לילה בהאי בחיפה • 200 שנה להולדת ‘הבאב’ והבהאים פותחים את הגנים לציבור בלילות • 16-17/10/19 • חינם

הבהאיים חיפה: צילום גלעד שטיין

מקדש הבאב והגנים הסובבים אותו ויהיו פתוחים לקהל מ- 17:00 ועד 21:00.  

לרגל ציון 200 שנה להולדתו של ‘הבאב’, הנביא המבשר של הדת הבהאית, מציין המרכז הבהאי העולמי את האירוע בשני “לילות בהאים” פתוחים, אשר יתקיימו ביום רביעי 16/10/19 וביום חמישי 17/10/19 בגנים הבהאים בחיפה. במהלך הלילות הפתוחים יוארו מקדש הבאב והגנים הסובבים אותו ויהיו פתוחים לקהל מ- 17:00 ועד 21:00.  

במהלך שני ה “לילות הבהאים” ניתן יהיה לעלות ולרדת את הטרסות בחציו התחתון של הגן, מהכניסה התחתונה בשד’ בן גוריון עד הכניסה המרכזית בשד’ הציונות ובחזרה. המקדש עם כיפת הזהב יהיה פתוח למבקרים. כמו כן, ניתן יהיה להיכנס ולצאת מהכניסה העליונה של הגן ברח’ יפה נוף.

מרכז המבקרים והתצוגה שנמצאת בו בשד’ הציונות (מתחת לגשר) יהיה פתוח לציבור ויוקרן בו סרט על הבהאים מידי שעה.

הגנים הבהאים (צילום: ירון כרמי)

בשנת 1909 הובאו שרידיו של הבאב לקבורה על הר הכרמל, מתחת למקדש עם כיפת הזהב הניצב במרכז הגנים הבהאים בחיפה.

המזכיר הכללי של הקהילה הבהאית העולמית וראש העיר חיפה סיכמו כי פתיחת הגנים במשך שני לילות, לציון 200 שנה להולדת ‘הבאב’, תתקיים בזמן פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה ויהיו חלק מפעילות הפסטיבל.

רקע על הבאב, מקדש הבאב והדת הבהאית:

ציון 200 שנה להולדתו של הבאב

ב- 29 באוקטובר 2019 תציין הקהילה הבהאית העולמית 200 שנה להולדת הבאב, הנביא המבשר של הדת הבהאית. 

הבאב, שנולד בשיראז (איראן) בשנת 1819, הכריז כי האנושות ניצבת בפני עידן חדש. משימתו – אשר נמשכה שש שנים בלבד בטרם הוצא להורג – הייתה לסלול את הדרך בפני בואו של מחנך שמימי מטעם האל אשר יביא עמו את עידן השלום והצדק שהובטח לאנושות על ידי כל דתות העולם. אותו מורה שמימי היה בהא-אללה (1817 – 1892). 

הגנים הבהאים בחיפה (צילום – ירון כרמי)

בקריאתו של הבאב לרפורמה רוחנית ומוסרית ושקידתו על שיפור מעמד הנשים וגורל העניים, הייתה טמונה התחדשות רוחנית מהפכנית. המסר שלו עורר התרגשות והפיח תקווה בקרב בני כל המעמדות, ובמהרה נהרו לפתחו אלפים אשר קיבלו השראה וקיוו להקדיש את חייהם לשיפור החברה. 

מאז הכרזתו של בהא-אללה, בשנת 1863, כי הוא האחד המובטח אודותיו בישר הבאב, התפתחה התנועה הבאבית והפכה לקהילה הבהאית העולמית. 

בלמעלה מ- 100,000 מקומות בכל ארצות העולם, מיליוני בהאים יחברו לבני משפחותיהם, ידידיהם ושכניהם, על מנת לחגוג את הולדתו של נושא הבשורה שנועדה לשנות את חיי האנושות, בדיוק לפני מאתיים שנה.    

בישראל, מציין המרכז הבהאי העולמי את האירוע המבורך בשני “לילות בהאים” פתוחים, אשר יתקיימו ביום רביעי, ה- 16 באוקטובר 2019, וביום חמישי, ה- 17 באוקטובר 2019, בגנים הבהאים בחיפה. במהלך הלילות הפתוחים יוארו מקדש הבאב והגנים הסובבים אותו ויהיו פתוחים לקהל מ- 17:00 ועד 21:00.

הבאב – “השער”

הבאב נולד כסעיד עלי-מוחמד בשיראז (אירן) בשנת 1819. כילד, הוא הפגין עומק רוחני וחכמה מעבר לשנותיו. בהיותו בן 24 בלבד, הכריז הבאב על עצמו כעל שליח האל. 

לאחר ששמונה עשר תלמידים, ביניהם אישה אחת, מצאו את דרכם הייחודית אליו וקיבלו את בשורתו, שלח אותם הבאב להפיץ את תורתו. עד מהרה, מאות אלפי מאמינים, מכל תחומי החיים, כולל מנהיגי דת ידועים, נמשכו אל תורתו. ההנהגה הדתית, שחשה מאוימת מהצלחתו של הבאב, הכריזה עליו ככופר והציתה גל של רדיפות, במהלכן עונו ונרצחו אלפים ממאמיניו.

הבאב עצמו נכלא בבידוד במצודה במשך שלוש שנים, לפני שהוצא להורג בכיכר העיר בטבריז, אירן, ב- 9 ביולי 1850, מול קהל של כעשרת אלפים צופים, באירוע שדווח בתקשורת המערבית. גופתו של הבאב הושלכה אל מחוץ לחומות העיר ואובטחה על ידי חיילים שמנעו ממנו קבורה הולמת. אף על פי כן, הצליחו מאמיניו לאסוף את שרידיו ולהסתירם על-ידי העברתם ממקום למקום במשך חמישים שנה. בסופו של דבר, הובאו השרידים לקבורה בארץ הקודש, במבנה אבן פשוט על הר הכרמל. בשלב מאוחר יותר, נוסף למבנה הקבר מבנה-על מונומנטלי בעל כיפת זהב.

הבהאיים חיפה: צילום גלעד שטיין

כיום, בעודו טמון במקדש מרהיב בעל כיפת זהב, מוקף בגנים מדורגים יפהפיים, על מזרקותיהם וצמחייתם, זוכה הבאב למנוחת עדן – סמל לניצחון החזון עליו בישר על פני ההתנגדות העזה ביותר. ברחבי העולם, מיליונים מכירים בבאב כמבשר וכאחד משני מייסדיה של הדת הבהאית.

מקדש הבאב בחיפה

בקיץ של 1891, לאחר גלות בת 40 שנה ממולדתו פרס, עמד בהא-אללה בסמוך למעגל ברושים על המדרון הצפוני החשוף של הר הכרמל והראה לבנו, עבדול בהא, את המקום הראוי לבניית מאוזוליאום עבור שרידי הבאב. עבדול בהא החל במשימה המפרכת של רכישת הקרקע ובניית מאוזוליאום צנוע בן שישה חדרים. הוא חזה כי בעתיד “ייבנה מקדש מרשים ביותר, שיוצג במלוא יופיו והדרו. טרסות תבנינה מבסיס ההר ועד פסגתו. תשע טרסות מהבסיס עד המקדש ותשע טרסות מהמקדש עד הפסגה. גנים מלאי פרחים בשלל צבעים יישתלו בכל אותן הטרסות“. 

ב- 21 במרץ 1909, שרידי הבאב אשר הועברו בחשאי מאירן לארץ הקודש, הובאו למנוחות. זמן קצר לאחר מותו של עבדול בהא בשנת 1921, פיקח נכדו, שוגי אפנדי, על הוספת שלושה חדרים למבנה המקורי והפיכתו למרובע סימטרי בעל תשעה חדרים. בשנות ה- 40 המוקדמות, וויליאם סת’רלנד מקסוול, ארכיטקט קנדי נודע, עיצב מבנה-על עבור המקדש ובנייתו הושלמה באוקטובר 1953. בשנת 1990, החלה בנייתן של 19 הטרסות ואחת-עשרה שנים לאחר מכן, נפתחו הגנים המדורגים לקהל הרחב.

הבהאיים חיפה: צילום גלעד שטיין

בשנים שלאחר פתיחת הגנים המדורגים, למעלה מעשרה מיליון אנשים ביקרו בהם. בשנת 2008, מקדש הבאב, ומקדשו של בהא-אללה הסמוך לעכו, נוספו לרשימת אתרי מורשת עולמית של אונסק”ו, מתוך הכרה ב”ערכם האוניברסלי הייחודי” למורשת האנושות. 

בלילות החשוכים של מאסרו, נשללה מן הבאב אפשרות לקשר עם מאמיניו המסורים, ואפילו מנורה נמנעה ממנו. לעומת זאת כיום, מוצף מקדש הבאב באור מדי לילה בלילה, ומהווה נקודת משיכה ייחודית על הר הכרמל בארץ הקודש. מיקומו של המבנה והשילוב ההרמוני בין סגנונות אדריכלות מזרחיים ומערביים הפכו אותו לנקודת ציון מוכרת ואהובה ברצועת החוף הים-תיכונית.

הבהאיים חיפה: צילום גלעד שטיין

יופיים של הגנים והדרם מסמלים את השינוי העתיד להתרחש בלבבות אנשי העולם ובסביבתו הפיזית של כדור הארץ. הבאב ועשרות אלפי מאמיניו מסרו את נפשותיהם להגשמת חזון זה. 

חזון אוניברסלי אחד

מטרתה של הדת הבהאית היא לאחד את כל בני האדם סביב חזון אוניברסלי אחד. מהות תורתה נוגעת בנושאים כגון אחדות האנושות, שחרור מדעות קדומות, האצילות המובנית בבני ובנות האדם, ההתגלות ההדרגתית של האמת הדתית, התפתחות איכויות רוחניות, הרמוניה בין דת למדע, שוויון בין המינים, חשיבותה של השכלה אוניברסלית ועצמאות חקר האמת. 

כמעט לכל עם יש מסורת המבטיחה עתיד של שלום והרמוניה עלי אדמות ושגשוג האנושות. הבהאים מיישמים את תורתם של הבאב ושל בהא-אללה, במאמץ לבנות עולם חדש זה.

הגיבו כאן לכתבה