אוסטומילטיס כרוני / נמק בשרירים • ברמב”ם מתבצעים ניתוחים שמצילים ילדים מקטיעת גפיים

פרופ' מרק אידלמן (צילום רמב"ם)

בהליך רפואי לא פשוט ואפילו מסוכן, ניתן להציל רגליים שפתחו נמק עקב חבלת טראומה, מקטיעה. ברמב”ם בוחרים ללכת על האופציה המאתגרת.

כשא’, בת 27 מג’נין, מסתובבת במסדרונות ביה”ח “רות” לילדים, אי אפשר לדמיין את הדרמה שליוותה את חייה רק לפני כמה שנים. שבר פשוט, ממנו סבלה כנערה, הפך לבעיה רפואית שאיימה על רגלה בקטיעה. בניתוח מורכב, אותו יודעים לבצע רק קומץ כירורגים בארץ, הצליחו ברמב”ם להציל את רגלה וכיום היא מתפקדת בצורה מיטבית.

א' עומדת על רגליה אחרי הניתוח (צילום: דוברות רמב"ם)
א’ עומדת על רגליה אחרי הניתוח (צילום: דוברות רמב”ם)

פרופ’ מרק אידלמן, מנהל כירורגית ילדים בביה”ח “רות” – רמב”ם:

הידע והניסיון שצברנו בשימוש בטכניקה הזו, הוא גדול ומסייע לנו להציל גפיים של ילדים. ההבדל הוא בין ילד נכה לילד שחי חיים מלאים. בין שמיים לארץ. 

אוסטומילטיס כרוני בעגה המקצועית, הוא למעשה זיהום שהתפתח כתוצאה משבר שלא טופל כהלכה והדרדר למצב של נמק בשרירים. הבעיה הרפואית, שהתפתחה אצל א’ בגיל 14 עקב טיפול רפואי לקוי, הובילה אותה בהמשך לטיפול נוסף באחד מבתי החולים בארץ, הפעם בנמק שהתפשט בשרירי הרגל שלה.

הטיפול בנמק כלל כריתה של חלקים נרחבים מהשרירים הנגועים במטרה לנסות ולעצור את המחלה. לבסוף היא הגיעה אל רמב”ם כדי לנסות ולטפל בעיוות שנוצר ברגל ולהפוך את הרגל החולה לגפה מתפקדת לכל דבר. החלופה, במקרים רבים, היא קטיעה מלאה של הגפה ושימוש ברגל תותבת. בסביבה שבה א’ חיה מדובר בגזרה לא פשוטה שמעיבה על חייה בהיבטים רבים. 

לאחר חמישה ניתוחים אותם עברה בפרקי זמן שונים, א’ חיה היום עם כף רגל ישרה המאפשרת לה לדרוך על רגלה, עם גפה מתפקדת לחלוטין וללא תחושות כאב איום שליוו לפני כן את השימוש ברגל החולה.

פרופ' מרק אידלמן (צילום רמב"ם)
פרופ’ מרק אידלמן (צילום רמב”ם)

פרופ’ אידלמן מציין:

יש לנו כעת חמישה מטופלים עם הבעיה הזו, אצל כולם היא התפתחה כתוצאה מטראומה כלשהי, כולם טופלו בהצלחה והרגל שלהם, שהייתה אמורה לעבור קטיעה, מתפקדת. הקושי בניתוחים הללו הוא בעיקר העובדה שלא ניתן להרגיש דופק ברגל החולה ואנחנו למעשה מנתחים בצורה עיוורת. על בסיס ניסיון קיים ותמיכת טכנולוגיה רפואית. מרבים המטופלים הללו לא יגיעו לחדר הניתוח כיוון שהקושי הזה גורם לכירורגים רבים לסרב לבצע הליך כ”כ מסוכן. אנחנו פה לתת אלטרנטיבה להסרת רגל של ילד ושמחים בכל פעם שאנחנו רואים את המטופלים שלנו עומדים על שתי רגליים.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.