אנדרטת הלוחם היהודי בנאצים • לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה • יעל ניצן

אנדרטת הלוחם היהודי בנאצים נמצאת
ברחוב אינטרנציונל 24, רמות רמז, חיפה.
היא הוקמה על ידי ארגון חיילים ופרטיזנים – נכי המלחמה בנאצים. את האנדרטה תכנן האמן גרשון קניספל בין השנים 1984 עד 1991,

עם מהנדס הקונסטרוקציה נתנאל סנג’ גולדברג.

אנדרטת הלוחם היהודי (צילום: יעל ניצן)
אנדרטת הלוחם היהודי (צילום: יעל ניצן)

האנדרטה מתארת מגן דויד צהוב, בגובה 7 מטר, הנראה כיתד גדולה הננעצת בצלב קרס ומרסקת אותו לארבעה חלקים. בכל מקטע כזה יש תיאורים של סוגים שונים של לחימת יהודים משנת 1933 עד 1945. על קצות המגן דוד יש תיאורים של מורדי גטו ורשה ופרטיזנים. כאן גם מצוינים שמות מחנות הריכוז וההשמדה, ומצוינים סטלינגרד ונורמנדי וחקוקה שנת 1945, שנה בו הוכרעה המלחמה בניצחון בנות הברית. האנדרטה מציגה לחימת יהודים במובן הרחב של המילה, גם כאלו שלחמו באופן אקטיבי עד עצם ההכרעה בצבאות וגם פרטיזנים. האנדרטה מאד בוטה ולא חוסכת מראות קשים מן הצופים, היא משקפת את סבלות הנשים הלוחמות, יש את סמל הרייך השלישי ולידו הכתובת: “לשכת הרייך לתרבות” מתחת לסמל כתוב: “הכתבים המזיקים ולא רצויים”. מימין לכתובת מוצגים שאריות הספרים שהושמדו ונשרפו.

אנדרטת הלוחם היהודי (צילום: יעל ניצן)
אנדרטת הלוחם היהודי (צילום: יעל ניצן)

ישנם פסלי יהודים שנרצחו במחנות הריכוז ובמחנות ובמחנות ההשמדה. עצמותיהם וחלקי גופם מושלכים. מוזכרים מחנות כמו אושוויץ, בוכנוואלד, ברגן-בלזן, מאיידנק, טרבלינקה ועוד. בצד ימין של התמונה חלקי גופות של יהודים שנרצחו במחנות. ישנם סוגי נשק ומצוטטים שני שירים. גם כתובת של – ינואר 1945, בה הכריע הצבא האדום את הצבא הגרמני בקרב סטלינגרד לפני 75 שנה.

יעל ניצן – אוצרת אמנות
yaelnitzan@bezeqint.net
052-3470222

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. דר'שמפנייר אברהם אמר/ה

  יש הרבה טעויות בכתבה. היא הוקמה כרעיון אישי של אבי המנוח, ד’ר יעקב שמפנייר,יו”ר ארגון נכי המלחמה הנאצים. הסיבה היתה שבמשך שנים כשהיה מופיע בפני תלמידי בתי הספר, נשאל מדוע היהודים הלכו כצאן לטבח. האנדרטה הוקמה בכוונה בגן ילדים ( הגן על שם מוצקין) כדי ליצור קשר. גם הרעיון להנציח את סבלות הנשים , אין לו בסיס. הדמות היא איזכור למושג שנקרא זונת המלחמה. צלב הקרב שוכב על תפריט של טלאי צהוב ועל צלב הקרס מופיע בנוסף למצוטט גם ליל הבדולח,שלא הוזכר. בתכנית המקורית היה צריך להיות גם חדר הנצחה תת קרקעי אבל העיריה סרבה להתחייב להציב שם שומר ולכן הוא לא נבנה. עוד פרט חשוב: האנדרטה נבנתה על ידי הקבלן ברוך זיו ובנו המהנדס יואב זיו ,שהשקיעו ימים ולילות כדי שהאנדרטה תקום במועד – חמישים שנה לנצחון על גרמניה. בחנוכת האנדרטה השתתפו נציגי כל בעלות הברית ובינהם גם הגנרל פטרנקו שנכנס בראש הכוחות הסובייטים ושחרר את אושוויץ

 2. רוני אמר/ה

  היי
  אני כותבת עבודה על האנדרטה ומחפשת חומר על הרקע להקמתה, נראה שאתה מקושר ויודע
  תוכל להפנות אותי למקום מתאים ? או לכתוב לי ?

 3. שולמית יששכר אמר/ה

  גם אני מחפשת חומר נוסף על האנדרטה ועל ההקמה. על האומן גרשון קניספל.
  אדמח לקבל בהקדם

הגיבו כאן לכתבה