תביעה ייצוגית במאות מליוני שקלים הוגשה נגד מפעל “שמן תעשיות”

שריפה במפעל שמן (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

תביעה ייצוגית במאות מיליוני שקלים הוגשה הבוקר (חמישי) באמצעות  עורכי דין יוסף חי -אביעזיז ואלי אליאס, ממשרד עוה”ד אליאס בן אריה וכן ע”י עוה”ד גולן נפתלי ממשרד גולן נפתלי עורכי דין כנגד מפעל “שמן תעשיות” בגין שריפת הענק שפרצה במפעל בחודש ספטמבר.

בכתב התביעה, נטען כי שריפת הענק שפרצה במחסניה של חברת שמן תעשיות בע”מ בחודש ספטמבר האחרון, פרצה בשל רשלנותה של החברה ויצרה מפגע סביבתי כהגדרתו בחוק. זאת מאחר והשריפה כילתה לפחות עשרות טונות של שמנים, לפחות מאות מטרים של גג העשוי מאסבסט וכן פלסטיק וחומרים אחרים.

בנוסף בעקבות האירוע נמל חיפה זוהם בכתמי שמן וכן נחסם לתנועה כביש 22 שהינו כביש ראשי המחבר בין חיפה לקריות, ובכך נמנע מהציבור חופש תנועתו בציר, כאשר במקרה הטוב הדבר גרם לנסיעה בדרכים חלופיות ועקיפות ועקב כך לבזבוז זמן ודלק מיותרים, ובמקרה הפחות טוב הדבר גרם לביטול ו/או שיבוש תוכניות, מתח, חרדה, תסכול וכו’.

עוד נטען, הנזקים לסביבה ולציבור, באמצעות פגיעה בערכי טבע מוגנים וגרימת מטרדים מסוכנים, נראים כפועל יוצא של אינטרס כלכלי קר שבא על חשבון הציבור והסביבה, לפיו לא נעשה תכנון מקצועי ולא הוקצו המשאבים הנדרשים בצורה הולמת באופן שהיה יכול להביא לפעילות חוקית ללא פגיעה בערכי טבע ובסביבה. אילו סדרי העדיפויות של הנוגעים בדבר היו תקינים, היו האירועים והנזקים נמנעים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

לטענת עורכי הדין, על שמן תעשיות לפצות את הציבור שנחשף ו/או עלול היה להיחשף למפגע הסביבתי. כמו כן, מבוקש במסגרת התביעה צו עשה לחידוד נהלים ואימוץ נהלים מחמירים על ידי חברת שמן.

כתב התביעה נתמך בחוות דעת מפורטת של המומחית אלה נווה, העומדת על הנזקים הסביבתיים הרבים שגרמה השריפה.

אלה נווה, מרכזת ארגון “אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות” אפידמיולוגית סביבתית, MPH  מסרה לחי פה את עיקרי חוות הדעת שנתנה בתביעה: “רבבות ילדים תושבים ועובדים נחשפו ביום השריפה בשמן לתערובת רעילה של עשן שחור ובו חומרים מסרטנים וגורמי מוטציות . חודשיים אחרי, עוד מוסתר מהציבור מה באמת נשרף שם בטענה שהנושא עוד נחקר לקראת הגשת כתב אישום. לנשום רעל מסרטן מותר- אבל לדעת מהו- אסור”

“המידע שחקרתי מרמז שלא נשרף רק שמן: עשרות עד מאות טונות של פלסטיק נשרפו,  2,500 מ״ר של גג אסבסט נשרף (לפי תגובה עדכנית של המשרד להגנ”ס  לידיעות חיפה) , ומלבד אלו נשרפו גם עוד שני מבנים שהתכולה שלהם לא פורטה. במפעל התקיימו גם פעילויות בחומרים מסוכנים, אוחסנו דלקים וממסים, וכן גם נמצאו בוצות מזוהמות מההליך. כמה מאלו נשרפו?

“חקרתי אילו רעלים יכלו להווצר משריפת השמנים הפלסטיקים האסבסט ועוד, ומתברר כי מזהמים מסרטנים כגון מתכות כבדות, דיאוקסינים, PAHs וחלקיקים מסרטנים נוצרו בשריפה״.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. רמ אמר/ה

  מחזקים את ידכם!!!
  מברכים אותכם ושרק תצילחו!!!

  אסור לתת למפעלים מזהמים כאלו לפעול. אסור לוותר להם או להגיע עימם להסדר. נזקיהם פוגעים באדם, בחיי ובצומח. נזקיהם חמורים ונותרים בגנים שלנו ובסביבה מאות ואלפי שנים אחרי האירוע המזהם.
  די לזלזול בחיי אדם

 2. סאמך אמר/ה

  כדאי לדייק. אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות שגם אני מחובר אליה, היא קבוצת פייסבוק ולא ארגון, ולכן למרות החברות הרבה של תושבי חיפה והקריות בקבוצה, אין לה מעמד משפטי למיטב ידיעתי. אולי הגיע הזמן שהקבוצה תתארגן ותירשם כעמותה לפחות. אבל אז הדבר יצריך גם עריכת בחירות להנהלה, ואיני בטוח שזה רצונה של גב’ נווה.

 3. ערפאת אמר/ה

  בוא נגיד והרבחתם את התביעה למי הולך הכסף איך בדיוק אתם מפצים את הציבור
  האם זה בהורדת ארנונה למשל או תעריף המים או החשמל …. או שמחלקים את זה בינכם …. אתם גם מהציבור

הגיבו כאן לכתבה