הדר בחיפה: האם נזכה לראות את השכונה שבה לימיה היפים?

(חי פה בהדר) - לאורך השנים דיברו ראשי העיר...

כנימות השתלטו על עצים ברחבי חיפה

(חי פה) - תושבים רבים מחיפה, המתגוררים שונים בחיפה...

האם יש פרפרים פה בקיץ ?

הבהרה קטנה: אנחנו אמנם רצים לחפש פרפרים אבל לא...

בקריית ביאליק עוברים ל-5 ימי לימודים בשבוע

ביום שלישי 23/7/2024 הודיע ראש העיר קריית ביאליק, אלי...
באנר מוזאוני חיפה 140724
באנר חזית הים רחב
באנר חברה כלכלית 100724
באנר גורדון 240624
באנר קריית ביאליק ותיקיםרחב 140724
באנר קריית אתא קיץ 2024
באנר מוזאוני חיפה 140724
פרסום בחי פה - רחב - מונפש

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

“נסראללה” לא רק בלבנון גם אצלנו בקרקעית הים בחיפה

כאדם שמבלה ארבע שעות בממוצע ביום בצלילות, כל יום...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

סיפורם של שורדי השואה שהקימו את הקיבוץ הימי 'כובשי הים'

בנימה אישית לפני מספר חודשים סיפר לי ידידי יעקב וימן,...

"דירות גדולות וזולות והחיים נשארים בחיפה": סיפורם של החיפאים שעוברים לטירת כרמל

בכניסה הדרומית לטירת הכרמל נבנים רבי קומות, שעתידים להכפיל את מספר התושבים בעיר מ – 20,000, ל- 40,000 בעוד מספר שנים, כשאכלוס כל היח"ד הסתיים. השכונה החדשה נהנית מקרבה למת"מ ולשפת הים ומושכת אליה לצד משפרי דיור מטירת הכרמל, גם תושבים מערים אחרות.

חיפאים רבים רכשו דירות בשכונה, וחלקם כבר גרים בטירת הכרמל. לטענתם, מה שהבריח אותם מחיפה זה זיהום האוויר, הארנונה היקרה, יח"ד יקרות וגם הזדקנות העיר והעדר מקומות עבודה אטרקטיביים.

 

תנופת בניה חדשה בטירת הכרמל (צילום: ירון כרמי)

 

דילמת בתי הספר

לטענת מספר תושבים, הקושי היחיד הוא להעביר את הילדים מבתי הספר, שבהם הם לומדים, לבתי הספר בטירת הכרמל, אבל גם לכך יש פתרון. על אף שלא לשנות את כתובת המגורים בתעודת הזהות ולהציג את עצמך כתושב חיפה על אף שאינך כזה ולקבל שירותי חינוך באופן כזה נחשב עבירה פלילית, יש הורים שלא חוששים להודות שהם בדקו את מערכת החינוך בטירת הכרמל והחליטו שבשלב הנוכחי מערכת החינוך החיפאית, אותה הם מכירים עדיפה, ולכן על אף שעברו לגור בטירת הכרמל הם ממשיכים לשלוח את הילדים לבתי הספר בעיר.

מובן, שיש חיפאים שעוברים לטירת הכרמל ומעבירים את הילדים לבתי הספר והגנים הפרטיים בחיפה, למשל בית הספר הריאלי, כמו חלק מתושבי טירת הכרמל הוותיקים, ואז הם לא עוברים על החוק, אלא משלמים על חינוך פרטי. חלקם מציינים שהם מחכים לעוד 2-3 שנים, שאז אמורים להיפתח מוסדות חינוך חדשים בחלק החדש של טירת הכרמל, ואז ייתכן שהם יעבירו את הילדים מבתי הספר בחיפה לבתי הספר האלה בטירת הכרמל.

יש לציין שלפני כ-15 שנה, הרבה צעירים מחיפה רכשו דירות ברמות יצחק. אחת הסיבות הייתה מערכת החינוך המוערכת בנשר וגם ההוזלות שראשי הערים הציעו מהגנים והצהרון ועד הקייטנות המסובסדות בקיץ. בנוסף, הארנונה ועלות הדירות בנשר נמוכות בהרבה מחיפה. לטענת אותם צעירים הם אומנם עברו לגור בנשר ונהנו ממערכת החינוך הטובה, מגני השעשועים והמרכזים המסחריים בנשר ותל חנן, אבל בו זמנית הם גם נשארו קרובים מאוד לחיפה והם ממשיכים לפקוד את שפת הים, לקנות בקניונים בחיפה וליהנות מהאירועים העירוניים בעיר התחתית ובציר מוריה כמו בשנים שהם גרו בעיר.

"אני עברתי עם בעלי והבנות שלנו לטירת הכרמל לפני שנה וחצי", אמרה מעיין, אימא לשלוש בנות, שהייתה גרה ברוממה הישנה, "עברנו כי היה לנו יותר מדיי יקר לגור בחיפה. היום אני גרה בפנטהאוז עם ממ"ד, מעלית וחנייה כפולה. בחיפה לא יכולתי להרשות לעצמי לגור בבית כזה. עברתי לפני שנה וחצי, אבל אני לא מרגישה שעזבתי את חיפה. אני ישנה בטירת הכרמל ולפעמים מארחת בבית שלי, אבל מעבר לזה כל החיים שלי ושל הבנות נשארו בחיפה. נכון לעכשיו רק שני רחובות בחלק החדש של טירת הכרמל התחילו להתאכלס, והאזור שלנו עומד כמעט ריק. מה שאומר שעוד אין כאן בתי ספר או גנים. לקראת המעבר לטירת הכרמל עשיתי סיור בין בתי הספר הוותיקים בטירת הכרמל, אבל ראיתי שזה לא יתאים בשבילי. השארתי את הבנות שלי בבית ספר בחיפה. זה לא בעיה בשבילי, כי אני עובדת בחיפה. תמיד קיוויתי לגור בשכונה שבה הבנות שלי ילמדו ויהיו מוקפות בחברים, ואולי זה עוד יקרה כאן תוך שנה שנתיים, כשיותר תושבים ייכנסו לגור ויפתחו כאן בתי ספר וגנים, שמיועדים לאזור החדש".

 

בתשובה לשאלה מה היה יכול להחזיר אותה לחיפה, אומרת מעיין שאם מחירי הדירות בחיפה היו נמוכים בהרבה היא הייתה שוקלת לחזור.

"נולדתי בחיפה, והצטערתי כשעזבתי, אבל מחירי הדירות בעיר גבוהים ללא הצדקה. שלא נדבר על הארנונה. מבחינתי אני עוד לא יודעת האם נשאר לתמיד בטירת הכרמל והאם נהייה מרוצים, אבל מה שאני רואה זה שממילא הרבה מהחברים שלי וקרובי המשפחה שלי עשו כמוני ועברו או לטירת הכרמל או לערים אחרות, שקרובות לחיפה אבל מציעות איכות חיים במחיר השווה לכל נפש. עוד דבר שמפריע לי בחיפה הוא שהעיר מזדקנת, אני רוצה לגור בשכונה צעירה מוקפת בצעירים כמוני, ואת זה טירת הכרמל יכולה להציע לי וחיפה לא. הגיע הזמן שיתעוררו בחיפה כי הם איבדו אותי אבל הם יאבדו עוד המון משפחות צעירות כמוני, אם הם לא יעשו שינוי אמיתי בעיר".


תגובות


מדוברות עיריית חיפה נמסר בתגובה:

"אין אפשרות להתייחס למעבר תושבי העיר לטירת הכרמל עד שלא יסופקו נתונים מדויקים."

מדוברות עיריית טירת:

לא התקבלה תגובה לשאלה עצמה, ולכן התגובה לא תפורסם.

 

חבר מועצת עיריית טירת הכרמל דוד שחר אמר בתגובה לחי פה:

חבר מועצת עיריית טירת הכרמל דוד שחר

"צר לי על התופעה שמשפחות לא מביעות אמון במערכת החינוך המקומית, ולא מעבירות את הילדים על אף המעבר לגור בטירת הכרמל.

העירייה עושה מאמצים גדולים על מנת לשדרג את רמת החינוך בעיר. התופעה הזו צריכה להדליק נורות אדומות, ואנחנו צריכים לבדוק את עצמנו ולהבין למה תושבי חוץ חושבים ככה. בעיה נוספת היא שגם חלק מתושבי העיר וביניהם אני לא נתנו אמון במערכת החינוך ולכן כל בוקר יש 3 אוטובוסים שאוספים תלמידים, שגרים בטירת הכרמל, ללמוד בריאלי מטו"ס, הדר, אחוזה ובית בירם. צריך לעשות כל מה שאפשר על מנת לשפר את מערכת החינוך על מנת שהתושבים כאן יהיו גאים בה ויביעו בה אמון מלא".

 

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

  1. אחרי שאני קוראת מה קורה לעיר חיפה איך נטשו אותה למען מגורים בעיר אחרת.כי רצו חיים איכותיים יותר בבית חדש מאוד מרווח.אבל מצד שני הרשות אליה עברו יש בעיה בתי ספר לא ניחשבת כרמה גבוהה שילדיהם גדלו.מה עשו המשיכו לשלוח את ילדיהם ללמוד באותו בית הספר.ושיקרו ; כי לא שינו בתעודת זהות את כתובתם ולכן אף אחד לא שם לב למעבר שלהם. אני בתחילה כעסתי על משרד החינוך ועל עינת קלוש. כעת אני מתנצלת בפניה
    החלטה נכונה . משרד החינוך מעביר כספים על פי נתוני האוכלוסיה.ולמעשה מקבלת פחות כסף כי בממשלה יש נתונים אחרים.והם באמת יושבים על חשבון תלמידי חיפה. הכתות צפופות למה ?. לכן מי שהחליט לעבור שיקח על עצמו את האחריות למעבר ילדהם . חיפה אחראית אל ורק לתושבי חיפה בלבד.לגבי תושבי דאלית אל כרמל. ילדיהם צריכים לסיים את לימודיהם כנדרש.אבל החדשים ודאי שידאגו ללמוד באזור מגוריהם.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

משרד הבריאות מזהיר: אמבה נדירה גרמה לדלקת מוחית בילד בן 10 מאזור הצפון • פארק המים נסגר

(חי פה) - משרד הבריאות עדכן כי ילד כבן 10 ממחוז הצפון, ללא מחלות רקע, לקה בדלקת מוחית חמורה ומאושפז במצב קשה בטיפול נמרץ...

נלכדו יתושים נגועים בקדחת מערב הנילוס

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בפעולת ניטור לכד המשרד להגנת הסביבה יתושות שאובחנו לאחר מכן במעבדות משרד הבריאות כנגועות בנגיף קדחת מערב...

גמר גביע ראש העיר טירת כרמל • חמישי 25/7/24

אתם מוכנים? ביום חמישי 25/7/24 זה קורה! גמר גביע ראש העיר 2024 - הפנינג ספורט וקהילה לכל המשפחה. פרטים נוספים: יום חמישי 25/7/2024 מהשעה 18:00 מגרשי המתנ"ס,...

הפגנה למען עסקה לשחרור החטופים • רביעי 24/7/24

(חי פה) - היום, רביעי 24/7/24 בשעה 19:30 בכיכר ספר בחיפה תתקיים מחאה למען עסקה להשבת החטופים הביתה. ממחאת העם נמסר לחי פה תאגיד החדשות: חיפאיות...

קריית אתא בונה מעונות יום חדשים לילדי השכונה

עיריית קרית אתא פרסמה מכרז לבניית שני מעונות יום בשכונת גבעת אלונים. במסגרת השלמת תוכניות הפיתוח העירוניות בשכונה החדשה ובהמשך לבניית בית ספר חדשני,...