מליאת הועדה המקומית לתכנון ולבניה חיפה בחנה שני פרויקטים ברחוב לוטוס בכרמליה

מחאה נגד תמ"א 38 ברחוב הלוטוס 4 - שלט שהציבו התושבים בירידה לנחל שיח

שני פרויקטים ברחוב הלוטוס, בסמוך לבית הספר הרצל בכרמליה, נידונו הערב במליאת הוועדה המקומית. בדיון שעסק בהסתייגות על הפרויקט בלוטוס 4, חברת המועצה שרית גולן שטיינברג הסכימה להסיר את ההסתייגות וסוכם שהתכנית תחזור לוועדת המשנה. הסתייגותם של הירוקים לגבי הפרויקט בלוטוס 7 נדחתה ברוב קולות, על ידי חברי המליאה.

צפו בשידור הדיון המלא:


הדיון בתכנית הבנייה ברחוב לוטוס 4 בחיפה

שרית גולן-שטיינברג:

קיימת רגישות גבוהה במיוחד במגרש המגורים בלוטוס 4 המצוי מאחר וחצר המבנה חופפת לשביל הגישה לנחל שיח, המהווה כיום ציר הגישה היחיד למסלול ההליכה בנחל ואבן שואבת למטיילים רבים. לאורך שביל גישה זה מציעה התכנית חניון בן 2 קומות (בקו בניין של 4 מטרים), בינוי אשר ללא ספק יהרוס את ממשק הייחודי בין טבע עירוני לחורש ים תיכוני, כפי שניתן לחוות רק בחיפה. 
שרית גולן שטיינברג (צילום: ירון כרמי)
שרית גולן שטיינברג (צילום: ירון כרמי)

בדיון פנתה גולן שטיינברג לראש העיר עינת קליש רותם ואמרה לה שהיא הסתכלה ב”דרכון” שקליש רותם חילקה לתושבים לפני הבחירות וראתה שיש בו התייחסות כללית לוואדיות וספציפית לנחל שיח. קליש רותם חיזקה את הדברים ואמרה שאכן לנחל שיח יש חשיבות גדולה מאוד ומושקעים הרבה מאמצים לשמירה עליו.

“אוטובוסים מגיעים בסופי שבוע ומביאים מטיילים לנחל שיח”, הוסיפה גולן שטיינברג, “וכשהמטיילים האלה יתחילו לרדת לכיוון נחל שיח הם יסתכלו ימינה ויראו חניון תת קרקעי, ובתכנון הפרויקט הזה לא נתנו על זה מספיק את הדעת”.

מהנדס העיר, אריאל וטרמן, אמר שיש בתכנית דברים שדורשים תיקון, כדוגמת מפלסי החנייה. מנהל ההנדסה יכול לפנות ליזם, על מנת שהדברים יתוקנו.
“מהנדס העיר הציע שנחזיר את התכנית לוועדת המשנה”, אמרה קליש רותם, “בנושא הממשק, המפגש עם השביל והירידה לנחל שיח ועיצוב הבניין, אבל לא יהיה שם שוב דיון לגבי כל הבניין”.

אריאל וטרמן – מהנדס העיר חיפה (צילום – ירון כרמי)

בסוף הדיון הסכימה גולן שטיינברג להסיר את ההסתייגות והתכנית חזרה לוועת המשנה.

הדיון בתכנית הבנייה ברחוב לוטוס 7 בחיפה

“לאורך כל הרחוב אפשר למצוא פרויקטים של תמ”א 38, מסביר חבר המועצה מסיעת הירוקים מוטי בליצבלאו את ההסתייגות, שהגיש יחד עם יו”ר הסיעה אביהו האן, “כל האיזור נמצא בהכנה של פרוגרמה של כל כרמליה. התב”ע לכרמליה בהכנה וממשיכים לבנות כאילו כלום לא קרה. יש כאן מחטף. יש כאן עומסים לפגיעה בילדים העושים דרכם לבית הספר הרצל הסמוך. המדרכות צרות ובעוד אנחנו עדים לבית ברחוב לוטוס 16 המצוד לגדר בית הספר, שכשאתה מסתכל על הפרויקט מהכביש רואים גוש בטון חשוף ללא ירק מסביב וזו לא הכוונה. המרקם הירוק שהיה נעלם. ההתנגדות שלי הייתה גם בגלל שהבניין גדול מדי וגם נושא של שימור המרקם הירוק. הסתייגות לא התקבלה. 3 היו בעד ו-14 נגד. שוקלים את צעדינו”.

מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)
מוטי בליצבלאו (צילום: ירון כרמי)

הגיבו כאן לכתבה