משרד הביטחון ירכוש ספינות טילים ומבדוק צף ממספנות ישראל (חיפה) • גאווה חיפאית – לאומית

הסכם חדש בין משרד הביטחון למספנות ישראל יתרום לחיזוק הכלכלה המקומית בחיפה והסביבה: מספנות ישראל יחזרו לספק ספינות מלחמה לחיל הים, לאחר הפסקה של מספר שנים, בהן הזמין החיל ספינות מחברת טיסנקרופ. כמו כן, תחל בנייה של מבדוק צף לספינות חיל הים.

מבדוק צץ שייבנה על ידי מספנות ישראל (הדמיה באדיבות משרד הבטחון)
מבדוק צץ שייבנה על ידי מספנות ישראל (הדמיה באדיבות משרד הבטחון)

יצוא לצבאות זרים

כזכור, לפני חודשים ספורים, דיווחנו כאן על חגיגות ה-60 למספנות ישראל, במסגרתן נמסרה ספינת קרב חדישה לממשלת הונדורס. חגיגות אלה אפשרו הצצה נדירה למפעל המרשים, אשר מייצא מכאן – מחיפה, ספינות קרב מתקדמות לצבאות ברחבי העולם ובכך מחזק את הכלכלה המקומית וגם את הקשרים הצבאיים שבין מדינת ישראל לחילות זרים.

מפקד חיל הים של הונדורס בטקס השקת ספינת מלחמה מתוצרת מספנות ישראל (צילום: ירון כרמי)
מפקד חיל הים של הונדורס בטקס השקת ספינת מלחמה מתוצרת מספנות ישראל (צילום: ירון כרמי)

חוזה לבניית מבדוק צף עבור חיל הים:

מנהל הרכש במשרד הביטחון, ומספנות ישראל, חתמו השבוע על חוזה רכש בהיקף של כ-90 מיליון ₪, שבמסגרתו יבנה, עבור חיל הים, מבדוק צף רחב ממדים לטובת אחזקה ותיקונים של ספינות וצוללות חיל הים. בניית המבדוק הצף תושלם בתוך כשנתיים. המבדוק תוכנן, מבחינת גודלו ומאפייניו, לשאת את ספינות המגן החדשות של חיל הים (ה’סער 6′). המבדוק יאפשר להתקין על הספינות, לאחר הגעתן לארץ, את כל מערכות הלחימה הישראליות המתוכננות בהן, ולאחר מכן לאפשר את תחזוקתן השוטפת. ההסכם כולל גם תמיכה ואחזקה למשך כ-10 שנים.

חוזה לתכנון ספינות טילים חדשות

במקביל להזמנת המבדוק, כולל ההסכם בין משרד הביטחון למספנות ישראל, תכנון ‘תכן’ בסיסי וראשוני לספינות העתידיות של חיל הים. זאת מתוך כוונה שמספנות ישראל תוביל את התכנון ואת בניית הספינות העתידיות שיחליפו את הניריות הוותיקות, שנבנו גם הן במספנות ישראל בשנות ה-80 וה-90. שלב התכנון הראשוני יארך למעלה משנה.

הדמיה של ספינת הטילים העתידית שתסופק על ידי מספנות ישראל (צילום משרד הבטחון)
הדמיה של ספינת הטילים העתידית שתסופק על ידי מספנות ישראל (צילום משרד הבטחון)

מר איתן צוקר, מנכ”ל מספנות ישראל, מסר לחי פה:

קיבלנו דרישה לתכן ממשרד הביטחון, לתכנון סט”ילים (ספינות טילים) אשר יחליפו, בהדרגה, את ספינות הנירית הישנות. לאחר שלב התכנון, יחלו הזמנות לביצוע הדרגתי של ספינות הקרב, בכפוף לתקציב ההצטיידות. את המבדוק אנחנו נחל לבנות כבר בקרוב.
חיל הים כבר רכש בעבר ספינות מדגמים שונים, מסוג שלדג ונירית. לאחר מכן, הייתה הפסקה של כמה שנים, אך מדובר במערכת יחסים ארוכת שנים וטובה.
אנחנו בונים במספנות ישראל כלי שייט מבצעיים ומסחריים כבר במשך 60 שנה. אנחנו מלאי גאווה על ההזמנה הזאת, שתייצר תעסוקה רבה לתושבי חיפה והסביבה. מדובר בהיקף עבודה גדול ממנו נהנים גם ספקים רבים בסביבה ובישראל כולה.
אך לא די בכך, ההזמנה ממשרד הביטחון פותחת גם שערים נוספים ליצוא של דגמים חדשים ומתקדמים, היות שחיל הים של ישראל הוא אחד החילות המבצעיים ביותר בעולם. לכן, כאשר אנחנו מספקים לחיל הים ספינות מלחמה, זהו מנוף שיווקי משמעותי למספנה החיפאית, בבואה להציע כלי שייט לחילות זרים נוספים, ברחבי העולם, אמר צוקר.
איתן צוקר, מנכל מספנות ישראל בטקס השקת ספינת מלחמה מתוצרת מספנות ישראל (צילום: ירון כרמי)
איתן צוקר, מנכל מספנות ישראל בטקס השקת ספינת מלחמה מתוצרת מספנות ישראל (צילום: ירון כרמי)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.