קמפיין חדש של מכללת ‘תילתן’ – לאלו”ט

פטור מתור – עושים מקום לאנשים מיוחדים
קמפיין של מכללת תילתן למען אלו”ט להסברת תקנות הנגישות החדשות

תקנות נגישות חדשות יגנו על אנשים עם “לקות בלתי נראית” (שאינה פיזיות) בהן אוטיזם, פיגור ונכות נפש. לרגל כניסת תקנות הנגישות החדשות לתוקף ביקשה עמותת אלו”ט את שיתוף הפעולה של סטודנטים לעיצוב מתילתן – המכללה לעיצוב ולתקשורת חזותית חיפה, במטרה לצאת בקמפיין הסברה שיעודד וייצור אהדה ציבורית כלפי תקנות הנגישות שמטרתן לשפר את חייהם של בעלי לקויות בלתי נראות.

בימים אלה נכנסו לתוקפן תקנות נגישות חדשות, שבאות לשפר את חייהם של בעלי לקויות “בלתי נראות”. התקנות מעניקות לאותם בעלי לקויות פטור מהמתנה בתור במטרה להקל עליהם את הסיטואציה שקשה להם ולמלוויהם יותר מכפי שניתן לתאר. במסגרת זו מנפיק הביטוח הלאומי תעודת נכה, עם תוספת, שמציינת כי נושא התעודה זכאי לפטור מתור.
לפנייתה של אלו”ט – האגודה הלאומית לילדים אוטיסטים התגייסו הסטודנטים של “תילתן- המכללה לעיצוב ולתקשורת חזותית” והתנדבו לקדם את התקנות החדשות באמצעות עיצוב לוגו מיוחד לסלוגן “עושים מקום לאנשים מיוחדים”, וסדרת כרזות הממחישות את החוק ומשמעותו לציבור הרחב.
לדברי ארז ישכרוב מנכ”ל תילתן “המכללה מעודדות ורותמת את הסטודנטים למען הקהילה בעיצוב קמפיינים עבור פרויקטים למען ארגונים ועמותות שונות ביניהם עמותת אלו”ט, וראייטי, האגודה למלחמה בסרטן ועוד. חשוב היה לנו לקחת חלק בפרויקט כה מרגש מאחר ואנו כמוסד לימודים דואגים לשילוב סטודנטים אוטיסטים וכן בעלי לקויות בספקטרום רחב, מזה שנים.”
הלוגו, בעיצובה של הסטודנטית טובית שינדלר, שהיתה בעברה אחות בקופת חולים, נבחר להוביל את קמפיין ההסברה: שלושה עיגולים כחולים הממוקמים בקו ישר ובמרכזו לב אחד כתום ממחיש את הרגישות והסבלנות לאחר, שאמנם נראה כמו כולנו אך צרכיו המיוחדים דורשים הכלה והבנה מצד הסביבה. צבעי הלוגו נבחרו בקפידה: הלב נצבע בכתום- צבע המסמל נתינה והבנה, והעיגולים נצבעו בגווני הכחול הממלכתיים הרומזים לחוק החדש. סדרת הכרזות מדגימות מי זכאי לפטור, חלקן פונות אל נבכי רגשותינו ואחרות מסבות את תשומת ליבנו אל השונה. בין הכרזות שנבחרו מציגה כרזה תמונה של זוג תאומות זהות ולצידן הכיתוב המרמז: “..ואם היינו מספרים לכם שהן בכל זאת לא דומות, כרזה אחרת עוצבה עם פנייה לכולנו עם המלל ‘יש לכם זכות! לתת קדימות לאנשים שאינם מסוגלים לעמוד בתור”.

אגב עבור הסטודנטים של תילתן, אין פרויקט זה דבר חריג שכן כל סטודנט מחויב בסמסטר למען הקהילה כחלק מתנאי הסף לקבלת התעודה בתום שלוש השנים. קורס החובה שנקרא ‘גרפי-מעשי’ מייצר יחסי גומלין בהם שני הצדדים יוצאים נשכרים. הסטודנטים צוברים ניסיון מול לקוחות אמיתיים והעמותות שהינן לרוב דלות תקציב מקבלות שירות עיצוב, קופירייטינג ומיתוג יצירתי ורענן ללא עלות. אני שמח להודות ששיתופי פעולה רבים מתמשכים מעבר לסמסטר וחלק מהסטודנטים ממשיכים אף להתנדב בקרב אותן עמותות.

תילתן-_המכללה_לעיצוב_ולתקשורת_חזותית_בחיפה_עיצבו_את_קמפיין_הנגישות_לעמותת_אלוט_(2).jpgתילתן-_המכללה_לעיצוב_ולתקשורת_חזותית_בחיפה_עיצבו_את_קמפיין_הנגישות_לעמותת_אלוט_(3).jpgתילתן-_המכללה_לעיצוב_ולתקשורת_חזותית_בחיפה_עיצבו_את_קמפיין_הנגישות_לעמותת_אלוט_(11).jpg

תילתן-_המכללה_לעיצוב_ולתקשורת_חזותית._הלוגו_הנבחר_שנוצר_על_ידי_טובית_שינדלר._עבור_עמותת_אלוט.jpg

הגיבו כאן לכתבה