זיהומים ופלישת בעלי חיים מול חופי חיפה • מוטי מנדלסון חוקר וצלם תת ימי

כתם שחור הנובע מלהקת סרדינים מתחת לרוחצים בחוף בת גלים חיפה (צילום: מוטי מנדלסון)

בהמשך לכתבה על הכתמים השחורים מול חופי חיפה, צריך להודות על ערנות התושבים לתופעות חריגות. בגלל כל החדשות המדאיגות על מפגעי האדם והמדובר באסדת הקידוח, חשוב שכל תופעה תזכה להתייחסות. לפעמים תופעה כזו חשובה מאין כמוה למעקב של זיהומים, פלישת בעלי חיים ממקומות אחרים בעולם, דבר המשנה את האיזון הטבעי באזור. בהקשר לכתמים, התופעה הזו קשורה ישירות למזג האוויר בזמן האחרון.

הגשמים העזים שירדו בכמויות חריגות גרמו לזרימה אדירה בנחלים בארץ וגרמו לקריסת גדותיהם, שעליהם צומחים: העבקנה והסוף. עקב כך, הם נסחפים בכמויות לים. בגלל מבנה הצמחים הללו הם צפים בקבוצות ממש כמו במבוק ומרחוק הם נראים ככתם כהה. קבוצות צמחים אלו מגיעים לחיפה יחד עם הזרם הקבוע מדרום לצפון.

עבקנה שכיח, גדל בגדות נחלים ובבתי גידול לחים עם מי תהום גבוהים (צילום: מוטי מנדלסון)
עבקנה שכיח, גדל בגדות נחלים ובבתי גידול לחים עם מי תהום גבוהים (צילום: מוטי מנדלסון)

ישנם כמה וכמה נחלים ששם אפשר לראות את כמויות הסחף. נחל לכיש, שורק, הירקון, חדרה ואלכסנדר. אך ישנם כתמים נוספים שכדאי להכיר: כמו למשל, להקות צפופות, כסופות, של דג הבורי, הנע בלהקות המונות אלפי פרטים וגם נראים ככתם שחור ותנועתם כמו התנהגות זרזירים בהתלהקות. חלקם העליון של הדגים כהה, בצבע אפור, כדי להתמזג עם הקרקע במקרה של טורף עליון. גם סרדינים ודגי אתרינה שהגיעו מהים נראים כך ובאוקיינוסים הקריל (סרטנים קטנים) המשמש למאכל ע"י לווייתנים.

להקות דגים צפופות (צילום: מוטי מנדלסון)
להקות דגים צפופות (צילום: מוטי מנדלסון)

תופעת דגי הבורי בדרך כלל מתרחשת בקיץ והסרדינים בתקופות המעבר. גם להקות של מדוזות בעלי גוון צבע כהה נראות כהות. אפשר למנות עוד כמה וכמה של מראות כאלו שאינן קשורות לזיהום כלשהו. כשאני בים ורואה כתם מסוג זה, תת מימי או בחלקו העליון של המים, אני בדרך כלל מתקרב לכתם בשחייה, צלילה או בסירה, מתקרב ללהקה, מזהה באיזה בעל חיים או מפגע מדובר, כדי להמחיש ולהעביר לכם הקוראים את הנסתר והלא גלוי בים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
להקות של מדוזות בעלי גוון צבע כהה (צילום: מוטי מנדלסון)
להקה של אידריות בעלי גוון צבע כהה (צילום: מוטי מנדלסון)

ישנם מקרים בהם מופיעים כתמי שמן, נפט, מזוט וסולר, שהם צרה צרורה לכולנו. כתמים כאלו נגרמים ע"י ספינות טרופות, ספינות דולפות, תקלות בצנרת, המובילים חומרים כאלה. תופעות זיהום כאלה אי אפשר לפספס. הריח החריף נישא למרחק של ק"מ עד 3 ק"מ ממקום המפגע וצבע הכתם שחור משחור בהתאם לחומר ואף צובע את החוף בשחור.

כתמים הנגרמים מספינות טרופות, דולפות, תקלות בצנרת, המובילים חומרים לתופעות של זיהום (צילום: מוטי מנדלסון)
כתמים הנגרמים מספינות טרופות, תקלות בצנרת, המובילים חומרים הגורמים לזיהום (צילום: מוטי מנדלסון)

יש לציין שספינה זו המוצגת בתמונה לא גרמה לזיהום כלל, זו ספינה שנסחפה לחוף בסערת סוף דצמבר השנה. עקב פגיעות המתייחסות לזיהום שקרו והרבה בעבר, הרשויות בארץ ובעולם מתמודדות די בהצלחה עם מפגעים מסוג זה, אך מוטב להימנע מתקלות כאלו. אם לא היינו מתייחסים למפגעים מסוג זה ובזכות תושייתם של אזרחים המדווחים בזמן אמת. המשיכו לדווח לאתר חי פה על כל תופעה הנראית חריגה. חורף גשום לכולנו וללא נפגעים.

כתם שחור הנובע מלהקת סרדינים מתחת לרוחצים בחוף בת גלים חיפה (צילום: מוטי מנדלסון)
כתם שחור הנובע מלהקת סרדינים מתחת לרוחצים בחוף בת גלים חיפה (צילום: מוטי מנדלסון)
3 תגובות
 1. Siv אמר/ה

  כתבה יפה מעודכנת וחכמה

 2. אילן אמר/ה

  איזה באסה שזה לא מהאסדה…

  1. גל אמר/ה

   גם ככה האמת לא חשובה לכם
   תמשיכו לשקר ולהפיץ פייק ניוז .

לא ניתן להגיב