פרופ' ליאוניד אידלמן, נשיא ההסתדרות הרפואית העולמית בראיון מיוחד לחי פה על מגיפת הקורונה • האם בהלת הקורונה מוצדקת?

מגיפת הקורונה מתפתחת על רקע של המתנה דרוכה בקהילה הרפואית בעולם. ארגון הבריאות העולמי צפה למגיפה, אך עם תחילתה של מגיפת הקורונה לא היה ברור אם מדובר במגיפה מהסוג שהארגון המתין לה. אומר פרופ' ליאוניד אידלמן, נשיא ההסתגרות הרפואית העולמית, ומועמד לתפקיד שר הבריאות מועם ישראל ביתנו, מגפת הקרונה שהתפתחה עכשיו אינה דומה למגיפות הסארס שהתפרצה בתחילת שנות האלפיים ולא למגיפה דומת הסארס שהתפתחה ב 2012 בסועדיה ובמזרח התיכון אז התפרץ וירוס דומה לסארס שפוגע במערכת הנשימה.

התמותה מהקורונה לא דומה באחוזים למגיפות הקודמות. מה גם שהשלטונות בסין ניסו להסתיר או לגמד את התופעה ואז התפתחה. היום אנחנו יודעים יותר על הקורונה שמדובר בנגיף שמקורו מעטלפים שהתפרץ תחילה בשוק בווהאן. הנגיף שינה את האופי שלו והתחיל לעבור מאדם לאדם. יש הרבה נגיפים בעולם החי אבל לא עוברים לבני אדם, וברגע שנגיף כזה שלא היה ידוע מתחיל להתפשט בין אנשים הוא מתפשט מהר.

הנגיף  מועבר דרך האוויר ודרך המגע, כאשר הסימפטומים מתחילים להופיע בין 8-14 מהחשיפה. אם יש הידרדרות בשבוע הראשון בעיקר מדובר בהידרדרות נשימתית. התסמינים הם שיעול, חום, קשיי נשימה ולפעמים שלשול.

אחוז המאושפזים הקשים מכלל הנדבקים נכון ליום 10/2/20 15%. בסין נדבקו בנגיף 40,000 חולים יותר מ-800 חולים נפטרו. במדינות אחרות: בהונג קונג נפטר אחד ובפליפינים אחד. הנתונים משתנים מדי יום.

גם בקורונה, אנשים עם מחלות רקע הם בקבוצת סיכון לתמותה. אצל ילדים המחלה עוברת בצורה יותר קלה. עדיין אין חיסון ואין תרופות יש אישורים לשימוש בתרופה לטיפול ב HIV ואנחנו עדיין לא יודעים האם מגיפה הזו הגיעה לשיאה או לא, כנראה היא עוד תימשך. יש לציין כי מחוץ לסין ההתפשטות היא איטית אבל כולם צריכים להיות מוכנים.

בכל המקומות שדות תעופה ונמלים צריך לשים מצלמות שקולטות חום הגוף (אינפרא אדום) ולבודד אנשים שיש להם חום. אלה שיש להם חשד צריך לעקוב אחריהם ולא לסמוך על זה שישהו 14 יום בבית. ההוראה להיות בבית ולא להיות בקרבת אנשים לא מספיקה. כי בבית יש בני משפחה. על כן צריך להיזהר. החשוד בנגיף צריך להיות במרחק שני מטר מאנשים ולהשתמש במסיכה. יש מסיכות מיוחדת N 95 שמגינות יותר טוב ממסיכות רגילות אבל גם ניתן להשתמש ברגילות. בנוסף, לרחוץ ידיים ולא להשתעל לתוך כף היד אלא לתוך המרפק.

מה הסיכוי שהמגיפה תתפרץ בישראל?
הסיכוי להתפרצות בארץ היא גבוהה באם המגיפה לא תיפסק בשבועות הקרובים.

מה לגבי חיפה האם זה שמדובר בעיר נמל הסיכוי של ההתפשטות גבוהה יותר?
יש סכנה בכל מקום של כניסה למדינה גם בשדה תעופה וגם בנמל ימי וחייבים לשים מצלמות אינפרא אדום שבודקות את חום הגוף של כל אדם שנכנס לארץ. בנוסף יש חשיבות לתשאול של צוות הספינה לגבי חשד לחולים.

מה יש לך להגיד על הנחיות משרד הבריאות האם הן מספקות במיוחד בנושא ההמלצות לנוסעים?

לא צריך להסתפק בהוראה לא ברורה, ולבקש מאנשים לשקול את נחיצות הנסיעה. מה זאת אומרת לשקול? משרד הבריאות צריך להוציא אזהרת מסע לאנשים שצריכים לנסוע למקומות שבהם יש הדבקות ואם יש אזהרת מסע אנשים יכולים גם לקבל את כספם כשמבטלים.

מה לגבי אזרחים שמתכננים טיולים לחו"ל למדינות אירופה, ארה"ב וקנדה. האם לדעתך מומלץ לבטל את הטיסות או לדחות את הטיולים?

לא, אין צורך בביטול כי הסיכוי להדבקות במדינות אלה דומה לסיכוי להדבקות בארץ, כי החשיפה לנגיף במדינות אלה לא גדולה.

האם מערכת הבריאות בארץ מוכנה להתמודד עם מגיפת הקורונה באם תתפרץ ?
הבעיה שאנחנו חיים במערכת בריאות שיש לה חסרים. יש מחסור במיטות אשפוז, אין מספיק רופאים ואין מספיק אחיות ואם תתפרץ מחלה החולים יצטרכו להתאשפז עם תנאי פחות טובים. אנחנו לא ערוכים למגיפה גדולה ואנחנו צריכים להתכונן למגיפה הבאה ולפתח תשתיות כדי שלא נהיה במצב שיש בו חסרים.

איזה מסר אתה יכול להעביר לציבור הישראלי בכלל ולחיפאי בפרט ?
לא צריכים להיכנס לפאניקה, אבל צריך להיזהר ולשמור על היגיינה. חולה צריך לפנות לרופא ולהקפיד על מסיכה. סך הכל רוב החולים הצליחו להבריא ולהתאושש. טיפול תומך יכול לעזור והכי חשוב לפנות לטיפול רפואי בזמן.

3 תגובות
 1. לימבו אמר/ה

  ממש לא רציני לדרוש ביטול טיסות.
  אם מישהו מאד רוצה להגיע לסין, תאילנד, הונג קונג, הוא יכול לטוס דרך מדינה שלישית על שני כרטיסים.

 2. שמשון בר יעקב . אמר/ה

  אם אין תרופה למחלה הזו ,הכיצד יכלו החולים הללו להתאושש? ברור שזו טקטיקה בכדי לגרום לנו ל חוש סוג מסוים של בטחון .למרות ,שזו מעין רולטה רוסית …לא כל מי שבא במגע לא פיסי ,עם חולה ,או נשא …ידבק וימות .זו אך סטטיסטיקה .אבל ,אכן זהירות נדרשת גם באין וירוס כזה או אחר ,בסביבה .הצוות בבתי החולים ,עשוי לחוש …החיים שלי קודמים …בעצם ,גם לא כל חום ,הוא הוירוס הזה …אנו בתקופה של שפעות …אבל …לך תדע …ההדרה כנגד כל מלוכסן עיניים ,ממש מעוררת פלצות . מה גם ,מזכיר לי ימים אפלים באירופה ,כאשר כלבים ויהודים אסורים היו להיכנס למקום ציבורי .וגם …האונייה שחיפשה בחמש במדינות לשים את כף רגלם של נוסעיה …מזכיר לי את אוניית היהודים שהצליחו לברוח מגרמניה .הגיעו לאמריקה …וגורשו חזרה אל מותם באושוויץ . מתנצל אם אני טועה …

 3. פרנק אמר/ה

  השר הנוכחי כלל איננו מתאים. לעומת זאת פרופסור אידלמן עמד שנים ארוכות בראש ההסתדרות הרפואית וניהל מאבקים עיקשים בממשלה ובמעסיקים, לטובת ציבור הרופאים. הוא מכיר את המערכת לפני ולפנים. לו, פקידי האוצר, לא יכולים למכור סיפורים. הוא רופא בכיר. פרופסור. הוא האיש הנכון במקום הנכון והעיקר… שהליצמן יתרחק מכל דבר שקשור למערכת הבריאות הציבורית.

לא ניתן להגיב