מחזקים יכולות ונהנים מכל רגע | מועדון הסיוף למען ילדים עם צרכים מיוחדים

משפרים מיומנויות ונהנים (צילום: באדיבות מועדון הסיוף העירוני חיפה)

מועדון הסיוף של חיפה, לא רק מטפח סייפים הישגיים ומייצג בכבוד את ישראל ואת העיר בתחרויות בארץ ובעולם, אלא גם פועל כבר מספר שנים, למען ילדים על הרצף האוטיסטי 

במועדון מספר קבוצות ייעודיות לילדים בעלי צרכים מיוחדים, הפועלות בצורה ייחודית ובליווי צמוד של צוות מאמנים שהוכשר לכך, ולמרפאה בעיסוק. חלק מהמשתתפים אף משולבים באופן מלא גם בקבוצות הסיוף הרגילות וזוכים לתמיכה ושילוב מצד כל הסייפים במועדון.

גם קבוצות משולבות (צילום: באדיבות מועדון הסיוף חיפה)
גם קבוצות משולבות (צילום: באדיבות מועדון הסיוף חיפה)

איך הכל התחיל…

זיו שי, יו"ר מועדון הסיוף והורה לילד עם צרכים מיוחדים בעצמו, מספר שהרעיון לפעילות עלה מתוך רצון של הנהלת המועדון לתמוך ולקדם פעילות משמעותית וערכית לטובת הקהילה, תוך התמקדות בפעילות עם ולמען ילדים בעלי צרכים מיוחדים.

"בקרב הנהלת המועדון, המורכבת כולה מסייפי עבר שבחרו להתנדב למען המועדון, ישנם מספר הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים או כאלה שעולם החינוך קרוב לליבם ולכן כאשר שקלנו פעילויות ערכיות שונות, היה לנו ברור שפעילות עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים על הרצף האוטיסטי תהיה משמעותית מאוד", אומר זיו.

"לפי הניסיון שלנו, לילדים 'על הרצף' אין הרבה הזדמנויות לפעילות פנאי ובוודאי שלא לפעילות ספורטיבית, מאחר שבדרך כלל, כאשר הילדים מסיימים את בית הספר הם הולכים לטיפולים פרא-רפואיים, ובשאר הזמן נשארים סגורים בבית, מה שעלול להגביר ולהחריף את הבעיות הרפואיות שלהם. בתור ספורטאים ותיקים, הבנו שאנחנו יכולים לעשות שינוי משמעותי בחיי הילדים הללו, הן בפעילות גופנית והן בשילוב שלהם, הלכה למעשה, במועדון הסיוף שלנו".

התקדמות משמעותית של משתתפי התכנית

לפני כשלוש שנים יצרו חברי ההנהלה קשר עם מירב דרור, רכזת החינוך המיוחד בבית ספר ליאו-בק, ויחד איתה יזמו פעילות עם ילדים הלומדים בכיתת י' תקשורתית, בה לומדים תלמידים על הספקטרום האוטיסטי. מועדון הסיוף העירוני רכש ציוד מיוחד לטובת התלמידים הלוקחים חלק בפעילות הייחודית הזו והחל לפעול בבית הספר. את הפעילות מובילה המאמנת אולגה ברודסקי, יחד עם צוות בית הספר ובליווי מרפאה בעיסוק. לאחר כשנה של פעילות אף התרחבה הפעילות לקבוצה נוספת וניתן לראות התקדמות משמעותית של משתתפי התכנית.

מתרגשים מהסיף (צילום: באדיבות מועדון הסיוף העירוני חיפה)

קבוצה חדשה לכיתות הצעירות

לפני שנה, בעקבות הצלחת התכנית, החליטו בהנהלת המועדון להרחיב אותה גם למועדון הסיוף העירוני ופתחו קבוצה חדשה לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים הנמצאים על הרצף האוטיסטי הלומדים בכיתות א'-ב'.

הסיוף נותן מענה למגוון רחב של צרכים

יוני מנור, חבר הנהלת המועדון, גם הוא הורה לילד עם צרכים מיוחדים, מספר:
"ידוע לכל שפעילות גופנית חשובה ביותר לכל אחד אבל בעיקר לילדים בעלי צרכים מיוחדים. סיוף הוא ענף ספורט ייחודי אשר נותן מענה מצוין למגוון צרכים רחב של ילדים בעלי צרכים מיוחדים. מעבר לפעילות הספורטיבית, הפעילות משלבת גמישות, שיווי משקל, קואורדינציה, מוטוריקה עדינה, התמודדות עם גירוי חושי, תכנון פעולות ועוד. 

אמנם הסיוף הוא ספורט אישי (אינדיבידואלי) אבל קרב הסיוף הוא זוגי ולעיתים אף קבוצתי, מה שמוסיף פן חברתי ופעילות קבוצתית באימונים. מעבר לתרומת הסיוף למשתתפים בו הוא גם משתלב בדרכים שונות עם עולמות הפנטזיה החביבים על חלק מהילדים ולא פעם אני שומע אותם מדברים על סיוף במבוכים ודרקונים, שודדי הקריביים וזה נותן להם מוטיבציה להמשיך ולהתאמץ גם כאשר קשה להם."

הסייף מרגש את הילדים

מירב גבירצמן, מרפאה בעיסוק המלווה את הפרויקט, מספרת שהאימון נבנה בשיתוף פעולה בינה לבין מאמנת הסיוף והוא כולל חימום גופני המשלב בתוכו עבודה על צרכים חושיים, משחקים שיש בהם דגש על שיתוף פעולה חברתי, זיכרון וקשב וכמובן הסייף עצמו שמאוד מרגש את הילדים. 

צילום: באדיבות מועדון הסיוף העירוני.
נותן מענה להרבה צרכים של ילדים על הרצף (צילום: באדיבות מועדון הסיוף חיפה)

מצליחים והכי חשוב – נהנים

מירב גבירצמן: "ניתן לראות שיפור רחב במיומנויות שונות, אם במפגשים הראשונים התקשו חלק מהילדים לבצע פעילויות מסוימות בשל קשיי ויסות חושי (רתיעה ממגע, רגישות שמיעתית וכו), כיום באמצעות התאמות שונות ותרגול, הם מבצעים את מרבית התרגילים. הסייף דורש מיומנויות קשביות גבוהות, ולילדים שלנו, שחלקם גם מתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז, היה קשה בהתחלה להישאר מרוכזים יותר ממספר שניות. כיום הם מצליחים להתמיד בפעילות לאורך זמן רב יותר וככל שהם מתרגלים יותר, כך הם גם משתפרים. והכי חשוב – נהנים."

לומדים סבלנות ועזרה הדדית

גבירצמן מוסיפה שהשילוב של הקבוצה כחלק ממועדון הסיוף והעובדה שחלק מהילדים משתתפים בפעילות עם שאר הסייפים מאפשרת לילדים לאתגר את עצמם בתחומי התנועה, שיווי משקל וקואורדינציה, תחומי החשיבה, הזיכרון והתכנון וכמובן התחום החברתי. ניכר שגם הסייפים שאינם חלק מהקבוצה נתרמים מהמפגש עם הילדים המשולבים ולומדים סובלנות ועזרה הדדית.

מירב גבירצמן, מרפאה בעיסוק המלווה את הפרויקט:

מקסים לראות כיצד השילוב מתרחש בצורה טבעית כל כך. בעזרת תיווך נכון וסביבה מכילה, הקסם קורה מעצמו. 


א', אחת האימהות שהילד שלה לוקח חלק בפעילות, מספרת שמדובר בחוג ספורט איכותי שתורם לשיפור היכולות הפיזיות, הקואורדינציה וגם לוויסות החושי. היא מרגישה שהילד שלה שיפר את היכולת שלו להתאים את עצמו לגבולות ומגבלות חברתיות מובנות. בנוסף היא מרגישה שיפור משמעותי ביכולות החברתיות, בפירגון, בהתחשבות בקשיים של האחר, בעזרה הדדית וכו'. "אין ספק שמדובר בפעילות מבורכת שמאוד עוזרת לילד שלי ואנחנו מאוד מרוצים" היא מסכמת.

יש גם אתגרים

זיו מספר שהמטרה העיקרית של הפעילות היא יצירת פעילות פנאי תוך שילוב פעילות גופנית, התמודדות עם אתגרים של עבודה יחידנית ובקבוצה ושיפור היכולות המוטוריות. 

זיו: "אנחנו רואים את השינוי המשמעותי בקרב הילדים, היכולות המוטוריות השתפרו, כמו גם הקואורדינציה והיכולת שלהם להשתלב בקבוצה ולהתמודד עם אי-הצלחה. אבל כדי להמשיך ולהתמיד אנחנו זקוקים לעזרה ותמיכה כלכלית. מדובר בפעילות חשובה מאוד אבל גם יקרה ולא פשוטה. אנחנו צריכים לרכוש ציוד מיוחד ואף לממן את פעילות המאמנת והמרפאה בעיסוק, וכל זה לא פשוט למועדון לממן ללא תמיכה נוספת. אנחנו רוצים להקים עוד קבוצות ולהרחיב את ההשתלבות שלהם במועדון ואף לצאת לתחרויות 'ספיישל אולימפיק' גם בארץ וגם בחו"ל. בשביל שנוכל לממש את החזון הזה אנחנו זקוקים לעזרה".

משפרים מיומנויות ונהנים (צילום: באדיבות מועדון הסיוף העירוני חיפה)
משפרים מיומנויות ונהנים (צילום: באדיבות מועדון הסיוף העירוני חיפה)

חייבים להשיג תמיכה

נכון להיום הפעילות ממומנת בחלקה על ידי ההורים של הילדים המשתתפים בתכנית וגם על ידי תרומות שהמועדון קיבל לאורך השנה. אבל ברור לחברי ההנהלה שכדי להמשיך בפעילות ולהרחיב אותה יש צורך להשיג תמיכה משמעותית נוספת.

מאחר שהמועדון מנוהל על ידי עמותה ללא כוונת רווח, כל תרומה מוכרת לצורכי מס וכמובן תעזור בדרך לשילוב והכלה של קבוצות ילדים על הרצף האוטיסטי.

רוצים לתרום? מוזמנים ליצור קשר עם זיו שי, יו"ר המועדון: 050-6429019

23 תגובות
 1. נדב אמר/ה

  כל הכבוד. פעילות מבורכת וחשובה

 2. Zivshay אמר/ה

  גאווה גדולה מזמין הורים לילדים עם צרכים מיוחדים שמעוניינים ליצור איתי קשר אנחנו מעוניינים להקים קבוצה נוספת
  זיו 0506429019

 3. ברק אמר/ה

  כל נכהוד זיו !

 4. אשרף אמר/ה

  כל הכבוד , נוגע ללב

 5. סאמר אמר/ה

  כל הכבוד על העשייה המבורכת

 6. ברק אמר/ה

  כל הכבוד לזיו ! עשייה ברוכה,
  כל הכבוד על הזמן הנתינה והעשייה שלך !
  המשך כך זיו

 7. יאיר אמר/ה

  כן ירבו, יוזמה מבורכת.

 8. אלכס אמר/ה

  חוג מאוד עוזר להתפתחות הילדים

 9. עודד אמר/ה

  מעולה! כל הכבוד!

 10. אלון אמר/ה

  כל הכבוד על היוזמה וההשקעה
  בהצלחה!

 11. דפנה אמר/ה

  כל הכבוד

 12. צביה אמר/ה

  יופי של פעילות!

 13. לאון אמר/ה

  כל הכבוד לכם

 14. נעה ברושי אמר/ה

  בראש השנה הזה אנחנו חוגגים לבד, בסגר. ילדים על הרצף מתמודדים עם בדידות במשך כל השנה כל שנה. מרגש לקרוא שיש אנשים שלמרות כל העומס והאתגרים מוצאים את הזמן לתרום בהתנדבות למען שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים בקהילה. פותחים בפניהם את הלב ואת המרחב להשתתף בחוג אחר הצהריים, מהנה ומקדם, כמו כל הילדים. הם פורצי דרך ומורידה בפניהם את הכובע.

 15. גיא אמר/ה

  מועדון אליפות.

 16. עמוס אמר/ה

  כל הכבוד לכם , ותודה על פעילות מבורכת

 17. נורית אמר/ה

  ברוכים אתם! כל הכבוד!

 18. אלעד מנור אמר/ה

  זה פשוט מדהים איך שאתם עוזרים ותומכים לאנשים עם צרכים מיוחדים, ואף משלבים אותם בעזרת הספורט.
  הספורט הוא דבר מחזק, מגדל, ואף מוביל להתפתחות אישית גופנית ורוחנית בו בזמן.
  הסייף עצמו הוא ספורט מדהים ומיוחד במינו, וחבל שכל כך מעט אנשים מכירים ומשתתפים בו.
  הלוואי ועוד אנשים היו לוקחים את דוגמא מה יוזמה והמאמצים האדירים לשיפור חיי החברה, גם המיעוט וגם הרוב.
  בהצלחה בהמשך, עלו והצליחו!

  1. Zivshay אמר/ה

   תודה רבה אלעד

 19. ערן אמר/ה

  כל הכבוד. יוזמה מבורכת.

 20. מיכל שליין אמר/ה

  אני מכירה את מועדון הסייף בחיפה עם צוות המאמנים הנפלא שם. הבן שלי סייף שם תקופה ארוכה ומשמעותית מאוד בחייו.
  זה מקום שבנוי על ערכים ספוטיביים מקצועיים וחברתיים, ומהווה בית חם, תומך ומגדל לכל החברים בו.
  שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים הוא גאווה גדולה ומגדלת אותנו כחברה.
  כל הכבוד. גאווה גדולה!!
  כמובן שממליצה בחום…

 21. יוני אמר/ה

  איזה יופי
  שימשיך ויצליח. עבודה מבורכת

 22. נגה מנור אמר/ה

  כל הכבוד, חשוב להפיץ לכמה שיותר אנשים.

לא ניתן להגיב