“ניצולי שואה רבים לא מודעים לזכויות שמגיעות להם כחוק”

כך אומרת מנכ”לית ומקימת עמותת “אביב לניצולי שואה” עו”ד אביבה סילברמן, בשיחה לאתר חי פה.

כיום חיים בישראל כ- 193,000 ניצולי שואה, כ- 123,000 מהם טופלו ומטופלים על-ידי הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל. 86% מהפונים לסיוע כספי מהקרן חיים מהכנסה של פחות מ- 5,000 שקל מהם 66% חיים מהכנסה של פחות מ- 3,000 שקל וכשני שליש מהניצולים הן נשים. 46% מניצולי השואה המטופלים על-ידי הקרן מתגוררים באזור המרכז, 31% באזור חיפה הצפון, ו- 18% בדרום הארץ.

לדברי סילברמן, רבים מניצולי השואה לא מודעים לזכויות ולהטבות שמגיעות להם כחוק, ושיכולות להוות את ההבדל בין חיים בעוני לחיים בכבוד ורווחה. כך לדוגמא ניתן להגיש בקשה למענק (עד 27.2) של עד 15,000 ממשלת הונגריה, החזר על תרופות, ציוד רפואי, מכשירי חשמל ואפילו שיפוץ האמבטיה, אבל מאחר ומדובר בציבור של קשישים המידע לא מגיע אליהם וישנם עוד אלפים שיכולים לבקש וטרם עשו זאת. כאן נכנס תפקידה של העמותה, היא מסייעת להנגיש את המידע וללוות את הניצולים ובני משפחתם בדרך למיצוי זכויותיהם, שלעיתים רבות מפוזרות בין המון גופים וגם מתעדכנות מעת לעת, כל זאת ללא שנלקח שקל מכיסם של הניצולים.

המטרה שלנו היא להגיע לבנים ולנכדים, עובדים סוציאליים ולכל מי שנמצא בקשר עם הניצולים ויכול להעביר להם את המידע ולדאוג שיפנו לעמותה ולקבל סיוע בהשגת מה שבסופו של דבר מגיע להם. לניצולים שנותרו יש עוד כמה שנים לחיות אתנו, זו החובה המוסרית שלנו לוודא שיעבירו את השנים הללו בכבוד – לאחר שסבלו כל כך הרבה בחייהם, מסכמת סילברמן.

העמותה הקימה שתי נקודות בחיפה אליהן יכולים להגיע הניצולים או קרוביהם ולקבל פיזית את כל המידע על הזכויות שלהם, ולקבל סיוע במילוי טפסים והגשת בקשות וכל מה שדרוש. נקודה באגודת שילה “אגודה לפתוח שרותים לזקן” ברחוב הגפן 26 ניתן לפנות בימי שלישי וליצור קשר במספר 04-8107712 ונקודה “בעמך” המרכז הישראלי לתמיכה נפשית וחברתית בניצולי השואה והדור השני, בשדרות הנשיא 95 מס’ טלפון 048375649 כמו כן ניתן לפנות למשרדי העמותה בטלפון שמספרו 0722424404
לפרטים נוספים ניתן לכנס לאתר העמותה בכתובת http://WWW.AVIVSHOA.CO.IL

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.