הן בקרב האוכלוסייה בעיר.
אלי לנדאו
אלי לנדאו

חבר מועצת העיר אלי לנדאו:

ההרגשה של תושבי העיר היא שתחושת הביטחון שלהם מעורער . ההרגשה הזאת יותר נקודתית במספר שכונות בחיפה. ישנם מספר מקומות שבהם זה קיים. אנחנו מודעים לנושא הזה של מספרי מקרי ירי במגזר הערבי (הרוב) אנחנו בועדה ביקשנו לטפל בזה. מה שיש באחריותינו כחברי מועצה זה מצלמות ותאורה. זה הוכיח את עצמו בעולם במיוחד בניו יורק שם התאורה הצליחה להוריד את רמת הפשיעה.
עו"ד שרית גולן - חברת מועצת העיר חיפה (צילום: אלבום אישי)
עו”ד שרית גולן – חברת מועצת העיר חיפה (צילום: אלבום אישי)

חברת מועצת העיר שרית גולן שטיינברג:

האכיפה של סיירת הביטחון אין לה סמכות כמו למשטרה יש דברים שהם לא בסמכות שלנו. למרבה הצער אין מספיק מצלמות והמצלמות הקיימות אינן מכוונת וממוקמות לכל המקומות. יש לוודא שהמצלמות יפיקו את מה שאנחנו צריכים. לצד התאורה והמצלמות הטכנולוגיות אנחנו גם חייבים את הנוכחות של המשטרה ברחובות שימנע את שוד הקשישה הבא או הירי הבא. אנחנו צריכים לגרום להחזרת השיטור העירוני וצריכים את המשטרה שתדרוש את החזרתם.
לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)
לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)

סגן ראש העיר אלעזר קפלון:

לגבי במצלמות ב 2019 הוספנו 90 מצלמות בנוסף ל 150 קיימות. בסוף השנה הגשנו בקשה לתקציבים נוספים ואנחנו מאוד מקווים שיוספו לתקציב 2020.

עוד הוסיף,  בעניין עיסוק נוער וצעירים אני מאמין שרשות הספורט יכולה לעשות הרבה בעניין זה ולהפעיל פעילויות נוער במגרשי ספורט וזה אחד מהפתרונות הטובים.
ד"ר עינת קליש רותם במועצת העיר חיפה - הדיון על התקציב (צילום: עיריית חיפה)
ד”ר עינת קליש רותם (צילום: עיריית חיפה)

ראש העיר עינת קליש רותם:

לנושא הורדת הפשיעה יוקצה תקציב מכובד לשנת 2020. כל מה שיש בידי הרשות ויכולות של הרשות המקומית לעשות לטיפול בנושא זה הם יעשו זה נושא חשוב ומאוד קריטי.
מפקד תחנת חיפה נצ”מ אמיר גולדשטיין (צילום: סמר עודה כרנתינג’י)

מפקד תחנת חיפה, נצ”מ אמיר גולדשטיין:

יש לנו שיתוף פעולה נהדר עם העירייה ועם ראש העיר. העירייה רצתה להקים שיטור עירוני ואנחנו תמכנו בזה ורוצים בזה. בקשה זו נדחתה במשרד לביטחון פנים ובמשרד האוצר ואנחנו נגיש בקשה מחודשת, כי חיפה רוצה שיטור עירוני בחיפה. מדובר בחמישים שוטרים וחמישים פקחים שיכולים לטפל בעבירות הקשורות באיכות חיים עם סמכויות מוגבלות והם לא יכולים לטפל בכל האירועים.
לגבי אירועי הירי אכן יש עלייה באירועי הירי בחיפה אבל זה לא בחיפה ובכל הערים במחוז צפון ברובם במגזר הערבי ומדובר על ירי על שטות ולא קשורים לארגוני פשיעה “מה שפתרו פעם במכות היום פותרים בירי”.
עוד הוסיף והדגיש כי אין משפחות פשע בחיפה.

ראש העיר ביקשה לא להצביע על ההצעה כפי שהיא כי יש נושאים שכבר מטופלים, אך בסופו של דבר ההצעה עלתה כפי שהיא והיא ירדה מסדר היום עם ארבעה חברי מועצה בעד, 13 נגד ואחד נמנע.

הירי והחיסולים והורדת חיפה ממפת הפשיעה (צילום: חי פה, סמר עודה כרנתינג'י)
הירי והחיסולים והורדת חיפה ממפת הפשיעה (צילום: חי פה, סמר עודה כרנתינג’י)

ניתן לצפות בישיבת המועצה שהתקיימה במלואה בלינק המצורף

ירי וחיסולים בחיפה

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. סער אמר/ה

  מה אתם רוצים? המשטרה עסוקה. היא עסוקה בלתת דוחות על מהירות 25 קמש מעל המותר בכביש בשעה 4 לפנות בוקר.. אתם לא תפריעו לה לתת דוחות.. מה זה פשע או סחיטה או איומים או ירי ברחובות?.. אין מזה הכנסה.. תנו לתת דוחות בשקט.

 2. אזרח אמר/ה

  למה אתם מפחדים לרשום את שמות משפחות הפשע ? למה אתם לא כותבים במה הן עוסקות ? למה לא צרפתם תגובה ממס הכנסה – האם זה כי יש להן נצגים במקומות הנכונים… או בגלל שלמס הכנסה אלק נגמרו הרעיונות ? בקיצור מעיתונות ואפילו מקומית אני מצפה להרבה יותר מסתם לשמש צינור מידע ירוד לההדרת שמות של אי אלו אישי ציבור מקומי.

 3. רבקה אמר/ה

  יפה דברת!

 4. אתון אמר/ה

  חמור

הגיבו כאן לכתבה