חזירי הבר ניצלו את יום כיפור כדי לשוטט בין הילדים במרכז הכרמל בחיפה (צילום: זיו ציון) • מדרון חלקלק

תכנית עיריית חיפה, לטיפול בחזירי הבר, במסגרתה הופסק הדילול המקצועי של החזירים הפולשים לרחובות העיר, כבר נותנת את אותותיה:
תושבים מדווחים למערכת חי פה, מרחבי העיר, על תדירות הולכת וגוברת של חזירים המהלכים בין התושבים באין מפריע. הבוקר, יום הכיפורים, הסתובבו חזירי בר בין הילדים אשר רכבו על אופניים במרכז הכרמל. באירוע זה נצפו חזירים מתבגרים (ולא בוגרים) ולא היו נפגעים.
מומחים מסבירים לחי פה כי בעקבות הפסקת הדילול המקצועי, שהתמקד בחזירים שנכנסו לרחובות העיר, רוכשים החזירים ביטחון בקרבה לבני האדם, בטחון אשר הולך וגובר מיום ליום. המומחים מסבירים כי לנוכח הפסקת הדילול, צפוי גידול משמעותי של נוכחות חזירי הבר בשכונות העיר, בפסח 2020, לאחר המלטות החורף. ימים יגידו אם צדקו. נמשיך ונעקוב אחר הדברים.

חזירי הבר ניצלו את יום הכיפורים כדי ליהנות על הכביש בין הילדים (צילום: זיו ציון)


האם חזירי הבר מסוכנים לאדם?

בתקופה האחרונה, גובר השיח הציבורי סביב השאלה האם החזירים הם מסוכנים לבני אדם. על הנזק הכספי הגדול שהם גורמים לגינות פרטיות וציבוריות אין איש חולק. בעניין הסכנה, חשוב לומר כי חזיר יעדיף, במרבית המקרים, להסתלק, כאשר הוא רואה אדם, אבל התנהגותם של בעלי חיים היא לא תמיד צפויה ואין לנו, בני האדם כל יכולת לשלוט בה. קשה לדעת מה עובר במוחו של חזיר המרגיש מותקף או רעב, או במוחה של חזירה אשר חשה כי סכנה נשקפת לגוריה. כמו כן, חשוב לציין כי עם התגברות מחלת הכלבת בצפון הארץ, תיתכן גם הדבקה בקרב חזירי הבר. בהקשר זה נציין כי חיה שנדבקה בכלבת, מגלה בדרך כלל תוקפנות גם כלפי בני אדם. או אז היא גם מדבקת וגם נושכת.
אצלנו בחיפה תועדה תקיפה אחת של קשיש כבן 80. משיחה שקיימנו עם משפחתו, עת שטופל בבית החולים כרמל, עולה כי הוא הותקף ברחוב זרובבל בשעות החשיכה ולא ראה את החזיר מגיח.


תקיפות של בני אדם על ידי חזירי בר

קיים תיעוד עשיר ברשת בנוגע לתקיפות בני אדם על ידי חזירי בר. כמובן שקשה להבין מקטעי הווידאו מה היא הסיבה לתקיפה, מכיוון שהרקע לא ברור. למרות זאת, חשוב לציין כי על הרקע אנחנו לא תמיד שולטים. הסביבה האורבנית מזמנת לנו מפגשים רבים עם בעלי חיים, שעלולים לגרום לפאניקה בקרב החיות ולהתנהגות כזו שאתם רואים כאן בסרטים. זה יכול לקרות בכניסה לחדר מדרגות, כשחזיר ירגיש מותקף ולכוד, או מפגש עם חזיר שנפצע על ידי רכב ויבחר לתקוף ילד, או חזיר שמרגיש לכוד בחצר בית ויבחר לתקוף, או חזיר חולה כלבת. אין לנו שליטה על המצבים האלה ואיש מעיריית חיפה אינו יכול להבטיח שליטה עליהם.

חזיר בר קטן תועד לפני כשנה כשהוא תוקף עובר אורח ביפן

חזיר בר בינוני תועד כשהוא פורץ לחנות בגרמניה. הוא נשך שם אדם

חזיר בר הרג גבר בן 67 בסרילנקה בשנת 2017

חזיר שנתקף בבהלה תוקף תיירים על החוף בים הבלטי – 2016

חזיר בר תוקף אנשים בסין ופורץ לחנות מכולת

גבר בן 67 נהרג בתקיפת חזיר בר בסין, כאשר עוברי אורח מנסים להצילו – פברואר 2018

הגיבו כאן לכתבה

25 תגובות
 1. רפי אמר/ה

  עינת קליש.ביום הכיפורים משפחה של 15 חזירי בר עשו ארוחת שחיתות ברחוב קויפמן.מה שהיה חסר זה פשוט להנעים להם את הסעודה בנגינה.אבל מה לעשות יום הכיפורים.בחייכם תעשו משהו ותפסיקו אם כל מיני רעיונות לא אטרקטיבים.

 2. עינת אמר/ה

  וקליש לא טורחת להגיב.
  עד שלא יקרה אסון היא תמשיך להעדיף חזירים על אנשים.

 3. דרור אמר/ה

  הפחד והרתיעה מחזירי העיר נובע מבורות וקיבעון מחשבתי.
  כל חזיר יעדיף לברוח ולא לתקוף, פשוט אל תטרידו ובעיקר אל תחסמו להם את נתיב הבריחה.
  ההחלטה, שתושבים רבים חיכו לה המון זמן, להפסיק את הרצח ההמוני של חיות חסרות ישע, היא החלטה אמיצה וחשובה מאוד. לידיעתכם, עיריית חיפה, ביחד עם מתנדבים, דואגת למצוא פיתרון לחיכוך שנוצר בין תושבים אנושיים לתושבים ממינים אחרים.

 4. יונה אמר/ה

  למה שלא יגדרו את כל אזורי הואדיות? ,הרי ואדיות יש גם בזיכרון יעקב ובכל אזורי הגליל ואף אחד לא מדווח על שוטטות של חזירים .,כי הוואדיות שם מגודרות

 5. יעקב קלצ'קין אמר/ה

  כתבה של צייד המתפרנס מצייד

 6. מיכל אמר/ה

  חזירי הבר אינם תוקפים בני אדם בישראל.מעולם חזיר לא הרג או פצע אדם קשה סתם.הן חיות מקסימות וחמודות שגזלנו להן את שטח המחמה שלהן….אסור לנו לפגוע בהן…..כמו כל ברואמ האל…חייהן קדושים.

 7. אחוזה אמר/ה

  החזירים המדרגות הבית שלי כל פעם מפתיעים מחדש, פחד אלוהים

 8. מרטינה בובר אמר/ה

  ועל כל סרטון שמביאים של “חזיר תוקף אדם” אפשר להביא עשרות סרטונים של “אנשים הורגים חזירים”.
  מה רציתם להראות בזה?
  חזירים מסוכנים כשמתגרים בהם, עזבו אותם בשקט והם יעזבו אתכם.

 9. מנחם אמר/ה

  גם אם יקרה אסון יעברו לסדר היום מהר

 10. רונן אמר/ה

  חברי לכל עיריה יש את הרשלנות שלה בתחום שלה אני גר בקרית ביאליק וגם לנו יש חזירים אנושיים שמקושרים לעירייה ומותר להם לזהם כפי יכולתם ואוי למי שיתלונן העיריה תדאג להעביר את שמו לחזירים אז אני אישית הייתי מוכן להחליף איתכם .

 11. מירי גולדשמידט אמר/ה

  החזירים הגיעו לחיפה לפני שנים כאשר התחילו להרוס את הואדי עם בניית ה”גרנד קניון”. לא עשו להם שבילי מילוט וגם במהלך השנים, עם כל הבניה והשינויים בואדיות – לא עושים להם שבילי מילוט והם למעשה – כ ל ו א י ם.
  בזמנו של ראש העיר הקודם לא “שמו” על הנושא הזה בצורת הבראת העניין.
  יבואו אלה ויגידו שהתנים מציקים להם, והצפורים מפריעות להם והנמיות מפחידות אותם.
  נו…. לדבר זה ממש אבל ממש קל. גם בקורת להעביר זה קל.
  אני אישית חושבת שבני אדם שהם חזירים יותר מפחידים ונוראים. מה עושים איתם?

 12. צחי אמר/ה

  תנו לחזירים לחיות.בני אדם הרבה יותר מסוכנים.כל הכבוד לקליש

 13. סטודנט אמר/ה

  אנשים חיים בסרט רע על החזירים…
  החזיר יעדיף להימנע מעימות ולסגת לאחזור מיוער…
  ישנם יותר תקיפות של כלבים וחתולים שלא לדבר על בני אדם שמתקיפים אדם או ילד אחר והרבה יותר מאשר חזירים אז אולי נדלל גם אותם !!..

 14. emmanuel אמר/ה

  לא ברור מה המטרה של הצגת הוידיואים על תקיפות חזירים, האם המגמה להפחיד את התושבים להבין שזו חיה שצריך להרוג אותה? היה אפשר (וכדאי) לוותר על הוידאו ובמקום לדבר על פתרונות יצירתיים לפתרון הבעיה למשל גדרות כמו שמישהו הציע בתגובות או נקיון העיר וקיבוע של הפחים

 15. לילך אמר/ה

  ומה עם התנאים שמטיילים ברחובות כרמל צרפתי ולא עושים דבר בעניין .

 16. לילך אמר/ה

  תנים

 17. דין דין אמר/ה

  חזיר הוא חזיר תתן לו להסתובב ברחוב מחר יגור לך בחצר ויכנס לך הביתה .אוכל הכל ומוכן לעשות הכל בשביל אוכל כולל לאכול את חברו ובן משפחתו.

 18. גילי אמר/ה

  אם היתה ראשת עיר חכמה היתה מוצאת פיתרון כי הבעייה היא ברמה עירונית ולא פרטית. בענין החזירים ראשי העיר החיפאים לדורותיהם הזניחו את הטיפול . למחשבה – האם בחיפה אוכפים את עשיית הצרכים של הכלבים ברחובות ??

 19. ש אמר/ה

  כל כך מסכימה אתך.
  לקיחת שטח המחייה שלהם היא הרס הטבע. צריך למצוא דרך להעביר אותם לשטחי מחייה בטוחים. זה קורה גם עם שועלים במקומות אחרים. בצע הכסף לוקח כל חלקה טובה בטבע ונוצר מצב שהחיות נשארות ללא שטח מחיה ראוי. הם אלה שבסכנה, לא האנשים.

 20. אלה נווה אמר/ה

  סוף סוף , חזרו החיים לעיר הזו, ויש מי שרוצים לקחת אותם? חיה חכמה יותר מכלב, ומי שמפחד ממנה, עסוק בפחד, יותר מלחוות את היופי של הטבע…

 21. emmanuel אמר/ה

  “האם בחיפה אוכפים את עשיית הצרכים של הכלבים ברחובות ??”

  לא אוכפים

  “אם היתה ראשת עיר חכמה”

  אפשר לבוא בביקורת מסוגים שונים כלפי עינת אבל לא על כך שהיא חכמה או לא, לקח הרבה זמן עד שסוף סוף חיפה קיבלה ראש עיר חכמה אך אני לא בטוח שרב התושבים יודעים להעריך את זה, חיפה התברכה בראשת עיר חכמה וגם רגישה

 22. פרנקל שלמה אמר/ה

  לא יודע מה רוצים מה חזירי בר ,ביום הכיפורים ,במסגרת הליכה בשעה 05.45 הצטלבה דרכי עם משפחת חזירי בר ,שני בוגרים ושלושה גורים,הם חזרו מקסטרא ,מופתעים שמרכז המסחרי סגור,האמא כנראה הבטיחה לגורים גלידה ,איפשר להם להמשיך בדרכם ,עברו כחמישה מטרים ממני,כל אחד המשיך לדרכו

 23. חיפאית אמר/ה

  מסכנים לקחו להם את איזור המחיה שהפך לגרנד קניון והכבישים החדשים,אין להם מה לאכול כמה רזים ממש צער בעלי חיים.
  חייבים לבנות נקודות מילוי מזון עבור כל החיות האלה,שהחברה להגנת הטבע תדאג לזה או קרן קיימת,מישהו..

 24. שילה אמר/ה

  צריך לטפל בזה בלי פאניקה ובלי הסתה מטופשת. מדובר בסהכ חיה פחדנית, והם הרבה פחות מסוכנים מהמכוניות שאנחנו נוסעים בהן. צריך להקפיד שלא יהיה אוכל זמין ברחובות אני היום ראיתי חבורת גורים מנשנשת שקיות אשפה בכרמליה. אם תושבי העיר יקפידו לא יהיה לחזירים מה לחפש ברחובות. ובאמת, די עם ההיסטריה. שאלה יהיו הצרות שלנו.

 25. דרור אמר/ה

  כתבה מגמתית ומיותרת. הנער שמגיב בגועל לחזירים הוא המגעיל בסיטואציה הזו. הסרטונים בסוף מסיתים ומסוכנים ובאים לעורר פחד מיותר מחיית בר שהיתה מעדיפה לא לראות אותנו אף פעם אבל לקחנו ממנה את הבית והאוכל.

הגיבו כאן לכתבה