הפסלים הסביבתיים החשובים עוברים מתפן לחיפה • גן פסלים פתוח במוזיאון הכט | צפו

גן פסלים פתוח של פסלים סביבתיים ישראליים חשובים יוקם ע”י מוזיאון הכט של אוניברסיטת חיפה

מוזיאון הכט של אוניברסיטת חיפה יקים גן פסלים פתוח, שיכלול 30 פסלים איקוניים של בכירי הפסלים הישראלים. הפסלים הגיעו לאוניברסיטה בשבוע שעבר מגן הפסלים של תפן, שנסגר לאחרונה, והם כוללים כמה מהפסלים הסביבתיים הישראליים החשובים ביותר, כגון ‘הבדלה’ של מיכה אולמן, ‘לידה’ של מנשה קדישמן, ‘מברטה עד רוזה’ של יגאל תומרקין ו’אריה’ של עמוס קינן. 

מבצע העתקת הפסלים מתפן לאוניברסיטת חיפה, במבצע מורכב | צפו


גן הפסלים החדש של מוזיאון הכט, שימוקם ברחבת הדשא הצמודה למוזיאון ואל מול הנוף המרהיב של מפרץ חיפה וצפון ישראל, יוקם בעוד כשנתיים. השבוע כאמור, הועברו הפסלים במבצע הנדסי מורכב מביתם הקודם שבתפן ואל ביתם החדש שבאוניברסיטת חיפה.

הפסלים מתפן עוברים לחיפה (צילום: יניב קופל)

ד”ר ערן אריה, אוצר ומנהל מוזיאון הכט:

האוצרות של הגן החדש תבקש לשמר את החלום האוטופי של התעשיין סטף ורטהיימר והמשורר והסופר עמוס קינן, שייסדו את גן הפסלים בתפן ב-1983. השאיפה שהנחתה את המייסדים, לשלב בין חומר לרוח, בין אמנות יפה לתעשייה כבדה ובין שורשים כנעניים לחדשנות מודרניסטית, תקבל משנה תוקף תודות לחיבור נוסף למחקר אוניברסיטאי פורץ דרך ולעשייה מוזיאלית, אשר אוצרת, משמרת ומנציחה את התרבות החומרית של ארץ ישראל.
הפסלים מתפן עוברים לחיפה (צילום: ערן אריה)
הפסלים מתפן עוברים לחיפה (צילום: ערן אריה)

הגן החדש יתייחד בהצגתו של פיסול ישראלי קנוני. הפְסלים שנבחרו מייצגים תפיסות וזרמים אמנותיים שונים – יצירות ‘כנעניות’, המתכתבות עם ממצאים ארכיאולוגיים קדומים, אוונגארד מימי ראשית המדינה של תנועת ‘אופקים חדשים’ (קבוצת אמנים שפעלה בארץ בימי ראשית המדינה וחתרה לאמנות אוניברסלית ומודרניסטית), ריאליזם כאמירה חברתית נוקבת, לצד עבודות מופשטות. מבקרים בגן יוכלו לחזות בהתפתחות הפיסול הישראלי מימי הקמת המדינה ועד שנות האלפיים.

הפסלים מתפן עוברים לחיפה (צילום: יניב קופל)
הפסלים מתפן עוברים לחיפה (צילום: יניב קופל)

החיבור בין גן הפסלים למוזיאון הכט ייצור חווית בילוי חדשה וייחודית עבור מבקרים קבועים ומזדמנים באזור הצפון. הביקור במוזיאון הכט, שפתוח למבקרים בחינם בכל ימות השבוע, יעזור להרחיב את גבולות התוכן של הגן ויעניק פרספקטיבה מעניינת על מקורות ההשראה של הפיסול הישראלי מן המחצית השנייה של המאה ה-20 ועד ימינו. המוזיאון, שהוקם בשנת 1984 ביוזמתו של מייסד ‘ממגורות דגון’, ד״ר ראובן הכט ז״ל, מוקדש לארכיאולוגיה של ארץ ישראל ולאמנות אירופאית של המאות ה-19 וה-20.

הפסלים מתפן עוברים לחיפה (צילום: ערן אריה)
הפסלים מתפן עוברים לחיפה (צילום: ערן אריה)

אגף הארכיאולוגיה של המוזיאון מספר את סיפורה של ארץ ישראל במשך כ-2,500 שנים (מתקופת הברונזה ועד לתקופה הביזנטית),  וגולת הכותרת המוצגת בו היא ספינה בת 2,400 שנה, שהתגלתה במעגן מיכאל על מטענה, ונמנית בין הממצאים הארכיאולוגיים המרתקים והייחודיים מסוגה בעולם. אגף האמנות של המוזיאון מציג יצירות מופת של אמנים, כגון מונה, פיסארו, ואן גוך, מודילאיני, סוטין ורבים אחרים. 

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה אמר/ה

  כדאי לבקר במוזיאון הכט באוניברסיטת חיפה. מדהים. שבוע טוב.

 2. אייל אמר/ה

  לא נראה שזה בגן פסלים אלא סתם מפוזר בדשא.
  עלולה להיות בעיה של ונדליזם.
  מי מפקח על גן הפסלים?

 3. נילי אמר/ה

  אני כל כך שמחה על הבשורה הטובה.

 4. רונית פיקן שלם אמר/ה

  נפלא

 5. רחל פרומן קומלוש אמר/ה

  כל הכבוד.נהדר

 6. רמי אמר/ה

  משהו טוב לעירנו, אולי סימן לבאות…

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור תרבות ואירועים בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו