לוח זיכרון לזכר אוניית המעפילים “אקסודוס” נחנך במרכז ההוקרה ביער עופר של קק”ל ברכס הכרמל

לוח זיכרון לזכר אניית המעפילים “אקסודוס” נחנך במרכז ההוקרה ביער עופר של קק”ל ברכס הכרמל. לוח הזיכרון נתרם על ידי ידידי קק”ל בעולם במטרה לשמר את מורשת “אקסודוס” (יציאת אירופה תש”ז), שבימים אלה מציינים 72 שנה להגעתה לחיפה ומעפיליה.

סיפורה של אניית המעפילים ‘אקסודוס’ נחשב למבצע ההעפלה הדרמטי, המפורסם ורב התהודה של מפעל ההעפלה בימים שלפני קום המדינה. על האניה, שיצאה מנמל סט שבצרפת לכיוון ארץ ישראל, היו 4,530 ניצולי שואה שהגיעו ממחנות עקורים בגרמניה ואוסטריה. לפני הגעתה לחיפה נערך קרב עקוב מדם כנגד הצי הבריטי, שבמהלכה נהרגו שני מעפילים ועשרות נפצעו. הבריטים לא התירו למעפילים להיכנס ארצה וגירשו אותם חזרה לגרמניה. הניצחון במאבק על דעת הקהל העולמית בפרשת אקסודוס סייע להצלחת המאבק המדיני נגד הבריטים שלבסוף גם הוביל להחלטה ההיסטורית של הכ”ט בנובמבר 1947.

בטקס המרגש בו חנכו את לוח הזיכרון, נכחו עשרות משתתפים ביניהם מספר מעפילים, ילדיהם, נכדיהם וניניהם – ארבעה דורות.

דר’ צבי חטקביץ, שהוריו היו על האנייה כאשר אמו ז”ל נשאה אותו ברחמה סיפר:

סיפור אניית האקסודוס ואניות הגירוש הוא סיפור גבורתם של 4,554 מעפילים, ניצולים ופליטי שואה מאירופה וצפון אפריקה שהיו על סיפונה של האנייה אשר על שמה נכתב ספרה של רות גרובר האנייה אשר השיקה . זהו סיפור גבורתם של אנשי הפלמ”ח, הפלי”ם ואנשי מח”ל – מתנדבי חוץ לארץ. זהו סיפורם גבורתם של אנשי צוות האנייה אשר האחרון שבהם, סם שולמן, הלך השבוע לעולמו. אני רוצה להודות לכל עובדי קק”ל על תרומתם לשימור מורשת האקסודוס.

מנהל מרחב גליל מערבי-כרמל בקק”ל, שלי בן ישי ציין בהתרגשות את נוכחותם באירוע של ארבעה דורות לאניית המעפילים ואמר:

מעפילי האקסודוס הם סמל למוסריות ונחישות מדהימה שאינה מובנת כלל כדי לעלות לארץ ישראל. עלינו המחויבות כדור ממשיך לשמור בחירוף נפש על ארץ ישראל. קק”ל תעשה הכל כדי שהסיפור המדהים והמרגש שיש בו את כל ערכי הציונות והנחישות יסופר מדור לדור.
הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור חברה וחינוך בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו