אושרה תכנית ההרצה לאסדת לוויתן

המשרד להגנת הסביבה אישר אמש (שני 18/11/19) את תכנית ההרצה לאסדת לוויתן, שתהיה מוגבלת בזמן וזאת לאחר שמולאו ההשלמות הרבות שדרש, ובהן: פירוט השפעת הפליטות על קו החוף, סקר סיכונים, ניטור סביבתי של בנזן בתחנות ניטור המוצבות ביישובים סמוך לחוף, דיגום סביבתי על אסדת לוויתן של הפחממנים לרבות בנזן לאחר הזרמת הגז מהבארות, ביצוע בדיקות להרכב הגז הנפלט בעת הנישוב, דיגום TOC ועוד.

המשרד יבצע פיקוח, ניטור ובקרה הדוקים במהלך תקופת ההרצה, שתימשך כחודשיים. במהלך תקופה זו, לפי הצהרת נובל, ייפלטו 49 טון NMVOC (תרכובות אורגניות נדיפות למעט מתאן), במהלך שני פרקי זמן של 8 שעות. המשרד חייב את בעל מקור הפליטה לפרסם באופן ברור את השלבים השונים בתכנית זו ולעדכן את הציבור.

בהתאם לדרישת המשרד, יופעלו שתי תחנות לניטור אוויר בתקופת ההרצה – במעיין צבי ובקיסריה – על-פי הוראות הממונה.

רותי בנין - מובילת מחאת תעריפי מנהרות הכרמל (צילום: ירון כרמי)
רותי בנין – מובילת מחאת תעריפי מנהרות הכרמל (צילום: ירון כרמי)

רותי בנין, תושבת עתלית ופעילה חברתית וסביבתית, סיפרה כי ההחלטה על ההרצה והפעלת אסדת לווין היתה הפתעה שכן אף אחד לא הודיע לתושבים על המועד וכי רק אתמול בלילה חברת נובל אנרג’י פרסמה הודעה לתושבים.  בנין טוענת , כי באותה הרצה ייפלטו כמויות גדולות של מזהמים, פי 2.5 מהכמות המאושרת לשנה שלמה.

לדברי בנין :

על פי הנתונים המוצגים על ידי חברת נובל, כמות הבנזן שיפלט בשלב הראשון כ 1 ק”ג. כמות ה NMVOC תהיה 1 טון. לטענתם ולטענת משרד הגנ”ס לא נשקפת סכנה. הליך זה בו אנו מיודעים ברגע האחרון ולא על ידי הרגולטור, חמור ביותר. אנו ממשכים במהלך המשפטי ופועלים לצרף רשויות נוספות.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חדשות חיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו