גבירתי ראש העיר, לאור כל הבלגן, כשאת אומרת "אין תגובה" למה את מתכוונת? • פרשנות • ד"ר יריב שגיא

עינת קליש רותם (צילום: ירון כרמי)

נראה שמספר האנשים המבינים מה מתרחש כאן בעיר הולך וקטן עם הזמן. זאת למרות שבעיריית חיפה מכהנים מנהל אגף דוברות, סגן דובר ועובד מיומן נוסף בקבוצת הדוברות שליד לשכת ראש העיר. ריבוי הפיות הזה אמנם מצביע על פוטנציאל דברור לא קטן אך בפועל הפיות הללו אינם מגיבים כמעט בכלל וגורמים בסביבתה של קליש אף מדווחים על חוסר מעש בקרב חברי הקבוצה.

למעשה, כבר שנים ארוכות לא זכורה לשכת ראש עיר דוממת כל כך. וזאת בעיקר בהשוואה ללשכת ראש העיר של השלטון הקודם בה המצב היה הפוך לחלוטין. בתקופה ההיא הפיות הללו ועוד רבים אחרים דאגו כל הזמן להסביר לנו, ליידע אותנו, אפילו לשטוף לנו את המוח ובעיקר למלא את האוויר בפירוטכניקה אין סופית שמטרתה להאדיר את הראיס.

"קומנדו קליש"
גם לצוק וקליש יש מנגנון הדואג לשמר את תדמיתה של ראש העיר כך שתמיד תואר באור חיובי אל מול המקטרגים. המנגנון שלהם פעיל בעיקר ברשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר וכבר זכה לכינוי העממי "קומנדו קליש". אך בניגוד ל"קומנדו של יהב" שהיה בשר מבשרה של המערכת העירונית, הרי ש"קומנדו קליש" אינם נמצאים במעגל פנימי כלשהו, כך שכל שנותר להם הוא לנסות ולשרת את אדוניהם מרחוק. "המרחק הבטוח" הזה כבר הפך מזמן לאחד הסמלים המאפיינים את התנהלותה של ראש העיר מול הציבור, התקשורת והממשלה. וככל הנראה שזהו גם הצורך העומד בבסיס השתיקה המאפיינת אותה.

יונה יהב, רבקה יהב וצחי טרנו (צילום: ירון כרמי)
שיתוף פעולה אינטנסיבי בין ראש העיר לבין אגף הדוברות: יונה יהב, רבקה יהב וצחי טרנו (צילום: ירון כרמי)

גם "אין תגובה" היא תגובה (לא) מוצלחת
אין תחליף לשלטון המסביר את עצמו באופן שוטף, רהוט וענייני, אבל מתוך שתי הגישות שהוצגו לעיל, אני לא בטוח איזו גישת הסברה טובה יותר, של קליש או של יונה. למעשה אני די בטוח ששתיהן די גרועות. אבל בניגוד לשטף המלל שייצרה התעמולה של יהב הרי שהשתיקה של צוק וקליש דווקא מייצרת הזדמנות מעניינת ואפילו חסרת תקדים בנוף החיפאי. זאת מכיוון שבעוד שים המלל של יהב שיתק כמעט לחלוטין את יכולת החשיבה הביקורתית של הציבור לאורך שנים, הרי שהשתיקה של צוק וקליש דווקא מזמינה את הציבור לחשוב שוב על עמדותיו ועל מעשיו בכל נושא עירוני.

שתיקה המזמינה התעוררות המחאה הציבורית
הסתבר לנו, לפתע, שכאשר הצורך האובססיבי במענה שלטוני אינו בא על סיפוקו אז התושבים דווקא מפסיקים לחכות שיאכילו אותם בכפית. על פני זאת מתחיל הציבור לחזק מחדש את השריר האזרחי שלו ופועל ללא חשש לקידום ענייניו גם לאחר הבחירות ובהצלחה לא מבוטלת. הצלחה זו מתבטאת בשפע אירועים המסתיימים בהצמדת הכינוי "מזגזגת" לראש העיר. מדובר בלא פחות מתהליך מכונן בהיסטוריה החיפאית מכיוון שלאורך שנים נהוג היה שמפתחות השלטון נמסרים לשולט ביחד עם רוב יכולת החשיבה הביקורתית של הציבור.

אושר חבוב בהפגנה נגד שילוב בית הספר הדו-לשוני בבית הספר חופית (צילום: ירון כרמי)
ניצני מחאה אזרחית: אושר חבוב בהפגנה נגד שילוב בית הספר הדו-לשוני בבית הספר חופית (צילום: ירון כרמי)

כשראש העיר מעדיפה להיות צפונה בלשכתה
בכתבות שפורסמו לאחרונה בכלי תקשורת מקומיים, צוין בסוף הכתבה שנעשו שלוש פניות לגורמים שונים בעיריית חיפה על מנת לקבל תגובה אך לשווא. כתבות בחי פה נחתמות בשורה "תגובת העירייה תפורסם לכשתתקבל". חשוב לציין שעל אף שתגובת העירייה לנושאים הרבים המציפים את החדשות המקומיות אינה מתקבלת, הרי שהדבר אינו פוגע למעשה בעשייה העיתונאית. למעלה מכך, המצב בפועל הוא שהשתיקה המנוהלת הזו הביאה דווקא לחיזוק כוחם ומעמדם של התושב החיפאי והתקשורת המקומית. זאת מכיוון שהעמדה של העיתונות ושל האזרחים הופכת לאג'נדה העירונית המובילה. לכן, טוב יעשו כלי התקשורת אם יציפו את מדוריהם וזמן האוויר שלהם בדעות של תושבי חיפה על הנעשה בעיר. העניין הזה מקבל משנה תוקף, במיוחד לאור גניזתם האחרונה של עקרונות דמוקרטיים חשובים כמו שקיפות (הפסקת שידורם של דיוני מועצת העיר) ושיתוף ציבור (שהפך לסדרה קצרה של אירועים אקראיים נטולי דיאלוג אמיתי).

שלוחי חב"ד בבנין העיריה במפגש עם עינת קליש (צילום: ראובן כהן)
שלוחי חב"ד בבנין העיריה במפגש עם עינת קליש (צילום: ראובן כהן)

השקיפות בחיפה הוחלפה במדיניות עכירות
לפני כמה שבועות הציג החצי השני של ראש העיר, נחשון צוק, את חזונו בתחום התיירות בחיפה. החזון הזה הוצג בהרחבה בחי פה. הוא לא הוצג קודם לכן במועצת העיר, לא הוצג מבעוד מועד להערות הציבור ולא נפרס מראש באתר האינטרנט העירוני. הוא הוצג בראיון של אחד על אחד בו השאלות נענו באופן מכאני לחלוטין ובזה נגמר הדיון. בנוסף לכך, כל פרשיית החתימה על הסכם העקרונות בעניין הארכת מסלול בשדה התעופה התנהלה עם אפס דין וחשבון ציבורי ובוודאי שללא אישורה ופיקוחה של מועצת העיר. גם הפרשיה הטרייה העוסקת בהקצאת המבנים לחרדים התנהלה בכלל מול משרד הפנים ולא בוועדת ההקצאות העירונית – כפי שדורש השכל הישר והמנהל התקין.
למה? כי זה חוסך את "הברברת הציבורית", את רעשי הרקע של המתנגדים ובעיקר דיונים ערים במועצת העיר, אבל התוצאה בשטח היא שהעירייה נאלצת להתקפל מהחלטות לנוכח הלחץ הציבורי.

אסטרטגיית השתיקה וההשתקה הזו אינה חדשה לראש העיר מכיוון שהיא כבר נוסתה בהצלחה במהלך קמפיין הבחירות שלה. אבל האסטרטגיה הזו היא לא פחות מבעייתית מאוד. הקשר המשותף של ראש העיר עם הציבור הוא חיוני לניהול התקין של העיר.

ראש העיר מגלה בדרך הקשה שדיכוי חד צדדי של השיח אינו מייצר בהכרח שקט תעשייתי, אלא דווקא רעש בריא של שעון מעורר המטרטר ביעילות רבה.

21 תגובות
 1. חנה מורג אמר/ה

  על זה אימי ז"ל נהגה לאמר:" מרוב בלבוסטעס, תבשיל נשרף"
  בתרגום חופשי: מרוב יועצים, העיר בוערת.😥😥😥😥😥

 2. יהושע לניאדו אמר/ה

  יריב, זה היה מאוד מעניין לקרוא .
  נראה שגם אתה מרגיש חסר קול.

 3. שי לוי אמר/ה

  כתבה מעניינת מאוד יריב
  לדעתי ראש העיר משתמשת בתקשורת בצורה נכונה ונבונה מפילה דברים ע״י התקשורת הציבור והלחץ שהוא מייצר
  דבר שנותן לה הרבה מאוד כוח וחוסך ממנה מלחמות פוליטיות עם השותפים שלה במועצה .זה נכון שזה ניראה זגזוג ומחדל בקבלת החלטות אבל זה לדעתי גאונות אסטרטגית .
  ליונה יהב היה יתרון של מוניטין וידע לעמוד מול המצלמה ולהגיד את מה שצריך אבל בפועל עשה מה שהוא רוצה ואיך שהוא רוצה , לא שופט מכבד אותו מאוד , כאן מדובר בגישה אחרת נותנים לתקשורת לעשות את העבודה והתוצאה ידוע מראש ! זאת גם הדרך שניראת לי הכי נכונה שנחשון צוק מכיר להזיז ספינות מפרשים ״שימוש ברוח ״, בטבע .לא חייבים לשרוף דלק יקר

  1. גילה אמר/ה

   גישה מעניינת והגאונות האסטרטגית הזו גורמת גם לטיטאניק לטבוע עם צוות ההנהלה ואז הסדגי״ם יצילו את התושבים. הניצולים לבטח לא ירצו יותר להפליג באניה שהקברניטה שלה משאירה להם לעשות את העבודה הקשה במקומה. שתמצא לעצמה יאכטה וסקיפר לפי שעה. שיספר לה שרק הוא יתן לה רוח גבית ובפועל יוביל אותה לעלות מול שרטון-כמו שזה נראה עכשיו

 4. אבי הראל אמר/ה

  מאמר נכון, פוקח עיניים.

 5. עידן אמריך אמר/ה

  תותח . איזה כיף לקרוא את המאמרים שלך.
  תמשיך

 6. ישראלי אמר/ה

  ראשת העיר ממש עינה מבינה ואינה יודעת מה לעדות. אין לה מושג מה משמעות להיות ראש עיר.

 7. מירי אמר/ה

  גם לי חסרה קצת מעורבות ותקשורת חמימה עם ראש/ית עיר.
  נראה מה יהיה עם ההבטחות שלפני הבחירות.
  שומרת את חוברת התעמולה…
  הזמן יגיד.

 8. מתי אמר/ה

  כמעט מדוייק לחלוטין.
  שתי הערות לגבי הקומנדו:
  1) זה השם שצוקליש נתנו לקבוצת הוטאטסאפ שלהם.
  2) צוקליש מעורבים בקבוצה זו ברמת המסרים והתגובות.

 9. לרה אמר/ה

  כתבה נכונה מאוד! השתיקות וחוסר תגובות כרוניים זה מה אנחנו מקבלים מראש עיר נוכחית! מה שקורה זה חוסר שקיפות והרגשה של ניהול לא תקין.
  על ההידבקויות עם חרדים אחרי גב של אזרחים אחרים, ונסיונות לעכב רוב הפרויקטים שכבר קיבלו אור ירוק ב
  תריץ שראש העיר צריכה ללמוד את החומר….
  מספיק למרח אותנו ! תושבי חיפה דורשים מידה על התוכניות, על מה שנעשה! מספיק לדרדר מצב החיפה ולהבריח צעירים לכוון מגינת תל אביב!!צריך לתת ואנשים אלה אפשרת לגור, לעבוד ולבנות את החיים שלכם בעיר שהם נולדו בה !!

 10. לרה אמר/ה

  אני מעונינת להרדם

 11. לרה אמר/ה

  להרשם

 12. אבישי כפיר אמר/ה

  ניתוח נכון ומדוייק "הטריק" של 'דממת אלחוט' שעבד בבחירות יותר בגלל התיאוב ליונה ממש לא עובד כשהמפתחות בידם של צוקליש כיום. לדעתי הבנתם כיצד ציבור פועל ומגיב היום ברשתות החברתיות והתנהלות מקצועית שנדרשת בלישכת הדובר וראש העיר ממש לא קיימת וחבל. זה בומרנג שפוגע רק בם

 13. יוסי ק אמר/ה

  ראשת עיר מנומנמת וגרועה.
  המון הבטחות ופגישות לפני הבחירה בה עם הבטחות מפה ועד הודעה חדשה, בפועל אפס מעשה.
  תפסה כיסא בעירייה ונעלמה קליל.

 14. גילי אמר/ה

  התנהלות הראשה מתחילת ההתמודדות שלה היתה בדיוק כך. היא לא דיברה היא לא שיתפה היא לא עובדת בצוות . לאור הפרסומים היא טירנית ( TYRAN ) טירונית ומדירה את מי שבחרו בה מלדעת מה קורה בעיר. היא גרועה. תזכרו זאת חיפאים בפעם הבאה כשתלכו לבחור …

 15. עוז ישראל לישראלים אמר/ה

  קראתי את כל תגובות המרירות, ואין פלא שהן מועלות כאן, משום שזאת הרגשתם כל רוב תוששבי חיפה ! חבל מאוד שבתקשורת אנחנו לא מקבלים את תגובתה של עינת, וזה מתקבל בציבור כחוסר אונים, או כבריחה מהשדה הלוהט. חבל מאוד שכך הם פני הדברים וחבל עוד יותר על כך שכל אותם אלו שציפו מראשת העיר לקבלת מתכון להצלחה בתפקידה, הם מקבלים מתכון לכישלון.
  כאיש עסקים תמיד נהגתי לתת ימי חסד לעסקים חדשים עם ניהול צעיר וטרי, אך במקרה הנוכחי שלנו, הרי שימי החסד כבר תמו להם, משום שכתושבי העיר לא זכינו לקבל תמונת מצב או לפחות תחזית עתידית עם יעדים !
  נכון הוא הדבר שהקורונה עצרה תהליכים ואף פגעה בעסקים רבים ובמשפחות רבות, ואני מאמין שגם פעילותה של העיריה נפגעה ולא במעט, אך להיכן נעלמה ראשת העיר, ומדוע אינה מעלה את עצמה בתקשורת המקומית ומעבירה לכולנו מסר חי לגבי כל הקורה בעירנו חיפה שלנו !

  אני בכל מקרה ממתין בדיוק כמוכם לתגובה בתקשורת בימים הקרובים.

 16. עוזי אברהם אמר/ה

  קראתי את כל תגובות המרירות, ואין פלא שהן מועלות כאן, משום שזאת הרגשתם כל רוב תוששבי חיפה ! חבל מאוד שבתקשורת אנחנו לא מקבלים את תגובתה של עינת, וזה מתקבל בציבור כחוסר אונים, או כבריחה מהשדה הלוהט. חבל מאוד שכך הם פני הדברים וחבל עוד יותר על כך שכל אותם אלו שציפו מראשת העיר לקבלת מתכון להצלחה בתפקידה, הם מקבלים מתכון לכישלון.
  כאיש עסקים תמיד נהגתי לתת ימי חסד לעסקים חדשים עם ניהול צעיר וטרי, אך במקרה הנוכחי שלנו, הרי שימי החסד כבר תמו להם, משום שכתושבי העיר לא זכינו לקבל תמונת מצב או לפחות תחזית עתידית עם יעדים !
  נכון הוא הדבר שהקורונה עצרה תהליכים ואף פגעה בעסקים רבים ובמשפחות רבות, ואני מאמין שגם פעילותה של העיריה נפגעה ולא במעט, אך להיכן נעלמה ראשת העיר, ומדוע אינה מעלה את עצמה בתקשורת המקומית ומעבירה לכולנו מסר חי לגבי כל הקורה בעירנו חיפה שלנו !

  אני בכל מקרה ממתין בדיוק כמוכם לתגובה בתקשורת בימים הקרובים.

  1. דינה אמר/ה

   זה הרבה יותר גרוע מכפי שאתה מתאר…

 17. אבי אמר/ה

  לתרומתה של ראש העיר עד כה,
  ספסלים בגנים, פחים כתומים גדולים מדי במדרכות, והרבה הרבה הרבה זהום אויר.

 18. אבי+שצמי אמר/ה

  אכזבה
  הגובה הציפייה,גובה האכזבה

 19. דינה אמר/ה

  ראשת העיר סירסה את אגף הדוברות ונטרלה אותם מכל קשר עם התקשורת.

  לא זוכרת התנהלות כזאת בעיריית חיפה.

לא ניתן להגיב