תגובות הפעילים לחי פה | בעקבות החלטת המחוזי להתיר את הרצת אסדת “לווייתן” מול חוף דור בתהליך נישוב

שלומית ולנסי פעילה בעמותת "שומרי הבית" (צילום: אלבום אישי)

לפני יומיים בלבד, ביום ג’, 17/12/19, עצר בית המשפט המחוזי בירושלים את הפעלת אסדת לווייתן. עצירה זו נמשכה יום אחד בלבד… והנה אתמול, ביום ד’, 18/12/19, בית המשפט המחוזי בירושלים הפך את ההחלטה וקבע שהאסדה תעבור “נישוב”. השופט אברבנאל כתב כי העותרים לא הצליחו להוכיח שטענותיהם בדבר הזיהום והפגיעה הקשה בבריאות התושבים, צודקות וגוברות על הטענות של הצד השני שהתייחסו לנזק שנגרם כבר לפרויקט וקידומו.

לדברי העותרים, עצירת הפעלת האסדה גורמת לנזק כלכלי של 60 מליון שקל עקב העיכוב כרגע ונזק מדיני עקב החשש לביטול ההסכם עם ירדן על העברת הגז והרעת היחסים איתם שלא נמצאים כרגע במיטבם. בנוסף טוענים מטעם האסדה שהגיעו לכאן עובדים מכל העולם לטובת ההפעלה וה”נישוב”, והחשש שיעזבו ללא ביצוע המשימה. החוזה שנחתם עם מצרים על עודפי גז גם הוא יכול להיפגע.

שלומית ולנסי פעילה בעמותת "שומרי הבית" (צילום: אלבום אישי)
שלומית ולנסי פעילה בעמותת “שומרי הבית” (צילום: אלבום אישי)

שלומית ולנסי פעילה מעמותת “שומרי הבית” מסר לחי פה:

כל הרעש על הנזקים המדיניים כתוצאה מעצירת לוויתן הוא מקומם ומגוחך. מקומם- משום שאף לא אחד מהטיעונים קשורים באינטרס שת הציבור הישראלי. מגוחך, משום שהטיעונים לגבי ירדן ומצרים אינם מחזיקים מים: החוזה מול מצרים נשען על קרעי תרנגולת. ירדן רוכשת היום גז ממצרים כל צרכה והחוזה לרכישת הגז הציוני היקר גורם לתסיסה בממלכה. ספק רב אם החוזה הזה יגיע לכדי מימוש או יארך זמן ממושך. מצרים בעצמה היא יצואנית גז ואין לה שום צורך בגז יקר מישראל. הסיבה היחידה שהמצרים משתפים פעולה עם השקר, היא שהם מעוניינים במחיקת החוב המצרי לחברת החשמל הישראלית, בסך 7 מיליארד ש”ח. גם תשתית ההולכה למצרים בכל מקרה איננה מספקת לכמויות שהוצהר עליהן. כשכל המוסדות נקראים לדגל ומצופפים שורות, כדי להגן על אינטרסים של נובל אנרג’י ויצחק תשובה. קשה לצפות שבית המשפט שגילה אומץ לפני יומיים, יעמוד בלחץ ויפסוק כנגד דעתה הנחרצת של המדינה.

התושבים ממשיכים בחששם שההרצה תפלוט במשך 2 פעימות של 8 שעות כל אחת גזים רעילים בכמות השווה לשנה וחצי בשגרה ותביא אסון מבחינתם ומבחינת הסביבה. משרד הגנ’ס ומשרד האנרגיה טוענים שאין חשש לזיהום חריג וכל הטענות והלחץ של התושבים הביא לפיקוח מחמיר במיוחד על פעולת ה”נישוב”.

בשלב זה נערך דיון נוסף בירושלים, העוסק בשתי עתירות של “שומרי הבית”:
העתירה הראשונה, שהדיון בה הסתיים בדקות אלו הייתה למעשה עתירת חופש המידע, על הרכב הקונדנסט שעומד להיפלט שלטענת “שומרי הבית” לא נמסר להם למרות בקשות חוזרות ונשנות. נובל אנרג’י שומרת על הרכב הקונדנסט כסוד מסחרי ובשל כך כל הסימולציות שנערכו לא מייצגות בצורה אמינה את התוצאות לטענת “שומרי הבית”.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

העתירה השנייה, שתיערך היום בצהרים על הכשלים במערך הניטור:
מתקופת ההרצה, נובל אנרג’י מחויבים לנטר לפי כיוון הרוח ועוצמתה רשימה מוגדרת של חומרים. לטענת “שומרי הבית” הם לא עמדו בזה. התחנות הקיימות לא עבדו ברצף בחלקן ולא ניטרו את כל החומרים, בנוסף נובל לא הסכימו לתחנת ניטור על האסדה עצמה כפי שמשרד הגנ’ס טענו שתהייה. למעשה יש טיעונים חזקים לשני הצדדים אבל האופטימיות של הימים האחרונים לצערנו הולכת והופכת לפסימיות..

עופרה לוצקי (צילום: אלבום אישי)
עופרה לוצקי (צילום: אלבום אישי)

עופרה לוצקי פעילה מזכרון יעקב:

לצערנו היה צפוי שידחו אותנו. קשה להתמודד עם טייקונים וממשלה שתומכת בהם.
ד"ר יובל ארבל
ד”ר יובל ארבל

תגובת ד”ר יובל ארבל מ”צלול”:

חשיבות הדיון בבית המשפט בעצם קיומו, לאור חוסר השקיפות שנהגה הממשלה, כנדרש על פי חוק בעת מתן היתר זיהום חריג. התגייסות משרדי הממשלה, לרבות אלו האמונים על בריאות הציבור, לצד חברות הקידוח הינה כתם מקצועי ומוסרי במאבק הציבור על זכותו הטבעית לאיכות חיים ובריאות. האגרסיביות בה פועלים פקידי הממשלה באה כדי לכסות על כישלונם המתמשך בקידום אנרגיות מתחדשות ותקנות מחמירות להגנת הים, האויר ובריאות הציבור, בכל ניהול קידוחי הנפט וגז בים. האסון כתוב על הקיר.
ניסיון לפנות את מאהל שומרי הבית מול משטח התפעול של נובל אנרג’י 13/7/2018 (צילום: אלבום אישי)

תגובת נובל אנרג’י להחלטה:

שותפות לוויתן מברכות על החלטת בית המשפט להסיר את הצו הזמני, מהלך שיאפשר לשותפות להתחיל בהזרמת הגז הראשון ממאגר לוויתן. ישראל הופכת למעצמת אנרגיה. פרויקט לוויתן עומד בכל הדרישות הרגולטוריות שמוכתבות על ידי המשרד להגנת הסביבה, משרד האנרגיה וגופים רגולטורים נוספים. אנו גאים בפרויקט האנרגיה ותשתיות הגדול במדינת ישראל, אשר יבטיח אספקת גז לרווחת תושבי ישראל והאזור. הגז הטבעי מלווייתן יביא לשיפור והורדת זיהום האוויר, כשיחליף הפחם, יאפשר להוריד את מחירי החשמל בישראל. ויחזק את מעמדה המדיני של ישראל. נמשיך לפעול בשקיפות ובשיתוף ומחויבים לשמירה על הסביבה והבטיחות.
רותי בנין - מובילת מחאת תעריפי מנהרות הכרמל (צילום: ירון כרמי)
רותי בנין (צילום: ירון כרמי)

תגובת רותי בנין פעילה מעתלית:

במידה וה”נישוב” יתחיל בשבוע הבא, לפי מפות מטאורולוגיות כיוון הרוח ועוצמתה שהולכת וגוברת מיום שני , יביא את מירב הזיהום לכיוון עתלית. התושבים מוחים על העדר תחנת ניטור כתוצאה מכך לא יוכלו להוכיח מה כמות הזיהום שקיבלו. שוב גברו הטייקונים וכספם על חשיבות בריאות התושבים.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. אזרח דלת אמר/ה

    להבנתי ועל בסיס ידיעתי המקצועית, האומדנים של נובל ושל משרד הרס הסביבה מהמודלים לא אמינים. ראו\תשמעו את דבריו של ד”ר גרבר בתכנית של קרן נויבך ביום 17.12 בשעה 10:00 שניתן לשמוע באתר ערוץ רשת ב’. כמו כן, בגלל שאין נתונים של רוחות במרחב הימי רציפים לאורך זמן רב מספיק (רצוי מעל 10 שנים אך לפחות 5) לא יכלו לכייל ולאמת המודלים, שממילא מתבססים על הנחות פיזור פשטניות. ככל שמתרחקים מהחוף בים מהירות הרוח יותר גבוהה ובתחום נשיבה צר יותר. לכן אם מניחים רוח מסוימת בתרחיש פיזור, בפועל הרוח יכולה להיות עד 50% גבוהה מאשר ביבשה, ולנשוב במשפך כיווני צר יותר. כלומר הגזים שייפלטו לא יתפזרו כבר במקור האסדה בתחום רחב, אלא יוסעו לכיוון החוף בריכוז גבוהה יותר. על קו עומק 27 מ, בקצה המזח בחדרה, המקום היחיד בו היו נתונים רציפים של רוחות בים במרחק 2 ק”מ מהחוף לאורך שנים רבות, התקבלה הגברה של רק כ30% לעומת הרוח בחוף, על בסיס סטטיסטיקה רב שנתית. לכן, סביר להעריך כי הריכוזים בחוף יהיו יותר גבוהים מאשר המודלים יכלו לחזות, שכלל לא יכלו להיות מכויילים ומאומתים בצורה מהימנה טרם הרצת התרחישים של הפיזור. בכמה יותר? איני יודע. אבל גם נובל ומשרד הסביבה לא יכולים לדעת. האם מסוכן? איני יודע כי אין לי נתונים. אבל יש עוד בעיה. נובל לא מגלה מה מכיל גז הפליטה בנישוב, כי זה “סוד מקצועי”. אז איך אפשר לדעת מה עוד חוץ מהבנזן המסרטן שכלל לא חושפים ריכוזו בקונדנסט, יש שם? אי אפשר, ואי אפשר להעריך. שומר נפשו ירחיק עצמו מהסיכון שבו אנשי משרד הסביבה, הרגולטור הבלתי אחראי מוכנים שניקח, החל מהשר, המנכ”ל, הסמנכ”לית ומנהל המחוז.

הגיבו כאן לכתבה