החלו העבודות להקמת טיילת חוף הכרמל

עיריית חיפה: "השלמת הפאזל" מטיילת דדו לטיילת שיקמונה

תמונה4.jpg
8-11.jpg


טיילת חוף הכרמל , נמצאת בין פארק הכט וטיילת גן לאומי שיקמונה בצפון לבין חוף טיילת דדו שבדרום. טיילת זו מהווה המשך טבעי (ו…סתימת "חור") והיא הקטע האחרון הנדרש להשלמת רצף הטיילות אשר תיצור המשכיות לרצועת החוף החיפאית ובה פעילויות שונות כגון: הליכה, שבילי אופניים, דייג, שייט, גלישה ועוד.

אורך הטיילת כ – 350 מטר ורוחבה כ – 40 מטר . לאורכה קטע חוף ייחודי ובו תופעות גיאומורפולוגיות עשירות בצמחיה ובבעלי חיים אשר התהוו בעקבות תופעה של "חדירת" ראש הכרמל לים. מגע הים עם סלע הגיר הקשה יצר טבלאות גידוד (סלעים שטוחים). החוף שלאורך הטיילת אינו מוכרז ואינו מותר לרחצה.

בטיילת חוף הכרמל שביצועה החל, תוכננה ע"י משרד "מילר-בלום" וביצועה ע"י חברת יפה – נוף בעלות של 5 מיליון ₪ תרומת חברת החשמל.
תכנון הטיילת יכלול אלמנט נופי ייחודי שאין כדוגמתו . לאורך רוב אורכה של הטיילת (כ – 300 מטר) ייבנו מדרגות פנורמיות אשר ייצרו הפרדה בין הטיילת לנוף כאשר היושבים יראו בנוף הים כתיאטרון בו נצפית פעילות הגולשים והדייגים.
בנוסף לכך , יותקנו בטיילת ריהוט גן מעוצב וייחודי, תאורת מודרנית של נורות לד , גינון והמשך שביל האופניים.
מאז הקמת נמל חיפה בשנת 1934, נחסמה העיר חיפה בפני חופי הים שלה, גם מסילת הברזל אותה סללו הבריטים תוך העדפה מובהקת של הצרכים הלוגיסטיים על טובת הציבור, לא היטיבה עם תושבי העיר.

גישה דומה הפגינה גם מדינת ישראל בשנותיה הראשונות כאשר נתנה עדיפות לגופי ביטחון ותשתית, במיוחד לצבא אשר הקים את בסיס ההדרכה של חיל הים בליבה של שכונת בת-גלים. בהמשך נבנו סדנאות רכב ובסיסי חימוש צבאיים בצמוד לחופי הים הדרומיים ליד..בתי הקברות של הצבא הבריטי…..[קרוב לודאי שחיפה היא העיר היחידה בעולם בה בתי קברות נמצאים בסמוך לחופי הים…].

עיריית חיפה שוקדת על תוכנית ליצירת רצף טיילות פתוחות לאורך החופים, ממערב הנמל ועד לגבולה הדרומי של חיפה, בהשראת תוכניתו של מהנדס העיר ראדינג , משנת 1944…! רצף הטיילות מתוכנן במקטעים.
במקטע הצמוד לנמל , ירוכזו ב"חוף השקט" כל פעילויות מועדוני השיט שיעברו ממפרץ חיפה, וטיילת מקיפה תמשיך מהחוף השקט ועד לבסיס ההדרכה של חיל הים. לאחרונה הושלם הכביש ושביל ההליכה. המקטע הבא תהייה טיילת הבה"ד אשר תיכנונה הושלם והיא תמשיך עד לטיילת בת – גלים , כאשר בדרך היא "וברת" את החומה ההיסטורית בין הטיילת לבסיס ההדרכה של חיל הים.
מחוף הגולשים תמשיך הטיילת לאורך חוף התכלת לאורך רחוב יוברט המפרי עד למכון לחקר ימים ואגמים ותל שקמונה ההיסטורי, שיעוצב כפארק עתיקות ממנו תמשיך הטיילת במקביל לקו המים עד "פארק חוף שקמונה" אשר הושלמה ועשרות אלפי הצועדים במשך כל ימי השבוע – "מצביעים ברגליים" . משם עד לטיילת חוף הכרמל.
ראש העיר חיפה יונה יהב אמר כי השלמת כל מקטעי הטיילת יהיה ארוע מכונן בהיסטוריה של העיר "שחוברה לה יחדיו" אל חופי הים שלה, ויהווה אבן פינה במימוש החזון להפיכתה של חיפה למרכז תיירות ייחודי.

9-11.jpg
10-11.jpg

לא ניתן להגיב