פסל המשוטים בחיפה: ושבו המשוטים לסירתם…!

כיכר דנמרק (צילום:עיריית חיפה)

ושבו המשוטים לסירתם…!
בחודש יוני שנה שעברה (2013) הוצב פסלו של האמן דן רייזנר “המיית הימים ” בכיכר דנמרק בחוף הכרמל בחיפה בסמוך למסוף תחנת הרכבת ולאמפיתיאטרון שבחוף דדו.
לפסל המרשים המוצב כסירה בגובה של 7 מטרים , 7 זוגות משוטים כנגד הצלת 7 אלפי יהודי דנמרק. הפסל הוצב כהוקרה לעם הדני על המבצע ההרואי להצלת יהודי דנמרק במלחמת העולם השנייה על ידי הובלתם במאות כל שיט קטנים מדנמרק שנכבשה ע”י הצבא הגרמני והנאצים לחופי המבטחים של שבדיה הנייטרלית.
רהע חיפה יונה יהב אמר בשעתו [יוני 2013] בטקס כי :”ההחלטה לקרוא כיכר ע”ש דנמרק נועדה להביע הוקרה לעם הדני כולו על הצלת יהודי דנמרק בתקופת השואה. בכיכר דנמרק אותה חנכנו אנו מעלים על נס את ניצחון המוסר על הרשע, את ניצחון אומץ הלב על הפחד והאדישות ואת ניצחון החמלה על פני הרוע והאכזריות”.
חלפו חודשי הקיץ וכאשר החלו רוחות החורף לנשב הסתבר כי חיבורי המשוטים לגוף והחיזוקים לא עמדו בעוצמת הרוחות והחלו להתרופף עד כדי נפילת אחד מהם. כדי למנוע אסון אפשרי של פגיעת משוט “מעופף” בעוברים ושבים דרשה עיריית חיפה את הסרת כל המשוטים ומסירתם לבחינה מחודשת ובנוסף יצירת מחברים שיעמדו ברוחות החזקות המנשבות בחוף הים.
השבוע, לאחר קבלת אישור קונסטרוקטורים מומחים הורכבו המשוטים, בעלי מחברים חדשים וחזקים יותר, על פי הנחיות המהנדסים שהיו בשטח בשעת ההרכבה. כל עלויות הפרוק, השיפוץ וההרכבה מחדש היו במסגרת אחריות החברה שייצרה את הפסל.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.