הצלחה לשדולת הנשים: האירוע שתוכנן להתקיים בחיפה לגברים בלבד לא יתקיים • חרדים בחיפה

מרדכי בן דוד ומוטי שטיינמץ במרכז הקונגרסים בחסות עיריית חיפה

בוטל האירוע לגברים בלבד אשר תוכנן בשיתוף עם עיריית חיפה
השופט אברהם אליקים קבע היום כי אירוע למגדר אחד הוא חריג במיוחד ולא היה מקום לערוך את ההופעה מחר בערב רק לגברים. אליקים שלח את העירייה ללמוד את ההנחיות של היועץ המשפטי לממשלה בנושא.

מרדכי בן דוד ומוטי שטיינמץ במרכז הקונגרסים בחסות עיריית חיפה
מרדכי בן דוד ומוטי שטיינמץ במרכז הקונגרסים בחסות עיריית חיפה

סגן נשיא בית המשפט המחוזי השופט אברהם אליקים קבע היום, א׳, 25/8/19, כי האירוע לגברים בלבד, שהיה אמור להתקיים מחר בערב במרכז הקונגרסים, יבוטל. באירוע היו אמורים להופיע הזמרים מרדכי בן דוד ומוטי שטיינמץ. לעומת הופעות קודמות של השניים האירוע מחר היה אמור להיות לגברים בלבד ולא בהפרדה בין גברים לנשים.

שדולת הנשים בישראל הגישה עתירה כנגד קיום האירוע. הדיון בעתירה נערך היום בצהריים ובפסק הדין ציטט השופט אליקים את היועץ המשפטי לממשלה מרדכי מנדלבליט, שעסק בנושא בימים האחרונים: "אירוע למגדר אחד הינו חריג במיוחד ונדרשת הצדקה כבדת משקל במיוחד המתבססת על הבחנה רלוונטית הנובעת ישירות מאופי האירוע". השופט אליקים טען עוד כי האופן שבו התקבלה ההחלטה לקיים את האירוע לא היה סביר. הוא התייחס גם לתשובת העירייה לטענות שדולת הנשים וציין כי העירייה לא הציגה מידע בפני בית המשפט אלא רק סיסמאות ואמירות כלליות. אליקים הסביר כי מנדלבליט פרסם את עמדתו לגבי אירועים ללא דריסת רגל לנשים בשבוע שעבר, אך העירייה התעלמה מכך. יותר מזה, השופט טען כי מאחר שמדובר בפעם הראשונה שנערך אירוע כזה בחיפה, מחלקת התרבות בעירייה הייתה צריכה להסתייע ביעוץ משפטי.

"הציבור החרדי בחיפה זכאי למימון פעולותיו התרבותיות", הדגיש השופט אליקים, "כמו גם כל ציבור אחר, אך ככל שמדובר בכספי ציבור יש לפעול בהתאם לקווי הפעולה, שהציע היועץ המשפטי לממשלה".

ד"ר עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)
ד"ר עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)

השופט אליקים הדגיש לאורך כל פסק הדין כי ההחלטה שלו מתייחסת רק לאירוע, שאמור היה להתקיים מחר וזו לא החלטה גורפת לגבי אירועים בהמשך. הוא התייחס גם למועד הגשת העתירה על ידי שדולת הנשים וטען כי העתירה הוגשה באיחור ולא צורפו מראש כל המשיבים הרלוונטיים ולכן כל צד, העירייה ושדולת הנשים, ישא בהוצאותיו.

עורכי הדין חגי קלעי, גלי זינגר ומרים זלקינד, שייצגו את שדולת הנשים מסרו הערב:
"אנו מברכות על החלטת בית המשפט המחוזי היום לאסור על קיום אירוע מוסיקלי בחיפה, במימון ובמרחב ציבורי תוך הדרה מוחלטת של נשים. בעשרות מקרים לאחרונה ראינו איך נשים מסולקות מהמרחב הציבורי- נערה הורדה מהאוטובוס בגלל אורך המכנסיים שלבשה, ילדים וילדות בגן יבנה הופרדו בכפיה בעליה על מתקני שעשועים ובעפולה נכפה על נשים לעמוד באירוע מאחורי המחיצה. הדרת נשים היא מפלצת שאינה יודעת שובע.
טוב עשה בית המשפט שעצר את המגמה המסוכנת והבהיר באופן חד משמעי: 'שיוויון הוא נשמת אפה של מערכת מינהל ציבורית'. נשים אינן ולא תהיינה אזרחיות סוג ב' בישראל".

שי גליק, מנכ"ל ארגון בצלמו, מסר בתגובה לחי פה:
"התסריט שחוזר על עצמו. שוב בית המשפט מביע אטימות לצרכיו של הציבור החרדי ואינו מקבל את ההבנה כי זו דרכם של המגזר החרדי כמו של הערבים ושאר מגזרים אחרים שבית המשפט לרוב, נוטה לקבל את מנהגיהם. תפקיד בית המשפט הינו להגן על זכויות המיעוטים. בפועל בית המשפט כאן נוקט שוב ושוב התנהגות שפוגעת במגזר החרדי וארחות חייו ומנסה לחנכו. מצער מאוד שהמערכת המשפטית המכילה אירועי תמיכה במחבלים וטרור לא מסוגלת להכיל אירועי חרדים."

שמאי שי גליק
שמאי שי גליק

תגובת עיריית חיפה תצורף כשתתקבל

5 תגובות
 1. יסמין אלון אמר/ה

  מה כל הכבוד????
  מה איכפת לכם מה הציבור החרדי עושה?!
  נשים חרדיות לא מתעניינות ולא נגד זה אז מה אתם דוחפים תאף שלכם?????
  למה שאנחנו עושים אירועים הציבור החרדי יכול להתערב או להביע דעה? לא!
  אז דיייייי כבר!!! נימאס עם השטיות שלכם תתעסקו בדברים כמו פדופלים או אנסים זה יותר מעניין!!!

  1. חוזר בשאלה אמר/ה

   מה אתם דוחפים את האף שלכם? וואהוו. מה איכפת לכם אם עיריית רמת גן מארגנת הסעות לתושבים בשבת? למה אתם דוחפים את האף שלכם? מה איכפת לכם איך חילונים מתחתנים למה אתם דוחפים את האף שלכם?

 2. אירית גיל אמר/ה

  כל הכבוד על ההחלטה של ביטול ההופעה לגברים בלבד.הארנונה שלנו לא מיועדת לממן פעילות של חרדקים בלבד

  1. שלמה אמר/ה

   ממתי כל אחד מחליט למה מיועדים כספי הארנונה שלו?באותה מידה אפשר לטעון גם הפוך. יש עיריה שזו תחום ההחלטות שלה. האם בדקת מה אחוז הההקצאה לאירוע של חרדים לעומת כלל ההקצאות?

 3. ציונה אמר/ה

  ביזיון…פשוט עצוב ובזוי שהן מתערבות ופוגעות בציבור שלם שלא פוגע בהן

לא ניתן להגיב