שריפה גדולה במפעל שמן – כל העדכונים וההתפתחויות

שריפה במפעל שמן (צילום: המשרד להגנת הסביבה)

שריפה גדולה במחסן המכיל 1000 טונות של שמן מאכל, במפעל שמן, סמוך לכניסה הצפונית לנמל בחוף שמן. מאות טונות של שמן בוערים. לוחמי האש מבודדים את המחסן הבוער, על מנת למנוע התפשטות האש למתקנים נוספים באזור מפרץ חיפה.

עדכון המשטרה לאחר הערכת מצב נכון לשעה 18:17: “המשטרה סיימה כעת הערכת מצב נוספת, בראשות מפקד תחנת חיפה- נצ”מ אמיר גולדשטיין, יחד עם גורמי חירום והצלה, בהם נציגי כב”ה, מד”א, איכות הסביבה, הרשות המקומית ונציג נמל חיפה. בתוך כך, נותחו מגמות השריפה וההשלכה הסביבתית, מהן עלה כי בשלב זה לא נדרשת הנחייה לאוכלוסייה בהיבטי תנועה, למעט חסימת כביש 22 לכיוון חוף שמן. חסימת המשטרה בכביש 22 והכוונת התנועה לצירים בטוחים חלופיים תימשך עד לבחינה מקצועית נוספת בהערכת המצב הבאה,לשם שמירה על ביטחון הציבור”.

הערכת מצב שריפה במפעל שמן (צילום: משטרת ישראל)

עדכון ממפקד תחנת כיבוי אש חיפה ומפקד האירוע  טפסר/מ חזי לוי נכון לשעה 17:55: הושגה שליטה ונפעל בהתאם להחלפת כוחות ורענון כוחות, עד לכיבוי סופי ומלא של השריפה שנשארה.

עדכון כב”ה נכון לשעה 17:35: “עד עתה נשרפו מספר מחסנים המכילים שמן צמחי. על פי הערכות במקום מאוחסנים כאלף משטחים של שמן צמחי-במשקל טון כל אחד. עשן שחור מיתמר באיור אולם כרגע לא נשקפת סכנה מיידית לאזרחים. נציב כבאות רב טפסר דדי שמחי, יגיע בדקות הקרובות למקום האירוע לעקוב מקרוב אחר פעולות הכיבוי. הנציב הנחה את קצין חומ”ס ארצי לערוך ניטור חלקיקים בשכונות הסמוכות באמצעות המשרד לאיכות הסביבה. כרגע פועלים בשטח 36 צוותים של לוחמי אש ,2 צוותים נוספים בדרכם למקום האירוע. הכוחות בשטח פועלים בשימוש התזת קצף .על פי הנחיית נציב כבאות והצלה הכוחות נערכים להפעלת תותח קצף ענק בשיתוף מפעל בז”ן”.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

בסביבת המפעל נמצאים ריכוזים של מיכלי דלק עצומים וחומרים מסוכנים נוספים, כגון כימיקלים. הסכנה היא של “אפקש הדומינו”, אשר יגרום להתלקחות שרשרת של מתקנים נוספים המכילים חומרים אלה.

השרפה במפעל שמן - ריכוזי חומרים מסוכנים ודלקים בסביבת האירוע
השרפה במפעל שמן – ריכוזי חומרים מסוכנים ודלקים בסביבת האירוע
שריפה גדולה במפעל שמן בחוף שמן סמוך לכניסה הצפונית לנמל חיפה (צילום: ירון כרמי)
שריפה גדולה במפעל שמן בחוף שמן סמוך לכניסה הצפונית לנמל חיפה (צילום: ירון כרמי)

שריפת הענק במפעל שמן (צילום: פאדי לובט)

שריפת הענק במפעל שמן (צילום: פאדי לובט)

עדכון ממפקד תחנת כיבוי אש חיפה ומפקד האירוע  טפסר/מ חזי לוי נכון לשעה 16:00: “השריפה התחילה לפני שעתיים. שריפה של מחסן גדול מאוד שמכיל בקבוקי שמן – בקבוקים ומיכלים שהיו מלאים. השריפה התפשטה במהירות לעוד שני מחסנים. רוב השמן נשרף כתוצאה מהשריפה והחל להידלק ואיים על הכבאים. נתתי להם הוראה ולטפל בשריפה מרחוק. עיקר המאמץ הוא על המחסם המרכזי שהוא מלא בכמות גדולה מאוד של שמנים. אנחנו עושים מאמץ עילאי כדי לעצור את השריפה מהמחסן המרכזי. אני מאמין שבשעה הקרובה אנחנו נוכל לקבל בהירות לגבי המאמץ של המחסן המרכזי כוחות גדולים מכל הארץ פועלים בזירה, פרוסים סביב המפעל. כדי למנוע התפשוט למפעלים אחרים. אך יש לציין שאין סכנה למפעלים הסמוכים כי עיקר השריפה מקומית. אנחנו ממשיכים בפעולות”.

שריפה במפעל שמן (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
שריפה גדולה במפעל שמן בחוף שמן סמוך לכניסה הצפונית לנמל חיפה (צילום: ירון כרמי)
אזור האירוע – שריפה גדולה במפעל שמן בחוף שמן סמוך לכניסה הצפונית לנמל חיפה (צילום: ירון כרמי)

עדכון ממשטרת ישראל נכון לשעה 16:06: המשטרה סיימה כעת הערכת מצב מיוחדת בראשות מפקד תחנת חיפה, יחד עם גורמי חירום והצלה, הם נציגי כב”ה, הרשות המקומית ונציג נמל חיפה. הוחלט כי כביש 22 לכיוון חוף שמן ישאר חסום לתנועה עד לסיום כלל הפעילות במקום לשם שמירה על ביטחון הציבור.

מכב”ה מחוז חוף נמסר: “כרגע לא ידוע על נפגעים , עובדים כוחות מתחנת חיפה ובדרך כוחות סיוע מתחנות זבולון וחדרה .במקום בוער מחסן עם 80 טונות של שמן לוחמי האש מתחילים בכיבוי האש. נכון לעכשיו אין הנחיה לפינוי. לוחם אש נכווה ברגליו בצורה קלה מאוד מפונה לטיפול בבית חולים”.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: “בעקבות שריפה נחסם לתנועה כביש 22 ממחלף חירם לכיוון רחוב אופיר בחיפה ציבור הנהגים מתבקש להשתמש בדרכים חלופיות ולהשמע להנחיות ולהכוונות התנועה”.

מנמל חיפה נמסר: “בהמשך לשריפה הגדולה במפעל שמן בחוף שמן, סמוך לנמל חיפה, נסגר שער הכניסה לנמל למשאיות”.

שלומי פדר מתנדב איחוד הצלה בגזרת השריפה בחוף שמן: הוזעקנו לשריפת ענק באחד המפעלים בחוף שמן. כרגע שומרים על מרחק בטיחות וצוותים גדולים של כיבוי פועלים במקום מבקשים מסקרנים ואזרחים לא להתקרב לאזור עקב חשש לשאיפות עשן רעיל. מומלץ בשלב זה מתושבי האזור לסגור חלונות עקב העשן הסמיך.

עו”ד שרית גולן יו”ר איגוד ערים להגנת הסביבה נמצאת עכשיו באיגוד ערים והנחתה את צוותי מחלקת אויר וצוותי מחלקת חומ”ס לצאת לשטח ולבדוק את הנתונים ולבחון את ההשפעות הסביבתיות והבטיחותיות הנתונים יבדקו גם בשטח וגם בתחנות הניטור . עידכונים על השפעה יועברו מייד כשיהיו”.

יו”ר הירוקים של חיפה אביהו האן: “תושבי מטרופולין חיפה יושבים על חבית חומר נפץ בשם מפרץ חיפה, המכיל אלפי טונות של חומרים מסוכנים דליקים ומערך פטרוכימי מיושן חשוף לתקלות אינסופיות. היום זה מפעל שמן, אתמול זה מפעל דור כימיקלים ודליפות הגז הרעיל, שלשום זה מפעל בז”ן עם הלפיד הבוער, עם המיכל הבוער ועם הארובה הבוערת. אנו סובלים מעודף תחלואה וזיהום אויר. עד מתי נהיה שבויים של ממשלת ישראל שנוח לה להשאיר את חיפה במציאות נוראית של תחלואה ומוות? עד מתי נאפשר למשרד הגנת הסביבה שאמור להיות רגולטור עצמתי להזניח אותנו כאן, לאפשר היתרי פליטה מקילים ולעצום עיניים מחריגות אינסופיות של חומרים אורגנים נדיפים מסוגים שונים. עד מתי נראה בעיניים כלות את איגוד ערים חיפה, איגוד חלש, לא פעיל עם מערך ניטור פרימיטיבי שאינו פועל בעצמה לשמור על בריאותנו. רק לפני שלושה חודשים פורסם דו”ח מבקר המדינה וציין כשלים רבים וקריטיים של משרד הגנת הסביבה ואיגוד ערים חיפה עם כשלים תפעוליים רבים חסרי יכולת אכיפה וניטור.
מה קרה מאז פרסום הדו”ח ? כלום. בפועל מול המערך הפטרוכימי של המפעלים המזהמים בחיפה, אין גוף רגולטורי אמיתי שיעשה את העבודה ולכן המפעלים ” חוגגים ” על בריאות תושבי העיר. ממשלת ישראל מזניחה אותנו למוות ותחלואה ואין מושיע. תושבי חיפה חייבים לצאת לרחובות למען צדק סביבתי. בכוונתנו לארגן מערך שלם של הפגנות ולהוציא את תושבי חיפה לרחובות. חייבים לייצר שינוי ונעשה זאת”.

ח”כ לשעבר יעל כהן פארן, מועמדת “המחנה הדמוקרטי” לכנסת ונציגת “התנועה הירוקה”, בתגובה לשריפת מחסן שמנים גדול במפעל שמן במפרץ חיפה: “בזמן שנתניהו מוביל מהלך להפחתת הרגולציה על מפעלים מזהמים וחומרים מסוכנים ומחזק את קשריו ובריתו עם מנהיגים השוללים את קיומה של תופעת ההתחממות הגלובלית, במפרץ חיפה נמשכים החיים עצמם ואסון רודף אסון. צמצום הרגולציה אינו הפתרון אלא הבעיה. הפתרון הוא סילוקה של התעשיה הפטרוכימית המזהמת ממפרץ חיפה והגברת האכיפה והרגולציה על תעשיה מזהמת בכל הארץ”.

ממנהלת ארגוני הסביבה בחיפה נמסר בתגובה לשריפה בשמן: ״אנו מוצאים שוב ושוב איך מליון תושבים חיים במפרץ חיפה על חבית נפץ וזה רק ענין של זמן מתי תתפתח דליפה או שריפה שמסכנת את המטרופולין. שריפה זו, היא בדיוק מקרה המבחן לסקר הסיכונים החלקי שפורסם ע״י המשרד להגנת הסביבה לפני כחודשיים ולטענתו ״לציבור אין סיכון בלתי סביר כתוצאה מתקלות הנובעות מפעולות שבשגרה”. על רקע סקר הסיכונים ונוכח השריפה בשמן אנו מדגישים את הצורך הדחוף לקידום תוכנית מפרץ החדשנות להבראת מפרץ חיפה ופינוי התעשיות המסוכנות מחדר השינה שלנו.


מאיגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה נמסר: “האיגוד עוקב אחר ההתרחשויות וכונן חומרים מסוכנים של האיגוד נמצא בחפ”ק האירוע. בשל השריפה במפעל ישנו חשש משריפת גגות האסבסט של המבנה. לאור זאת, מציעים באיגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה לתושבים הנמצאים באזור השריפה להשאר במקומות סגורים, בעיקר ילדים, נשים בהריון וחולים במחלות נשימה. נעדכן בהתפתחויות ואם נצטרך גם בהנחיות נוספות לתושבים.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: “בשעה זו מתרחשת שריפה במחסן בשטח מפעל שמן תעשיות במפרץ חיפה, שבו מאוחסנת תוצרת גמורה של שמן – כלומר, שמן למאכל. השריפה מתוחמת לשטח המפעל. כוחות של כבאות והצלה וחירום, מגיבי קו ראשון, מטפלים בכיבויה של השריפה בשעה זו. צוותי המשרד להגנת הסביבה נמצאים בחפ”ק שנפתח וכן מנטרים חלקיקים באזור המגורים בעיר ובקריות, ויעבירו הנחיות במידת הצורך, לפי ממצאי הניטור. בתחנות הניטור לא נמדדות בשעה זו חריגות. יצוין, כי גג המחסן עשוי מאסבסט, ולכן בסיום השריפה ולאחר כיבויה בידי כוחות כיבוי והצלה, כונני המשרד להגנת הסביבה יעבירו הנחיות לגבי פינוי המפגע ומניעת חשיפה לאוכלוסייה”.

שריפה במיכל בחוף שמן (צילום: עדי לסקר)
שריפה במפעל שמן (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
שריפה במיכל בחוף שמן (צילום: עדי לסקר)
שריפה במיכל בחוף שמן (צילום: עדי לסקר)
שריפה במיכל במפעל שמן (צילום: אקי פקסלר)
שריפה במפעל שמן 0צילום: כב”ה מחוז חוף)
הגיבו כאן לכתבה

7 תגובות
 1. שרה מלכה אמר/ה

  כל מפעלי הכימיקלים מסביב , מ ס ו כ ן !!!

 2. אברהמי אמר/ה

  היום שמן מחר אמוניה וזהו כולם מתים

 3. מאיה אמר/ה

  ממזמן באמת לא היתה שריפה שם באזור, חוסר אחיות חוסר בטיחות נוראי

 4. שמך * אמר/ה

  אני גר בקרית ים ואני רואה את השריפה מהחלון. נראה מפחיד.
  התקשרתי לחברים מחיפה לשאול אם הם עושים על האש ולא הזמינו אותי…

 5. ... אמר/ה

  מדינה חסרת אחריות ושמצפצפת על אזרחיה. צריכים להעיף את כל המפעלים מחיפה דחוף. פצצה מתקתקת.

 6. שירראל אמר/ה

  רואים הכול מהבית
  אני לחוצה

 7. דרור אמר/ה

  חייבים להרחיק את כל המפעלים המזהמים האילה משכונות המגורים – – דחוף!

הגיבו כאן לכתבה