האם מטרופולין חיפה באמת ערוך למלחמה הבאה בצפון? • פרשנות • ירון חנן

בהרצאה שנשא הרמטכ”ל אביב כוכבי, לפני כמה ימים, הוא בחר לומר לציבור את האמת הקשה כפי שהיא. בכל הקשור למה שצפוי העורף לספוג אם חלילה תפרוץ מלחמה גדולה נוספת. עד כה הפוליטיקאים וגם גורמים ביטחוניים בחרו כמעט תמיד באופציית ההסתרה וההרגעה “כדי לא להפחיד את הציבור” ועוד אתייחס לכך בהמשך.

בהמשך לדברי הרמטכ”ל כוכבי, לצה”ל ידוע כי במלחמה הבאה יפלו בכל יום מאות רקטות באזור חיפה, פי כמה ממה שחווינו בעיר במלחמה הקודמת. האם מקבלי ההחלטות הממשלתיים והעירוניים באמת עושים את מה שצריך כדי לספק את המיגון, המוכנות והטיפול הנדרשים כיום להגברת החוסן של הציבור בעורף לקראת התרחישים הריאליים הללו במלחמה הבאה? לצערי הפערים עדיין גדולים והסכנה אמיתית!

למרות ההתרעות הידועות כבר שנתיים לצמרת הביטחונית ולפיקוד העורף, נחשו במה עסק התרגיל “הכי גדול” שנערך בשנה החולפת בחיפה? בהתרסקות מטוס קטן על אוטובוס בקצה מסלול שדה התעופה של העיר.. עם כל החשיבות של אירוע חמור כזה, האם אין במרחב חיפה תרחישים פוטנציאליים קשים הרבה יותר שחשוב לתרגלם שוב ושוב?

מתרגיל תעופתי "חירום 3" (צילום: ירון חנן)
מתרגיל תעופתי “חירום 3” (צילום: ירון חנן)

אתלה באילנות גבוהים-הרמטכ”ל כוכבי עצמו חושב שזכות הציבור לדעת. בעיני זכות זו גוברת אף על זכות הפוליטיקאים ומקבלי ההחלטות “להרדים את הציבור”.

מה עוד צריך לעשות ולא נעשה עד היום כדי להגביר כאן ועכשיו את המוכנות של הציבור למלחמה הבאה, להלן רשימה חלקית להמחשה:

 • שיפור מוכנות המקלטים והמרחבים המוגנים והגדלת הנגישות המהירה של אזרחים אליהם, כולל אימון תושבים בהגעה למקלטים הללו, בשכונות בהן אין ממ”דים.
 • עריכת תרגיל מקיף בחיפה, בשיתוף בתי הספר, מקומות העבודה והציבור. חייבים סוף סוף לתרגל באופן רציני ומקיף תרחיש מלחמתי קשה אך בסבירות גבוהה, עם דילמות לא פשוטות לניהול ושליטה. מטרת התרגיל תהיה לחשוף פערים אמיתיים ולתרגל לראשונה את הציבור באירועים ומענים שטרם תורגלו מעולם, כי עד היום “לא רצו להפחיד את הציבור”.
 • הדרכת הציבור הבוגר ותלמידי בתי הספר ותירגולם באופן תקופתי ע”מ לפעול נכון בעת התרחשות אירועי דליפת חומרים מסוכנים: מטרופולין חיפה חשוף מאד לתרחיש כזה שעלול להתממש במפרץ חיפה הן עקב כשל תפעולי חמור והן באירועי חירום כמו מלחמה ואסונות טבע.
 • שיפור רשת התקשורת הפנימית בין המפעלים המחזיקים במתקנים מסוכנים לבין עצמם ובינם לבין כוחות החירום לכל תרחיש חומ”ס מסוכן.
 • הכנת תכנית לפינוי המוני של תושבים, כולל צירי פינוי ומרכזי קליטה, כאשר השכונות החלשות יטופלו תחילה: השכונות הכי לא ממוגנות של העיר הן השכונות החלשות הנמצאות בקרבת גשר פז. בנוסף להיותן לא-ממוגנות, מרבית התושבים אינם מחזיקים במכונית ויהיה להם קשה לברוח מהשכונה תחת מתקפת טילים. הכוונה היא לשכונות נווה יוסף, חטיבת כרמלי, חליסה, ואדי סליב וסביבתן. בשכונות האלה גרים עשרות אלפי תושבים, שלא יוכלו להרשות לעצמם להתפנות, כאשר כל יום חיפה תחטוף לפחות כמה מאות רקטות בתרחיש הכי “קל”. כל התושבים שגרים בשכונות אלה יהיו “בשר התותחים” של העיר, כי להם אין לאן לברוח! איש אינו אומר להם את האמת כיום, מחשש ליצור בהלה.

זו כאמור רק רשימה חלקית שחייבים לטפל בה כאן ועכשיו. אני פונה לראש העירייה ולגורמי מל”ח בעירייה ובמטרופולין: למרות חוסר ניסיונכם בניהול מצבי חירום בסדר גודל כזה, עדיין חובתכם לייצג את הציבור. אל תחששו לומר את האמת לציבור, אמצו את גישתו של הרמטכ”ל והכינו כמו שצריך את תושבי חיפה לתרחישים הלא קלים שבכ”ז ריאליים לחלוטין באזורנו. אתם נבחרתם להשמיע את קול הציבור ולכן חובתכם לדרוש, ליזום וללחוץ על כל הגורמים לשתף פעולה ע”מ להתכונן היטב ולשפר את יכולתו של הציבור לקראת כל תרחישי הייחוס הללו, שלצערנו טרם תורגלו בהשתתפות הציבור.

אין לי ספק שהציבור לא ערוך לקראת תרחישים אלה ויש הוכחות לכך. אני חושב שההכנה של הציבור בתחום החומרים המסוכנים אינה מבוצעת, מתוך חשש של יצירת פאניקה. המערכת שאמורה לפעול בחירום עדיין רחוקה מהשלמת הפערים הנדרשים למצב הקשה הצפוי ואני אומר זאת בלשון המעטה!

הגיבו כאן לכתבה

12 תגובות
 1. לימבו אמר/ה

  פינוי – מגדיל את הסיכון

 2. שרה צפריר אמר/ה

  אני לא מבינה, מה עשו עד עכשיו, למה מפחידים את התושבים ומצביעים על חיפה??

 3. אור אמת אמר/ה

  הערצתי האינטואיטיבית למר כוכבי יפה העיניים לא תלך שולל. מרגע שראיתי את עיניו נכבשתי בכל יעדיי אמוני האישי בו . אכן הגיע הזמן להתכונן לגרוע מכל – כמו שאמר דוד – ” שכנה נפשי עם שונא שלום…….

 4. שרה צפריר אמר/ה

  אני לא מבינה, מה עשו עד עכשיו, למה מפחידים את התושבים ומצביעים על חיפה?? להכריז דבר כזה מאוד מפחיד.

 5. עידן אמר/ה

  צודק אבל מה תושבי העיר יכולים לעשות אני תושב הדר עליון פה אין ממדים ואין מקלטים בבניינים אני יכול לתרגל עד שנה הבאה ריצה למקלט הציבורי הכי קרוב וגם אם אני יוסיין בולט זה יקח יותר מדקה עד אז יפלו מאה רקטות . במקום להשקיע את כספי משלם המיסים על כל מיני שטויות הגיע הזמן שיבנו עוד מקלטים ציבוריים שנגישים או למצוא אלטרנטיבה הגנתית אחרת . פיקוד העורף וכל מי שממונה על הגנת העורף צריך לערוך סיור בשכונת הדר עליון בחיפה ויתר השכונות שצוינו בכתבה נראה מה יהיה להם להגיד.

 6. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

  👌

 7. חיפא אמר/ה

  אולי פינו את מיכל האמוניה, אבל כל אזור התעשייה מסוכן באותה מידה.
  אגב, חלק מתושבי הקריות חיים ליד מיכלים אחרים.

  העיקר שנסראללה מזכיר את חיפה בנאומים שלו בתור טקטיקה של מלחמה פסיכולוגית(וזה עובד).

 8. חנה מורג אמר/ה

  חשוב מה עושים כעת. בעבר חיפה עמדה באיומים המלחמה ובהתקפות. כעת יש מציאות שונה כפי שמציעים אביב כוכבי ונציב קבילות חיילים האלוף בריק , בדוחות שהגיש לנתניהו.
  כעת אין לנבור בעבר, אלא לעשות בהווה, חיפה שעה אחת קודם .

 9. חנה מורג אמר/ה
 10. אבי הראל אמר/ה

  מחקרים מראים שמידע על איומים שמבוסס על שמועות מפחיד יותר ממידע שמגיע בצינורות רשמיים, מכיוון שתמיד קיים ספק מה לא סיפרו לנו עוד? יפה עשה כוכבי שהסביר על האיומים, ויפה עשה ירון שפירט את הנושאים להם העיריה נדרשת.

 11. ירון אמר/ה

  העיר תספוג מעל מאתיםם אלפ נפגעים בסוגים שונים של חומרת פגיעה זו האמת ואל תאמינו לאיש שמשלה אתכם מפעלי המפרץ הם פצצת אטום עפ חווד מומחי רפאל שלא שיקרו לציבור בפוסט שהעלו לפיסבוק הבעייה שהעירייה והממשלה משתיקים ומסתירים את האמת ולא עושים כלום כי ךא רוצים לסגור המפעלים הנוראיים הללו

 12. הדסה שירי פילה אמר/ה

  אלוהי האמת ,ואלוהי האשליה ..

הגיבו כאן לכתבה