דמוקרטיה חיפאית בנסיגה • פרשנות • גילה לבני זמיר

סערת הדגלי במהלך השידור החי של ישיבת מועצת העיר חיפה (צילום: עיריית חיפה)

בעת עבודתי בכנסת נחשפתי לתרבות הצריכה של שידורי הכנסת הישירים. כידוע, ישיבות הכנסת וישיבות ועדות הכנסת מועברות בשידור ישיר, בצידן יש פינות פרשנות, ראיונות ותיעוד הסטורי. יש יותר אנשים הצופים בהם על בסיס קבוע ממה שאנו יכולים לשער לעצמנו וזו יכולתם להיות מעודכנים בנעשה בבית הנבחרים בלי להיות נוכחים בישיבות. זו זכות בסיסית במדינה דמוקרטית!

למרות הדמוקרטיה, אנו חשים לעיתים שאנו בני ובנות ערובה בידי הפוליטיקאים, שנבחרו לייצג את העם. איננו יודעים מה הם באמת עושים ויש חשיבות גדולה ביכולת לצפות בזמן אמת במה שקורה בבית הנבחרים כדי להבין באיזו מציאות אנו חיים.  

הופעות פרובוקציה מוגזמות
השידורים מהכנסת ומהוועדות מאפשרים גם לחכי”ם וחכיו”ת להראות לציבור שלהם במה הם דוגלים, מה הם חושבים ותומכים בו כדי לחדד את עמדתם  ושליחותם הציבורית והפוליטית שעבורה נשלחו לכנסת. כל אחת ואחד על פי סגנונו ומי שמגזימים בהופעות פרובוקציה העוברות את הגבול, מטופלים על ידי מאבטחים ומאבטחות השומרים על הסדר ומוציאים את המתפרעים ללא אפליה וללא משוא פנים, לאחר שיו”ר הכנסת או יו”ר הועדה נתנו את האתראות הקבועות בתקנון. להבנה רחבה, כדאי לצפות בשידורים מבית הנבחרים הבריטי, הם צבעוניים לא פחות.

אביהו האן, יוסי שלום, נחשון צוק וסופי נקש - סערת הדגלי במהלך השידור החי של ישיבת מועצת העיר חיפה (צילום: עיריית חיפה)
אביהו האן, יוסי שלום, נחשון צוק וסופי נקש – סערת הדגלי במהלך השידור החי של ישיבת מועצת העיר חיפה (צילום: עיריית חיפה)

השידורים החיים מישיבות מועצת העיר חיפה
תחת הנהגת העירייה הנוכחית, מהווים השידורים בשורה מצוינת לעידן של שקיפות – אותה הבטיחה וקיימה ד”ר עינת קליש רותם, כחלק מהבטחת הבחירות שלה. ההבטחה לשקיפות הצטרפה לבשורה הכללית לעידן חדש של רעננות, חדשנות, ראיית התושב וחשיבות המעורבות האזרחית במציאות הפוליטית והמנהיגות החדשה בעיר חיפה. מי אם לא היא, אשר צמחה לתפקידה מתוך מעורבות אזרחית ומאבקים  סביבתיים, כדי להבין את החשיבות של מעורבות התושבים בעיצוב פני עירם וקביעת סדר היום של החיים בחיפה?

שקיפות היא מושג רחב
השקיפות כוללת את הנגישות והיכולת של האזרחים להבין ולדעת בזמן אמת את הקורה בשדרת השלטון: הארצי או המקומי. זו זכותם הבסיסית של תושבים במציאות דמוקרטית, להבין את מציאות חייהם ולקבל מידע והסברים. זו הייתה ההבטחה בחילופי השלטון ומן הסתם זה גם הניע רבים להגיע ולהצביע עבור שינוי המציאות הקודמת שמאסנו בה, שינוי אותו הבטיחה קליש.

ערכי הדמוקרטיה בעיר חיפה ומענה לכלי התקשורת
הבטחות לחוד ומציאות לחוד – מאז התחלף השלטון נראה כי יישום ערכי הדמוקרטיה אינו נהיר לנציגי השלטון החדש. יש תחושת דז’ה-וו  לקדנציות הקודמות של יהב: קבוצה קבועה עם אותם שמות הכועסת על ביקורת ומדקלמת סיסמאות הערצה והלל לראש העיר בכל אמירה, פוסט, או דיון ברשתות החברתיות. בקשות למידע במסגרת חופש המידע נתקלות בחוסר מענה או בצורך להפעיל לחץ ממש קשה כדי לקבל את המובן מאליו. על דוברות הסברה ואין מה לדבר, עיתונאים ועיתונאיות רבים הפונים לעירייה בבקשה לקבל מענה לנושאים שונים העולים בתקשורת, מדווחים על התעלמות מוחלטת.

משברים
מאז הוחלף השלטון בחיפה היו בעיר כמה משברים: החמור מביניהם הוא משבר הקייטנות בגנים שטרם הסתיים. הורים רבים זועמים ומדברים בשיחות חולין, ברשתות החברתיות  ואומרים כי הבינו את הלקח לבחירות הבאות, לאחר שמלשכת ראש העיר או נציגיה האמונים על הנושא לא דיברו עימם למרות אינספור פניות, למרות שמצב ההפקרות בקייטנות עדין ממשיך תוך סיכון ממשי של ילדים קטנים ופעוטות. משבר הדגלון בספריה, חוזה ההתקשרות ללא מכרז עם עו”ד חדד, מינוי יועצים, משבר רג’א זעתרא, מק ישו, הפירמידה ומשבר מול קהילת האמנים ולאחריה המשוררים, החניות בחוף, ניהול התחבורה ביום העצמאות, הנאום ביום הזיכרון, קריאת ביה”ס חוגים על שמה של רחל מתוקי ז”ל, שביתת פועלי התברואה, איום ההפגנה של בעלי עסקים בשדרות בן גוריון ועוד. לשום משבר לא היה הסבר מטעם לשכת ראש העיר, שום משבר לא טופל באופן מכובד, מצמיח תובנות ורצון לשיתוף פעולה. המאפיין הוא מופע של כוחנות, שתיקה, התחפרות במצב הקיים ללא שום ניסיון לתקן. לרוב זה מסתיים בכניעה ונסיגה של העירייה.

עיריית חיפה בסדרת משברים


ישיבת מועצת העיר האחרונה הייתה מיצג של כאוס שלטוני ומנהיגותי
לא ברור מדוע ראש העיר עינת קליש רותם לא הגיעה לישיבה. לחי פה נודע מגורמים בסביבתה של קליש, כי ראש העיר הסתגרה בלשכתה וצפתה בישיבה בווידאו ששידרו אנשי הדוברות מאולם הדיונים, אך בדוברות עיריית חיפה סירבו לאשר זאת באופן רישמי וכרגיל סירבו להגיב גם בנושא זה. הציבור החיפאי ראוי להסבר היכן הייתה ראש העיר באותה עת. במקום לדבר כמנהיגה על ״הפיל שבחדר״, או אפילו להתייחס בשוויון נפש לדגלוני הגאווה שהציגה האופוזיציה היא פשוט לא הייתה שם. נציג הבית היהודי, יואב רמתי, פצח במופע הפרובוקטיבי שלו אל מול הצבת דגלוני הגאווה שהניח יוסי שלום על שולחנו חברי מועצת העיר. בשלב זה היה ראוי להזהיר את הניצים, שהשתוללו באולם הדיונים ולהוציאם מהאולם מהאולם בידי המאבטחים.

צפו בשידור – פיצוץ הישיבה בדקה 52

ישיבת מועצת העיר חיפה 6.8.19

שידור ישיר של ישיבת מועצת העיר חיפה, יום שלישי, 6.8.19.

פורסם על ידי ‏עיריית חיפה‏ ב- יום שלישי, 6 באוגוסט 2019

כך הצליח יוסי שלום לפוצץ ישיבה על ידי חברי קואליציה
המעניין הוא שבעת שגברה המהומה, מיהרו להצטייד גם חברות וחברי קואליציה בדגלוני גאוה ולצעוק על יואב רמתי את דעתם, כלומר שיוסי שלום, חבר אופוזיציה מתוחכם, הצליח למעשה לפוצץ ישיבת מועצת העיר בסיועם האדיב של חברי הקואליציה תוך שהוא מנצל בתבונה את הפערים הגדולים הקיימים בתוך הקואליציה העירונית. יוסי שלום ידע כי ברגע שהצליח להציב דגלונים, אף אחד לא יעז להסירם מול המצלמות הרבות שהיו באולם. כך גם יואב רמתי, שהרי איש לא יעז לסלק מהאולם “פטריוט” נושא דגל ישראל. לנחשון צוק לא נותר, אלא לפזר את הישיבה ולהעניק ניצחון בנוק-אאוט לאופוזיציה בכלל ולקהילה הגאה בפרט. גם רמתי קיבל במה לא רעה וכמה נקודות זכות מציבור בוחריו מהציבור הימני-דתי. חברי המועצה דאגו להתראיין לחי פה ולמסור את דעתם הכנה על מעשיו של רמתי. לפתע ראינו לפנינו אחדות דעים של הקואליציה עם האופוזיציה, ממש “הגיעו ימות המשיח”!

ניהול לא תקין של הישיבה והפסקת שידורי הוידאו
האידיליה של שיתוף הפעולה כנגד הפרובוקציה של יואב רמתי לא המשיכה לאורך זמן. מ”מ ראש העירייה נחשון צוק נעל את הישיבה ולמחרת בבוקר יצאה הודעה מלשכתה של עינת קליש רותם כי נכון לעכשיו, לא יועברו שידורי מועצת העיר בשידור חי כאילו הבעיה הייתה בשידור החי ולא בחוסר מנהיגות ואי ניהול תקין של הישיבה.

נחשון צוק ויואב רמתי - סערת הדגלי במהלך השידור החי של ישיבת מועצת העיר חיפה (צילום: עיריית חיפה)
נחשון צוק ויואב רמתי – סערת הדגלי במהלך השידור החי של ישיבת מועצת העיר חיפה (צילום: עיריית חיפה)

איסור חופש הביטוי?
ביטול השידורים החיים זה כמו לאסור את חופש הביטוי והמחאה בגלל שלא נעים לשמוע ביקורת. מחאות והפגנות מפריעות לשקט הציבורי ויוצרות תחושת איום. זה מתאים למשטרים המשתיקים כל ביקורת על עצמם והופכים את הדמוקרטיה לסיכון. האם אנו יכולים להעלות על דעתינו, שיאסרו כאן בישראל, זכות כל כך אלמנטרית בשם הרצון ליצור אשלייה של מציאות נחמדה ומסודרת?

נכון להיום, מצב הדמוקרטיה בחיפה הוא בנסיגה קשה
בחיפה אין מידע מסודר והסברה לציבור. עיתונאים מכל כלי התקשורת המקומית וגם מחי פה מלינים על חוסר מענה מצד עיריית חיפה במגוון נושאים עירוניים המחייבים מענה לתושב. בקשות בחסות חופש המידע לציבור לא נענות, אין תגובות לתקשורת והציבור אינו מודע ומכיר את עמדת השלטון המקומי וכוונותיו, אין כמעט ראיונות בתקשורת ומה שבכל זאת מתקיים, נראה כמו מסע חנופה ומחמאות, המידע היחיד מטעם העירייה הוא בפלטפורמת העירונט המכונה בציבור ״פראבדונט״ ע״ש הביטאון הקומוניסטי שהראה לציבור שהכל טוב. מדי פעם עולה פוסט או טוויטר מטעמה של ראש העיר עינת קליש רותם כמעין הודעה חד סיטרית וכעת גם השידורים ממועצת העיר יחסמו בפני הציבור.

יונה יהב ועינת קליש - ישיבת מועצת עיר אחרונה של קדנציית יהב 06/11/2018 (צילום: ראובן כהן)
יונה יהב ועינת קליש – ישיבת מועצת עיר אחרונה של קדנציית יהב 06/11/2018 (צילום: ראובן כהן)

מנהיגת עיר גדולה
בתקופתו של יהב שהיה אלוף ביחסי ציבור ותקשורת, פורסם מאמר פרי עטי איך הרשתות החברתיות ניצחו את התקשורת המסורתית, ריסקו את ההסברה מטעמו ויצרו שינוי בתפיסת הציבור את יהב. המאמר נכתב בעודי חלק מסיעת ״חיים בחיפה״ וחלק מההסברה שקידמה את עינת ליעד שאליו הגיע ב-2018-ראשות העיר. זה היה כלי העבודה שלנו כדי לנצח את המציאות המדומה – על פי יהב ולהביא את האמת לידיעת הציבור הרחב.
דוקא עינת קליש רותם אמורה להבין, כי לא ניתן לשלוט בתודעת הציבור במציאות בה  עדין שמורה לציבור חופש הביטוי והמחאה. לבטח בעידן בו כל מחזיק סלולרי, הוא תחנת שידור מהלכת. מעבר לכך, היא נבחרה להיות מנהיגת עיר גדולה במדינה דמוקרטית ועל הציפייה הזו היא חייבת לענות.


הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

4 תגובות
 1. חנה מורג אמר/ה

  המציאות מרה, הכתבה מאירה ומסבירה את שורשיה.

 2. ילי אמר/ה

  אני תמכתי מאד בעינת, עקבתי בהשתאות אחרי מסע הבחירות… כגודל הציפייה כך גודל המפלה. נחשון צוק מנהל את העיר, ללא טיפה של הבנה ויחסי אנוש. עינת נעלמה.
  מכה קשה לציבור החיפאי. חבל על העיר היפה שלנו, על העסקים, על התיירות, על האנשים הנהדרים. רק יזמות פרטית מחד ומלחמת חורמה מאידך יכולים להביא להחלפתה…

 3. נאוה כרמל אמר/ה

  גילה, מאמר קולע ומרנין.
  אותך ואת עינת הכרתי כשבאתן להציץ בהפגנת הירוקים של חיפה נגד סגירת הספורטק בנו”ש והעברתו לידיים פרטיות.
  אכן עשיתן רושם של רוח רעננה מבטיחה.
  מאז, עינת איכזבה בכל צעד שעשתה ונשארו רק הרוח וההס, ומיד הבנו שמאחוריה אין ממש חוץ מיכולת לפזר הבטחות שאין בהן ממש ולגרור אחריה אנשים טובים ותמימים, שאין להם את יכולת האבחנה הדקה לזהות את שקר החן והבל היופי.
  אם בימי יהב הרגשנו שאנו בעידן סובייטי, הרי שבקדנציה זו הציבור החיפאי מתחיל להבין שהגיע ה”קץ” לחיים בחיפה, ושהופכים אותנו לצפון קוריאה (“צק”). שום פתיחות, שום הקשבה, ובמקום ערוצי הידברות קבלנו סתם עריצות. והדבר הבא שנתבקש לעשות תספורת כמו “המנהיגים” כשזכות הבחירה היחידה שתינתן לנו תהיה לבחור בתסרוקות של אחד משני “המנהיגים” בחיפה….
  נאוה כרמל.

 4. מיקי אמר/ה

  אחרי שחיתות מחרידה עם מיצנע מלך השחיתות הציבורית ויהב תלמידו הנאמן, בחרנו קליש על מנת שתהיה ראשת עיר עבור תושבי העיר. נראה שהיא תמונת ראי של קודמיה ואולי אפילו גרוע מזה